Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Gamtos paslaptys » Peržiūrų: (693) Komentarų: (0) (27.03.2016 - 21:43)

Sacharos akis arba Rišato struktūra

Vakarinėje Sacharos dykumos dalyje, kuri priklauso Mauritanijai, kiek į rytus nuo Uardano kaimelio yra viena keisčiausių ir mįslingiausių mūsų planetos vietų, kuri vadinama Rišato struktūra arba Sacharos akimi. Paslaptingi apskritimai, kuriuos nežinoma jėga nubraižė vienodame dykumų landšafte, traukia nesuskaičiuojamus smalsuolių būrius.

Šio geologinio darinio amžius labiau nei garbus: unikalaus objekto tyrinėtojai tvirtina, kad paties seniausio Rišato struktūros (arabiškai - Guelb er Richat) žiedo amžius ne mažesnis nei 600 milijonų metų. Ir pačios „akies“ dydis įspūdingas - išorinio kontūro skersmuo sudaro apie 50 km. Suprantama, kad esant tokiam dydžiui, žiedų kontūrus galima pamatyti tik iš gana didelio aukščio.

Sacharos akis arba Rišato struktūra Tai ir buvo priežastis, kodėl tokia unikali struktūra buvo pastebėta tik 1965-ais metais, t.y. kosminės eros pradžioje. Tuo to laiko Rišato struktūra yra tikslus orientyras orbitoje esantiems kosmonautams, o štai mokslininkai jau pusę amžiaus bando įminti šios keistos struktūros kilmės mįslę.

Pirmoji versija - meteorito kritimo vieta. Ši versija nesulaukė palaikymo, nes struktūros centre žemės paviršiuje nėra jokios įdubos, kaip būna kitose kosminių| kūnų Kritimo vietose.

Iškasenose nėra jokio smūgio poveikio pėdsakų.

Antroji versija - užgesusio ugnikalnio krateris. Rišato struktūrą sudaro dolomitinės nuosėdos, o visiškas vulkaninės kilmės nuosėdų ir vulkaninio kupolo nebuvimas paneigė ir šią hipotezę.

Trečioji versija skamba tiesiog fantastiškai. Vieni tvirtina, kad šioje vietoje kažkada išsilaipino ateiviai. Kiti teigia, kad kažkada šioje vietoje buvo Atlantida. Tačiau nei pirmieji, nei antrieji savo teiginių įrodyti negali.

Ketvirtoji versija - žemės paviršiaus erozija. Šios hipotezės šalininkai teigia, kad šioje vietoje planetos platforma tai pakildavo, tai nusileisdavo, o nuolatiniai vėjai ir sukūrė tokią sluoksniuotą struktūrą. Šiandien tai yra labiausiai į tiesą panaši hipotezė.

Iš kosmoso padarytos nuotraukos geologiniuose tyrimuose leido atlikti didelį šuolį pirmyn. Mokslininkai per gana trumpą laiką sugebėjo išsiaiškinti daugybę įdomių dalykų. Tarp šių atradimų didelį susidomėjimą kelia daugybė žiedo formos darinių, kurių skiriasi ne tik dydis (nuo kelių šimtų metrų iki 3 tūkstančių kilometrų) ir amžius (kartais siekiantis archajiškus laikus, siekiančius keletą milijardų metų), bet ir genezė, kuri mokslininkams iškėlė ne vieną daug ginčų sukėlusį klausimą.

Sacharos akis arba Rišato struktūra Viena iš tokių mįslių tapo darinys žemės paviršiuje Mauritanijoje, kuris puikiai matomas iš kosmoso. Dėl savo didelio dydžio ir aiškaus kontūro, kuriuos jam suteikia didžiulės ir negyvenamos Sacharos dykumos platybės, jau pusę amžiaus šis darinys yra tarsi švyturys žmonėms, keliaujantiems neaprėpiamose kosmoso platybėse.

Rusų kosmonautas Valentinas Lebedevas 1982-ųjų metų spalio mėnesį pats turėjo galimybę pamatyti šį praktiškai apvalios formos ir neįprastos sudėties geologinį objektą pro kosminės stoties „Saliut 7“ iliuminatorių. Rišato struktūra kosmonautui asocijavosi su vaikiška piramide, kurią sudaro įvairių spalvų žiedai.

Tačiau šis gamtos stebuklas visiškai nėra vaikiškas žaislas. Kaip jau minėta, išorinio žiedo skersmuo siekia 50 km, o ir pati struktūra į piramidę visiškai nėra panaši. Stovint šioje vietoje ir žvelgiant į Sacharos akis arba Rišato struktūra akmeningą dykumą su įvairių įdubų ir pakilimų seka, netgi negalima įtarti, kad ši vieta taip įspūdingai atrodo iš kosmoso.

Greičiausiai, tai ir buvo pagrindinis faktorius, kuris trukdė tyrinėtojams susikoncentruoti ties šiuo nepaprastu ir įdomiu bei mįslingu planetos tašku. Tačiau ne be reikalo yra sakoma: „viskam savas laikas" Tai, kad žmogus įsisavino kosminę erdvę, padėjo kur kas geriau pažinti ir savo namus -Žemę.

Reikia prisiminti, jog žmonės, vedami smalsumo, sugebėjo ištirti praktiškai kiekvieną mūsų gimtosios planetos kampelį. Jie atrado daugybę seniau nežinomų salų, įkopė į sunkiai įveikiamas viršukalnes, rado būdą atlikti tyrimus vandenyno gelmėje, įveikė speigą žemės ašigaliuose.

Atrodo, kad žmogus jau viską ištyrė, Žemėje nėra nieko, kas būtų nežinoma žmonijai. Tačiau vėliau Sacharos akis arba Rišato struktūra paaiškėjo, kad tai tik viena pakopa laiptuose, vedančiuose į pažinimo viršūnę.

Prieš pusę amžiaus iš kosmoso gauta Mauritanijos „piramidės" nuotrauka labai smarkiai suglumino mokslininkus. Netgi po atliktų įvairių tyrimų jie ir šiandien neturi vieningos nuomonės apie šio geologinio darinio atsiradimo priežastį. Mokslininkų teigimu šis gamtos stebuklas turi neįprastą struktūrą, kuri iš pirmo žvilgsnio primena kažkada buvusių naudingųjų iškasenų gavybos vietą arba didžiulį kraterį, susidariusį po meteorito kritimo, arba tai yra labai tolimoje senovėje vykusio ugnikalnio išsiveržimo pasekmės. Jau minėta, kad geologinio darinio, kurį žurnalistai pavadino „dykumos akimi“, amžius siekia apie 600 milijonų metų, t .y. teoriškai siekia proterozojus eoną.

Yra žinoma, kad pasibaigus šiam periodui įvyko globalus mūsų planetos klimato pasikeitimas. Šis sutapimas natūraliai tapo svariu faktoriumi, leidžiančiu mokslininkams iškelti versiją apie tai, kad žiedinė Rišatos struktūra susidarė dėl didžiulio meteorito kritimo.

Sacharos akis arba Rišato struktūra Tačiau geologų bandymai surinkti pakankamai duomenų šiai hipotezei patvirtinti per vėliau atliktus bandymus buvo nesėkmingi. Jiems taip ir nepavyko aptikti jokių pėdsakų, liudijančių apie buvusį didžiulės galios smūgį ir jo pasekmes. Šio darinio centre taip pat nėra smūgio jėgai atitinkančio dydžio įdubos, kas yra būdinga kitoms kosminių kūnų kritimo vietoms. Be to, mokslininkai niekaip negali paaiškinti, kodėl yra ne vienas, o keletas žiedų, tarsi idealiai įdėtų vienas į kitą. Tam, kad susidarytų toks darinys, į tą pačią vietą idealiai tiksliai turėjo nukristi keletas meteoritų, o tai, suprantama, mažai tikėtina.

Iš visų siūlomų versijų apie Rišato struktūros kilmę labiausiai tikėtina yra versija apie vulkaninę kilmę. Mokslininkai, sulygindami šio artefakto nuotraukas su panašiais iš pirmo žvilgsnio objektais Marse, Merkurijuje ir Mėnulyje, iškėlė, atrodo, nepaneigiamą versiją apie vulkaninę kilmę. Jie netgi sugebėjo paaiškinti šių fotografijų dėka aptiktus naujo tipo vulkaninius darinius, kurie buvo pavadinti „Žiedinėmis struktūromis".

Sacharos akis arba Rišato struktūra Pagal šią versiją, Mauritanijoje žiedai susidarė dėl daugybės amžiaus trukusios ugnikalnio erozijos, kuri ir sukūrė šį geologinį artefaktą.

Tačiau vėliau į tyrimus įsijungę mokslininkai privertė daugelį kolegų peržiūrėti šios hipotezė įrodymus.

Daugelis geologijos srities mokslininkų teigia, kad Rišato struktūra negalėjo atsirasti dėl ugnikalnio išsiveržimo, nes šioje vietoje vyrauja dolomitinės nuosėdos ir visiškai nėra vulkanitų, t.y. mikroskopinio dydžio mineralų kristalu, bei efuzyvo (magminės uolienos).

Be to, centrinėje Rišato struktūros dalyje geologams nepavyko aptikti jokių ugnikalnio kupolo požymių.

Sacharos akis arba Rišato struktūra Kodėl žurnalistą šį geologinį stebuklą pavadino „akimi “? Ogi todėl, jog iš tam tikro atstumo Rišato struktūra nepaprastai primena žmogaus akies vyzdį, įrėmintą blakstienų kontūre. Pirminė hipotezė skelbė, kad nemieganti planetos akis - ne kas kita, kaip krateris, kuris susidarė, nukritus milžiniško dydžio meteoritui. Ši versija ir šiandien turi teisę egzistuoti tarp kitų versijų, bandančių paaiškinti šios labai senos geologinės struktūros atsiradimo priežastis.

Tik „kraterio“ teorijos šalininkų bandymai paaiškinti plokščią žiedinės struktūros dugną skamba, švelniai pasakius, neįtikinamai, Rišato struktūroje nėra nei charakteringų įdubų, nei pėdsakų, kuriuos paliko smūgio poveikis.

Kitos versijos esmė yra tai, kad geologinis artefaktas atsirado dėl labai seniai įvykusio ugnikalnio išsiveržimo. Tačiau giliau panagrinėjus ši hipotezė taip pat negali atsispirti kritikai: išsiveržimo produktas atminčiai turi palikti kupolo formos vulkaninių uolienų atspaudą, tačiau to nėra. Ir dėl to labai gaila, nes į hipotezę apie užgesusį ugnikalnį labai organiškai įsirašytų praktiškai idealiai apvali Sacharos akis arba Rišato struktūra paslaptingų žiedų forma. Bandant paaiškinti keistų apskritimų atsiradimą, keliamos ir visiškai fantastiškos versijos, netgi apie ateivių išsilaipinimą. Suprantama, tokias hipotezes negailestingai kritikuoja elementarus sveikas protas.

Antgamtinių jėgų šalininkai, bandę paaiškinti žiedų atsiradimą nežemiškos kilmės jėgų poveikiu, taip pat patyrė fiasko: Rišato struktūros rajone nėra jokių anomalijų, šioje teritorijoje daugybę amžių gyvena piemenys, ramiai ganosi kupranugariai, nerodydami jokių nerimo ženklų.

Labi ausiai tikėtina ir paplitusi yra hipotezė apie tai, kad šis geologinis darinys susidarė dėl natūralių geologinių procesų. Iš pradžių buvo pakelta žemės pluta, o po to savo darbą pradėjo vėjas ir vandens srautai - būtent dėl daugybę amžių vykusios erozijos ir susiformavo šis nepaprasto grožio darinys. Tačiau ir ši teorija nepaaiškina griežtos žiedų geometrijos, todėl į klausymą, kaip vis tik dykumoje atsirado taisyklingi apskritimai, lieka neatsakyta. O tai reiškia, kad ateityje mūsų laukia didžiulis atradimas Rišato struktūros kilmės mįslės įminimas.

reklama

Šioje istorijoje: Rišato struktūra, Sacharos akis

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 693 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 2

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (392)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (301)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicinos naujienos

paranormal.lt
Liaudies medicinos kova prieš ligas...

Genetinių susirgimų priežastis paprasta ir daugiau paaiškinimų nereikalauja. Turtingiausi savo įvairove yra gerbūvio gauti susirgimai. Galima išskirti kelis šių ligų vystymosi pagrindinius kokybinius etapus
paranormal.lt
Geriausias būdas numesti svorį ir išvalyti organizmą!...

Kvaila neigti, kad teisinga mityba ir reguliari mankšta padeda sudeginti antsvorį. Tai įrodytas faktas. Kvaila neigti, kad teisinga mityba ir reguliari mankšta padeda sudeginti antsvorį. Tai įrodytas faktas.
paranormal.lt
Natūrali kaukė, kuri atėmė plastikos chirurgų žadą!...

Atrodysite jauniau po 5 minučių: natūrali kaukė, kuri atėmė plastikos chirurgų žadą! Jums reiks tik 5 minučių, kad pasigaminti šią nebrangią kaukę, kuri padarys jūsų odą švarią ir sumažins raukšles.

paranormal.lt
Natūralus vaistas nuo kosulio ir bronchito, jums ir jūs...

Kosulys arba bronchitas pasireiškia sausu ar šlapiu nuolatiniu kosuliu, kurios paprastai trunka nuo kelių dienų iki trijų savaičių. Tai gali būti tiek suaugusiems, tiek jauniems, nepriklausomai nuo amžiaus. Nustokite vartoti


//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
5 dažniausios paranormalios pa...

Teigiama, kad paranormalias patirtis arba potyrius, neturinčius mokslinio paaiškinimo, kasdien patiria daugybė žmonių. Todėl tikrai verta susipažinti su dažniausiai išgyvenamomis paranormaliomis patirtimis. Juk kiekvienam gal

paranormal.lt
Juodojo voro pranašystės...

Viduramžių aiškiaregiai, skelbdami pranašystes, paprastai neslėpdavo savo tikrųjų vardų. Tačiau XV a. Florencijos pranciškonų vienuolis po savo rankraščiais visada palikdavo tik juodo voro atvaizdą. Manoma, kad tai buvo Frederik
paranormal.lt
Veidrodis – portalas tarp anap...

Nuo seno tikėta, kad veidrodžiai turi mistinių galių ir yra laidininkai tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių. Filosofas, tarologas ir numerologas Leopoldas Malinauskas teigia, kad apskritai neaišku, kuris pasaulis yra tikras – mūsi
paranormal.lt
„Eltanino“ antenos anomalija...

Ne kartą rašėme apie vandenynų, jūrų ar ežerų gelmėse glūdinčias paslaptis. Šį kartą papasakosime apie nepaprastą atradimą kuris sukėlė didžiulį susidomėjimą mūsų gelmėmis ir paslaptimis esančiomis jose.
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
A. Fursovas apie nacių lyderiu...

2011 pasirodė knyga „Pilkasis vilkas. Adolfo Hitlerio pabėgimas“ (The Escape of Adolf Hitler. The Case President N. Y.: Sterling, 2011. XXXII. 352 p.) Autoriai teigia, kad Hitleris nenusižudė, o pabėgo iš Vokietijos ir likusį gy
paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Kas bus su pasauliu, kai išnyk...

Pradedant 10-uoju XX amžiaus dešimtmečiu bitininkai pradėjo pastebėti masinį darbinių bičių nykimą, ypač žiemos mėnesiais. Nuo to laiko situacija tik pablogėjo – išmirė apie 4000 medų nešančių bičių rūšių, o 2006 metais fenomenu
paranormal.lt
Kokiais ginklais kariavo senie...

Senajame indų epe „Mahabharata“, parašytame sanskrito kalba ir sudarytame iš 18 knygų, yra daugiau nei 200 tūkstančių eilėraščių, turinčių duomenų apie Senovės Indijos religiją, pasaulėžiūrą, papročius, istoriją, taip pat legend
paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Vegetatyvinė distonija ir kas ...

Kiekvienas biologinis organizmas, kaip ir bet kuris gyvas organizmas gamtoje, nusakomas eile charakteringų savybių, kurias jis sugeba išlaikyti laike. Jų pastovumas yra tas kriterijus, kuriuo remiantis galime tvirtinti kiek vien
paranormal.lt
Nėštumas ir skiepai nuo gripo:...

Klausimas – skiepytis ar nesiskiepyti aktualus kasmet, kai tik atšąla orai. Ir diskusijos kaskart vis karštesnės, lyg iškiltų nauja ir iki tol nenarstyta tema. Vienas populiariausių ir ypatingas aistras keliančių gandų, kad skie
paranormal.lt
Moteris pagimdė 11 vaikų be ce...

42-metų moteris pagimdė 11 sveikų berniukų. Gydytojai iš Indianos buvo šokiruoti, stebuklingas gimdymas.

paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Imbiero arbata: nuo inkstų akm...

Imbiero arbatos nauda! Ji gydo nuo virusų, kurie gali sukelti peršalimą, gripą ar pūslelinę. Ji malšina skausmą, labai efektyvi, jei žmogus jau serga peršalimo ligomis, gripu ar turi galvos, raumenų skausmą. Jame gausu antioksid
paranormal.lt
Apie kokias ligas įspėja liežu...

Kinų medicinos žinovo V. Naumavičiaus teigimu, jeigu žmogus į specialistą kreipiasi dėl tokio, rodos, menkniekio, kaip kažkuo nepatikęs liežuvis, vadinasi, jo psichologinė ir fiziologinė būklė yra įtempta.
paranormal.lt
Kai organizmas prašo pagalbos...

Žmogaus organizmas yra sukurtas tobulai. Jame vyksta neįtikėtini procesai. Ir, jei atsiranda problemos, jis mums signalizuoja.Kokie tai signalai ir ką jie reiškia.
paranormal.lt
Ką daryti sušalus?...

Atvėsus orui, pučiant šaltam vėjui atsiranda nušalimų ir kūno atšalimo pavojai. Nušalimų tikimybė didėja apsirengus nepritaikytais šaltam orui ir ankštais drabužiais, nepavalgius, esant mažai kūno masei (mažas poodinis riebalini
paranormal.lt
Atsisveikinkite su ėduonimi ir...

Ar žinote, kad kas dieną naudojamas kokosų aliejaus šaukštas pagerins burnos higieną ir padės kovoti su dantų ėduonimi? Kokosų aliejus yra stiprus savo anti-grybelinėmis, antibakterinėmis ir anti-mikrobinėmis savybėmis, kurios