Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Katastrofos » Peržiūrų: (778) Komentarų: (0) (10.02.2016 - 21:57)

San Andresas. Prasideda?

Iš pirmo žvilgsnio Tafto miesto, esančio centrinėje Kalifornijos dalyje, gatvės niekuo nesiskiria nuo bet kurio kito Šiaurės Amerikos miesto gatvių. Šalia plačių prospektų stovi namai, auga sodai, įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės, kas keliolika žingsnių stovi žibintai. tačiau atidesnis žvilgsnis pastebėtų, kad tų pačių žibintų linija nėra visiškai lygi, o gatvė tarsi persisuka, lyg kažkas ją būtų paėmęs už galų ir sukęs skirtingomis kryptimis.

Šių keistybių priežastis yra ta, kad Taftas, kaip ir kiti stambūs Kalifornijos miestai, pastatytas šalia San Andreso lūžio (San Andreas Fault) - plyšio žemės plutoje, kurio 1050 km eina JAV teritorija.

Juosta, nusidriekusi nuo pakrantės šiauriau San Francisko iki Kalifornijos įlankos ir einanti maždaug 16 km gylyje, sudaro liniją, jungiančią 2 tektonines plokštes. Iš viso mūsų planetoje yra 12 tektoninių plokščių, ant kurių laikosi vandenynai ir žemynai.

Vidutinis šių plokščių storis yra apie 100 km, jos nuolat juda, dreifuodamos ant skystos vidinės mantijos paviršiaus ir su baisia jėga atsitrenkia viena su kita, kai pasikeičia jų buvimo vieta. Jeigu plokštės užšliaužia viena ant kitos, į dangų iškyla aukšti kalnai, pavyzdžiui, Alpės ar Himalajai. Tačiau aplinkybės, dėl kurių atsirado San Andreso lūžis, visiškai kitokios.

Siaurės Amerikos (ant kurios yra didžioji šio žemyno dalis) ir Ramiojo vandenyno (palaikančios didžiąją dalį Kalifornijos pakrantės) tektoninės plokštės panašios į blogai pritaikytus krumpliaračio dantis, kurie neužlipa vienas ant kito, tačiau ir tiksliai nepatenka į jiems skirtas įpjovas. Plokštės trinasi viena į kitą, o ties jų riba susikaupusi trinties energija neranda išėjimo. Nuo to, kurioje lūžio vietoje susikaupia tokia energija, priklauso, kur ir kokio galingumo įvyks kitas žemės drebėjimas.

Taip vadinamose „plaukiojančiose zonose", kur plokščių judėjimas vyksta gana laisvai, susikaupusi energija išsilaisvina per tūkstančius silpnų smūgių, kurie praktiškai nepadaro jokios žalos ir yra fiksuojami tik pačių jautriausių seismografų. Kitos lūžio zonos - jos vadinamos „raktinėmis zonomis" - atrodo visiškai nejudančios, ten plokštės taip smarkiai prisispaudusios viena prie kitos, kad nepajuda šimtus metų. Įtampa nuolat auga, kol galiausiai abi plokštės pajuda ir išlaisvina visą susikaupusią energiją. Tuomet įvyksta stiprus žemės drebėjimas, kurio stiprumas siekia ne mažiau 7 balų pagal Richterio skalę. Toks žemės drebėjimas sugriovė San Franciską 1906-ais metais.

Tarp dviejų aprašytųjų zonų yra tarpinės zonos, kurių aktyvumas nėra toks didelis, kaip raktinių zonų, tačiau vis tik nemažas.

Parkfildo miestas, esantis tarp San Francisko ir Los Andželo, pastatytas būtent tokioje zonoje. Iki 6 balų pagal Richterio skalę žemės drebėjimų čia galima sulaukti kas 20-30 metų. Paskutinis žemės drebėjimas Parkfilde įvyko 1966 metais. Šiame rajone pasireiškia unikalus žemės drebėjimų cikliškumas.

Maždaug nuo 200-ųjų mūsų eros metų Kalifornijoje įvyko 12 stiprių žemės drebėjimų, tačiau būtent 1906-ųjų metų katastrofa atkreipė viso pasaulio dėmesį į San Andreso lūžį. Sis žemės drebėjimas, kurio epicentras buvo po San Francisku, sukėlė sugriovimus didžiulėje teritorijoje, nusidriekusioje 640 km nuo šiaurės į rytus. Ties lūžio linija dirva per keletą minučių pasistūmėjo 6 m - užtvaros ir medžiai buvo išversti, keliai ir komunikacijų sistemos buvo sugriautos, nutrauktas vandens tiekimas. Po žemės drebėjimo kilę gaisrai siautėjo visame mieste.

Kuo labiau vystėsi geologijos mokslas, tuo tikslesni ir tobulesni matavimo prietaisai atsirado, kurie gali nuolat stebėti vandens masių po žemės paviršiumi judėjimą ir slėgimą. Keletą metų prieš stiprų žemės drebėjimą seisminis aktyvumas padidėja, tad, gali būti, pavyks žemės drebėjimus prognozuoti
prieš keletą valandų ar net dienų iki jo pradžios.

Architektai ir statybos inžinieriai įvertina galimą žemės drebėjimo pavojų ir projektuoja pastatus bei tiltus, kurie gali atlaikyti tam tikrą žemės plutos svyravimo jėgą. Dėl šių priemonių 1989-ais metais San Franciske įvykęs žemės drebėjimas sugriovė daugiausia senos statybos statinius, nepadarydamas jokios žalos šiuolaikiniams dangoraižiams.

Per šį žemės drebėjimą žuvo 63 žmonės. Dauguma jų buvo ant Bei Bridžo tilto, kai sugriuvo didelė jo sekcija. Mokslininkai prognozuoja, kad per artimiausius 50 merų Kalifornijai gresia rimta katastrofa. Manoma, kad 7 balų pagal Richterio skalę žemės drebėjimas įvyks Kalifornijos pietuose, Los Andželo rajone. Jo padaryta žala gali siekti milijardus dolerių, žūti gali 17-20 tūkstančių gyventojų, o dar 11,5 milijono gyventojų žus nuo gaisrų ir dūmų. Kadangi trinties energija, susidaranti ties lūžio linija, turi tendenciją kauptis, kiekvienais metais žemės drebėjimo galimas stiprumas tik didėja.

Litosferinės plokštės juda labai lėtai, tačiau ne nuolatos. Jos juda maždaug tokiu greičiu, kokiu auga žmogaus nagai - 3-4 cm per metus. Šį judėjimą galima pastebėti ant kelių, kurie kerta San Andreso lūžį: lūžio vietoje matomas pasislinkęs kelio žymėjimas ir dažno kelio dangos remonto žymės.

San Gabrielio kalnų (San Gabriel Mountains) rajone į šiaurę nuo Los Andželo kelių asfaltas kartais išsipučia - tai jėgos, besikaupiančios išilgai lūžio linijos, spaudžia kalnų masyvą. Dėl šio spaudimo iš vakarų pusės kalnai susispaudžia ir eižėja, kiekvienais metais sudarydami iki 7 tonų skeveldrų, kurios artėja vis arčiau Los Andželo.

Jeigu plokščių įtampa nepašalinama ilgą laiką, tai plokštės pajuda netikėtai, staigiu judesiu. Taip nutiko per 1906-ųjų metų žemės drebėjimą San Franciske, kai epicentro rajone „kairioji" Kalifornijos dalis „dešiniosios“ atžvilgiu pasistūmėjo beveik 7 m.

Postūmis prasidėjo už 10 km po vandenyno dugnu San Francisko rajone, po to per 4 minutes postūmio impulsas persidavė per 430 km San Andreso lūžio - nuo Mendosino kaimo (Mendocino) iki San Chuan Batisto miestelio (San Juan Bautista). Žemės drebėjimo stiprumas siekė 7,8 balo pagal Richterio skalę. Visas miestas buvo užtvindytas.

Tuo metu, kai kilo gaisrai, daugiau nei 75% miesto jau buvo sugriauta, iš 400 miesto kvartalų, įskaitant centrą, buvo likę vien tik griuvėsiai.

Praėjus dviems metams po katastrofiško drebėjimo, 1908-ais metais prasidėjo geologiniai tyrinėjimai, kurie tęsiasi ir šiandien. Jie parodė, kad per pastaruosius 1500 metų didelio galingumo žemės drebėjimai San Andreso lūžio zonoje vyksta maždaug kas 150 metų.

Plokščių tektonika - tai pagrindinis procesas, kuris labai svarbus Žemės išorės formavimui. Žodis „tektonika" kilo iš graikų kalbos žodžio „tekton“, kuris reiškia „plokštė“ arba „dailidė“. Plokštėmis tektonikoje vadinami litosferos gabalai. Pagal šią teoriją Žemės litosfera yra sudaryta iš milžiniškų plokščių, kurios suteikia mūsų planetai mozaikinę struktūrą. Žemės paviršiumi juda ne žemynai, o litosferos plokštės. Lėtai judėdamos jos paskui save tempia žemynus ir vandenyno dugną. Plokštės susiduria viena su kita, iš gelmių išspaudžia į paviršių kalnus ar ištisas kalnų sistemas arba prasmenga į gelmę, sudarydamos labai gilias įdubas vandenyno dugne. Jų galingą veiklą nutraukia tik trumpalaikiai katastrofiški įvykiai - žemės drebėjimai arba ugnikalnių išsiveržimai. Beveik visas mūsų planetos geologinis aktyvumas vyksta ties plokščių kraštais.

San Andreso lūžis

Stora linija, einanti žemyn iš paveiksliuko centro - tai garsiojo San Andreso lūžio Kalifornijoje perspektyva. Atvaizdą, sukurtą pagal duomenis, gautus SRTM (radarinė topografinė ekspozicija) būdu, panaudos geologai, tirdami lūžių dinamiką ir Žemės paviršiaus formas, atsirandančias dėl aktyvių tektoninių veiksmų. Šis lūžio segmentas yra į vakarus nuo Palmdeilo miesto (Kalifornijos valstija), maždaug už 100 km į šiaurės vakarus nuo Los Andželo. Lūžis yra aktyvi tektoninė riba tarp dešinėje esančios Siaurės Amerikos plokštės ir kairėje esančios Ramiojo vandenyno plokštės. Taip pat matomi du dideli kalnų masyvai: kairėje - San Gabrielio kalnai, dešinėje viršuje - Techačapų kalnai. Dar vienas lūžis - Garlokas, yra ties Techačapų kalnų papėde. San Andreso ir Garloko lūžiai susieina netoli Gormano miesto (paveiksliuko centre). Toliau, virš Techačapų kalnų, plyti Centrinės Kalifornijos slėnis. Dešinėje pusėje šalia kalvų papėdžių matomas Antilopių slėnis.

Kaip jau minėta, San Andreso lūžis susidarė palei dviejų tektoninių plokščių - Siaurės Amerikos ir Ramiojo vandenyno - sąlyčio liniją. Plokštės juda viena kitos atžvilgiu vidutiniškai 5 cm per metus. Tai sukelia didelę įtampą Žemės žievėje ir dažnai sukelia stiprius žemės drebėjimus, kurių epicentras būna ant lūžio linijos. O štai silpni žemės drebėjimai čia vyksta labai dažnai. Iki šio meto, nežiūrint į pačius detaliausius tyrimus, duomenų apie silpnus žemės drebėjimus masėje išskirti duomenis, prognozuojančius stiprų žemės drebėjimą, nepavykdavo.

San Andreso lūžis, kertantis vakarinę Šiaurės Amerikos pakrantę, yra transforminis lūžis, t.y. toks, kai dvi plokštės slysta viena šalia kitos. Esant transforminiams lūžiams žemės drebėjimų šaltiniai paprastai būna negiliai, paprastai mažiau nei 30 km gylyje nuo Žemės paviršiaus. Įtampa, sukeliama besitrinančių plokščių, kaupiasi, kol palaipsniui pasiekia kritinį tašką. Po to staiga uolienos ima trupėti, plokštės pajuda ir įvyksta žemės drebėjimas.

Kas ten dabar vyksta

2014 m. lapkričio 20 d. dėl dirvos pasistūmėjimo buvo uždarytas Vaskeso - Kanjono kelio ruožas maždaug 30 km nuo Los Andželo ir 20 km nuo San Andreso lūžio. Nuošliauža sugadino apie 45 m   kelio dangos. Kaip skelbia Los Andželo Visuomeninių darbų departamentas, plyšiai žemėje išlieka aktyvūs ir po truputį plečiasi. Dabartiniu metu jų gylis siekia beveik 2 m.

Dirvos poslinkis prasidėjo vidurdienį ir antroje dienos pusėje tapo labiau pastebimas. Vaskeso - Kanjono kelias uždarytas iki atskiro pranešimo, o gyventojams nurodyta naudotis aplinkiniai keliais. Šalia pažeisto kelio ruožo nėra gyvenamųjų pastatų. Visuomeninių darbų departamento inžinieriai ir geologai bando nustatyti šio įvykio priežastį.

reklama

Šioje istorijoje: San Andreso lūžis, žemės drebėjimas, Los Andželas, kalifornija

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 778 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 2

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (393)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (301)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicinos naujienos

paranormal.lt
«Šarminės» iš alavijų ir ananasų sultys, kurios valo kr...

Aloe Vera yra vienas iš seniausių gydomųjų augalų ir gamtos antibiotikų pasaulyje. Alavijo gelis gali būti naudojamas tiek išorėje, tiek viduje. Šio augalo gelis: valo kraują, mažina uždegimą, palengvina artrito skausmus, apsau
paranormal.lt
Kazachstano kaimelio paslaptingos miego ligos priežasti...

Atokaus Kazachstano kaimelio, kuriame žmonės kenčia nuo paslaptingos miego ligos, švelnaus būdo pensininkai ima keiktis, o vyrai patiria neįprastai stiprų geismą, mįslė galiausiai įminta, rašo „The Daily Mail“.

paranormal.lt
Paprastas kokteilis padės atsikratyti nugaros skausmo...

Šiandien, nugaros skausmas tapo viena iš labiausiai paplitusių ligų. Tai yra dėl to, sėslus gyvenimo būdas, neteisingas ar sunkus fizinis aktyvumas, ar net psichiškai stresinės darbo sąlygos.

paranormal.lt
Medaus ir česnako receptas veiksmingas gydant įvairias ...

Česnakas taip pat gydo nedidelius negalavimus, pavyzdžiui, vabzdžių įkandimus, peršalimą, gripą, karščiavimą, grybelines infekcijas ir keliautojų viduriavimą. Jis veiksmingai kontroliuoja diabeto simptomus, osteoartrito ir pr


//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
5 dažniausios paranormalios pa...

Teigiama, kad paranormalias patirtis arba potyrius, neturinčius mokslinio paaiškinimo, kasdien patiria daugybė žmonių. Todėl tikrai verta susipažinti su dažniausiai išgyvenamomis paranormaliomis patirtimis. Juk kiekvienam gal

paranormal.lt
Juodojo voro pranašystės...

Viduramžių aiškiaregiai, skelbdami pranašystes, paprastai neslėpdavo savo tikrųjų vardų. Tačiau XV a. Florencijos pranciškonų vienuolis po savo rankraščiais visada palikdavo tik juodo voro atvaizdą. Manoma, kad tai buvo Frederik
paranormal.lt
Veidrodis – portalas tarp anap...

Nuo seno tikėta, kad veidrodžiai turi mistinių galių ir yra laidininkai tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių. Filosofas, tarologas ir numerologas Leopoldas Malinauskas teigia, kad apskritai neaišku, kuris pasaulis yra tikras – mūsi
paranormal.lt
„Eltanino“ antenos anomalija...

Ne kartą rašėme apie vandenynų, jūrų ar ežerų gelmėse glūdinčias paslaptis. Šį kartą papasakosime apie nepaprastą atradimą kuris sukėlė didžiulį susidomėjimą mūsų gelmėmis ir paslaptimis esančiomis jose.
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
A. Fursovas apie nacių lyderiu...

2011 pasirodė knyga „Pilkasis vilkas. Adolfo Hitlerio pabėgimas“ (The Escape of Adolf Hitler. The Case President N. Y.: Sterling, 2011. XXXII. 352 p.) Autoriai teigia, kad Hitleris nenusižudė, o pabėgo iš Vokietijos ir likusį gy
paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Kas bus su pasauliu, kai išnyk...

Pradedant 10-uoju XX amžiaus dešimtmečiu bitininkai pradėjo pastebėti masinį darbinių bičių nykimą, ypač žiemos mėnesiais. Nuo to laiko situacija tik pablogėjo – išmirė apie 4000 medų nešančių bičių rūšių, o 2006 metais fenomenu
paranormal.lt
Kokiais ginklais kariavo senie...

Senajame indų epe „Mahabharata“, parašytame sanskrito kalba ir sudarytame iš 18 knygų, yra daugiau nei 200 tūkstančių eilėraščių, turinčių duomenų apie Senovės Indijos religiją, pasaulėžiūrą, papročius, istoriją, taip pat legend
paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Vegetatyvinė distonija ir kas ...

Kiekvienas biologinis organizmas, kaip ir bet kuris gyvas organizmas gamtoje, nusakomas eile charakteringų savybių, kurias jis sugeba išlaikyti laike. Jų pastovumas yra tas kriterijus, kuriuo remiantis galime tvirtinti kiek vien
paranormal.lt
Nėštumas ir skiepai nuo gripo:...

Klausimas – skiepytis ar nesiskiepyti aktualus kasmet, kai tik atšąla orai. Ir diskusijos kaskart vis karštesnės, lyg iškiltų nauja ir iki tol nenarstyta tema. Vienas populiariausių ir ypatingas aistras keliančių gandų, kad skie
paranormal.lt
Moteris pagimdė 11 vaikų be ce...

42-metų moteris pagimdė 11 sveikų berniukų. Gydytojai iš Indianos buvo šokiruoti, stebuklingas gimdymas.

paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Imbiero arbata: nuo inkstų akm...

Imbiero arbatos nauda! Ji gydo nuo virusų, kurie gali sukelti peršalimą, gripą ar pūslelinę. Ji malšina skausmą, labai efektyvi, jei žmogus jau serga peršalimo ligomis, gripu ar turi galvos, raumenų skausmą. Jame gausu antioksid
paranormal.lt
Apie kokias ligas įspėja liežu...

Kinų medicinos žinovo V. Naumavičiaus teigimu, jeigu žmogus į specialistą kreipiasi dėl tokio, rodos, menkniekio, kaip kažkuo nepatikęs liežuvis, vadinasi, jo psichologinė ir fiziologinė būklė yra įtempta.
paranormal.lt
Kai organizmas prašo pagalbos...

Žmogaus organizmas yra sukurtas tobulai. Jame vyksta neįtikėtini procesai. Ir, jei atsiranda problemos, jis mums signalizuoja.Kokie tai signalai ir ką jie reiškia.
paranormal.lt
Ką daryti sušalus?...

Atvėsus orui, pučiant šaltam vėjui atsiranda nušalimų ir kūno atšalimo pavojai. Nušalimų tikimybė didėja apsirengus nepritaikytais šaltam orui ir ankštais drabužiais, nepavalgius, esant mažai kūno masei (mažas poodinis riebalini
paranormal.lt
Atsisveikinkite su ėduonimi ir...

Ar žinote, kad kas dieną naudojamas kokosų aliejaus šaukštas pagerins burnos higieną ir padės kovoti su dantų ėduonimi? Kokosų aliejus yra stiprus savo anti-grybelinėmis, antibakterinėmis ir anti-mikrobinėmis savybėmis, kurios