Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Istorijos paslaptys » Peržiūrų: (648) Komentarų: (0) (19.12.2015 - 11:49)

Auksas, kurio nebuvo

Ištisus šimtmečius žmonės bandė surasti filosofinį akmenį (magisterijų), galintį bet kurį metalą paversti auksu. Daugelyje magijai skirtų knygų teigiama, kad šis akmuo turi būti raudonos spalvos kristalas. Tuos, kurie skelbėsi aptikę filosofinį akmenį, kunigaikščiai, karaliai ir imperatoriai kviesdavo tarnauti pas save. Valdovus domino ne tik galimybė praturtėti. Buvo manoma, kad filosofinio akmens vandeninė suspensija gydo visas ligas, atjaunina kūną ir suteikia nemirtingumą.

Klajojančio vienuolio karjera

Vienas iš tų, kam tariamai pavyko įminti filosofinio akmens paslaptį buvo vienuolis iš Prahos Vencelis Zeileris. 1675-ais metais jis atkeliavo į Šventosios Romos imperatoriaus Leopoldo I rūmus ir padarė viską, kad valdovas išgirstų jo gyvenimo istoriją.

Zeileris dar vaikystėje ėmė tarnauti augustiniečių vienuolyne. Jis patarnavo senam vienuoliui, kuris bandė surasti filosofinį akmenį. Šios paieškos baigėsi sėkme, tačiau senasis vienuolis staiga mirė. Berniukas paslėpė buteliuką su raudonos spalvos milteliais ir išsaugojo jį patikimoje vietoje. Kai užaugo, išėjo iš vienuolyno, ieškodamas geresnio gyvenimo.

Imperatoriui buvo pranešta apie klajojantį vienuolį, Zeileris buvo palydėtas į slaptą rūmų laboratoriją. Jam teko pademonstruoti savo sugebėjimą Leopoldui I ir rūmų komisijai. Nesėkmės atveju vienuolis galėjo netekti gyvybės.

Kol tarnas kurstė ugnį, Zeileris murmėjo savo užkeikimus. Po to virš ugnies pakabino iš vario pagamintą taurę, ją pakaitino, kol ši ėmė tamsėti, pabarstė ją žiupsneliu raudonos spalvos miltelių ir atvėsino vandenyje. Po to auksu spindinti taurė buvo paduota imperatoriui.

Po to vienuolis pareiškė, kad auksu pavers alavą. Jis aplipdė vašku dalį raudonų miltelių ir rutuliuką įmetė į verdantį alavą. Pakilo tiršti dūmai, kurie stebėtojams sukėlė kosulį ir privertė juos trumpam nusisukti. Netrukus Zeileris liepė tarnui skystą lydinį supilti į taurę. Stebuklas vėl įvyko - vėstantis metalas sužibo auksiniu švytėjimu. Imperatorius įsakė jį parodyti rūmų juvelyrui. Šis patvirtino - tai auksas.

Apsidžiaugęs Leopoldas liepė iš tauriojo metalo nukalti monetas su savo portretu, o kitoje pusėje liepė padaryti užrašą: „Padėkos ženklas Venceliui Zeileriui, pavertusiam alavą į auksą“. Keletas tokių unikalių monetų saugoma Vienos Meno istorijos muziejuje bei kitose pasaulio kolekcijose.

Zeileriui buvo suteiktas „karaliaus rūmų chemiko'' titulas, o 1676-ais metais buvo įšventintas į riterius ir paskirtas Bohemijos monetų rūmų obermeisteriu.

Šarlatanų gudrybės

Nežinia, kodėl Leopoldas I, pats užsiiminėjęs alchemija, nedemaskavo šarlatano vienuolio. Tuo metu alchemikų „fokusai‘‘ buvo gerai žinomi. Vieni jų vikriai į lydinį įmesdavo gabaliuką tauriojo metalo. Kiti lydinį maišė tuščiaviduriu mediniu pagaliuku. Jo viduje buvo auksas, o skylė buvo užkemšama vašku. Kai apatinė tokio pagaliuko dalis buvo panardinama į lydinį, ji iš karto sudegdavo ir taip būdavo sunaikinamas įkaltis. Žiūrovų apgavystei taip pat būdavo naudojami tigliai su dvigubu dugnu, kuriuos kaitinant ištekėdavo auksas.

Kartais įminti apgavystę būdavo labai sunku. Pavyzdžiui, šveicarų alchemikas Turneiseras auksine pavertė tik pusę geležinės vinies. Tai įvyko kardinolo akyse, kuris raštu paliudijo šį įvykį. Tai įvyko Romoje 1586-ais metais. Turneiseras pusę vinies pamerkė į kažkokį specialų tirpalą, ir ji ėmė blizgėti kaip auksas. Vėliau paaiškėjo, kad alchemikas iš anksto prie geležinės vinies prilitavo auksinį smaigalį, kurį po to paslėpė po dažais. Rūgštyje dažai ištirpo ir kardinolas prieš savo akis pamatė pusę auksinės vinies.

Pats populiariausias alchemikų tarpe buvo fokusas, kurio metu „auksu" buvo paverčiamas gyvsidabris. Jame iš anksto būdavo ištirpinamas smulkintas auksas, tačiau nuo jo gyvsidabrio spalva nepasikeičia, jeigu tauriojo metalo kiekis neviršija 10-12 %. Iš tokiu būdu paruoštos amalgamos po gyvsidabrio išgarinimo likdavo auksas. Reikėdavo tik panaudoti rankų miklumą ir psichologiškai apdoroti žiūrovus įvairiomis manipuliacijomis ir užkeikimais.

Imperatoriaus medaliono paslaptis

Praėjus dviems metams, t.y., 1677-ais metais, šventojo Leopoldo dieną Zeileris pademonstravo naują eksperimentą. Prieš mėnesį rūmų juvelyras jo nurodymu iš sidabro pagamino didžiulį medalioną, kuris svėrė 7 kilogramus ir buvo apie 40 cm skersmens. Yra žinoma, kad medaliono gamyba atsiėjo 2055 austriškus dukatus. Priekinėje pusėje buvo pavaizduoti gausios imperatoriškosios Habsburgų dinastijos atstovų portretai, pradedant frankų karaliumi Faramundu (V amžius) ir baigiant Leopoldu I. Užpakalinėje dalyje Zeilerio prašymu buvo išgraviruota: „Šis tikras visiško metalų pavertimo auksu eksperimentas buvo atliktas šventojo Leopoldo dieną“.

Zeileris, stebint imperatoriškajai šeimai ir daugybei svečių, iš eilės sidabrinį medalioną pamerkė į keturis skirtingus tirpalus, kurie, jo žodžiais, sudarė „Didįjį eliksyrą". Buvęs vienuolis specialiai laikė medalioną rankoje, todėl jis buvo panardinamas ne visas, o maždaug trys ketvirčiai. Po šių manipuliacijų alchemikas patrynė medalioną iš anksto paruošta vilnone skarele ir pademonstravo pasiektą rezultatą.

Dabartiniu metu šis medalionas saugomas jau minėtame Vienos Meno istorijos muziejuje. Jame aiškiai matoma riba iki kurios Zeileris jį panardindavo į „Didžiojo eliksyro" tirpalus.

Aukščiau šios ribos medalionas yra sidabrinis, o žemiau - auksinis! Tai patvirtino ir to meto karališkieji juvelyrai, ir mūsų dienų tyrinėtojai.

Iš pirmo žvilgsnio Zeilerio eksperimentas primena triuką, kurio dėka lenkų alchemikas Sendigovijus apmulkino imperatorių Ferdinandą II, valdžiusį nuo 1619-ųjų iki 1637-ųjų metų. Sendigovijus tvirtino, kad filosofinio akmens pavyzdį gavo iš garsiojo alchemiko Aleksandro Setonijaus. Norėdamas tai įrodyti, Ferdinandui II padarė monetą, kurios viena pusė buvo auksinė, o kita - sidabrinė. Tačiau ši apgavystė

buvo gana greitai išaiškinta. Pasirodo, kad Sendigovijus paprasčiausiai sulydė dvi plokšteles - auksinę ir sidabrinę. Po to iš plokštės pagamino monetą, kurios auksinę pusę padengė sidabro spalvos amalgama. Bereikėjo tik panardinti monetą į „stebuklingą" tirpalą ir pakaitinti virš ugnies, aiškinant, kad ji tapo auksine tiek, kiek į ją prasiskverbė eliksyras.

Tačiau Zeilerio medalionas nėra sudarytas iš dviejų skirtingų metalų dalių. Jo pakraštyje galima pastebėti daugybę įpjovų. Tai pėdsakai mėginių, įvairiais laikais paimtų analizei. Visos išvados buvo analogiškos: nėra dviejų skirtingų metalų sujungimo pėdsakų, paprasčiausiai vienas jų staigiai pereina į kitą toje vietoje, iki kurios medalionas buvo panardintas į eliksyrą. Dar visai neseniai šio metalų perėjimo nebuvo galima paaiškinti. Tiesa, atlikti tyrimai parodė, kad medalione esančio aukso tankis yra gana mažas - tačiau juk visada alchemikų auksas buvo lengvesnis už randamą gamtoje.

Mįslės sprendimas

Nors eksperimentas su medalionu buvo labai sėkmingas, Zeilerio, kaip rūmų chemiko karjera greitai baigėsi. Panašu, kad baigėsi triukų atsarga, todėl jis nebeturėjo kuo daugiau nustebinti imperatorių
ir jo svitą. Kad ir kaip ten buvo, Zeileris prisipažino, kad išeikvojo stebuklinguosius miltelius ir daugiau metalų nebegali paversti auksu.

Istorikai paskaičiavo, kad alchemikas Leopoldui I atsiėjo 20 tūkstančių guldenų. Be to, Zeileris prisidarė daugybę skolų, skolindamasis pinigus  iš dvariškių. Leopoldas atėmė visus titulus ir išsiuntė Zeilerį atgal į vienuolyną. Daugiau nebuvo jokios griežtos bausmės - priešingai, imperatorius apmokėjo visas jo skolas. To priežastis, žinoma, yra medalionas, kuris keletą amžių tarnavo kaip alchemijos meno įrodymas. 250 metų mokslininkai suko galvas, bandydami įminti jo mįslę.

Medalionas buvo panardinamas į rūgštį, kaitinamas virš ugnies, kad būtų pašalintas gyvsidabris, jeigu toks buvo. XX amžiuje eksperimentai buvo apriboti dėl gaminio istorinės vertės. Ir tik praėjus ketvirčiui tūkstantmečio alchemiko Zeilerio paslaptis buvo įminta.

Tai padarė du mokslininkai chemikai iš Vienos universiteto Mikroanalizės instituto - Šrebingeris ir Raifas. Jie muziejaus vadovybę įtikino, kad bandymams panaudos ne daugiau 10-15 miligramų metalo. 1931-ais metais atlikta analizė parodė nepaprastą rezultatą: medalionas yra visiškai vienodos sudėties. Jį sudaro 43% sidabro, 48% aukso, 7% vario ir nedidelis kiekis alavo, cinko ir geležies.

Tapo aišku, kad Zeileriui pavyko ne pakeisti, o nudažyti metalą. Tačiau kaip jis tai padarė? Kaip sugebėjo sidabrui suteikti tokį atspalvį, kad jis būtų laikomas grynu auksu?

Šrebingerio ir Raifo prašymų Vienos monetų rūmai pagamino lygiai tokios pačios sudėties lydinį. Jo pavyzdžius mokslininkai nardino į pačias įvairiausias rūgštis ir druskų tirpalus, kol pavyko sužinoti Vencelio Zeilerio receptą. Pasirodo, jog norimą auksinį atspalvį sidabro lydiniams suteikia šalta, pusiau atskies azoto rūgštis. Mūsų dienomis toks ėsdinimas arba „geltonasis virinimas" yra įprastinis juvelyrų darbo metodas, suteikiant norimą atspalvį.

Legenda apie stebuklingas filosofinio akmens savybes eilinį kartą buvo paneigta. Nors ir šiandien yra nemažai žmonių, kurie rausiasi po viduramžių knygas, bandydami surasti jo receptą.

Galima tik prisiminti Prūsijos karaliaus Fridriko II Didžiojo (1712-1786 matai) gyvenimo pabaigoje ištartus žodžius: „Alchemija - tai tarsi kokia liga. Atrodo, kad kuriam laikui protu ją pavyksta įveikti, tačiau staiga ji vėl grįžta ir tampa tikra epidemija".

reklama

Šioje istorijoje: Magisterijas, alchemija, Filosofinis akmuo, Zeileris, auksas

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 648 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 2

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (392)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (301)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicinos naujienos

paranormal.lt
Gerkite citrinų vandenį vietoj tablečių...

Gerkite citrinų vandenį vietoje tablečių, jai jūs susidūrėte su viena iš 13 sveikatos problemų. Šilto vandens stiklinė su citrina yra naudingas įprotis ryte. Citrinų sultys - galingas antioksidantas.
paranormal.lt
Kaip nudažyti plaukus natūraliomis priemonėmis...

Daugelis žmonių kavą gerią, bet nepagalvoja, o gal nežino, kad šis gėrimas turi ir kitų paskirčių. Ją naudoja ir maisto ruošimui, kvepalams, plovikliuose, taip pat kosmetikoje.
paranormal.lt
Soda ir medus naujas bandymas prieš vėžį...

Tiesa, vėžio ląstelės veši cukruje, bet šis derinys veikia, kaip "Trojos arklys". Šiame mišinyje cukrus tarnauja taikiniu vėžio ląstelėms, o soda jas sunaikina. Šarmingumas arba naikina mikrobus vėžio viduje paveikt

paranormal.lt
Kepenų ir tulžies pūslės plovimas išgydo daugelį ligų...

Kodėl reikia plauti kepenis ir tulžies pūslę? Kepenys yra labai greitai regeneruojantis organas ir sudarius sąlygas labai greitai atauga. Taip pat kepenys labai atsparios ir jos sugeba palaikyti žmogaus gyvybę funkcionuodamos vo

//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
5 dažniausios paranormalios pa...

Teigiama, kad paranormalias patirtis arba potyrius, neturinčius mokslinio paaiškinimo, kasdien patiria daugybė žmonių. Todėl tikrai verta susipažinti su dažniausiai išgyvenamomis paranormaliomis patirtimis. Juk kiekvienam gal

paranormal.lt
Juodojo voro pranašystės...

Viduramžių aiškiaregiai, skelbdami pranašystes, paprastai neslėpdavo savo tikrųjų vardų. Tačiau XV a. Florencijos pranciškonų vienuolis po savo rankraščiais visada palikdavo tik juodo voro atvaizdą. Manoma, kad tai buvo Frederik
paranormal.lt
Veidrodis – portalas tarp anap...

Nuo seno tikėta, kad veidrodžiai turi mistinių galių ir yra laidininkai tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių. Filosofas, tarologas ir numerologas Leopoldas Malinauskas teigia, kad apskritai neaišku, kuris pasaulis yra tikras – mūsi
paranormal.lt
„Eltanino“ antenos anomalija...

Ne kartą rašėme apie vandenynų, jūrų ar ežerų gelmėse glūdinčias paslaptis. Šį kartą papasakosime apie nepaprastą atradimą kuris sukėlė didžiulį susidomėjimą mūsų gelmėmis ir paslaptimis esančiomis jose.
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
A. Fursovas apie nacių lyderiu...

2011 pasirodė knyga „Pilkasis vilkas. Adolfo Hitlerio pabėgimas“ (The Escape of Adolf Hitler. The Case President N. Y.: Sterling, 2011. XXXII. 352 p.) Autoriai teigia, kad Hitleris nenusižudė, o pabėgo iš Vokietijos ir likusį gy
paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Kas bus su pasauliu, kai išnyk...

Pradedant 10-uoju XX amžiaus dešimtmečiu bitininkai pradėjo pastebėti masinį darbinių bičių nykimą, ypač žiemos mėnesiais. Nuo to laiko situacija tik pablogėjo – išmirė apie 4000 medų nešančių bičių rūšių, o 2006 metais fenomenu
paranormal.lt
Kokiais ginklais kariavo senie...

Senajame indų epe „Mahabharata“, parašytame sanskrito kalba ir sudarytame iš 18 knygų, yra daugiau nei 200 tūkstančių eilėraščių, turinčių duomenų apie Senovės Indijos religiją, pasaulėžiūrą, papročius, istoriją, taip pat legend
paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Vegetatyvinė distonija ir kas ...

Kiekvienas biologinis organizmas, kaip ir bet kuris gyvas organizmas gamtoje, nusakomas eile charakteringų savybių, kurias jis sugeba išlaikyti laike. Jų pastovumas yra tas kriterijus, kuriuo remiantis galime tvirtinti kiek vien
paranormal.lt
Nėštumas ir skiepai nuo gripo:...

Klausimas – skiepytis ar nesiskiepyti aktualus kasmet, kai tik atšąla orai. Ir diskusijos kaskart vis karštesnės, lyg iškiltų nauja ir iki tol nenarstyta tema. Vienas populiariausių ir ypatingas aistras keliančių gandų, kad skie
paranormal.lt
Moteris pagimdė 11 vaikų be ce...

42-metų moteris pagimdė 11 sveikų berniukų. Gydytojai iš Indianos buvo šokiruoti, stebuklingas gimdymas.

paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Imbiero arbata: nuo inkstų akm...

Imbiero arbatos nauda! Ji gydo nuo virusų, kurie gali sukelti peršalimą, gripą ar pūslelinę. Ji malšina skausmą, labai efektyvi, jei žmogus jau serga peršalimo ligomis, gripu ar turi galvos, raumenų skausmą. Jame gausu antioksid
paranormal.lt
Apie kokias ligas įspėja liežu...

Kinų medicinos žinovo V. Naumavičiaus teigimu, jeigu žmogus į specialistą kreipiasi dėl tokio, rodos, menkniekio, kaip kažkuo nepatikęs liežuvis, vadinasi, jo psichologinė ir fiziologinė būklė yra įtempta.
paranormal.lt
Kai organizmas prašo pagalbos...

Žmogaus organizmas yra sukurtas tobulai. Jame vyksta neįtikėtini procesai. Ir, jei atsiranda problemos, jis mums signalizuoja.Kokie tai signalai ir ką jie reiškia.
paranormal.lt
Ką daryti sušalus?...

Atvėsus orui, pučiant šaltam vėjui atsiranda nušalimų ir kūno atšalimo pavojai. Nušalimų tikimybė didėja apsirengus nepritaikytais šaltam orui ir ankštais drabužiais, nepavalgius, esant mažai kūno masei (mažas poodinis riebalini
paranormal.lt
Atsisveikinkite su ėduonimi ir...

Ar žinote, kad kas dieną naudojamas kokosų aliejaus šaukštas pagerins burnos higieną ir padės kovoti su dantų ėduonimi? Kokosų aliejus yra stiprus savo anti-grybelinėmis, antibakterinėmis ir anti-mikrobinėmis savybėmis, kurios