Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Istorinės asmenybės » Peržiūrų: (298) Komentarų: (0) (12.07.2016 - 21:21)

Nikola Tesla - pasaulį apšvietęs genijus

Garsiausio XIX a. išradėjo Nikolos Teslos darbus vainikuoja vienintelė frazė: „Pasaulį apšvietęs genijus.“

Kunigas ar inžinierius?

Griausmingą ir žaibais apšviestą vidurvasario naktį gimusiam Nikolai prietaringa pribuvėja pranašavo niūrią ir tamsią ateitį. Visgi naujagimio motina gamtos siunčiamus ženklus suprato kitaip ir lyg nujausdama atsakė: „Ne, jis bus šviesos vaikas.“

Nuo mažumės mokslams imlus Nikola mieliau laiką leisdavo namuose prie knygų nei lakstydamas kalnuotomis Balkanų pusiasalio vietovėmis. Kita vertus, tėvas berniuką auklėjo gana griežtai, tikėdamasis nukreipti jį savo keliu ir įtikinti tapti kunigu ortodoksu.

Tačiau būdamas dar paauglys vaikinas atrado pašaukimą tikrai ne Dievui, o skaičiams. Besimokant gimnazijoje pradėjo ryškėti jaunojo genijaus gabumai. Jis atmintinai atlikdavo integralų skaičiavimus ir versdavo mokytojus dvejoti, ar šis jaunuolis tik nebandąs jų kvailinti viską iškaldamas. Nikola tuoj pat Nikola Tesla, išradėjas užsimojo stoti į prestižinį politechnikos universitetą ir tapti inžinieriumi, tačiau siekti svajonės trukdė griežtas tėvas, o vėliau ir klastinga liga.

Septyniolikos sulaukęs Nikola susirgo cholera, ir ši liga jo vos nepražudė. Matydamas leisgyvį sūnų, tėvas net apleido mintį išleisti jį į kunigus. Jie sudarė sandorį: jei Nikola išgyvens, netrukdomas galės keliauti į garsųjį Austrijos universitetą. Ir visgi troškimas mokytis buvo stipresnis už mirtį. Šeima talentingąją atžalą išlydėjo į sostinę siekti svajonės net neįtardama, kad jis taps žinomiausiu šimtmečio išradėju.

Pažintis su Thomu Edisonu

Iš tiesų ir pats N. Tesla niekada nemanė tapsiantis žmogumi, kurio dėka žvakėmis besišviečiantis pasaulis pagaliau džiaugsis elektra. Nuostabi idėja jaunajam mechanikui blykstelėjo staiga it žaibas!

Įprastą popietę jis vaikštinėjo sau po parką su draugu ir šnekučiavosi. Besileidžiant saulei, pradėjo mintinai deklamuoti kadaise perskaityto Goethe’s „Fausto“ eiles: „Raudonis nuslenka, dienos triūsai baigiasi. Skubina – naujas gyvenimo sritis tirti.“ Ištarti žodžiai įkvėpė jauną vyrą, jis griebė pirmą po ranka pasitaikiusią lazdelę ir ant smėlio nupiešė diagramą. Tai buvo indukcinio variklio išradimas, ir jis visiems laikams pakeitė pasaulį.

Apie naujojo išradimo autorių netrukus sužinojo didžiosios Prancūzijos ir Vokietijos elektros kompanijos. Tačiau jos neapsiėmė realizuoti naujovės ir išsiuntė N. Teslą į JAV – tiesiai pas garsųjį Thomą Edisoną.

Kelionė už Atlanto europietį emigrantą ne juokais gąsdino. Didįjį Niujorką jis pasiekė teturėdamas kišenėje vos keturis centus, rekomendacinį laišką ir kelias nuo vagių išsaugotas savo drapanas. Pažintis su T. Edisonu ne ką mažiau baugino. Jaunasis išradėjas nerimavo, kad bemokslį serbą amerikietis išvys vos tik pamatęs. Tiesa, įgyti inžinieriaus specialybės entuziastingam mokslinčiui taip ir nepavyko. Įnikęs į lošimo liūną Nikola galiausiai buvo išmestas iš universiteto ir slapstėsi nuo namiškių iki pat tėvo mirties.

Tačiau, papasakojęs apie kitokias elektros energijos galimybes, neįprastos išvaizdos užsienietis sudomino galingąjį vietos verslininką. Įtikinęs pertvarkyti neteisingai suprojektuotus variklius, N. Tesla buvo įdarbintas.

Beje, sėkmės atveju T. Edisonas jam prižadėjo išmokėti net 50 tūkst. dolerių! Susiviliojęs pasakiška suma, naivus naujokas priėmė iššūkį, dirbo ne tik ištisas dienas, bet ir naktis. Visų nuostabai patobulino esamus elektros generatorius, bet pinigų, deja, negavo. Viršininkas tik išjuokė jį paaiškinęs, kad tokia nereali suma buvo pasiūlyta juokais. Be to, išvadino jį neapsiplunksnavusiu amerikiečiu, nesuprantančiu vietinių pokštų. Įžeistas ir sukrėstas Nikola iškart išėjo.

Didysis perversmas

Įkūręs nuosavą elektros gamybos pramonę, apgautas investuotojų N. Tesla bankrutavo ir buvo priverstas kasti griovius, kad galėtų pragyventi. Laimė, ir šiandien gyvuojanti bendrovė „Western Union Company“ sutiko investuoti į šią išradėjo idėją.

Mažoje laboratorijoje mechanikas gana greitai sukonstravo kintamosios srovės energijos generatorių ir perdavimo sistemą, ir ji naudojama iki šiol. Netrukus nuolatinės elektros srovės propaguotojas T. Edisonas pajuto konkurenciją. Prasidėjo vadinamasis srovių karas. Amerikietis nenorėjo leisti patentuoti kintamosios elektros projekto, tad prieš varžovą suorganizavo propagandinę kampaniją. Pasinaudojo elektros kėdės išradimu, viešai žmonijai demonstruodamas kankinamus gyvūnus ir bandydamas parodyti kintamosios srovės pavojų.

Į tai atsakydamas N. Tesla atliko eksperimentą. Naudodamas aukštos įtampos ir dažnio kintamąją srovę, savo kūną pavertė laidininku ir laikydamas rankoje žibančią lemputę įrodė, kad ji yra netgi saugesnė. Prasidėjo naujoji išradėjo era. Jį samdė dideli pramoninkai, steigėsi gamyklos, be to, atsirado šviesa.

N. Tesla indėlis aukštinamas ir šiandien, tik jo dėka šiuolaikinis pasaulis pasiekė tokį technologinį proveržį. Tapęs milijonieriumi žinomas fizikas įgijo daug įtakingų draugų. Vakarieniaujant prabangiausiame miesto restorane kompaniją jam palaikydavo įtakingiausi verslo magnatai, finansininkai, gamtosaugininkai. Itin glaudžią draugystę puoselėjo su rašytoju Marku Twainu, kartu daug laiko praleisdami bandymų laboratorijoje.

Turtai Nikolai išvis nerūpėjo. Didžiules sumas jis išleisdavo kurdamas vis naujus įrenginius, technologijas. Sunku patikėti, kad vos vienas žmogus davė pamatą rentgenui, radijui atsirasti, pristatė bevielės komunikacijos galimybes ir numatė šiuolaikinių išmaniųjų telefonų galimus veikimo principus.

Tobulas estetas

Jau nuo mažų dienų išryškėjo nepaprastos N.Teslos genijaus savybės. Dar mokydamasis mokykloje pastebėjo turintis fotografinę atmintį. Sklandžiai cituodavo perskaitytas knygas ar mintyse lengvai atlikdavo sudėtingus matematinius skaičiavimus. Be to, vaikystėje patyręs skaudžią brolio netektį, dažnai susidurdavo su nelauktomis haliucinacijomis. Vaizduotėje vaikščiodavo po nematomus miestus, kalbėdavo su žmonėmis, kurie nė neegzistavo. Ilgainiui jam darėsi sunku atskirti, kuris pasaulis yra tikras. Tik vėliau suprato turintis nepaprastą Dievo dovaną. Visos vyro mintyse iškilusios trimatės vizijos tapdavo realiais išradėjo produktais.

Tačiau ne paslaptis, kad aplinkiniams talentingasis mokslininkas atrodė labai keistas. Paauglystėje persirgęs cholera, vėlesniame amžiuje tapo be proto atsargus, vengdavo bet kokio sąlyčio su galimais mikrobais. Sveikindamasis niekada nespausdavo pašnekovui rankos. Nebent tik išskirtinais atvejais mūvėdamas baltas pirštines. Dėmesys švarai ir estetiniam grožiui laboratorijose dirbusiam mechanikui buvo svarbiausia. Jis buvo reiklus sau, to paties tikėjosi ir iš kitų. Svorio priaugusias sekretores besibjaurėdamas kaipmat išmesdavo iš darbo, o neskoningai apsirengusias išleisdavo dienai namo „pailsėti“. Vyro manija grožiui nesunkiai pastebima ir nuotraukose. Pasak liudininkų, N. Tesla fotografą vaikydavo tol, kol šis atrasdavo jo „tobulą kampą“.

Darbui atsidavęs skaistuolis

Turtingas ir egzotiškos išvaizdos juodaakis europietis dažnai atkreipdavo moterų dėmesį. Bet vien darbui ir nesibaigiantiems eksperimentams gyvenimą paaukojęs mokslininkas neturėjo joms itin daug laiko. Visuomenei tai atrodė įtartina. Atsirado net bandančių šmeižti vyrą, teigiančių neva jis aseksualus. Išradėjas paaiškino gana paprastai, kodėl niekada nevedė. Jo atsakymas net ir didžiausius tuometinius skeptikus įpareigojo suklusti: „Nesijaučiu vertas turėti moterį. Be to, negalėčiau tverti jos nuolatinio bandymo pranokti vyrą – mane.“

Stebėdamas vis daugiau vyriškų darbų prisiimančias moteris, N.Tesla be galo jomis žavėdavosi. Tačiau kartu ir vengė jų, bijojo nesugebėti atstoti joms tinkamo vyro. Užtat vietoj moters gerokai senstelėjęs Nikola neapsakomai mylėjo baltą it sniegas karvelių patelę. Iš tūkstančio lesintų, prižiūrėtų ir gydytų balandžių tik ji vienintelė taip smarkiai įstrigo. Netekęs paukščio, prarado tikslą ir guodėsi mylėjęs ją kaip vyras myli moterį. Gyvenimo dienas N. Tesla baigė 87-erių. Apmaudu, tačiau be cento likęs vyras pasaulį paliko geriau žinomas kaip „karvelių žmogus“, o ne kaip moderniosios elektros kūrėjas.

reklama

Šaltinis

Šioje istorijoje: išradėjas, Nikola Tesla, Elektra, kintama srovė

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 298 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 1

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (355)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (273)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicina

paranormal.lt
Kodėl reikia valyti savo žarnyną?...

Vis dėlto yra gerai, kad mes negalime pasižiūrėti į savo vidų! Tai būtų buvęs toks šokas, kurį „suvirškinti“ ne kiekvienas begalėtų. Lygiai taip pat ir mes nesuvirškiname to, kas patenka į mūsų žarnyną. Mūsų vaišėse gausu rafinu
paranormal.lt
Kaip paruoši valančią imbiero arbata su citrina...

Labai skani ir naudinga arbata. Imbiero šaknis padeda pašalinti žarnyno dujas, atpalaiduoja ir ramina virškinimo traktą. Ir citrina, ir imbieras turi daug antioksidantų, kurie slopina uždegimą.

paranormal.lt
Molės Fenčer paslaptis...

Niekas taip nesuprato kas nutiko Molei Fenčer, pavadintai "Bruklino Mįslė" ("Brooklyn Enigma"). To niekaip negalima susieti su stebėjimų ar tyrimų trūkumu - ir vienų, ir kitų buvo pakankamai.
paranormal.lt
Kūdikis, kuris neturi nosies...

Elisas Thompsonas dėl itin reto sutrikimo gimė be nosies. Pasaulį su tokiu išsigimimu išvysta tik vienas iš 197 milijonų kūdikių. Atrodo, kaip puiku, kad sutrikimas – toks retas. Eliso motina dėl to nesielvartauja – anot jos, ne

//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
Teherano NSO incidentas...

1976-ais metais įvyko taip vadinamas Teherano incidentas, kai ankstyvą rugsėjo 19-os dienos rytą virš Irano sostinės vizualiai ir radarų ekranuose buvo stebimas neatpažintas skraidantis objektas.
paranormal.lt
Panašūs žmonių keisto dingimo ...

Deividas Paulidesas, daugiau nei 20 metų dirbęs teisėsaugos organuose, nagrinėjo nepaaiškinamus žmonių dingimo atvejus Šiaurės Amerikoje ir pastebėjo keistus sutapimus. Tuo metu, kai vietiniai policijos pareigūnai kiekvieną atve
paranormal.lt
Malahaido pilies vaiduokliai...

Malahaido (Malahide) pilis, stovinti netoli Dublino, yra viena iš labiausiai turistų lankomų Airijos vietų. Pilis pastatyta didelio parko teritorijoje, esančio gražiame pajūrio miestelyje Malahaide. Beveik 800 metų pilis tuo pač
paranormal.lt
Kur teleportacijos metu dingst...

"Teleportacijos" terminą pirmasis panaudojo Čarlzas Fortas, norėdamas apibūdinti daiktų pernešimą iš vienos vietos į kitą be matomo fizinės jėgos panaudojimo ar dalyvavimo. Per šimtmečius surinkta daug medžiagos apie tai, kaip ž
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Svarbiausi Nikola Teslos išrad...

Nikola Tesla yra vienas garsiausių pasaulio mokslininkų. Daugelis jo išradimų pranoko to laikmečio pažangą, todėl buvo įvertinti tik po paties genijaus mirties. Pristatome svarbiausius Nikolo Teslos pasiekimus mokslo srityje.

paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Sindikatas - slapta vyriausybė...

Žmonių grupė, kuri žinoma kaip Sindikatas (arba Konsorciumas), dirba kartu su pirmaisiais Žemės gyventojais - ateiviais, kurie vadinami "Kolonistais". Nuo 1948-ųjų metų jie kruopščiai rengė planą ir ruošėsi naujai (pakartotinai)
paranormal.lt
Paralelinės visatos...

Norint išsiaiškinti, kas yra paralelinės visatos, pirmiausia būtina atsakyti į svarbesnį klausimą – o kas gi yra ta visata? Egzistuoja trys šio klausimo nagrinėjimo kryptys: mokslinė, religinė-mitologinė ir asmeninė. Pagal domin
paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Savaiminis organizmo valymąsis...

Joks gripas, įskaitant ir kiaulių ar veršių, nėra užkrečiantis. Dėl tos pačios paprasčiausios priežasties, kad virusai – nėra gyvi organizmai. Užkrečiančios yra peršalimo ligos, nes jose labai aktyviai dalyvauja bakterijos. Kai
paranormal.lt
Naujas būdas stabdyti vėžį. Fi...

Kas antras onkologinis ligonis Didžiojoje Britanijoje vartoja kokių nors maisto papildų. Šios šalies mokslininkai įrodė – natūralios medžiagos, esančios granatuose, brokoliniuose kopūstuose, dažinių ciberžolių šakniastiebiuose i
paranormal.lt
Tyrimai, įtikinamai įrodantys ...

Epidemiologiniuose tyrimuose jau būta pranešimų apie tai, kad ilgalaikėje perspektyvoje tie, kurie buvo paskiepyti, pasižymi ne tokia gera sveikata, kaip neskiepyti.
paranormal.lt
Tyrimai patvirtina: tik 4 šauk...

Tikimės, kad šis straipsnis padės jums! Taip, tai tiesa - jums reikia tik 4 šaukštų šios priemonės, prevencijai ir vėžio gydymui. Skamba puikiai, ar ne? Profesorius Mermerskis teigia, kad ši priemonė yra naudinga ir veiksming

paranormal.lt
3 žolelių arbata valanti organ...

Šis straipsnis, žinoma, daugelį šokiruos. Jo nebūtina skaityti valgio metu ir po jo. Tačiau, jūs turėtumėte atidžiai perskaityti šią medžiagą, nes ji yra susijusi su tai dalykais, kurie yra labai svarbus mums visiems! Tai yra pa
paranormal.lt
Ekstrasensų mūšis 17 sezonas 1...

Paranormalių reiškinių realybės šou Ekstrasensų mūšis, naujas sezonas, kuris tradiciškai prasideda rudenį per TNT kanalą, pritraukiantis talentingus žmones iš visos šalies išbandyti savo aiškiaregių galimybes. Laidą toliau veda
paranormal.lt
Kaip be kraujo testo nustatyti...

Sveikatą stiprinti reikia visus metus, tada ir žiemos ne su siaubu, o su džiaugsmu lauksite, sako gydytojas Alvydas Unikauskas.
paranormal.lt
Natūrali, ekologiška, novatori...

Novatoriška kaukė! Jūs atsikratysite labai greitai raukšlių, juodų dėmių ir spuogų! Vaizdo įrašas su veido drėkinimo receptu! Mes visi svajojame apie gražią ir švarią odą! Išbandykite šią stebuklingą veido kaukę ir pasiruoškite