Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Istorijos paslaptys » Peržiūrų: (373) Komentarų: (0) (03.09.2016 - 13:32)

Parako sąmokslas: Gajaus Fokso afera

Kiekvienais metasi naktį iš lapkričio 4-osios į 5-ąją Didžiojoje Britanijoje ir kai kuriuose kitose anglakalbėse šalyse švenčiama "Gajaus Fokso naktis". Į dangų yra leidžiami fejerverkai, deginama šio legendinio sąmokslininko iškamša. Pastaraisiais metais populiaria tapo "Gajaus Fokso kaukė", kurią naudoja įvairių protesto akcijų dalyviai. Tačiau reikia pažymėti, kad ši kultinė asmenybė buvo tik svetimų užmojų vykdytoju.

1603-iais metais į Anglijos sostą atsisėdo Škotijos monarchas Jokūbas VI Stiuartas, kuris po abiejų karalysčių susijungimo pasivadino Jokūbu I. Anglai ir škotai bandė užmiršti seną tarpusavio nesantaiką. Dabar takoskyra buvo ne tautybė, o išpažįstama religija. Nepripažįstantys popiežiaus Gajaus Fokso kaukė valdžios anglikonų ir presbiterionų bažnyčių pasekėjai didžiausią pavojų matė tarp savo tėvynainių katalikų. Karalius Jokūbas, norėdamas išlaikyti daugumos savo pavaldinių palaikymą, periodiškai rengdavo išpuolius prieš katalikus. Eiliniai parapijiečiai buvo apmokestinami papildomais mokesčiais, buvo apribojamos jų teisės, šventikai buvo baudžiami pačiomis žiauriausiomis bausmėmis. Suprantama, kad katalikai, kurie iš pradžių su Jokūbu I siejo tam tikras viltis, buvo nusivylę. Ir štai tuomet grupė jaunų dvarininkų surengė prieš jį sąmokslą, kuris buvo pavadintas Parako sąmokslu.

Tėvo Garneto komanda

Sąmokslo esmė buvo padėti statines su paraku po tuo Vestminsterio rūmų pastatu, kuriame posėdžiavo Lordų rūmai. Kai karalius sakys kalbą eilinės sesijos atidarymo metu - visus susprogdinti. Po to reikėjo organizuoti sukilimą tose grafystėse, kuriose katalikų įtaka buvo stipriausia, pasinaudojant karaliaus dukra princese Elžbieta.

Sąmokslo įkvėpėju buvo Anglijos jėzuitų vadovas tėvas Garnetas. Faktiniu vadovu tapo dvarininkas Robertas Keitsbis, anksčiau dalyvavęs maište prieš karalienę Elžbietą I, kurį sukėlė jos favoritas grafas Eseksas. Po maišto Keitsbis atsipirko didele bauda. Tikru kataliku jis tapo po to, kai mirė vienas vaikas ir labai greitai po to mirė abu jo tėvai. Tokius likimo smūgius Keitsbis galėjo palaikyti dangiškąja bausme už santuoką su protestante.

Iš kitų sąmokslo dalyvių reikia išskirti Tomą Vinterį, kuris palaikė ryšį su katalikiškosios Ispanijos vyriausybe, ir Tomą Persį, kuris analizavo nuotaikas aukščiausiose sferose. Ypatingos viltys buvo siejamos su artimu Keitsbio giminaičiu ir dar vienu Esekso maišto dalyviu Frensiu Trešemu, kurio tėvas buvo neformaliu britų katalikų lyderiu ir gana pasiturinčiu žmogumi. Tačiau apie sąmokslo detales iš pradžių jam nebuvo pasakojama.

Parako sąmokslas: Gajaus Fokso afera

Labiausiai žinomu iš sąmokslininkų tapo Gajus Foksas, kuris turėjo padegti dagtį tuo metu, kai karalius pradės savo kalbą Lordų rūmuose. Jis gimė 1570-ais metais kuklaus teismo tarnautojo šeimoje. Užkietėjusiu kataliku Foksas tapo, paveiktas savo įtėvio, kuris buvo katalikų šventikas. Būdamas 22-jų metų amžiaus jis netgi išvyko į Nyderlandus, kur Ispanijos armijos gretose kovojo su vietiniais protestantais. Foksas kovojo narsiai, netgi užsitarnavo kapitono laipsnį. Po to jis sukūrė katalikiško sukilimo savo šalyje organizavimo pagrindus. Ispanams šis planas nepasirodė pakankamai rimtas, tačiau Foksą supažindino su pas juos viešėjusiu Vinteriu. Kartu jie grįžo į Angliją, planuodami įvykdyti teroro aktą, kokio dar istorijoje nebuvo buvę.

Lemtingas laiškas

Iš pradžių viskas klostėsi puikiai. Norėdamas organizuoti teroro aktą Keitsbis išsinuomojo Vinegrhausą, prisišliejusį prie Vestminsterio, ir be didelių problemų atgabeno ten 36 statinaites su paraku. Po to Persis susitarė su rūsio, kuris buvo po pačiais Lordų rūmais, savininku. Iškraustę rūsyje buvusį prekių sandėlį, sąmokslininkai jame sudėjo savo mirtiną krovinį, pridengė jį sluoksniu iš anglių, akmenų ir sudaužyto stiklo. Užtaisas buvo toks stiprus, kad jo sprogimas būtų stipriai apgriovęs visą rūmų kompleksą. Karaliui ir parlamentarams nebuvo jokių galimybių išlikti gyviems po tokio sprogimo.

Pirmasis nerimą keliantis skambutis nuskambėjo, kai buvo pranešta apie sesijos atidarymo nukėlimą iš 1605-ųjų metų vasario 7-os dienos į spalio 3-ią, o po to - į lapkričio 5-ąją. Tokiu būdu kilo labai didelė rizika, kad kas nors, atsitiktinai užsukęs į rūsį, jame aptiks parako statinaites.

Ėjo mėnuo po mėnesio, nebuvo jokių pakeitimų. Sesijos atidarymo pradžia artėjo, sąmokslininkai jau pradėjo tarpusavyje tartis, ką darys po to, kai sunaikins karalių ir parlamentą. Organizuoti sukilimams grafystėse buvo reikalingos lėšos. Tuomet Keitsbis atvertė kortas Trešemui, kuris neseniai neteko tėvo ir turėjo gauti palikimą. Sis pareiškė, kad sąmokslą palaiko, tačiau skirti gali labai niekingą sumą, nes tėvas mirdamas paliko skolas.

Parako sąmokslas: Gajaus Fokso afera Spalio 26-os dieną vakarienės metu vienas katalikų partijos lyderių, Lordų rūmų narys baronas Montinglas gavo laišką, kuriame jį nepasirašęs asmuo patarėjam nedalyvauti parlamento sesijoje, nes Dievas nusprendė pamokyti nesąžiningą karalių „baisiu smūgiu“.

Nors jau buvo vėlus metas, Montinglas išskubėjo į karaliaus rezidenciją, tačiau karaliaus joje nebuvo. Baronas parodė laišką mažojo antspaudo lordui saugotojui Solsberio grafui Robertui Sesilui.

Kitą dieną sąmokslininkai sužinojo apie laišką ir iš karto įtarė, kad tai gali būti Trešemo darbas. Pirma, jo sesuo buvo ištekėjusi už Montinglo, antra, jis pats buvo skolingas baronui už gyvybę, kurią pavyko išsaugoti po to, kai po nesėkmingo Esekso maišto baronas jį užtarė. Keitsbis nuvyko pas Trešemą, norėdamas jį nužudyti, tačiau pastarasis sugebėjo jį įtikinti, kad su laišku jis visiškai nėra kaip nors susijęs. Tuo metu Gajus Foksas nuskubėjo į rūsį ir grįžęs pranešė, kad statinaitės su paraku yra sveikos ir guli rūsyje. Sąmokslininkai pasitarė ir nusprendė išvykti iš Londono iki „X dienos“ ir pradėti kurstyti sukilimą. Gajus Foksas liko sostinėje, kur turėjo atlikti savo misiją.

Nesėkmė paskutiniu momentu

Naktį į lapkričio 5-ą dieną pakviesti apžiūrėti šalia esančius pastatus karališkieji sargybiniai, kuriems vadovavo teisėjas Nivetas, aptiko rūsį su parako statinaitėmis ir iš jo išeinantį Gajų Foksą. Sąmokslas, kuris buvo rengiamas daugiau nei metus, žlugo akimirksniu. Gajus Foksas, supratęs, kad viskas baigta, sargybiniams pareiškė: Jeigu mane būtumėt užklupę viduje, tai būčiau susprogdinęs ir save, ir jus, ir visą pastatą".

Areštuotasis prieš karalių ir tardytojus laikėsi labai laisvai ir linksmai, šie netgi beveik susižavėjo jo elgsena. Tačiau kai Foksas pareiškė, kad negali išduoti savo bendrininkų, jis buvo išsiųstas į kankinimų kamerą. Ten šaunumo ir linksmumo neliko nė lašo. Sąmokslo paveikslas tapo visiškai aiškus.

Prasidėjo areštai. Keitsbis su pagrindine sąmokslininkų grupe jau buvo Stafordšyro grafystėje. Keliantis per upę jie sudrėkino paraką ir sustojo vieno jiems prijaučiančio žmogaus name. Džiovinamas parakas sprogo, ir tai išdavė jų buvimo vietą. Nors buvo apsieita be aukų, netrukus namą apsupo 200 žmonių būrys, kuriam vadovavo vietinis šerifas.

Keitsbis ir Persis žuvo mūšio metu. Vinteris buvo sužeistas ir suimtas. Trešemas buvo areštuotas savo dvare, tačiau teismo nesulaukė, nes mirė - manoma, dėl patirtų sukrėtimų.

Tėvas Garnetas ir jo kolega tėvas Oldkornas pasislėpė Ebingtonų šeimos dvare slaptuose kambariuose. Jų persekiotojai keletą dienų metodiškai stukseno grindis ir sienas, kol aptiko jėzuitų slėptuvę.

Gajus Foksas be kaukės

Karaliui sąmokslininkų areštas buvo sėkminga akcija, leidusi prašyti parlamento sutikimo ypatingiems mokesčiams. Suprantama, tai pakurstė mažai įtikinamą versiją, kad sąmokslininkais manipuliavo karaliaus slaptosios tarnybos agentai. Taip pat nėra atsakyta apie anoniminio laiško autorių: daugelis mano, kad laišką parašė pats baronas Montinglas, kuris per savo žmoną kažką sužinojo ir nusprendė išgarsėti kaip Tėvynės gelbėtojas. Jis iš tiesų iš karaliaus gavo dvarą ir 500 svarų premiją, kurią sėkmingai investavo į Ost Indijos kompaniją. Viską gerai apsvarsčius, susidaro įspūdis, kad sąmokslininkams paprasčiausiai nepasisekė. Statinaitės su paraku rūsyje išgulėjo beveik metus. Dar kelios valandos - ir Gajus Foksas būtų atlikęs savo darbą...

reklama

Žurnalas "Mįslės ir faktai" №8 2016

Šioje istorijoje: sąmokslas, gajus foksas, parakas, sąmokslininkai

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 373 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 2

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (392)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (301)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicinos naujienos

paranormal.lt
Geriausias būdas numesti svorį ir išvalyti organizmą!...

Kvaila neigti, kad teisinga mityba ir reguliari mankšta padeda sudeginti antsvorį. Tai įrodytas faktas. Kvaila neigti, kad teisinga mityba ir reguliari mankšta padeda sudeginti antsvorį. Tai įrodytas faktas.
paranormal.lt
Natūralus vaistas nuo kosulio ir bronchito, jums ir jūs...

Kosulys arba bronchitas pasireiškia sausu ar šlapiu nuolatiniu kosuliu, kurios paprastai trunka nuo kelių dienų iki trijų savaičių. Tai gali būti tiek suaugusiems, tiek jauniems, nepriklausomai nuo amžiaus. Nustokite vartoti

paranormal.lt
Molės Fenčer paslaptis...

Niekas taip nesuprato kas nutiko Molei Fenčer, pavadintai "Bruklino Mįslė" ("Brooklyn Enigma"). To niekaip negalima susieti su stebėjimų ar tyrimų trūkumu - ir vienų, ir kitų buvo pakankamai.
paranormal.lt
Prieskonių arbata nuo įvairių ligų, valanti toksinus iš...

Visi šio natūralaus gėrimo ingredientai, gali tarnauti nuo daugelio lygų, be to padeda organizmo detoksikacijai, pašalina toksinus ir parazitus. Šis vaistinis arbatos receptas, kuris yra natūralus vaistas nuo daugelio ligų, nužu

//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
5 dažniausios paranormalios pa...

Teigiama, kad paranormalias patirtis arba potyrius, neturinčius mokslinio paaiškinimo, kasdien patiria daugybė žmonių. Todėl tikrai verta susipažinti su dažniausiai išgyvenamomis paranormaliomis patirtimis. Juk kiekvienam gal

paranormal.lt
Juodojo voro pranašystės...

Viduramžių aiškiaregiai, skelbdami pranašystes, paprastai neslėpdavo savo tikrųjų vardų. Tačiau XV a. Florencijos pranciškonų vienuolis po savo rankraščiais visada palikdavo tik juodo voro atvaizdą. Manoma, kad tai buvo Frederik
paranormal.lt
Veidrodis – portalas tarp anap...

Nuo seno tikėta, kad veidrodžiai turi mistinių galių ir yra laidininkai tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių. Filosofas, tarologas ir numerologas Leopoldas Malinauskas teigia, kad apskritai neaišku, kuris pasaulis yra tikras – mūsi
paranormal.lt
„Eltanino“ antenos anomalija...

Ne kartą rašėme apie vandenynų, jūrų ar ežerų gelmėse glūdinčias paslaptis. Šį kartą papasakosime apie nepaprastą atradimą kuris sukėlė didžiulį susidomėjimą mūsų gelmėmis ir paslaptimis esančiomis jose.
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
A. Fursovas apie nacių lyderiu...

2011 pasirodė knyga „Pilkasis vilkas. Adolfo Hitlerio pabėgimas“ (The Escape of Adolf Hitler. The Case President N. Y.: Sterling, 2011. XXXII. 352 p.) Autoriai teigia, kad Hitleris nenusižudė, o pabėgo iš Vokietijos ir likusį gy
paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Kas bus su pasauliu, kai išnyk...

Pradedant 10-uoju XX amžiaus dešimtmečiu bitininkai pradėjo pastebėti masinį darbinių bičių nykimą, ypač žiemos mėnesiais. Nuo to laiko situacija tik pablogėjo – išmirė apie 4000 medų nešančių bičių rūšių, o 2006 metais fenomenu
paranormal.lt
Kokiais ginklais kariavo senie...

Senajame indų epe „Mahabharata“, parašytame sanskrito kalba ir sudarytame iš 18 knygų, yra daugiau nei 200 tūkstančių eilėraščių, turinčių duomenų apie Senovės Indijos religiją, pasaulėžiūrą, papročius, istoriją, taip pat legend
paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Vegetatyvinė distonija ir kas ...

Kiekvienas biologinis organizmas, kaip ir bet kuris gyvas organizmas gamtoje, nusakomas eile charakteringų savybių, kurias jis sugeba išlaikyti laike. Jų pastovumas yra tas kriterijus, kuriuo remiantis galime tvirtinti kiek vien
paranormal.lt
Nėštumas ir skiepai nuo gripo:...

Klausimas – skiepytis ar nesiskiepyti aktualus kasmet, kai tik atšąla orai. Ir diskusijos kaskart vis karštesnės, lyg iškiltų nauja ir iki tol nenarstyta tema. Vienas populiariausių ir ypatingas aistras keliančių gandų, kad skie
paranormal.lt
Moteris pagimdė 11 vaikų be ce...

42-metų moteris pagimdė 11 sveikų berniukų. Gydytojai iš Indianos buvo šokiruoti, stebuklingas gimdymas.

paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Imbiero arbata: nuo inkstų akm...

Imbiero arbatos nauda! Ji gydo nuo virusų, kurie gali sukelti peršalimą, gripą ar pūslelinę. Ji malšina skausmą, labai efektyvi, jei žmogus jau serga peršalimo ligomis, gripu ar turi galvos, raumenų skausmą. Jame gausu antioksid
paranormal.lt
Apie kokias ligas įspėja liežu...

Kinų medicinos žinovo V. Naumavičiaus teigimu, jeigu žmogus į specialistą kreipiasi dėl tokio, rodos, menkniekio, kaip kažkuo nepatikęs liežuvis, vadinasi, jo psichologinė ir fiziologinė būklė yra įtempta.
paranormal.lt
Kai organizmas prašo pagalbos...

Žmogaus organizmas yra sukurtas tobulai. Jame vyksta neįtikėtini procesai. Ir, jei atsiranda problemos, jis mums signalizuoja.Kokie tai signalai ir ką jie reiškia.
paranormal.lt
Ką daryti sušalus?...

Atvėsus orui, pučiant šaltam vėjui atsiranda nušalimų ir kūno atšalimo pavojai. Nušalimų tikimybė didėja apsirengus nepritaikytais šaltam orui ir ankštais drabužiais, nepavalgius, esant mažai kūno masei (mažas poodinis riebalini
paranormal.lt
Atsisveikinkite su ėduonimi ir...

Ar žinote, kad kas dieną naudojamas kokosų aliejaus šaukštas pagerins burnos higieną ir padės kovoti su dantų ėduonimi? Kokosų aliejus yra stiprus savo anti-grybelinėmis, antibakterinėmis ir anti-mikrobinėmis savybėmis, kurios