Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » »

Vaistažolė. Dobilas „Trifolium“ sveikatai

Tai pupinių (Fabaceae) Faboideae pošeimio augalų gentis, kurios pavadinimas kilo iš lotynų kalbos žodžių tres ir folium - trys ir lapas. Tai vienmečiai ir daugiamečiai žoliniai kryžmadulkiai augalai su stačiais ar kylančiais bei gulsčiais stiebais ir trilapiais lapais.

STOP!

Raudonųjų dobilų preparatai netinka kontraceptinius preparatus vartojančioms moterims, nėštumo metu ir norint pastoti.

PASTEBIMIAUSIAS -RAUDONASIS DOBILAS

Gentyje yra apie 300 rūšių, Lietuvoje auga apie 20 rūšių, tarp jų daug vertingų pašarų. Bene dažniausiai ir plačiausiai naudojami yra raudonieji dobilai (Trifoliumpratense) ir baltieji dobilai (Trifoliumrepens).

Raudonieji dobilai - daugiamečiai, 20-60 cm aukščio augalai su ilga, šakota šaknimi, pagulusiu, rečiau stačiu, vagotu, nelabai šakotu stiebu, užauginančiu po 30-90 kvapių žiedų tankioje, gana didelėje, apvalioje galvutėje, apgaubtoje dviejų lapelių. Kartais galvutės porinės. Žiedynai stiebo šakelių viršūnėse ant neilgų kotelių; žiedai bekočiai. Taurelė šviesiai žalia, su 10 gyslų, plaukuota. Vainikėlis raudonas, rečiau melsvai rausvas arba baltas.

Vaistažolė. Dobilas „Trifolium“ sveikatai

Vaisius - kiaušiniška vienasėklė ankštis. Sėklos kiaušiniškos arba tribriaunės piramidės pavidalo, geltonos, rudos ar violetinės. Ilgakočiai pamatiniai lapai retoje skrotelėje. Stiebo lapai pražanginiai, trumpakočiai. Visi lapai su prielapiais, lapeliai pailgai kiaušiniški arba elipsiški, trumpais koteliais, kiekvieno viduryje yra šviesesnė balzgana dėmė. Pasitaiko ir keturlapių, penkialapių, net devynlapių lapų.

ŠIENAUJAMI ŽYDI IKI RUDENS

Auga pievose, kirtimuose, pamiškėse ir miškų aikštelėse, mažai rūgščiuose arba neutralios reakcijos (5,5-7 pH) vidutiniškai drėgnuose, priemolio arba molio dirvožemiuose. Dažnai sėjami. Žiedus apdulkina kamanės ir kaukazinės bitės. Sėklas išnešioja paukščiai, skruzdėlės, galvijai. Auginami beveik visoje Europoje, taip pat Azijoje, Amerikoje, Australijoje, senajame žemyne laikomas geriausia pašarine žole. Naudojami žaliajam pašarui, šienainiui, silosui, žolės miltams, žolių mišiniams. Žalios žolės derlius 400 cnt/ha, šieno - 80 cnt/ha, sėklų - 4 cnt/ha.

Žinomi nuo XI a., ypač išplito nuo XVIII a., o Lietuvoje -XIX a. viduryje. Išvesta nemažai dobilų veislių. Laukiniai raudonieji dobilai auga natūraliose pievose, o kultūriniai, kuriuos nuo laukinių atskirti gana sunku, sėjami pievose ir ganyklose. Gausiausiai žydi birželio-liepos mėnesį, bet šienaujami - ir iki rudens. Šviesiamėgiai augalai, negali augti pavėsyje.

Paplitę ir dažni visoje Lietuvoje, dažniau aptinkama kultūrinių raudonųjų dobilų, o laukinių, turinčių nedidelius žiedynus su sodrios spalvos žiedais, randama vis rečiau, nes nyksta natūralios pievos.

SIMBOLIKA

Viduramžiais krikščionybėje dobilų lapai dažnai buvo laikomi Švenčiausiosios Trejybės simboliu. Viduramžiais

kilo tradicija kryžiaus stiebo ir kryžmos galus užbaigti dobilo lapo forma. Tokie kryžiai vadinami trilapiais, juos Lietuvoje iki šiol neretai kuria tautodailininkai. Kartais dobilai dėl gydomųjų savybių buvo siejami su Švenčiausiąja Mergele Marija.

Lietuvoje tikėta, kad neįprastai išaugę dobilų lapai, turintys keturis arba penkis lapelius, neša laimę, kai kuriuose šalies regionuose keturlapiai dobilų lapai laikyti nelaimės, o penkialapiai - laimės pranašais.

Vaistažolė. Dobilas „Trifolium“ sveikatai

Bioenergetikai teigia, kad dobilas - švelnumo ir tyrumo įsikūnijimas, stiprina sveikatą, vidinės gerovės jausmą, suteikia fizinio grožio (ypač odos), vidinės stiprybės.

LIAUDIES MEDICINOJE

Liaudies medicina raudonuosius dobilus naudoja seniai, dažniausiai odos ligoms gydyti - jų antpilas gana veiksmingas nuo egzemos ir psoriazės. Žiedų antpilas skatina medžiagų apykaitą, slopina spazmus ir sklerozės vystymąsi, skatina šlapimo skyrimąsi, veikia raminamai. Jis taip pat vartojamas sergant krūtų, kiaušidžių ir limfinės sistemos piktybiniais augliais, kokliušu ir sausai kosint. Žieduose ir lapuose aptinkami flavonoidai pasižymi estrogeninėmis savybėmis, todėl dobilais gali būti gydomi menopauzės sukelti negalavimai.

Panašių gydomųjų savybių turi baltieji dobilai, kurie ypač tinka atsikosėjimui palengvinti.

Dobilus reikėtų atsargiai vartoti kartu su kraujo krešėjimą reguliuojančiais preparatais, nes gali veikti trombocitus ir sukelti kraujavimą. Taip pat reikia vengti supelijusių dobilų, nes juose susidarantys junginiai gali sukelti vidinį kraujavimą

VEIKLIOSIOS MEDŽIAGOS

Raudonųjų dobilų žieduose yra daugiau kaip 125 veikliosios medžiagos, todėl jų poveikis organizmui labai įvairus. Juose gausu izoflavonų, glikozidų, fitosterolių, kurie veikia panašiai kaip hormonas estrogenas, yra salicilatų, kumarino rūgšties, fenolinių glikozidų ir saponinų, alkaloidų, karoteno, B grupės vitaminų, vitamino C, dervų, mikroelementų (kalcio, geležies, magnio, mangano, kalio ir vario) ir kt. Gana svarbi šio augalo veiklioji medžiaga yra sitosterolis, ji padeda gydant kai kurių rūšių (pvz., prostatos) vėžį. Augalo veikliosios medžiagos mažina arterinį kraujospūdį, didina kalcio kaupimąsi kauluose ir palaiko kaulų tankį. Dobilų žieduose yra kumarino, kuris slopina trombocitų aktyvumą ir veikia kaip antioksidantas, saponinų, jų preparatai pasižymi šlapimo ir tulžies išsiskyrimą skatinančiomis, uždegimus malšinančiomis, virškinimą, kepenų veiklą gerinančiomis savybėmis. Jų žiedai pasižymi auglius slopinančiu poveikiu ir yra naudojami vėžiui gydyti, įeina į Hoxsey vėžio gydymo mišinį (Hoxseyformula).

Vaistažolė. Dobilas „Trifolium“ sveikatai Standartizuoti izoflavonų ekstraktai, pagaminti iš raudonųjų dobilų, naudojami kaip natūralus hormonų pakaitalas gydant menopauzės sukeltus reiškinius - karščio pylimą, naktinį prakaitavimą, makšties sausumą. Maisto papildai su raudonųjų dobilų izoflavonais (RCDIS) stabdo kaulinio audinio masės praradimą, padeda sureguliuoti arterinį kraujospūdį ir sumažina blogojo cholesterolio kiekį. Priešvėžinis raudonųjų dobilų aktyvumas dar nėra pakankamai ištyrinėtas.

RENKAMI SAUSI ŽIEDAI

Vaistams renkami raudonųjų dobilų sausi žiedai su vienu lapeliu, esančiu arčiausiai prie žiedo pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje, iki Joninių. Džiovinami gerai vėdinamoje, nuo saulės spindulių apsaugotoje patalpoje, geriausia ant kelių sluoksnių agroplėvelės arba tinklo, kad žiedai neparuduotų, arba specialiose džiovyklose maždaug 40 °C temperatūroje.

Žaliava tinkama naudoti vienus metus.

NE TIK VAISTAI

Raudonieji dobilai - puikūs pašariniai augalai. Ant šaknų susidarančiuose gumbeliuose gyvenančios bakterijos fiksuoja azotą ir juo praturtina dirvožemį, todėl dobilų sėjama dirvožemiui pagerinti, kartais jie būna kaip žalioji trąša.

Jauni jų žiedynai ir lapai, nuskinti iki žydėjimo, gali būti valgomi švieži arba troškinti panašiai kaip špinatų lapai. Jų galima dėti į salotas, sriubas, troškinius. Išdžiovinti ir sutrinti lapai įgyja vanilę primenančio kvapo, todėl vartojami kaip prieskoniai, tinkamiausi ryžių patiekalams gardinti. Iš dobilų žiedynų verdama kvapni arbata.

Literatūroje nurodoma, kad dobilų sėklose yra baltymus skaidančio fermento tripsino veikimą stabdančių medžiagų, bet jos suskyla sėkloms sudygus. Dėl to kaip baltymingas maisto papildas sėklos gali būti valgomos tik sudaigintos.

Raudonųjų dobilų žiedynais audinius galima dažyti geltonai.

SVEIKATAI

Organizmui valyti

Valgomąjį šaukštą dobilų žiedų užpilkite stikline karšto vandens, pavirinkite 5 minutes ant silpnos ugnies, palikite pusvalandžiui nusistovėti. Tada nukoškite, gerkite po valgomąjį šaukštą 4-5 kartus per dieną prieš valgį. Sumaišykite lygiomis dalimis raudonųjų dobilų žiedų ir didžiųjų varnalėšų šaknų. Valgomąjį šaukštą žaliavos užplikykite stikline verdančio vandens, 10 min. pavirkite vandens vonelėje, palaikykite 30 min., kad pritrauktų, nukoškite ir gerkite 3 kartus per dieną.

Nuo peršalimo

Valgomąjį šaukštą dobilų žiedų užpilkite stikline verdančio vandens, palikite valandai nusistovėti. Nukoškite, tirščius nuspauskite, gerkite pasaldinę medumi po pusę stiklinės 3-6 kartus per dieną. Mažins temperatūrą ir malšins kosulį, padės lengviau atsikosėti. Nesaldintas šis antpilas tinka ir sergant reumatu, gelta, radikulitu, piktybiniais augliais. Šiuo antpilu galima plauti žaizdas, jis tinka ir kompresams.

Vaistažolė. Dobilas „Trifolium“ sveikatai

Aterosklerozei gydyti

2 šaukštus susmulkintos dobilų žolės užpilti stikline verdančio vandens, pavirti 10-15 minučių ant silpnos ugnies ir palikti valandai, kad nusistovėtų, tada nukošti. Gerti po ketvirtadalį stiklinės 3-4 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. Šio nuoviro taip pat patariama gerti sergant ateroskleroze ir apetitui žadinti.

50 g džiovintų žiedų užpilkite puse litro degtinės ir palaikykite tamsioje vietoje dvi savaites, kartais suplakite. Nukoškite, gerkite antpilo po valgomąjį šaukštą tris kartus per dieną.

Burnai skalauti

3 valgomuosius šaukštus raudonųjų dobilų žaliavos suberkite į termosą, užpilkite puse litro verdančio vandens ir palikite 3-4 valandoms, kad pritrauktų. Nukoškite, tirščius nuspauskite, šiuo antpilu skalaukite burną 3-6 kartus per dieną. Tinka sergant angina, laringitu, stomatitu ir parodontoze.

Nuo mažakraujystės

Sumaišykite raudonųjų dobilų žiedų ir didžiųjų dilgėlių, žemuogių lapų. Valgomąjį šaukštą žaliavos užplikykite stikline verdančio vandens, palaikykite 30 min., kad pritrauktų, nukoškite ir išgerkite per dieną.

Klimakso negalavimams mažinti

Sumaišykite po 100 g raudonųjų dobilų, liepų žiedų ir didžiųjų dilgėlių, plačialapių gysločių lapų, kraujažolių, jonažolių, šilinių viržių žolės. Porą šaukštų šio mišinio užplikykite termose puslitriu verdančio vandens ir palikite, kad pritrauktų per naktį. Ryte nukoškite, gerkite po pusę stiklinės 4 kartus per dieną po valgio. 200 g šio mišinio užpilkite puslitriu degtinės ir palaikykite tamsioje vietoje porą savaičių. Gerkite po arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną prieš valgį.

Nuo grybelinių infekcijų

Saują šviežių ar džiovintų dobilų žiedų užpilkite litru verdančio vandens, pavirkite 10 min. ant silpnos ugnies, palikite 20 min. atvėsti, tada nukoškite. Šiuo nuoviru galima plauti pleiskanojančią galvą, mirkyti grybelio pažeistas kojas ar rankas, plauti tropines opas, pragulas.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar