Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Kosmosas » Peržiūrų: (563) Komentarų: (0) (18.06.2015 - 10:09)

Jei mus įsiurbtų juodoji bedugnė – net nepajustume

Ohajo valstijos universiteto (JAV) fizikos profesorius mano, jog neseniai iškelta idėja, kad juodosios bedugnės turi „ugniasienes“, sunaikinančias viską, prie ko prisiliečia, turi silpnų vietų.

Moksliniame darbe, kurį kol kas galima rasti publikavimui parengtų tekstų saugykloje „arXiv“, prof. Samiras Mathuras teigia, kad „ugniasienės“ teorija yra nebūtinai teisinga ir matematiškai įrodė, kad juodosios bedugnės nebūtinai reikštų pražūtį viskam, kas į ją patenka. Jo teigimu, juodoji bedugnė galėtų įsiurbti visą pasaulį, o mes to net nepastebėtume, rašo phys.org.

Daugiau nei prieš dešimtmetį S. Mathuras, pritaikęs stygų teorijos principus, parodė, kad juodosios bedugnės iš tikrųjų yra susiraizgę kosminių stygų kamuoliai. Tokia „susiraizgiusio kamuolio“ teorija padėjo išspręsti tam tikrus prieštaravimus, atsiradusius taikant „senamadišką“ požiūrį į juodąsias bedugnes.

Jei mus įsiurbtų juodoji bedugnė – net nepajustume ©w.astro.berkeley.edu

Bet grupė mokslininkų, besiremdama šia S. Mathuro teorija, neseniai padarė išvadą, kad šio rezginio paviršius iš tikrųjų yra viską naikinanti ugniasienė. Pagal ugniasienės teoriją, stygų kamuolio paviršius yra mirtinas. Ir ugniasiene jis pavadintas ne atsitiktinai – teorija byloja, kad viskas, kas paviršių priliestų, žūtų liepsnose.

S. Mathuras su kolegomis taip pat neapleido savo susiraizgiusio kamuolio teorijos ir ją bevystydami priėjo visai kitokios išvados. Jie juodąsias bedugnes vertina ne kaip viską naikinančią jėgą, o kaip savotišką „gerybinę“ mašinų versiją.

Profesoriaus vadovaujami mokslininkai įsitikinę, kad medžiagai palietus juodosios bedugnės paviršių, ji tampa holograma – beveik idealia savo kopija, kuri tęsia savo egzistenciją, tarsi nieko nebūtų nutikę. Tiesa „beveik ideali“ kopija yra labai ginčytinas terminas.

Fizikoje egzistuoja komplementarumo teorija, pirmą kartą 1993 metais pasiūlyta Stenfordo universiteto (JAV) fiziko Leonardo Susskindo. Ši teorija numato, jog komplementarumas reikalauja, kad bet kokia holograma, sukurta juodosios bedugnės, būtų ideali originalo kopija.

Matematiniu požiūriu abiejose susiraizgiusio kamuolio ir ugniasienės diskusijos pusėse esantys fizikai daro išvadas, kad griežtas komplementarumas yra neįmanomas. Kitaip tariant, juodosios bedugnės paviršiuje negali susiformuoti ideali holograma.

S. Mathurui ir kolegoms toks neidealus komplementarumas visai tinka – jie netgi sukūrė modifikuotą komplementarumo modelį, pagal kurį numatoma, kad susidaro neideali holograma. Šis modelis buvo kuriamas kartu su Ohajo valstijos podoktorantūrinių studijų mokslininku Davidu Turtonu, dabar dirbančiu Prancūzijos Teorinės fizikos institute, CEA-Saclay mokslinių tyrimų centre.

Ugniasienės idėjos šalininkai komplementarumą vertina griežtai: galima viskas arba nieko. Anot jų, jeigu ideali holograma nesusiformuos, laukia ugninga mirtis. Bet savo naujausiu moksliniu darbu S. Mathuras atremia tokius teiginius matematiškai įrodydami, kad įmanomas ir modifikuotas komplementarumas. Tiesa, tai jokiu būdu nereiškia, kad jo oponentai neišmano matematikos.

Abiejų grupių skaičiavimai yra pagrįsti skirtingomis prielaidomis, todėl ir rezultatai skirtingi. Konkrečiai šiuo atveju viena grupė pripažįsta, kad komplementarumas gali būti ir neidealus, kita tam priešinasi. Neidealumo sąvoka kosmologijoje yra dažnai sutinkama tema.

Štai fizikas Stephenas Hawkingas kadaise pasakė, kad Visata yra neideali nuo pat pirmųjų savo egzistavimo akimirkų. Jeigu ne neidealus medžiagos, susidariusios Didžiojo sprogimo metu, išsibarstymas, gravitacija nesugebėtų atomų ir molekulių sutraukti taip, kad susidarytų galaktikos, žvaigždės, planetos ir mes patys.

Naujosios diskusijos tarp suraizgyto kamuolio ir ugniasienės idėjų baigtis priklauso nuo to, ar fizikai sugebės priimti teiginį, kad juodosios bedugnės, kaip ir likusi Visata, yra neidealios. „Nėra tokio dalyko, kaip ideali juodoji bedugnė, nes kiekviena juodoji bedugnė yra vis kitokia“, – į savo pusę lenkia S. Mathuras.

Savo komentaru mokslininkas užsimena ir apie „informacijos paradokso“ išsprendimą. „Informacijos paradoksas“ – ilgai trukęs ginčas tarp fizikų, pasibaigęs tuo, kad S. Hawkingas galų gale pripažino, kad į juodąją bedugnę įkritusi medžiaga yra ne sunaikinama, o tampa juodosios bedugnės dalimi.

„Naujai atvykusi“ medžiaga negrįžtamai pakeičia juodąją bedugnę. Tai galima būtų palyginti su naujo geno įtraukimu į visą DNR rinkinį. Tai reikštų, kad kiekviena juodoji bedugnė yra unikalus produktas, sudarytas iš medžiagos, kuri į ją pateko.

Informacijos paradokso ginčas iš dalies buvo išspręstas ir dėl S. Mathuro 2003 metais išvystytos susiraizgiusio kamuolio teorijos. Idėja, kurią 2004 metais publikavo recenzuojamas leidinys „Nuclear Physics B“, buvo sustiprinta kitų fizikų darbais: prie jos vystymo prisidėjo ir Olegas Luninas iš Olbanio universiteto (JAV), ir Stefano Giusto iš Padujos universiteto (Italija), ir Nickas Warneris iš Pietų Kalifornijos universiteto (JAV).

Prieš daugiau nei dešimtmetį S. Mathuro pasiūlytas modelis buvo labai jau radikalus, nes jis teigė, kad juodųjų bedugnių paviršius yra apibrėžtas, bet „suraizgytas“. Tai reikštų, kad medžiaga iš tikrųjų krenta ne į juodąsias bedugnes, bet nukrenta ant jų paviršiaus. O kiek svarbus suraizgyto kamuolio ir ugniasienės ginčo sprendimas? Mokslininkų teigimu, svarba yra milžiniška. Vienas iš stygų teorijos teiginių yra kad mūsų trimatė egzistencija (keturmatė, jei skaičiuotume ir laiką) iš tikrųjų gali būti tik holograma ant paviršiaus, kuris egzistuoja didesnio matmenų kiekio erdvėje.

„Jeigu juodosios bedugnės paviršius yra ugniasienė, tuomet idėja apie Visatą kaip hologramą turi būti neteisinga“, – tvirtina S. Mathuras. Kitaip tariant, šiame ginče ant kortos pastatytas visos Visatos likimas. Nors nereikėtų tikėtis, kad fizikai dėl to nusimes pirštines ir puls vienas kitą kumščiais. „Čia ne tokio lygio nesutarimas. Iš tikrųjų tai yra paprastas klausimas: ar neidealumo idėja jums priimtina, ar ne?“, – aiškino fizikas.

reklama

Šaltinis

Šioje istorijoje: holografinis principas, visata, Saulės sistema, stygų teorija, kosmosas, Visatos fizikinės savybės, Juodosios skylės

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 563 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 2

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (392)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (301)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicinos naujienos

paranormal.lt
Bananų receptas nuo kosulio: bronchitas išnyksta tarsi ...

Bananų kokteiliai visada skanu! Patikrinkite unikalų receptą iš bananų, kuris ne tik skanus, bet padės jums susidoroti su bronchitu ir kosuliu!

paranormal.lt
Išvalykite storą žarną greitai su šiomis 8 priemonėmis!...

Yra keletas būdų, kaip išvalyti storąja žarną. Jūsų storojoje žarnoje toksinų gali būti kilogramai. Štai, kaip ją reikia išvalyti!

paranormal.lt
6 būdai paspartinti smegenų veiklą...

Smegenys yra neįtikėtinai „tamprūs“ (žr. Smegenys yra tampomi), tad galite perjungti save ir net išauginti naujų neuronų.

paranormal.lt
Šampūnas nuo pleiskanų ir plaukų slinkimo...

Eteriniai aliejai tapo gana įprastas dalykas, šiais laikais. Jie gali pilnai realizuoti savo potencialą pastaraisiais metais. Jie naudojami įvairiais būdais ir įvairioms reikmėms - pavyzdžiui, daugelis žmonių juos naudoja gam


//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
5 dažniausios paranormalios pa...

Teigiama, kad paranormalias patirtis arba potyrius, neturinčius mokslinio paaiškinimo, kasdien patiria daugybė žmonių. Todėl tikrai verta susipažinti su dažniausiai išgyvenamomis paranormaliomis patirtimis. Juk kiekvienam gal

paranormal.lt
Juodojo voro pranašystės...

Viduramžių aiškiaregiai, skelbdami pranašystes, paprastai neslėpdavo savo tikrųjų vardų. Tačiau XV a. Florencijos pranciškonų vienuolis po savo rankraščiais visada palikdavo tik juodo voro atvaizdą. Manoma, kad tai buvo Frederik
paranormal.lt
Veidrodis – portalas tarp anap...

Nuo seno tikėta, kad veidrodžiai turi mistinių galių ir yra laidininkai tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių. Filosofas, tarologas ir numerologas Leopoldas Malinauskas teigia, kad apskritai neaišku, kuris pasaulis yra tikras – mūsi
paranormal.lt
„Eltanino“ antenos anomalija...

Ne kartą rašėme apie vandenynų, jūrų ar ežerų gelmėse glūdinčias paslaptis. Šį kartą papasakosime apie nepaprastą atradimą kuris sukėlė didžiulį susidomėjimą mūsų gelmėmis ir paslaptimis esančiomis jose.
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
A. Fursovas apie nacių lyderiu...

2011 pasirodė knyga „Pilkasis vilkas. Adolfo Hitlerio pabėgimas“ (The Escape of Adolf Hitler. The Case President N. Y.: Sterling, 2011. XXXII. 352 p.) Autoriai teigia, kad Hitleris nenusižudė, o pabėgo iš Vokietijos ir likusį gy
paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Kas bus su pasauliu, kai išnyk...

Pradedant 10-uoju XX amžiaus dešimtmečiu bitininkai pradėjo pastebėti masinį darbinių bičių nykimą, ypač žiemos mėnesiais. Nuo to laiko situacija tik pablogėjo – išmirė apie 4000 medų nešančių bičių rūšių, o 2006 metais fenomenu
paranormal.lt
Kokiais ginklais kariavo senie...

Senajame indų epe „Mahabharata“, parašytame sanskrito kalba ir sudarytame iš 18 knygų, yra daugiau nei 200 tūkstančių eilėraščių, turinčių duomenų apie Senovės Indijos religiją, pasaulėžiūrą, papročius, istoriją, taip pat legend
paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Vegetatyvinė distonija ir kas ...

Kiekvienas biologinis organizmas, kaip ir bet kuris gyvas organizmas gamtoje, nusakomas eile charakteringų savybių, kurias jis sugeba išlaikyti laike. Jų pastovumas yra tas kriterijus, kuriuo remiantis galime tvirtinti kiek vien
paranormal.lt
Nėštumas ir skiepai nuo gripo:...

Klausimas – skiepytis ar nesiskiepyti aktualus kasmet, kai tik atšąla orai. Ir diskusijos kaskart vis karštesnės, lyg iškiltų nauja ir iki tol nenarstyta tema. Vienas populiariausių ir ypatingas aistras keliančių gandų, kad skie
paranormal.lt
Moteris pagimdė 11 vaikų be ce...

42-metų moteris pagimdė 11 sveikų berniukų. Gydytojai iš Indianos buvo šokiruoti, stebuklingas gimdymas.

paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Paruoškite imbierą šiuo senu b...

Imbieras - gali būti dar labiau naudingas, nei jūs manote! Pieno produktai yra populiarūs visame pasaulyje. Šie produktai praeina fermentacijos procesą, kuriame bakterijos maitinasi natūraliu cukrumi ir krakmolu esančiame maist
paranormal.lt
Geresnis pasirinkimas už kavą:...

Šiuo metu madingiausia iš žaliųjų arbatų yra mačia, bet sveika gerti ir visų kitų rūšių žaliąsias arbatas. Viename tokios arbatos puodelyje gausu antioksidantų ir priešuždegiminių medžiagų.
paranormal.lt
Kaip grūdintis, kad būtume sve...

Sakoma, kad grūdintis sveika. Vieni, norėdami sustiprinti imuninę sistemą, lipa į eketę, kiti prausiasi tik su šaltu vandeniu arba kiekvieną laisvą valandėlę išnaudoja pasivaikščiojimams ar darbui gryname ore. Dar kiti teigia, k
paranormal.lt
Ar jūsų maiste pakanka vitamin...

Kad būtumėme sveiki, mitybos specialistai rekomenduoja valgyti kuo įvairesnį maistą.
paranormal.lt
Ar tikrai naudinga vietnamieti...

Ar prisimenate, buvo vietnamietiškas balzamas „Žvaigždutė“? Mažas apvalus indelis su raudona žvaigžde ant viršaus. Stipraus kamparo ir mėtų kvapo, be to, visiems gyvenimo atvejams - nuo peršalimo, nuo traumų, inhaliacijoms...