Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Civilizacijos paslaptys » Peržiūrų: (662) Komentarų: (0) (22.01.2016 - 22:19)

Egipto «Mirusiųjų knyga»

Jau nuo seno Egiptas europiečiams atrodė kaip mirties šalis, kurios gyventojai visą gyvenimą garbino mirtį ir rengėsi ją sutikti. Bet Egipto „Mirusiųjų knyga“ – ne apie mirtį, o apie gyvenimą, įveikusį mirtį! Tai arabiškojo „Kitab al-Mayyit“ (Mirusiojo knyga) iškraipymas – taip šiuolaikiniai egiptiečiai vadino papirusų ritinėlius su paslaptingais užrašais ir piešiniais, kuriuos rasdavo greta mumijų – pavadinimo visai nesiedami su jų turiniu, kurio jie nežinojo. Tikslesnis pavadinimas būtų „Dienos sutikimo pasveikinimai“ (Er nu peret em cheru), atspindintis teksto esmę: padėti mirusiajam išvengti visų pomirtinio pasaulio pavojų, dalyvauti pomirtiniame teisme ir kartu su dievo Ra saulės arka vėl grįžti į žemę, t.y. prisikelti, „atsinaujinti“. Nugalėti mirtį, kad vėl dvasiškai-jusliškai gyventum atjaunėjusiame kūne amžinai puikioje ir derlingoje žemėje savo giminių ir artimųjų rate.

„Mirusiųjų knygos“ istorija siekia labai senus laikus, kai pirmykščiai Nilo slėnio tikėjimai ėmė virsti vis sudėtingėjančiu vietos dievų kultu ir nusistovėjusiomis laidojimo apeigomis. Matyt dar iki rašto atsiradimo, iki vienos Egipto valstybės susidarymo kūrėsi formulių mirusiajam rinkinys, gerokai vėliau, valdant V-VI dinastijų faraonams (apie 2355 m. per.m.e.) išbrėžtas ant gana kuklių piramidžių laidojimo kamerų sienų (o štai garsiosios Gizos piramidės yra „nebylios“). Pirmąkart tai įvyko valdant Unisui, jau baigiantis Senajai karalystei.

Tuos užrašus 19 a. pabaigoje atrado prancūzų egiptologas G. Maspero pavadindamas „Piramidžių tekstais”. Tai, greičiausiai, buvo laidojimo apeigų aprašymas, liečiantis išskirtinai karališkąjį asmenį. Senosios karalystės kapuose nėrasta tekstų apie paprastų pomirtinį gyvenimą. Tad tuo metu mes tegalime spręsti tik apie numatomą faraono likimą – jo laukė pakilimas į dangų, akistata su dievais ir plaukiojimas su Ra „Milijonų metų valtyje“: „Tau sparnai dygsta tarsi sakalui, tu plačiakrūtinis kaip vanagas...“, „Skrenda skrendantis. Jis nuskrido nuo jūsų, žmonių, nes nepriklauso žemei; priklauso dangui...“.

Tai tarsi pirmoji grandis magijos paminklų grandinėje. Joje atpažinsime iš kitų tautų žinomus elementus: užkeikimus, kurių efektyvumas paremtas tikėjimu žodžio galia, pomirtinių būtybių vardų žinojimu, nuorodomis į precedentus iš dievų istorijų. Tai užuominų į mitus (dažnai mums nesuprantamų), šventyklų apeiginius tekstus pasekmė. Visa tai pateikta archaiška kalba, ortografija, pritaikyta magijos reikmėms, vengiančia naudoti hieroglifus, vaizduojančius gyvas būtybes, galinčias pakenkti mirusiajam net įvardintomis užrašuose ant sienų. Žalia hieroglifų spalva, atgimimo spalva, jau išoriškai liudija, kad tai žodinis protestas ir priemone prieš mirtį – padedant kovoje, prasidėjusia statant monumentalius kapus, iki tol buvusius neaprašytais.

Pasibaigus Senajai karalystei, 3-io tūkstm. pr.m.e. pabaigoje, „pomirtinė” literatūra smarkiai pakinta. Tekstai į anapusinį pasaulį ima lydėti ne vien faraonus. Jie ima pasirodyti ant jų pavaldinių vidinių ir išorinių sarkofagų stačiakampių sienelių. Bet „Sarkofagų tekstai“ jau ima skirtis nuo „Piramidžių tekstų“ – saulės kultas ima pintis su chtoniniu (žemiškuoju) elementu, o mirusiųjų pasaulis persikelia į ypatingą vietą, į kurią kasnakt vyksta Ra su savo svita, kad susikautų su tamsos jėgomis. Bet ir čia gausu magiškų formulių ir užkeikimų, senovės mitų (bet jau daugiau siejamų su Ozyriu) ir liturginių rečitatyvų paminėjimų. Visa tai suskirstyta į atskirus „pasakymus“ arba skyrius, turinčius savo pavadinimus, daugelis kurių vėliau perėjo į „Mirusiųjų knygą“. XII dinastijos (apie 1991 m. per.m.e.) sarkofaguose atsiras dar vienas tekstas, skirtas pomirtinėms klajonėms ir pagal kalbą priskirtinas Senajai karalystei – garsioji „Dviejų kelių knyga“. Ji turėjo padėti mirusiesiems pasiekti Hotepo (pasaulio) amžinos palaimos laukus, kur kviečiai žmogaus ūgio, kur nėra nederliaus ir bado, o mirusieji gyvena palaimoje po Naunetu, paslaptingu pomirtinio pasaulio dangumi. Būtent joje pirmąkart pasirodo tekstą iliustruojantys piešiniai.

 Joje 16-a „skyrių“ (pasakymų) sudėlioti į tris grupes. Pirmoji prasideda kreipiniu į kokią nors dievybę, įleidžiančią į kelionę per Sokaro nekropolį Ra-Setau, kur mirusysis palengvina Ozyrio kančias. Tada keliautojas kalba apie savo pergalę prieš priešą, kur laiko savo naguose tarsi liūtas. Visa tai baigiasi žodžiais: „Ši knyga buvo po Toto sandalais. Jos pabaiga“.

Antroji grupė pasakoja kokias šventas vietas (įžymybes bei šventas vietas.perkeltas į anapusinį pasaulį) aplankė mirusysis. Jis užsuko į Heliopolį, Buto ir „Abido gyvenimo namą“ bei „tyrą Nilo žemę“ – ir visur matė vietos įžymybes bei šventas vietas.

Trečioji grupė ir yra „dviejų kelių knyga“. Pavaizdavus duris prie jų, pateikiamas planas, per visą ilgį padalintas raudona juosta, simbolizuojančia „ugnies jūrą“. Virš jos – vandens keliai, apačioje – sausumos. Pirmieji veda pro ugnies ežerą, o tekstas perspėja – „nesiartink prie jo“. Sausuma keliai veda pylimais, kuriuos saugo sargybiniai, kuriems reikia perskaityti „praėjimo burtažodį“ arba prisistatyti dievais. Abu keliai sueina prie Abido.

Pasibaigus Viduriniajai karalystei, įveikus pavergėjus hiksosus ir susiformavus „imperijai“, ateina ir naujas religinės literatūros etapas. Pomirtiniai papirusai tampa prieinami beveik visiems gyventojų sluoksniams. Susikuria naujas pomirtinių tekstų rinkinys (nuo XVIII dinastijos, apie 1552 m. pr.m.e.) – tai jau ir būtų „Mirusiųjų knyga“. Vieni įgalėjo pasamdyti raštininkus tik trumpai ištraukai, o kiti „pasiimdavo“ įspūdingus rašinius, siekiančius per 100 pėdų ilgį. Štai kodėl 90% papirusų – skirti pomirtiniam gyvenimui – t.y. „Mirusiųjų knygos“ ar vėlesnių jos variantų kopijos („Vartų knyga“, „Kvėpavimo knyga“, „Knyga apie požeminį pasaulį“ ir t.t).

Rašyti ant papiruso gerokai paprasčiau nei ant medinių sarkofagų lentų. Be to, ėmė plisti antropoidiniai sarkofagai, netinkami ilgiems užrašams. O papirusų ritinius ruošė vos ne „konvejeriu, palikdami vietą mirusiojo vardo įrašymui.

Naujosios karalystės laikų (1580-1085 m. pr.m.e.) „Mirusiųjų knygoje“ jau nerasime tokių vaizdinių, kaip Kanibalistinis himnas iš „Piramidžių tekstų“, kuriame miręs faraonas rija dievus; arba užrašų, aprašančių siaubą, kuris jiems sukelia: „Žemė dreba, dangūs krūpčioja ir dievai gūžiasi, kai atsistoja šis Pepi...“. dabar dievai – bejausmiai teisėjai, kuriems mirusysis privalo parodyti savo darbus. Lemtį galima palengvinti ir magiškais užkeikimais – išmokti 42 dievų vardus ir taip primesti jiems savo valią arba ant širdies užsidėti skarabėjų, kad jis nutylėtų blogus šeimininko darbus. Ir nors tarsi ir garantuojama laiminga pabaiga, tačiau, matyt, visiško tikrumo egiptiečiai neturėjo. Ką Toto, parašiusio pačią „Mirusiųjų knygą“ ir sukūrusio visus užkeikimus, akivaizdoje dar parodys svarstyklės, ant kurių uždėta mirusiojo širdis? Teisuolis tikrai turi daugiau šansų į palaimą. Tad neatsitiktinai knygoje atsiranda „Pasiteisinimo vainiko“ skyriai ir vadinamoji „neigiama išpažintis“, kai mirusysis prisiekia nepadaręs tokių ir tokių blogų dalykų – savotiškas senovės Egipto moralės kodeksas.

Susidaro įspūdis, kad egiptiečių pasaulis buvo sklidinas įvairių reiškinių ir vyksmo, o žmogus ne tiek veikė, kiek kiekvienu konkrečiu momentu tapdavo to vyksmo charakteristika. Bet reikia priminti, kaip jiems asmenybės samprata buvo visiškai kita. Juk jie buvo savo faraono „chemu“, t.y. „ištarimu“, „apraiška“, jo dalelyte, kaip ir gausūs dievai buvo juos pagimdžiusios dievybės dalelėmis. Tad visi egiptiečiai kartu tarsi sudarė valstybės kūną (netgi egiptiečių žodis savo valstybei išreikšti pažodžiui reiškė „nutro“). Dievų ir pasaulio sąryšis vyko per faraoną, dvilypės prigimties būtybę, dievažmogį. Tad nuo faraono priklausė viskas. Be Jo valios neišsiliedavo Nilas, jam neišarus pirmos vagos žemė liks nederlinga...

Jų visatą sudarė 5 dalys: dangus, žemė, vanduo, Duat (anapusinis pasaulis), kalnai. Visa buvo vientisa, bet kartu ir prieštaringa. Poliariškumas (dešinė-kairė, viršus-apačia, vyriška-moteriška ir t.t.) pasireiškė ir egiptiečių pasaulėžiūroje. Egipte nebuvo vieningos pasaulio sutvėrimo koncepcijos. Kiekviena stambesnė mokykla turėjo savo kosmogoniją ir teogoniją, kuriose visatą skirtingai tvėrė skirtingos dievybės.

Pats egiptietis save suprato kaip kelių esybių derinį: kūno, Ba (sielos), vardo, šešėlio ir Ka (antrininko). Harmoninga jų sąveika užtikrino žmogaus sveikatą. Mirus tos esybės atsiskirdavo ir imdavo gyvuoti atskirai, o vieningos asmenybės vietą užimdavo Ach – ne visai aiški kategorija, gal kiek atitinkanti „dvasią“.

Anapusinis Duat pasaulis buvo visatos dalis, egzistavęs lygiagrečiai žemės gyvenimui, tačiau su juo susijęs. Į Duat naktį leidosi saulė, į ten keliavo mirusieji. Pasauliai kirtosi ypatinguose šventuose taškuose: Abide, Heliopolyje, Pe ir Depu. Tad ten buvo statomos šventyklos, į ten plūdo maldininkai, ten rengtos šventės ir apeigos, ten įsikurdavo orakulai.

Kaip ir kitos tautos, egiptiečiai tikėjo, kad galima iš čia paveikti anapusinį pasaulį, pvz., pakeisti mirusiojo likimą ar įtakoti aukštesnes, „iš ten“ veikiančias jėgas. Tam pasinaudodavo magija. Egiptiečių magija yra nepaprastai patrauklus reiškinys šiuolaikiniams mistikos gerbėjams, nord savo esme labai artima šamanų apeigoms. Atliekami ritualai turi rezultatą „ten“. Tik nedaugelis burtininkų yra pajėgūs veikti tiesiogiai šiame pasaulyje. Bet ir mirusysis „iš ten“ gali paveikti mūsų gyvenimą – mus pasiekė nemažai laiškų, siųstų numirėliams, su prašymais kuo nors padėti ar nekenkti.

Anapusinis pasaulis turi daugymę skirtumų nuo mūsų erdvės supratimo. Duat yra į žiedą susukta erdvė, daug kartų dydžiu viršijanti Egiptą. Galima spėti ją sudarytą iš dviejų lygių: a) Hotepo laukų, kur patenkama pasvėrus širdį (t.y., rojus); b) košmariškų demonų apgyventa sritis, kurią reikia pereiti, norint patekti prie Dviejų tiesų salės (Amenti, vakarinė Duat dalis – krikščionys koptai, labai mėgę aprašyti pragaro baisumus, „Amenti“ vadino būtent skaistyklą). Šie demonai paklūsta Ozyriui.

O kad gyvenimas „ten“ galėtų trukti amžinai, reikėjo užtikrinti visų „savipačių“ esybių gerbūvį. Pomirtinės evoliucijos kulminacija turėjo tapti mirusiojo prisikėlimas. Mirtis – negailestingas, apgaulingas ir suktas priešas. Tačiau ji įveikiama. Kaip vėliau prisikėlė Kristus, taip egiptiečiams prisikėlė Ozyris – jis pirmasis nugalėjo mirtį – ir taip suteikė viltį egiptiečiams. Mirusieji vėl prisikeis ir transformuosis, kai visos žmogiškosios esybės susirinks kartu. Todėl žmogaus kūną reikia saugoti nuo suirimo arba bent jau pakeisti jo pakaitalu – statula ar atvaizdu. Prisikėlusio žmogaus laukia nuostabus gyvenimas, be kančių ir nelaimių, o laikas neviešpataus jiems. Bet nors magija ir gali padėti išvengti kai kurių ano pasaulio nemalonių aspektų, galutinis rezultatas vis tik labiausiai priklauso nuo gyvenimo žemėje. Kita vertus, tai labai aiškiai perteikia Tibeto „Mirusiųjų knyga“ (Bardo Thodolas). Bet jei „bausme“ tibetiečiui bus atgimimas žemesniąja būtybe, tai egiptiečiui nusimato tik arba absoliuti palaima, arba visiškas sunaikinimas. Jo nelaukia atgimimų ciklas – jam reikia stengtis išlikti savimi pačiu, pasiekti amžinąjį gyvenimą, kur nėra jokių blogumų.

Patį „Mirusiųjų knygos“ turinį galima suskirstyti į tris kategorijas: maldos ir himnai, skirti įvairiems dievams, magiški užkeikimai ir laidojimo apeigos. Bendras skirtinguose šaltiniuose rastų „pasakymų“ kiekis yra 193. Skyrių numeraciją pasiūlė 19 a. egiptologas R. Lepsiusas. Juos galima suskirstyti į 4 dalis: 1) skyriai 1-16: laidotuvių procesijos ėjimas prie laidojimo vietos, maldos apie „išėjimą į dieną“, himnai saulei ir Ozyriui; 2) skyriai 17-63: “išėjimas į dieną” ir mirusiojo atgimimas, jo pergalė prieš tamsos jėgas, priešų silpnumas, mirusiojo valdžia stichijoms; 3) skyriai 64-129: “išėjimas į dieną” – mirusiojo virsmas į dievybę, jo sėdimas į saulės arką, įvairių paslapčių pažinimas, pomirtinis teismas; 4) skyriai 130-162: mirusiojo išgarbinimas – tekstai, skirti skaityti metų bėgyje ir skirti mumijos apsaugojimui.

Ypatingą reikšmę turėjo piešiniai (dažnai – labai meistriški) – pirmasis knygų iliustracijos atvejis. Jie buvo tiek svarbūs, kad kartais trūkstant vietos lape buvo ne rašomas tekstas, o talpinama iliustracija, o XXI dinastijos laikais atsirado netgi „Mirusiųjų knygos“ variantai, sudaryti vien iš piešinių.

reklama

Šioje istorijoje: Egiptas, Mirusiųjų knyga, mirtis

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 662 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 2

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (392)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (301)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicinos naujienos

paranormal.lt
Neleisk pinigų pedikiūrui: naudokite tik du ingredientu...

Yra kosmetinių priemonių pėdų priežiūrai labai daug, šiuo metu. Tačiau svarbu pirmiausiai, išsaugoti kojas sveikas ir švytinčias. Grožio salonai pradėjo teigti pedikiūro paslaugas. Bet pedikiūras yra brangus ir užima daug laiko.
paranormal.lt
Kepenų ir tulžies pūslės plovimas išgydo daugelį ligų...

Kodėl reikia plauti kepenis ir tulžies pūslę? Kepenys yra labai greitai regeneruojantis organas ir sudarius sąlygas labai greitai atauga. Taip pat kepenys labai atsparios ir jos sugeba palaikyti žmogaus gyvybę funkcionuodamos vo
paranormal.lt
Salierų sultys padės detoksikuoti inkstus, širdį ir sąn...

Salierų sultys greitai padės detoksikuoti inkstus, širdį ir sąnarius! Po šio gėrimo jausimės daug geriau! Inkstai yra vienas iš organų, kurie filtruoja kraują, tokiu būdu jie veikiami toksinų kiekvieną dieną. Todėl, labai svarbu
paranormal.lt
Šios sultys gali sustabdyti astmos priepuolius...

Jei jūs sergate astma, šis straipsnis gali palengvinti jūsų sveikatos būklę. Astma sukelia lėtinis uždegimas ir bronchų sustorėjimas. Tai labai pavojinga būklė, nes ji sukelia sveikatos problemų ir galima uždusimo pavojų. Dau


//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
5 dažniausios paranormalios pa...

Teigiama, kad paranormalias patirtis arba potyrius, neturinčius mokslinio paaiškinimo, kasdien patiria daugybė žmonių. Todėl tikrai verta susipažinti su dažniausiai išgyvenamomis paranormaliomis patirtimis. Juk kiekvienam gal

paranormal.lt
Juodojo voro pranašystės...

Viduramžių aiškiaregiai, skelbdami pranašystes, paprastai neslėpdavo savo tikrųjų vardų. Tačiau XV a. Florencijos pranciškonų vienuolis po savo rankraščiais visada palikdavo tik juodo voro atvaizdą. Manoma, kad tai buvo Frederik
paranormal.lt
Veidrodis – portalas tarp anap...

Nuo seno tikėta, kad veidrodžiai turi mistinių galių ir yra laidininkai tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių. Filosofas, tarologas ir numerologas Leopoldas Malinauskas teigia, kad apskritai neaišku, kuris pasaulis yra tikras – mūsi
paranormal.lt
„Eltanino“ antenos anomalija...

Ne kartą rašėme apie vandenynų, jūrų ar ežerų gelmėse glūdinčias paslaptis. Šį kartą papasakosime apie nepaprastą atradimą kuris sukėlė didžiulį susidomėjimą mūsų gelmėmis ir paslaptimis esančiomis jose.
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
A. Fursovas apie nacių lyderiu...

2011 pasirodė knyga „Pilkasis vilkas. Adolfo Hitlerio pabėgimas“ (The Escape of Adolf Hitler. The Case President N. Y.: Sterling, 2011. XXXII. 352 p.) Autoriai teigia, kad Hitleris nenusižudė, o pabėgo iš Vokietijos ir likusį gy
paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Kas bus su pasauliu, kai išnyk...

Pradedant 10-uoju XX amžiaus dešimtmečiu bitininkai pradėjo pastebėti masinį darbinių bičių nykimą, ypač žiemos mėnesiais. Nuo to laiko situacija tik pablogėjo – išmirė apie 4000 medų nešančių bičių rūšių, o 2006 metais fenomenu
paranormal.lt
Kokiais ginklais kariavo senie...

Senajame indų epe „Mahabharata“, parašytame sanskrito kalba ir sudarytame iš 18 knygų, yra daugiau nei 200 tūkstančių eilėraščių, turinčių duomenų apie Senovės Indijos religiją, pasaulėžiūrą, papročius, istoriją, taip pat legend
paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Vegetatyvinė distonija ir kas ...

Kiekvienas biologinis organizmas, kaip ir bet kuris gyvas organizmas gamtoje, nusakomas eile charakteringų savybių, kurias jis sugeba išlaikyti laike. Jų pastovumas yra tas kriterijus, kuriuo remiantis galime tvirtinti kiek vien
paranormal.lt
Nėštumas ir skiepai nuo gripo:...

Klausimas – skiepytis ar nesiskiepyti aktualus kasmet, kai tik atšąla orai. Ir diskusijos kaskart vis karštesnės, lyg iškiltų nauja ir iki tol nenarstyta tema. Vienas populiariausių ir ypatingas aistras keliančių gandų, kad skie
paranormal.lt
Moteris pagimdė 11 vaikų be ce...

42-metų moteris pagimdė 11 sveikų berniukų. Gydytojai iš Indianos buvo šokiruoti, stebuklingas gimdymas.

paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Imbiero arbata: nuo inkstų akm...

Imbiero arbatos nauda! Ji gydo nuo virusų, kurie gali sukelti peršalimą, gripą ar pūslelinę. Ji malšina skausmą, labai efektyvi, jei žmogus jau serga peršalimo ligomis, gripu ar turi galvos, raumenų skausmą. Jame gausu antioksid
paranormal.lt
Apie kokias ligas įspėja liežu...

Kinų medicinos žinovo V. Naumavičiaus teigimu, jeigu žmogus į specialistą kreipiasi dėl tokio, rodos, menkniekio, kaip kažkuo nepatikęs liežuvis, vadinasi, jo psichologinė ir fiziologinė būklė yra įtempta.
paranormal.lt
Kai organizmas prašo pagalbos...

Žmogaus organizmas yra sukurtas tobulai. Jame vyksta neįtikėtini procesai. Ir, jei atsiranda problemos, jis mums signalizuoja.Kokie tai signalai ir ką jie reiškia.
paranormal.lt
Ką daryti sušalus?...

Atvėsus orui, pučiant šaltam vėjui atsiranda nušalimų ir kūno atšalimo pavojai. Nušalimų tikimybė didėja apsirengus nepritaikytais šaltam orui ir ankštais drabužiais, nepavalgius, esant mažai kūno masei (mažas poodinis riebalini
paranormal.lt
Atsisveikinkite su ėduonimi ir...

Ar žinote, kad kas dieną naudojamas kokosų aliejaus šaukštas pagerins burnos higieną ir padės kovoti su dantų ėduonimi? Kokosų aliejus yra stiprus savo anti-grybelinėmis, antibakterinėmis ir anti-mikrobinėmis savybėmis, kurios