Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Archeologija » Peržiūrų: (1297) Komentarų: (0) (15.04.2015 - 21:48)

Tutanchamono kapo brangenybės

Visi yra girdėję apie Tutanchamono kapo brangenybes. Tačiau žymiai mažiau yra žinoma apie faraono Psuseneso I kapą, kuriame rastos brangenybės ir meno gaminiai niekuo nenusileidžia Tutanchamono kapui.

Karas prieš archeologiją

Psuseneso I kapą aptiko prancūzų egiptologas Pjeras Montė, 1929-1951 metais atlikdamas kasinėjimus Nilo deltoje esančiame Tanise tarp XXI-XXII dinastijų faraonų kapų. Šiame kape aptikti daiktai savo prabanga ir turtu ne tik nenusileidžia Tutanchamono kapo turtams, bet ir juos lenkia. Tuos, kurie po Tutanchamono kolekcijos Kairo senovės muziejuje apžiūros užeis į greta esančią salę, kurioje saugomi XXI Egipto faraonų dinastijos turtai, laukia tikras netikėtumas.

Jeigu Tutanchamono kolekcijai buvo lemta apkeliauti pusę pasaulio, priverčiant žavėtis įvairaus amžiaus ir tautybės žmones, tai sidabriniai ir auksiniai gaminiai, aptikti Tanise, žinomi kur kas mažiau. Priežastis, kodėl taip yra, – rūstūs 1939-ųjų metų įvykiai ir karas Europoje. 1940-ųjų metų vasario mėnesį vokiečių armija stovėjo prie Prancūzijos sienos, todėl Montė, palikęs daug žadančias faraonų nekropolio kasinėjimų vietas, išskubėjo į tėvynę pas šeimą, o į Egiptą grįžo tik po kelių metų.

Kiekvieno egiptologo svajonė – neapiplėštas kapas

Reikia pasakyti, kad ši Montės svajonė išsipildė! Kasinėjant nekropolį Tanise, jis aptiko kapavietę, ant kurios sienų buvo bareljefas su faraono Psuseneso vardu. Pilnas faraono vardas buvo Achepera Psusenesas I Setepenamonas, o jis pats valdė apie 1039-993 metus prieš mūsų erą. Įvairūs šaltiniai, besiremiantys Senovės Egipto istoriku Manefonu, teigia, kad faraono valdymas truko nuo 41 iki 46 metų. Ir štai Psuseneso laidojimo kameroje ant nedidelio paaukštinimo archeologai aptiko švytintį sarkofagą, pagamintą iš gryno sidabro. Nuėmus mumijos uždangalą, buvo aptikta iš vientiso aukso lapo nukalta faraono… Šešonko kaukė.

Tai antroji pomirtinė auksinė kaukė, kurią pavyko aptikti mokslininkams (pirmoji buvo Tutanchamono kaukė). Kaukė atrodo tradiciškai – maždaug 23-38 metų jauno vyro veidas, ant krūtinės esantis auksinis peslys suformuoja savotišką apykaklę, po juo masyvi auksinė grandinė iš pektoralijų (stačiakampių plokštelių, kuriose pavaizduotos religinės scenos). Apie palaidotojo kilmę ir turtus byloja ant rankų esantys auksiniai žiedai ir apyrankės, kojų pirštų antpirščiai ir netgi iš gryno aukso išlieti sandalai.

Jau vien šie radiniai Montei galėjo užtikrinti pasaulinę šlovę, tačiau mokslininkas nusprendė brautis toliau siauru praėjimu su drėgnomis tinkuotomis sienomis ir tarp akmens blokų besiskverbiančiu vandeniu. Netrukus mokslininkai aptiko laidojimo kamerą, kurios daugiau nei pusę užėmė sarkofagas. Aplink jį be jokios tvarkos gulėjo išmėtyti indai iš alebastro, porfyro ir granito, keturi kanopai (ritualiniai indai), iš aukso ir sidabro pagaminti dubenėliai ir lėkštės, statulėlės ir magiškos figūrėlės.

90 kilogramų meniškai apdirbto sidabro

Sarkofagas buvo atidarytas 1940 m. vasario 21 d., dalyvaujant Egipto karaliui Farukui – dideliam archeologijos mėgėjui. Tyrinėtojai nenusivylė. Beje, faraono Psuseneso kūnas buvo palaidotas trijuose sarkofaguose. Pirmasis buvo pagamintas iš rausvojo granito, jo viduje buvo dar vienas sarkofagas – iš juodojo granito. Pastarajame gulėjo karstas, pagamintas iš sidabro – „dievų kaulo“, kaip šis metalas buvo vadinamas Senovės Egipte. Šio karsto svoris buvo daugiau nei 90 kg. Sidabriniame antropomorfiniame sarkofage, papuoštame aukso intarpais, ilsėjosi faraono mumija.

Šis nuostabus sarkofagas tais laikais buvo neįtikėtina prabanga, prieš kurią netgi nublanksta Tutanchamono brangenybės. Pasirodo, kad Psuseneso I valdymo laiku sidabras Egipte kainavo du kartus brangiau už auksą. Tais laikais Egipte per metus būdavo išlydoma iki 40 tonų aukso. Mokslininkų vertinimu, toks aukso gavybos kiekis Europoje buvo pasiektas apie 1840 metus. Psuseneso I valdymo laikais kainų skirtumas sumažėjo, nes buvo aptikti ir pradėti eksploatuoti sidabro rūdynai. Tačiau pats darbas su sidabru buvo laikomas žymiai sudėtingesniu, mažiau buvo jį mokančių apdoroti meistrų, atitinkamai ir darbų kaina buvo žymiai aukštesnė.

Monochrominė tobulybė

Pažeistą mirusio faraono veidą dengė auksinė pomirtinė kaukė, pagaminta iš sulydytų plokštelių, vietomis sutvirtintų grubiomis kniedėmis. Tauriojo metalo storis kai kuriose vietose siekia 0,1 mm – tai liudija apie to meto juvelyrų meistriškumą. Ritualinis galvos apdangalas (nemėjus) pagamintas iš aukso ir siekia pečius. Faraono urėjus – kobra, gulinti ant viršutinės faraono kaukės dalies, – pagamintas žymiai meniškiau nei gruboki, nors ir nuostabūs elementai ant Tutanchamono galvos apdangalo. Kaukė papuošta stilizuota faraono barzda, kuri iš abiejų veido pusių prilaikoma lazurito juostomis.

Tarp Psuseneso I kaukės ypatybių, kurios kelia didžiausią susidomėjimą, neišvengiamai lyginant su Tutanchamono kauke (nežiūrint į tai, kad tarp jų yra 300 metų skirtumas), reikia pažymėti metalo blizgesį. Tai rodo, kad Psuseneso kaukė, pagaminta didžiuliu juvelyriniu tikslumu dar yra ir kruopščiai nupoliruota. Skirtingai nei Tutanchamono kaukė, ji nėra daugiaspalvė, tačiau labiau harmoninga ir estetiška. Šio meno kūrinio monochromatiškumas, charakteringas Psuseneso I valdymo laikotarpio juvelyrų darbams, tik išryškina jo techninę ir plastinę tobulybę.

Psuseneso kapavietės šedevrai

Faraono Psuseneso I mumiją dengė iš aukso pagamintas uždangalas su iškaltais raštais. Po juo buvo aptikti auksiniai papuošalai – 12 apyrankių ant kairės rankos, 10 apyrankių ant dešinės, apie 30 žiedų ant pirštų, ažūrinė antkrūtinė, šeši auksiniai fermuarai, iš aukso ir lazurito pagaminti karoliai. Ant kojų – auksinės apyrankės ir sandalai. Visi rankų ir kojų pirštai uždengti auksiniais antpirščiais.

Faraono kapavietėje, nežiūrint į kuklų jos dydį, buvo saugoma daug aukso, sidabro, brangakmenių. Iš juvelyrinio meno gaminių buvo platūs karoliai su pakabučiais ir auksinė antkrūtinė, inkrustuoti karneoliu, lazuritu, žaliuoju lauko špatu, jaspių. Neįkainojamos iš sidabro ir gintaro pagamintos gėlės formos ar turinčios gėlių motyvų taurės, indai ritualinėms apeigoms, auksinės dievybių statulėlės ir pomirtinės faraonų kaukės, lazuritas, mėlynasis turkis.

Ypač daug buvo aptikta lazurito, netgi daugiau, nei Tutanchamono kape. O juk tai buvo vienas iš brangiausių akmenų Egipte, nes buvo gabenamas iš dabartinio Afganistano. Šeši Psuseneso I karoliai pagaminti iš kelių eilių karoliukų arba smulkių auksinių diskų ir pakabučių. Ant vienų karolių buvo užrašas: „Faraonas Psusenesas pagamino didelius karolius iš tikro lazurito, nė vienas faraonas to nebuvo daręs“. Netgi tais laikais, kai Egipto ekonominė padėtis nebuvo labai gera, faraonai buvo laidojami su pasakiška prabanga.

Tuo metu šalyje tikrai buvo nuosmukis. Egiptas nekariavo, karo grobio įplaukos į faraonų iždą išseko. Tačiau Psusenesas buvo ne tik faraonas, bet ir vyriausiasis dievo Amono žynys. Užimdamas tokias pareigas Psusenesas, atrodo, nesibodėjo semti brangenybes iš „dievų nuosavybės“ ir darė tai plačiais mostais.

reklama

Mįslės ir faktai

Šioje istorijoje: arheologija, brangenybės, faraonas

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 1297 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 1

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (373)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (288)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicina

paranormal.lt
Mokslininkų išvada: mėlynakiai, žmogaus mutacijos pasek...

Mokslininkai seniai išsiaiškino, kuris genas lemia akių spalvą. Jis lemia, ar akys bus rudos, žalios, gelsvos, ar pilkšvos. Tačiau mėlyna akių spalva niekaip su tuo nesusijusi. Ir dabar mokslininkai išsiaiškino, kad visus pasaul
paranormal.lt
Viena stiklinė šių sulčių padės išvalyti jums arterijas...

Širdies priepuoliai ir insultas sukelia daug mirčių, nei kitos ligos. Sąkandis arterijų yra pagrindinė priežastis šių ligų. Persvarstykite savo gyvenimo būdą ir mitybos įpročius, nes nesaikingas riebalų, perdirbtų maisto produk
paranormal.lt
Prieskonių arbata nuo įvairių ligų, valanti toksinus iš...

Visi šio natūralaus gėrimo ingredientai, gali tarnauti nuo daugelio lygų, be to padeda organizmo detoksikacijai, pašalina toksinus ir parazitus. Šis vaistinis arbatos receptas, kuris yra natūralus vaistas nuo daugelio ligų, nužu
paranormal.lt
Kaip paruoši valančią imbiero arbata su citrina...

Labai skani ir naudinga arbata. Imbiero šaknis padeda pašalinti žarnyno dujas, atpalaiduoja ir ramina virškinimo traktą. Ir citrina, ir imbieras turi daug antioksidantų, kurie slopina uždegimą.


//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
Teherano NSO incidentas...

1976-ais metais įvyko taip vadinamas Teherano incidentas, kai ankstyvą rugsėjo 19-os dienos rytą virš Irano sostinės vizualiai ir radarų ekranuose buvo stebimas neatpažintas skraidantis objektas.
paranormal.lt
Panašūs žmonių keisto dingimo ...

Deividas Paulidesas, daugiau nei 20 metų dirbęs teisėsaugos organuose, nagrinėjo nepaaiškinamus žmonių dingimo atvejus Šiaurės Amerikoje ir pastebėjo keistus sutapimus. Tuo metu, kai vietiniai policijos pareigūnai kiekvieną atve
paranormal.lt
Malahaido pilies vaiduokliai...

Malahaido (Malahide) pilis, stovinti netoli Dublino, yra viena iš labiausiai turistų lankomų Airijos vietų. Pilis pastatyta didelio parko teritorijoje, esančio gražiame pajūrio miestelyje Malahaide. Beveik 800 metų pilis tuo pač
paranormal.lt
Kur teleportacijos metu dingst...

"Teleportacijos" terminą pirmasis panaudojo Čarlzas Fortas, norėdamas apibūdinti daiktų pernešimą iš vienos vietos į kitą be matomo fizinės jėgos panaudojimo ar dalyvavimo. Per šimtmečius surinkta daug medžiagos apie tai, kaip ž
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Svarbiausi Nikola Teslos išrad...

Nikola Tesla yra vienas garsiausių pasaulio mokslininkų. Daugelis jo išradimų pranoko to laikmečio pažangą, todėl buvo įvertinti tik po paties genijaus mirties. Pristatome svarbiausius Nikolo Teslos pasiekimus mokslo srityje.

paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Sindikatas - slapta vyriausybė...

Žmonių grupė, kuri žinoma kaip Sindikatas (arba Konsorciumas), dirba kartu su pirmaisiais Žemės gyventojais - ateiviais, kurie vadinami "Kolonistais". Nuo 1948-ųjų metų jie kruopščiai rengė planą ir ruošėsi naujai (pakartotinai)
paranormal.lt
Paralelinės visatos...

Norint išsiaiškinti, kas yra paralelinės visatos, pirmiausia būtina atsakyti į svarbesnį klausimą – o kas gi yra ta visata? Egzistuoja trys šio klausimo nagrinėjimo kryptys: mokslinė, religinė-mitologinė ir asmeninė. Pagal domin
paranormal.lt
Nėštumas ir skiepai nuo gripo:...

Klausimas – skiepytis ar nesiskiepyti aktualus kasmet, kai tik atšąla orai. Ir diskusijos kaskart vis karštesnės, lyg iškiltų nauja ir iki tol nenarstyta tema. Vienas populiariausių ir ypatingas aistras keliančių gandų, kad skie
paranormal.lt
Moteris pagimdė 11 vaikų be ce...

42-metų moteris pagimdė 11 sveikų berniukų. Gydytojai iš Indianos buvo šokiruoti, stebuklingas gimdymas.

paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Savaiminis organizmo valymąsis...

Joks gripas, įskaitant ir kiaulių ar veršių, nėra užkrečiantis. Dėl tos pačios paprasčiausios priežasties, kad virusai – nėra gyvi organizmai. Užkrečiančios yra peršalimo ligos, nes jose labai aktyviai dalyvauja bakterijos. Kai
paranormal.lt
Visiškas ir greitas organizmo ...

Ciberžolė pagrindinis ingredientas šio recepto. Ciberžolė yra žinoma dėl jos veiklios medžiagos kurkumino, kuris turi daugiau nei 150 teigiamų terapinių veiksnių, įskaitant antioksidantines, priešuždegimines ir priešvėžines s

paranormal.lt
Šis receptas lengvai išvalys p...

Jei norite apsaugoti savo bronchus ir plaučius, tada šis receptas yra tai, ko jums reikia. Lengviau išvengti šių ligų nei jas gydyti. Daugelis mokslininkų teigia, kad šis receptas vėžio profilaktikai yra taip pat naudingas.
paranormal.lt
Egzemos gydymas! 5 geriausi ir...

Obuolių actas buvo naudojamas šimtmečius, gydymui nuo visų ligų. Įrodyta, kad obuolių actas žmogaus organizmui turi teigiamą poveikį. Tarp jų: cukraus kiekio kraujyje sumažinimas, pagerina net diabeto simptomus. Dažniausiai o

paranormal.lt
Vandenilio peroksidas vaistas ...

Dėmesio: Food Grade Vandenilio Peroksidas nėra maistas ar maisto papildas. Autoriai, tyrėjai bei kai kurie Hab. Mokslo Daktarai yra atlikę ypač daug tyrimų ir analizių, kurių metu pastebėjo, kad naudojant skiestą vandenilio p

paranormal.lt
Paskubėkite! Šis straipsnis ša...

Nuostabi priemonė! Šis 100% natūralus gėrimas valo ir pašalina toksinus, chemines medžiagas ir riebalus iš mūsų arterijų, kurie gali mums pakenkti.