Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Istorijos paslaptys » Peržiūrų: (706) Komentarų: (0) (31.07.2015 - 16:44)

Žemutinių žemių pergalės

Kartais laike vyksta toks lemtingas įvykių sutapimas ar keisti istorijos posūkiai, kad lieka tiktai stebėtis. Per gana trumpą laiką atsiranda naujos valstybės, susikuria galingos prekybos kompanijos, nusistovi santykiai tarp žmonių, nugali kitoks žmonių požiūris į religiją, tikėjimą....

Įšsivadavimo pradžia

Įsivaizduokime XVI amžių Žemutinėse žemėse (taip verčiamas „Nyderlandų" pavadinimas). Tuo metu teritorija priklausė Ispanijai (kaip ir daugelis kitų tuo metu Europoje), tarp Nyderlandų gyventojų vis populiaresnis tampa protestantizmas. Beje, protestantizmo atmaina čia, ko gero, pati radikaliausia ir labiausiai nukreipta prieš popiežiaus valdžią - tai kalvinizmas. Kalvinas iš Ženevos tuo metu jau buvo pašalinęs ikonas ir statulas, kuriose buvo vaizduojami Kristus ir apaštalai. Jis teigė, kad visa tai yra tik

stabų garbinimas. Iš tiesų reikia melstis be šventikų, dirbti, turtėti - ir tokiu būdu būti ištikimu Dievui. Pragmatiškieji olandai iš karto pasigavo šias naujas tendencijas. Nieko keisto tame nėra, nes jų pikčiausi priešai ispanai liko pavydžiais katalikais. O dirbti ir užsidirbti - visai gera mintis.

Ispanijos karalystė - tuo metu tikra pasaulinė imperija - vis dar gabeno auksą ir sidabrą iš Amerikos, tačiau sausumoje ir jūroje sutiko naujus konkurentus: Angliją ir Prancūziją. Lyg to būtų maža, Nyderlanduose prasi-
dėjo sukilimas! Aštuoniasdešimties metų karas, kaip sakė patys olandai (1572-1648 metai), arba Nyderlandų buržuazinė revoliucija, kaip šiuos įvykius pavadino istorikai, prasidėjo nuo to, kad gezai (dvariškiai, sukilę prieš tironiją) į savo rankas paėmė Brilio miestą.

Sukilimo prieš ispanus vadovu tapo princas Vilhelmas I Oranietis, kuris dar buvo vadinamas Tyliuoju. Beje, Pietų Afrikoje tekanti Oranžinė upė buvo pavadinta ne dėl vandens spalvos, o taip ją pavadino olandų persikėlėliai Oraniečių dinastijos garbei.

Iš pradžių Ispanijos karalius Karolis V, o paskui ir jo sūnus Pilypas II metė visas jėgas, norėdami sutramdyti nepaklusniuosius protestantus, o svarbiausia - apdėti juos naujais mokesčiais. Visiškai suprantama, kad olandams tokie norai visiškai nepatiko. Niekas nenorėjo mokėti savo sūriu prakaitu uždirbtus pinigus kažkokiam hercogui Albai, atsiųstam į Nyderlandus nuslopinti maištą. Tačiau Ispanijos monarchai nenusileido. Štai pavyzdys: Utrechto mieste Karolis V pakeitė Meistrų gildijos tarybą, valdančią miestą, savo vietininku, kuris ėmė valdyti visą Utrechto provinciją. Be
to, už tų pačių olandų pinigus karalius pastatė didelę įtvirtintą Vredenburgo pilį krašto gyventojų neramumams malšinti. Aišku, tai tikrai olandams nepatiko. O Pilypas II, nekalbėjęs nei olandiškai, nei prancūziškai, dar labiau centralizavo valdžią, sustiprino protestantų persekiojimą ir padidino mokesčius. Po tokių veiksmų beliko laukti tik dar didesnio aistrų proveržio - prasidėjo tikra revoliucija, nukreipta prieš ispanų valdovus.

Karas karu, o progresas pagal tvarkaraštį

Šioje vietoje reikia padaryti nedidelį ekskursą į šalį. Iš pradžių olandai prieš ispanus kariavo tik dėl religinių ir ekonominių klausimų, tačiau palaipsniui, per 80 metų atkaklios kovos, jie pasiekė visišką Nyderlandų jungtinių šiaurinių provincijų nepriklausomybę.

Tuo metu XVII amžiaus viduryje pietines provincijas užėmė Prancūzija. Prie to prisidėjo ir garsusis kardinolas Rišeljė! Tačiau galutinė pertvarkymų ir naujos valstybės greito vystymosi sėkmė jau buvo nulemta -iš pietinių provincijų į išsilaisvinusias nuo priespaudos šiaurines provincijas patraukė patys protingiausi ir toli į priekį numatantys žmonės.

Prasidėjo moksliniai ir techniniai atradimai. Žiūronai, mikroskopai, padidinamieji stiklai nebebuvo retenybe. Tačiau svarbiausia - paplito akiniai, t.y. mūsų laikais visiškai įprasti prietaisai regėjimui pagerinti. Daugelis, kurie jau nedirbo, taip pat atsidūrė šių reikalų sūkuryje. Žmonės galėjo namuose ir

Žemutinių žemių pergalės

dirbtuvėse atlikti subtilius darbus. Šalyje, kalbant šiuolaikiniais terminais, darbo našumas nepaprastai išaugo. Kol vyko karas su Ispanija ir samdiniais, Olandija statė pažangius laivus, įsisavino užjūrio teritorijas, pradėjo prekiauti Afrikos vergais Amerikoje. Nyderlandai prekiavo prieskoniais iš Indijos ir Indonezijos, įsisavino kolonijas Brazilijoje, Šiaurės Amerikoje, Pietų Afrikoje ir Karibų regione. Nacija pergyveno ekonominį ir kultūrinį sužydėjimą.

Taip Aštuoniasdešimties metų karo metu Nyderlandai tapo pagrindiniu prekybos centru Šiaurės Europoje.
Visų šių pasiekimų dėka XVII amžius yra vadinamas „auksiniu Nyderlandų amžiumi“.

Pakantumas ir atvirumas

Bendruomenėje, priklausomoje nuo prekybos, laisvė ir pakantumas buvo pagrindiniai principai. Kadangi Nyderlandai faktiškai buvo respublika, tai valdė ne karalius, o turtingi ir aukštos kilmės miesto prekeiviai, vadinami regentais. Kiekvienas miestas ir provincija turėjo plačią autonomiją ir savus įstatymus.

Amsterdame jau XVII amžiuje apie 50% gyventojų buvo pirmos kartos imigrantai, gimę ne Nyderlanduose. Atsižvelgiant į antros ir trečios kartos imigrantų skaičių, taip pat persikėlėlius iš kaimo vietovės, galima teigti, kad tuo metu Amsterdamo gyventojų daugumą sudarė atvykėliai. Miestas, palyginus su kita Europos dalimi, buvo pakankamai turtingas. Jame buvo lengva rasti darbo. Į imigrantus buvo žiūrima pakančiai, nes jie buvo reikalingi ekonomikos vystymui. Nyderlandai taip pat priėmė daug pabėgėlių - protestantų iš Flamandijos ir Prancūzijos, žydų iš Portugalijos ir Vokietijos.

Siūbuojančios svarstyklės

Tačiau reikia grįžti į revoliucijos pradžią. Vilhelmas I Oranietis, likus metams iki to, kai 1567-ųjų metų rugpjūčio mėnesį hercogas Alba su dešimtimi tūkstančių karių ir samdinių įsiveržė į Briuselį, kreipėsi pagalbos į didžiausius Ispanijos priešus turkus, į Suleimaną Didįjį.

Gezai sakė: „Geriau turkai, nei popiežius! “ įdomiausia tai, kad Osmanų imperija padėjo krikščionims Europoje. Suleimanas netgi tvirtino, kad jis savo religiniu požiūriu yra artimas protestantams, nes „nesilanksto stabams, tiki vieną Dievą ir kovoja prieš Romos popiežių ir imperatorių".

Sėkmė šypsojosi tai ispanams, tai olandams. 1575-ais metais Ispanija paskelbė apie savo bankrotą. Samdiniams nebebuvo mokamas atlyginimas. 1576-ais metais galvažudžiai sukėlė maištą ir ėmė plėšti Antverpeną, žudydami jo gyventojus (žuvo apie 8 tūkstančiai žmonių). Olandų širdyse gimė noras
keršyti, tačiau nugalėti ispanus nebuvo taip lengva. Pilypas II paskelbė Vilhelmą I Oranietį už įstatymo ribų. 1584-ųjų metų liepos mėnesį ispanų agentas Baltazaras Žeraras trimis šūviais iš arti nužudė princą jo paties apartamentuose.

Tačiau 1587-ais metais Morisas Oranietis, Vilhelmo sūnus iš antrosios santuokos, buvo paskirtas naujai gimstančios šalies armijos vyriausiuoju vadu. Puikus karo vadas, strategas ir taktikas, jis pasiekė persilaužimą kare. Dabartinės Nyderlandų ribos susiformavo daugiausia Moriso Oraniečio pergalių dėka. Ispanai galėjo kovoti tik naujųjų Nyderlandų pasienio rajonuose, o tuo metu šalies viduje tęsėsi jau minėtas „aukso amžius“. 1602-ais metais buvo sukurta garsioji Ost Indijos kompanija, kuri dar labiau sustiprino šalies ekonominę galią.

Nuo 1609-ųjų iki 1621-ųjų metų Olandija džiaugėsi pasiektomis paliaubomis su Ispanija. Tačiau po to karo veiksmai atsinaujino. 1625-ais metais Morisas Oranietis mirė, jį pakeitė įbrolis Frederikas Henrichas. Jis irgi sėkmingai kovojo ne viename mūšyje. 1648 m. sausio 30 d. Miunsteryje buvo pasirašytas taikos susitarimas tarp Ispanijos ir Nyderlandų. Jėgų balansas Vakarų Europoje (tuo metu ėjo į pabaigą ir Trisdešimtmetis karas) sutapo su realiu jėgos paskirstymu. Olandijos Respublika buvo juridiškai pripažinta nepriklausoma valstybe ir išsaugojo savo teritorijas, užkariautas karo pabaigoje.

reklama

Mįslės ir faktai

Šioje istorijoje: Nyderlandai, perversmų kronika, Karas, Ispanija, oranietis, gezai

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 706 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 1

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (355)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (273)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicina

paranormal.lt
Detoksikacijos gėrimas per 2 minutes...

Šis gėrimas puikiai tinka esant kraujospūdžiui, nutukimui ir turint didelį cukraus kiekį. Niekas nemėgsta sirgti, bet kaip taisyklė daugelis ligų gali būti lengvai pagydoma.
paranormal.lt
Momentinis testas nustatyti pienligę: tikslumas iki 90%...

Mažai kas žino, kad grybelis Candida (Kandida) nėra pavojingas mūsų organizmui. Saikingas kiekis, tai net naudinga, nes jis vaidiną svarbų vaidmenį virškinimo procese, padeda tinkamai įsisavinti maistines medžiagas.

paranormal.lt
Sumažinkite cholesterolio kiekį ir išvalykite kraujagys...

Šis receptas padės išvalyti kraujagysles ir apsaugos nuo užsikimšimo. Blogasis cholesterolis dažnai gydomas tradiciniais įvairiais vaistais, bet galite išbandyti keletą labai veiksmingų natūralių priemonių be jokių šalutinių

paranormal.lt
Galingas receptas nuo juodų taškelių ant veido!...

Skaitytoja Emilia Akbulatova pasidalino savo patirtimi paruošiant kaukę nuo juodų taškelių. Štai ką ji rašo: tas pats efektas, kaip reklamose gaunamas sumaišant želatina ir aktyvuotą anglį!


//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
Teherano NSO incidentas...

1976-ais metais įvyko taip vadinamas Teherano incidentas, kai ankstyvą rugsėjo 19-os dienos rytą virš Irano sostinės vizualiai ir radarų ekranuose buvo stebimas neatpažintas skraidantis objektas.
paranormal.lt
Panašūs žmonių keisto dingimo ...

Deividas Paulidesas, daugiau nei 20 metų dirbęs teisėsaugos organuose, nagrinėjo nepaaiškinamus žmonių dingimo atvejus Šiaurės Amerikoje ir pastebėjo keistus sutapimus. Tuo metu, kai vietiniai policijos pareigūnai kiekvieną atve
paranormal.lt
Malahaido pilies vaiduokliai...

Malahaido (Malahide) pilis, stovinti netoli Dublino, yra viena iš labiausiai turistų lankomų Airijos vietų. Pilis pastatyta didelio parko teritorijoje, esančio gražiame pajūrio miestelyje Malahaide. Beveik 800 metų pilis tuo pač
paranormal.lt
Kur teleportacijos metu dingst...

"Teleportacijos" terminą pirmasis panaudojo Čarlzas Fortas, norėdamas apibūdinti daiktų pernešimą iš vienos vietos į kitą be matomo fizinės jėgos panaudojimo ar dalyvavimo. Per šimtmečius surinkta daug medžiagos apie tai, kaip ž
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Svarbiausi Nikola Teslos išrad...

Nikola Tesla yra vienas garsiausių pasaulio mokslininkų. Daugelis jo išradimų pranoko to laikmečio pažangą, todėl buvo įvertinti tik po paties genijaus mirties. Pristatome svarbiausius Nikolo Teslos pasiekimus mokslo srityje.

paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Sindikatas - slapta vyriausybė...

Žmonių grupė, kuri žinoma kaip Sindikatas (arba Konsorciumas), dirba kartu su pirmaisiais Žemės gyventojais - ateiviais, kurie vadinami "Kolonistais". Nuo 1948-ųjų metų jie kruopščiai rengė planą ir ruošėsi naujai (pakartotinai)
paranormal.lt
Paralelinės visatos...

Norint išsiaiškinti, kas yra paralelinės visatos, pirmiausia būtina atsakyti į svarbesnį klausimą – o kas gi yra ta visata? Egzistuoja trys šio klausimo nagrinėjimo kryptys: mokslinė, religinė-mitologinė ir asmeninė. Pagal domin
paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Savaiminis organizmo valymąsis...

Joks gripas, įskaitant ir kiaulių ar veršių, nėra užkrečiantis. Dėl tos pačios paprasčiausios priežasties, kad virusai – nėra gyvi organizmai. Užkrečiančios yra peršalimo ligos, nes jose labai aktyviai dalyvauja bakterijos. Kai
paranormal.lt
Naujas būdas stabdyti vėžį. Fi...

Kas antras onkologinis ligonis Didžiojoje Britanijoje vartoja kokių nors maisto papildų. Šios šalies mokslininkai įrodė – natūralios medžiagos, esančios granatuose, brokoliniuose kopūstuose, dažinių ciberžolių šakniastiebiuose i
paranormal.lt
Tyrimai, įtikinamai įrodantys ...

Epidemiologiniuose tyrimuose jau būta pranešimų apie tai, kad ilgalaikėje perspektyvoje tie, kurie buvo paskiepyti, pasižymi ne tokia gera sveikata, kaip neskiepyti.
paranormal.lt
Tyrimai patvirtina: tik 4 šauk...

Tikimės, kad šis straipsnis padės jums! Taip, tai tiesa - jums reikia tik 4 šaukštų šios priemonės, prevencijai ir vėžio gydymui. Skamba puikiai, ar ne? Profesorius Mermerskis teigia, kad ši priemonė yra naudinga ir veiksming

paranormal.lt
3 žolelių arbata valanti organ...

Šis straipsnis, žinoma, daugelį šokiruos. Jo nebūtina skaityti valgio metu ir po jo. Tačiau, jūs turėtumėte atidžiai perskaityti šią medžiagą, nes ji yra susijusi su tai dalykais, kurie yra labai svarbus mums visiems! Tai yra pa
paranormal.lt
Ekstrasensų mūšis 17 sezonas 1...

Paranormalių reiškinių realybės šou Ekstrasensų mūšis, naujas sezonas, kuris tradiciškai prasideda rudenį per TNT kanalą, pritraukiantis talentingus žmones iš visos šalies išbandyti savo aiškiaregių galimybes. Laidą toliau veda
paranormal.lt
Kaip be kraujo testo nustatyti...

Sveikatą stiprinti reikia visus metus, tada ir žiemos ne su siaubu, o su džiaugsmu lauksite, sako gydytojas Alvydas Unikauskas.
paranormal.lt
Natūrali, ekologiška, novatori...

Novatoriška kaukė! Jūs atsikratysite labai greitai raukšlių, juodų dėmių ir spuogų! Vaizdo įrašas su veido drėkinimo receptu! Mes visi svajojame apie gražią ir švarią odą! Išbandykite šią stebuklingą veido kaukę ir pasiruoškite