Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Ginklai » Peržiūrų: (326) Komentarų: (0) (19.06.2016 - 18:29)

Slaptieji Rusijos ginklai Kryme

Jums prieš akis – branduolinė kovinė galvutė. Nedidelė, niekuo neypatinga – aišku, tai tik pirmasis įspūdis. Žinant, kad šis daikčiukas gali sunaikinti visa, kas gyva, daugybės kilometrų plote, taip nebeatrodo. Dabar ji – ištiestos rankos atstumu. Tiesiog pabandykite įsivaizduoti, kaip tokiu atveju jaustumėtės mano vietoje.

Atsidūrus Balaklavos kariniame jūrų muziejuje ir apžiūrinėjant branduolinės kovinės galvutės muliažą, nori nenori apima labai keistas jausmas. Viena vertus, tai nuostaba: šis iš pirmo žvilgsnio niekinis daikčiukas gali pasirūpinti, kad šiuolaikinė progresyvios moralės ir aukščiausių technologinių sprendimų visuomenė net ir šiandien gana greitai ir skausmingai iškeliauti į kitą pasaulį. Kita vertus, neapleidžia kažkoks pagarbus išgąstis, atsekęs dar iš Šaltojo karo laikų, tačiau ir šiandien dieną naktį lydintis posovietinį žmogų.

Slaptieji Rusijos ginklai Kryme

Greta branduolinės kovinės galvutės maketo – maketas žmogaus, labai panašaus į sumažintą Sylvesterio Stallone, pasipuošusio berete, versiją. Jis reprezentuoja realų žmogų – karinio jūrų laivyno inžinierių, kadaise dirbusį su pačiu pavojingiausiu ginklu visoje Žemėje. Maketas atkreipia dėmesį keista veido išraiška – jame kažkokia šventiška ramybė ir netgi savotiškas nesupratimas. Tarsi sakytų: „Viskas kontroliuojama. Būta ir blogesnių dienelių“.

Salė, kur eksponuojamas branduolinės kovinės galvutės muliažas – pati karinio-istorinio Balaklavos jūrų muziejaus širdis. Kažkada ši vieta buvo pagal itin griežtą režimą funkcionuojantis objektas, įkurtas, esant reikalui, išgyventi ir sėkmingai atlaikyti tai, kas neišvengiama, kaip tada atrodė, branduolinio karo sąlygas. Gigantiškos durys, spiraliniai koridoriai, skirti sušvelninti sprogimo bangą, remonto dokai povandeniniams laivams. Nuo sovietų ir amerikiečių ginklavimosi varžybų baigties praėjo keli dešimtmečiai, tačiau dėl kažkokios nepaaiškinamos priežasties Kryme, konkrečiai šiame požeminiame bunkeryje, labai aiškiai juntama, kad beprotiškas geopolitinis susipriešinimas niekur nedingo.

Kovinis elitas – delfinai

Krymo aneksija tapo naujo tarp Rusijos ir Vakarų pasaulio tvyrančios įtampos suaktyvėjimo priežastimi. Pastarieji įvykiai – kaltinimai nebūtais dalykais, žvanginimas ginklais ir sankcijos – jau gana seniai pakrikštyti sąvoka Šaltasis karas 2.0. Įdomu tai, kad vienas iš pirmųjų garsių Rusijos valdžios pareiškimų apie pusiasalio likimą deklaravo, kad naujos jurisdikcijos Krymą saugos... koviniai delfinai. Greičiausiai tada dauguma tokią žinią suprato kaip pokštą, naujieną-antį, tačiau iš tikrųjų ne viskas taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Gyvūnai visada buvo priverstiniais karinių konfliktų dalyviais: prieštankiniai šunys, sprogmenimis aprūpintos skraidančios pelės, balandžiai ryšininkai, drambliai ir netgi pulkų talismanai-ožiai.

Šioje žvėrių armijoje delfinai – tikrasis kovinis elitas. Daugiafunkcinis, sumanus, greitas ir stiprus vandens žinduolis, kurį galima išmokyti atlikti gana sudėtingas užduotis. Vakarų pasauliui kovinių delfinų keliama grėsmė iš esmės susijusi su tuo, kad šių vandens gyvūnų karinio rengimo programos savotiškas garsiųjų ginklavimosi varžybų palikimas, linkėjimai iš sovietinės praeities.

Karinėms reikmėms rengti delfinus pradėta pačiame Šaltojo karo įkarštyje, tai buvo kaip atsakas į analogiškus amerikiečių tyrimus. Šiandien, kai visur tik ir kalbama apie naują pasaulinį Rusijos ir Vakarų konfliktą, atrodo, kad tik kovinių delfinų, ant kurių keteros galima stebuklingu būdu sugrįžti atgal į nuostabią praeitį, kai buvo auginami branduoliniai raumenys ir demonstruojamos bauginančios grimasos, ir betrūko.

„Iš karinės bazės Sevastopolyje į laisvę ištrūko ginkluoti koviniai delfinai“, „Krymo koviniai delfinai perėjo tarnauti į Rusijos pusę“, „ginkluoti delfinai kelia siaubą Krymo gyventojams“ – norite tikėkite, norite – ne, bet tokios naujienos pastaruosius porą metų vis pasirodo žiniasklaidos priemonėse.

Kryme visi be išimties yra ką nors matę ar girdėję apie kovinius delfinus, yra netgi juos mačiusiųjų per karinius mokymus (gerai, kad dar ne su šviesos kardais kaip iš „Žvaigždžių karų). Krymo kovinis delfinas – vienas iš svarbiausių ir įdomiausių pusiasalio mitų, jaunesnioji dievybė naujų transcendentinių būtybių panteone.

Nevykęs bandymas delfinus paversti galvažudžiais

„Čia galima susipažinti su daiktais, naudojamais delfinų treniruotėms. Jie treniruojame Kazokų įlankoje esančiame okeanariume. Čia jūs matote savotišką balną, ant kurio tvirtinami jutikliai. Štai mokomasis smaigas, kurį tvirtindavo prie delfino nosies ir mokė juo po vandeniu pradurti diversanto deguonies balioną“, – įsakmiu ir griežtu tonu pasakoja karinio jūrų muziejaus gidė.

Ji dėsto, kad kovinių delfinų treneriai labai greitai supratę, kad jų auklėtiniai žudyti žmonių nenori – gyvūnams tai didžiulis stresas, kurio išvarginti vėliau atsisako vykdyti bet kokias komandas. Dėl šios priežasties netrukus nuspręsta liautis bandžius paversti delfinus galvažudžiais.

„Sevastopolyje veikė speciali grupė, užsiiminėjusi delfinų rengimu. Šie jūriniai žinduoliai buvo mokomi aptikti diversantus, prie jų priplaukti, priversti nusiimti naro kaukę ir išvilkti į vandens paviršių, kur jais jau pasirūpindavo mūsų pasieniečiai. Buvo ir speciali signalų sistema. Delfinas paspausdavęs specialų pedalą, kuris aktyvuodavęs signalinę raketą. Ji perspėdavusi, koks pavojus artinasi prie Sevastopolio. Delfinai buvo mokomi ir aptikti mokomąsias torpedas. 1997 metais bazė tapo civiliu objektu, ten buvo gydomi savitomis ligomis sergantys vaikai. Prieš tris mėnesius jis buvo uždarytas. Paskelbta, kad čia vėl bus ruošiami koviniai delfinai“, – porina gidė.

Stende, skirtame šiems jūriniams gyvūnams, vos keli eksponatai – savotiški antsnukiai, specialūs diržai, smaigai ir mokomieji balnai. Mitais koviniai delfinai daugiausia apaugo dėl gana paprastos priežasties – gana ilgai jų rengimo programos laikytos paslaptyje, sklandė gandai, bet niekas nieko nežinojo iš tikrųjų, tad atsirado daug erdvės spekuliacijoms ir pramanams. Gandų, susijusių su koviniais delfinais, netrūksta ir po šiai dienai – jų žymiai daugiau nei teisybės. Visiems, kurie nori prisikasti iki tiesos, gidė siūlo paskaityti knygą, kurią parašė buvę delfinų treneriai. Šioje knygoje jie detaliai pasakoja apie Krymo kovinių delfinų atsiradimo istoriją.

Unikali knyga

Knyga „Delfinai tarnauja kariniam jūrų laivynui“ išleista 1998 metais. Joje pasakojama gana liūdna 184-osios Karinio jūrų laivyno tyrimų bazės Sevastopolyje likimo istorija. Jau įvade skelbiama, kad žlugus Sovietų sąjungai ir pristigus lėšų, bazė praktiškai liovėsi egzistavusi. Nepaisant to, knygos autoriai išreiškia viltį, kad „Rusija pakils iš griuvėsių ir tyrimai, skirti studijoms, kaip jūriniai gyvūnai gali pasitarnauti šalies gynybai, bus tęsiasi ir toliau“.

Šios knygos – straipsnių rinkinio – autoriai yra buvę stoties, kur ilgą laiką buvo tyrinėjami ir karinėms užduotims rengiami delfinai, darbuotojai.

Be jokios abejonės, rinkinys „Delfinai tarnauja kariniam jūrų laivynui“ prašyte prašosi būti perskaitytas itin atidžiai. Nors knyga ir išskirtinai profesinė, jos turinys vienaip ar kitaip susijęs ne vien su problemomis, kurių kyla dresuojant jūrinius gyvūnus. Tai unikalus rašytinis šaltinis, kuriame užfiksuotas siaubingas nusivylimas, užplūdęs dėl tragiško tyrimų bazės likimo ir savotiškas liūdnas sovietinės praeities ilgesys.

Tokie jausmai būdingi daugeliui žmonių, spėjusių pagyventi Sovietų sąjungoje. Ypatingai puikiai jie juntami Kryme, kur prijungimas prie Rusijos Federacijos daugeliui pasirodė kaip savotiškas suartėjimas su socialistine praeitimi. Toliau – kelios įdomios ištraukos iš knygos apie garsiuosius Krymo kovinius delfinus.

Išdykėlė ir dezertyras Neptūnas

Pirmoji delfino patelė Sevastopolio bazėje atsirado dar 1966 metais. Jos vardas buvo Šalunja (liet. išdykėlė). Neilgai trukus atsirado antrasis delfinas – Neptūnas. Su juo dirbo trenerė G. Šurepova – daugelis ją greičiausiai matė filme „Žmogus amfibija“. G. Šurepova buvo A. Vertinskajos dublerė filmuojant povandenines scenas.

Pirmoji karinė užduotis, atitekusi Neptūnui – akvalango pristatymas į pačią atviros jūros gilumą, siekiant užtikrinti povandeninių operacijų tęstinumą. Delfinas sėkmingai susidorojo su jam skirta užduotimi, bet vieną akimirką ėmė po truputį tolti nuo karinės tarnybos ir kartą paprasčiausiai paspruko. Galiausiai jis ne kartą grįžo (ar buvo sugrąžintas), bet vis ištrūkdavo. Įdomiausia, kad jo koviniai gebėjimai ir išmoktos pamokos niekur nedingo. Paskutinį kartą jis „dezertyravo“ būdamas trisdešimtiems – daugiau į tarnybą nebesugrįžo.

Viena iš svarbiausių kovinio delfino užduočių visada buvo įvairių objektų paieškos po vandeniu. Straipsnių rinkinyje pateikiama labai daug istorijų apie tai, kaip „biotechninės sistemos“ (būtent šiuo terminu knygoje vadinami tarnybiniai gyvūnai) pranoko „geležį“ (kitaip tariant, techniką).

Knygos autoriai įsitikinę: per tą laiką delfinams pavyko aptikti daugiau nei 50 prarastų treniruotėms skirtų objektų (akivaizdu, kad taip abstrakčiai šiuo atveju vadinamos mokomosios torpedos), kurių kiekviename būta iki 100 kilogramų sidabro, tad akivaizdu: šie išmintingi jūriniai žinduoliai bent jau padengė išlaikymo išlaidas.

Paskelbė delfinų pirkimo konkursą

„Buvo 30 delfinų, 12 jūrų liūtų ir vienas baltasis delfinas. Kartą ieškojo dviejų minų, vargo dvi dienas, o delfinas, kad jį kur, rado per 20 minučių“, – vienam smalsiam turistui entuziastingai pasakoja pagyvenęs karinio jūrų muziejaus apsauginis. Jaunystėje jis pats tarnavęs povandeniniame laive ir vykdęs karines užduotis kartu su jūriniais gyvūnais.

„Vieną mergaitę (red. delfino patelę) nuleido parašiutu. Žlugus Sovietų sąjungai, viskas užsibaigė, delfinus pardavė“, – su neslepiamu kartėliu papasakoja buvęs povandeninio laivo jūrininkas.

Jokios konkrečios informacijos, ar jau vyksta nauji tyrimai dėl jūrinių gyvūnų tinkamumo karinėms reikmėms, kol kas nėra. Iki soties tik pačių įvairiausių pažadų, gandų, pramanų ir aptakių formuluočių žiniasklaidoje.

Kaip ten bebūtų, visi jie tam tikra prasme sufleruoja, kad jau labai greitai Sevastopolyje vėl pasirodys kovinių delfinų. Dar visai neseniai toks teiginys skambėjo taip pat neįtikėtinai, kaip ir viltis, kad ginti Krymo pakrantės kažkada sugrįš mitinis herojus.

Dar visai neseniai Rusijos Federacijos gynybos ministerija nurodė skelbti viešųjų pirkimų konkursą penkiems delfinams genus Tursiops, kurie nuo rugpjūčio 1-osios turėtų būti pristatyti ne kur kitur, o būtent į Sevastopolį. Mažai tikėtina, kad tai viso labo sutapimas.

reklama

Šaltinis

Šioje istorijoje: koviniai delfinai, Krymas, Rusija, Koviniai ginklai

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 326 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 2

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (393)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (301)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicinos naujienos

paranormal.lt
Riebalų kepenų gydymas šiuo nuostabiu gamtos gėrimu...

Siūlome vieną iš efektyvesnių būdų, siekiant išsivalyti kepenis ir atstatyti kepenų funkcionalumą. Kepenų detoksikacijos procesas gali būti atliekamas įvairiais būdais, nuo cheminių preparatų taikymo iki organinių ar natūralių p
paranormal.lt
Arbatų nauda tavo sveikatai...

Arbatą rekomenduojama gerti ištisus metus. Kadangi šio gėrimo paruošimo būdai – įvairūs, ir skirtingai ruošta arbata pasižymi skirtingomis ypatybėmis ir poveikiu organizmui. Vėlyvą rudenį ir artėjančią žiemą vertėtų rinktis šild
paranormal.lt
Efektyvios dantų balinimo priemonės namuose!...

Ideali sniego baltumo šypsena - daugumos žmonių svajonė. Yra daug profesionalių dantų balinimo būdų: fotobalinimas, balinimas lazeriu, balinimas kapomis, profesionalus dantų valymas. Per trumpiausią laiką, jie suteikia puikų rez
paranormal.lt
Anginos išgydymas per vieną dieną, be antibiotikų!...

Anginą sukelia Streptococcus pirolidonil peptidazė bakterijos, jos labai paplitusios vaikų tarpe. Dažniausi simptomai, gerklės skausmas ir uždegimas.


//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
5 dažniausios paranormalios pa...

Teigiama, kad paranormalias patirtis arba potyrius, neturinčius mokslinio paaiškinimo, kasdien patiria daugybė žmonių. Todėl tikrai verta susipažinti su dažniausiai išgyvenamomis paranormaliomis patirtimis. Juk kiekvienam gal

paranormal.lt
Juodojo voro pranašystės...

Viduramžių aiškiaregiai, skelbdami pranašystes, paprastai neslėpdavo savo tikrųjų vardų. Tačiau XV a. Florencijos pranciškonų vienuolis po savo rankraščiais visada palikdavo tik juodo voro atvaizdą. Manoma, kad tai buvo Frederik
paranormal.lt
Veidrodis – portalas tarp anap...

Nuo seno tikėta, kad veidrodžiai turi mistinių galių ir yra laidininkai tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių. Filosofas, tarologas ir numerologas Leopoldas Malinauskas teigia, kad apskritai neaišku, kuris pasaulis yra tikras – mūsi
paranormal.lt
„Eltanino“ antenos anomalija...

Ne kartą rašėme apie vandenynų, jūrų ar ežerų gelmėse glūdinčias paslaptis. Šį kartą papasakosime apie nepaprastą atradimą kuris sukėlė didžiulį susidomėjimą mūsų gelmėmis ir paslaptimis esančiomis jose.
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
A. Fursovas apie nacių lyderiu...

2011 pasirodė knyga „Pilkasis vilkas. Adolfo Hitlerio pabėgimas“ (The Escape of Adolf Hitler. The Case President N. Y.: Sterling, 2011. XXXII. 352 p.) Autoriai teigia, kad Hitleris nenusižudė, o pabėgo iš Vokietijos ir likusį gy
paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Kas bus su pasauliu, kai išnyk...

Pradedant 10-uoju XX amžiaus dešimtmečiu bitininkai pradėjo pastebėti masinį darbinių bičių nykimą, ypač žiemos mėnesiais. Nuo to laiko situacija tik pablogėjo – išmirė apie 4000 medų nešančių bičių rūšių, o 2006 metais fenomenu
paranormal.lt
Kokiais ginklais kariavo senie...

Senajame indų epe „Mahabharata“, parašytame sanskrito kalba ir sudarytame iš 18 knygų, yra daugiau nei 200 tūkstančių eilėraščių, turinčių duomenų apie Senovės Indijos religiją, pasaulėžiūrą, papročius, istoriją, taip pat legend
paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Vegetatyvinė distonija ir kas ...

Kiekvienas biologinis organizmas, kaip ir bet kuris gyvas organizmas gamtoje, nusakomas eile charakteringų savybių, kurias jis sugeba išlaikyti laike. Jų pastovumas yra tas kriterijus, kuriuo remiantis galime tvirtinti kiek vien
paranormal.lt
Nėštumas ir skiepai nuo gripo:...

Klausimas – skiepytis ar nesiskiepyti aktualus kasmet, kai tik atšąla orai. Ir diskusijos kaskart vis karštesnės, lyg iškiltų nauja ir iki tol nenarstyta tema. Vienas populiariausių ir ypatingas aistras keliančių gandų, kad skie
paranormal.lt
Moteris pagimdė 11 vaikų be ce...

42-metų moteris pagimdė 11 sveikų berniukų. Gydytojai iš Indianos buvo šokiruoti, stebuklingas gimdymas.

paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Imbiero arbata: nuo inkstų akm...

Imbiero arbatos nauda! Ji gydo nuo virusų, kurie gali sukelti peršalimą, gripą ar pūslelinę. Ji malšina skausmą, labai efektyvi, jei žmogus jau serga peršalimo ligomis, gripu ar turi galvos, raumenų skausmą. Jame gausu antioksid
paranormal.lt
Apie kokias ligas įspėja liežu...

Kinų medicinos žinovo V. Naumavičiaus teigimu, jeigu žmogus į specialistą kreipiasi dėl tokio, rodos, menkniekio, kaip kažkuo nepatikęs liežuvis, vadinasi, jo psichologinė ir fiziologinė būklė yra įtempta.
paranormal.lt
Kai organizmas prašo pagalbos...

Žmogaus organizmas yra sukurtas tobulai. Jame vyksta neįtikėtini procesai. Ir, jei atsiranda problemos, jis mums signalizuoja.Kokie tai signalai ir ką jie reiškia.
paranormal.lt
Ką daryti sušalus?...

Atvėsus orui, pučiant šaltam vėjui atsiranda nušalimų ir kūno atšalimo pavojai. Nušalimų tikimybė didėja apsirengus nepritaikytais šaltam orui ir ankštais drabužiais, nepavalgius, esant mažai kūno masei (mažas poodinis riebalini
paranormal.lt
Atsisveikinkite su ėduonimi ir...

Ar žinote, kad kas dieną naudojamas kokosų aliejaus šaukštas pagerins burnos higieną ir padės kovoti su dantų ėduonimi? Kokosų aliejus yra stiprus savo anti-grybelinėmis, antibakterinėmis ir anti-mikrobinėmis savybėmis, kurios