Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » »

Vaistažolė. Jonažolė „Hypericum“ sveikatai

Jonažolė (Hypericum). Jonažolės yra jonažolinių (Hypericaceae) šeimos augalai. Jų lapai priešiniai, lygiakraščiai, su liaukiniais taškeliais. Žiedai - geltonais vainiklapiais, sutelkti šluotelės pavidalo žiedynuose.

STOP! Jonažolių preparatų negalima vartoti esant padidėjusiam kraujospūdžiui. Vartojant reikia vengti ultravioletinių spindulių, nesikaitinti saulėje.

JONO IR JĖZAUS ŽAIZDŲ ŽOLĖ

Gentį sudaro apie 200 rūšių. Lietuvoje auga 6 rūšys. Plaukuotoji, gulsčioj i ir kalninė (Hypericumhirsutum, Hy-pericumhumifusum, Hypericummontanum) jonažolės yra labai retos, jos įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Dažnesnės - keturbriaunė (Hypericummaculatum), sparnuotoji (Hypericumtetrapterum) ir paprastoji (Hypericumperforatum) jonažolės.

Vaistažolė. Jonažolė „Hypericum“ sveikatai

Paprastoji jonažolė - daugiametis žolinis 30-80 cm aukščio augalas, kartais užaugantis iki metro aukščio stačiu, viršutinėje dalyje šakotu stiebu. Jonažolių lapai priešiniai, ovalūs, lygiais kraštais; žiedai geltoni, primena šluoteles.

Jonažolės - nereiklūs augalai, auga pievose, sausuose retuose miškuose, pamiškėse, pievose, šlaituose, pagrioviuose.

Mėgsta saulėtas sausas vietas ir kalkingus dirvožemius. Žydi ir vaisius brandina visą vasarą, bet pražysta dažniausiai apie Jonines, todėl ir gavo tokį pavadinimą. Liaudiškai augalas vadinamas ir brandžole, joninžole, joniuku, Jėzaus žaizdų žole, kiaurine, kiauriu, laurinžole, Marijos žoliuke, raudonuke, strudenėliu, švento Jono žole - pavadinimai nurodo augalo žydėjimo laiką ir naudą, naudojimo universalumą ir ypatybę, kad patrynus sėklas ir žiedus ant pirštų lieka kraują primenančių raudonų sulčių.

KONE MISTINIS AUGALAS

Vokietijoje dėl įvairiapusio poveikio jonažolė vadinama „vidine saule".

Jonažolė - daugybe vaistinių savybių garsėjantis, legendomis apipintas augalas. Jų sultis labai vertino kerėtojai, nes tikėta, kad jonažolės apsaugo nuo piktųjų dvasių ir nuo nužiūrėjimo. Senovės Romoje sklandė legenda, pasak kurios, jonažolė kone prilygsta stebuklingajam Joninių paparčio žiedui. Esą jeigu vidurnaktį pušyne užminsi jonažolę kaire koja - prieš tave atsiras stebuklingas žirgas ir visai nakčiai nuneš į pasakų ir neribotų galimybių šalį.

Jonažolių galime užsiauginti ir savo sode: iš sėklų arba iškasus ir persodinus į numatytą vietą laukinį augalą. Tiesa, tai daryti reikia rudenį ar pavasarį.

ĮVAIRIAPUSIS POVEIKIS

Liaudies medicina jonažoles vadina vaistu nuo 99 ligų. Daug amžių jomis gydomos žaizdos, malšinami skausmai, skatinamas šlapimo skyrimasis, gydomi piktybiniai navikai.

Jonažolės turi daug biologiškai aktyvių medžiagų: iki 0,4 proc. dažomųjų medžiagų, flavonoidų (hiperozido, kvercitino, rutino), beta karoteno, vitaminų C, E, PP, cholino, antociano, saponinų, dervų, eterinio aliejaus, raugų, organinių rūgščių, mineralinių medžiagų, fitoncidų ir kitų.

Šios veikliosios medžiagos gydo įvairias ligas, naikina mikrobus, slopina uždegimus, stabdo kraujavimą, stimuliuoja organizmą.

Jonažolių dedama į įvairias gydomąsias arbatas. Jos labai dera su žemuogėmis, mėtomis, beržų pumpurais, ramunėlėmis, sergant skrandžio uždegimu (kai padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas), kepenų, tulžies pūslės uždegimu, nervų sistemos ligomis, o antidepresinį augalo poveikį papildo ir sustiprina juozažolės, melisos, čiobreliai, siauralapiai gauromečiai, mėtos - augalai, pasižymintys nervų sistemą raminančiomis savybėmis.

SUSIDOMĖJIMAS STIPRĖJA

Mokslininkai ypač susidomėję antidepresiniu jonažolių poveikiu. Tyrimais įrodyta, kad jonažolės padeda įveikti prastą nuotaiką, palengvina depresijos simptomus ir didina darbingumą. Teigiama, kad šis augalas skatina serotonino ir daugelio kitų smegenis aktyvinančių hormonų apykaitą, slopina depresinę būseną palaikančias medžiagas - poveikis panašus kaip gydant šviesa.

Jonažolėse esančios medžiagos, ypač hipericinas, atkuria sutrikusius energijos srautus smegenyse, todėl ramina ir padeda atgauti jėgas, sustiprina saugumo jausmą, ramina vegetacinę nervų sistemą. Įrodyta, kad dėl gydymo jonažolių preparatais pagerėja nuotaika, padidėja atidumas, dėmesingumas ir susitelkimas, grįžta darbingumas, nyksta silpnumas, drovumas, vidinė baimė, galvos skausmai ir nemiga.

Jonažolių preparatai populiarėja visame pasaulyje. Vien Vokietijoje registruota apie 50 pavadinimų vaistų, pagamintų iš jonažolių. Iš jų ruošiama antpilų, įvairių arbatos mišinių, aliejų, tinktūrų.

Vaistažolė. Jonažolė „Hypericum“ sveikatai

VAISTINĖ ŽALIAVA

Žydėjimo pradžioje, birželio-liepos mėnesį, pjaunamos 15-30 cm ilgio žydinčių jonažolių viršūnės. Jos turi būti išdžiovintos greitai, kad nepajuoduotų. Džiovinamos gerai vėdinamose patalpose ir nuo saulės spindulių apsaugotose vietose ar specialioje džiovykloje, ne aukštesnėje kaip 40 °C temperatūroje. Kaimų žolininkės žino, kad surištas šluotelėmis jonažoles patogu džiovinti malkinėse.

Išdžiūvusi žaliava kartoko skonio, balzamo kvapo. Iš kilogramo žalios žaliavos gaunama apie 300 g išdžiūvusios. Vartoti tinkamai laikomą žaliavą galima dvejus metus. Beje, kartais liaudies medicina naudojo ir jonažolių šaknis.

IR ŠIANDIENOS PATIRTIS

Vaistininkas ir žolininkas dr. Juozas Vasiliauskas pabrėžė, jog dabar manoma, kad jonažolės dažniausiai naudojamos nervų sistemos ligoms gydyti, tačiau tai nėra teisinga, jos ne veltui vadintos vaistu nuo 99 ligų. Jonažolių preparatai pasižymi nuo uždegimo saugančiu, sutraukiamuoju, antiseptiniu, audinių regeneruojamuoju, šlapimo ir tulžies išsiskyrimą skatinančiu, tonizuojamuoju, antidepresiniu poveikiu. Jais sėkmingai gydomos skrandžio ir žarnyno ligos, opaligė, kepenų ir tulžies pūslės ligos, inkstų ir šlapimo pūslės, širdies ir kraujagyslių ligos, aterosklerozė. Jonažolės plačiai vartojamos gerklės ir kvėpavimo takų, endokrininės sistemos, sąnarių, taip pat ginekologinėms ir vyrų lytinių organų ligoms gydyti, padeda nuo šlapimo nelaikymo ir vaikų naktinio šlapinimosi į lovą. Jonažolių aliejus vartojamas gydant ilgai negyjančias žaizdas, uždegimus, kompresai dedami ant nudegimų, žaizdų, vočių ir kitų pažeistų odos vietų.

Žolinčių akademijos viceprezidentas, žolininkas ir vaistininkas Marius Lasinskas pabrėžė, kad žmogaus organizme jonažolių preparatai įsuka visą grandinę gyvybiškai svarbių procesų, kurie labai naudingi sveikatai. Jie suteikia energijos, gerina medžiagų apykaitą, kepenų veiklą, kraujotaką, ramina galvos skausmą. Jonažolių arbatos senovėje netgi duodavo kariams prieš ilgus varginančius žygius.

DAUGIAU DETALIŲ

Pasak Žolinčių akademijos viceprezidento, jonažoles tinka vartoti ir kaip prieskonius. Galima pasigaminti jų miltelių sumalus džiovintus augalus. Tačiau tokie prieskoniai jau gali didinti jautrumą saulės spinduliams, todėl jie tinkamesni šaltuoju metų laiku arba jų vartojant reikia vengti saulės spindulių.
Kiek jonažolių galima vartoti nesibaiminant pernelyg didelio jautrumo saulei? Pasak M. Lasinsko, po puodelį jų antpilo galima gerti ir vasarą, nes veikliosios medžiagos, kurios sukelia jautrumą saulei, išsiskiria tik tuo atveju, jei suvalgysime visą augalą, gersime spiritinę ištrauką arba naudosime aliejų.

Pašnekovai tvirtina, kad jonažolės tonizuoja organizmą, todėl jų geriau gerti rytais. Jonažolių galima pakramtyti, kad pašalintų blogą burnos kvapą, bet tai daryti reikėtų rytais, ne ilgiau kaip porą minučių. Šie augalai taip pat naudojami kosmetikai.

Vaistažolė. Jonažolė „Hypericum“ sveikatai

KONTRAINDIKACIJOS

Jonažolių nepatariama vartoti žmonėms, kurių kraujospūdis yra padidėjęs, užkietėję viduriai, moterims nėštumo metu, taip pat turintiesiems jautrią odą. Jonažolėse esantis hipericinas didina organizmo imlumą ultravioletiniams spinduliams, todėl jų preparatų negalima vartoti prieš kaitinantis saulėje ar švitinantis kitais spinduliais, dirbant radiologijos laboratorijose.

Nustatyta, kad jonažolės neigiamai veikia regos nervą, yra duomenų, kad jos netinka vartojant hormoninę kontracepciją, vyrams gali laikinai sukelti impotenciją.

SVEIKATAI

Gastritui gydyti

1. Valgomąjį šaukštą susmulkintos jonažolių žolės užpilkite stikline verdančio vandens, palaikykite 30 min., kad pritrauktų. Nukoškite ir gerkite po trečdalį ar pusę stiklinės tris kartus per dieną prieš valgį.

2. Sumaišykite lygiomis dalimis jonažolių, plačialapių gysločių, mėtų žolės, beržų pumpurų, liepų žiedų (jei neturite visų sudedamųjų dalių, maišykite tiek, kiek turite). Valgomąjį šaukštą šio mišinio užplikykite stikline verdančio vandens, po 50-60 min. nukoškite. Gerkite jo po pusę stiklinės tris kartus per dieną 30 min. prieš valgį.

Norint šio antpilo pasigaminti ilgesniam laikui, galima į jį įpilti 2 šaukštus degtinės. Toks antpilas tinka ir kaip kosmetinė priemonė veidui valyti vakarais.

Vaistažolė. Jonažolė „Hypericum“ sveikatai

Jonažolės tonizuoja organizmą, todėl jų geriau gerti rytais.

Jonažolių antpilas. Valgomąjį šaukštą susmulkintų jonažolių žolės užpilkite stikline verdančio vandens, pakaitinkite vandens vonelėje apie 15 minučių atvėsinkite iki kambario temperatūros. Nukoškite ir gerkite po trečdalį stiklinės tris kartus per dieną 20-30 min. prieš valgį.

Jei norite jonažolių antpilu skalauti burną nuo stomatito, gingivito, parodontozės ar juo tonizuoti veido odą, pasidarykite jį stipresnį - 2 valgomuosius šaukštus žaliavos užpilkite stikline verdančio vandens.

Jonažolių aliejus. 20 g šviežių jonažolių žiedų užpilkite 200 ml saulėgrąžų aliejaus ir laikykite dvi tris savaites tamsioje vietoje, kasdien papurtykite. Tada perkoškite ir supilkite į tamsaus stiklo butelį. Šiuo aliejumi gydoma sloga, taip pat opos, žaizdos, iššutimai, pragulos.

Tai - puiki priemonė gydyti problemiškai, pernelyg riebiai arba pernelyg sausai veido odai ir ją prižiūrėti.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar