Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » »

Vaistažolė. Sidabražolė „Potentilla“ sveikatai

SidabražolėPotentilla“. Viena didžiausių (pagal rūšių skaičių) erškėtinių (Rosaceae) augalų gentis. Tai daugiametės žolės ar puskrūmiai. Augalo pavadinimas kilo iš lotynų k. žodžio potentia - galybė, mat šios genties augalai turi daug gydomųjų savybių.

STOP! Miškinių sidabražolių šakniastiebių preparatų nepatariama vartoti, jei vargina vidurių užkietėjimas, padidėjęs kraujo krešumas.

ŠIMTAI RŪŠIŲ

Gamtininkai teigia, kad sidabražolės - išskirtinai polimorfinė gentis, turinti daugiau kaip 500 rūšių. Atskiros rūšys tarpusavyje lengvai kryžminasi ir duoda hibridų, o tai labai apsunkina genties sistematiką.

Vaistažolė. Sidabražolė „Potentilla“ sveikatai

Daugiausia sidabražolių auga vidutinio klimato juostoje šiauriniame pusrutulyje, nors jų aptinkama visame pasaulyje. Lietuvoje auga apie 20 sidabražolių rūšių (žąsine (Potentilla anserina), smiltyninė (Potentilla arenaria), tikroji (Potentilla argentea), skaldytalapė (Potentilla dissecta), miškinė (Potentilla erecta), krūminė (Potentilla fruticosa), šiukšlyninė (Potentilla heidenreichii), pilkoji (Potentilla impolita), tarpinė (Potentilla intermedia), visenburgiškė (Potentilla leucopolitana), šiaurinė (Potentilla
norvegica), pelkinė (Potentilla palustris), stačioji (Potentilla recta), penkiapirštė (Potentilla reptans), silezinė (Potentilla silesiaca), pavirtusioj i (Potentilla supina), siauraskiltė (Potentilla tenuiloba), puokštinė sidabražolė (Potentilla thyrsiflora), dar keletas rūšių kaip dekoratyvinės auginamos darželiuose. Auga miškuose, labiausiai miško keliukuose ir drėgnose miško aikštelėse. Mėgsta lengvą, durpinį dirvožemį. Apyretis augalas.

Beje, sidabražolė su trimis auksiniais žiedeliais žaliame fone pavaizduota Onuškio seniūnijos herbe. Aprobuojant šį heraldikos simbolį akcentuota, kad sidabražolės garsėja plataus spektro gydomosiomis savybėmis, jos žinomos ne vieną amžių. Šis augalas - vienas svarbesnių kupoliavimo žolynų, kuriems būdavo teikiama ypatinga reikšmė, priskiriama net ir magiškų savybių.

MIŠKINĖ SIDABRAŽOLĖ

Dažniausiai gydymui naudojami miškinių ir pelkinių sidabražolių šaknų ir šakniastiebių preparatai. Miškinės sidabražolės liaudiškai dar vadinamos dagiukais, degsniais, degimo, gumbo žolelėmis, gumbučiais, senšaknėmis, trakžolėmis - šie pavadinimai atspindi kurią nors augalo išvaizdos ar augimo savybę. Randama visoje Lietuvoje, nors augalas yra apyretis, įtrauktas į „Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą", tai reiškia, kad rinkti ir prekiauti jais galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą. Tai daugiametis 10-40 cm aukščio žolinis augalas su 1-3 cm storio rausvai rudu šakniastiebiu, kurio skerspjūvyje matyti rausva žvaigždė. Stiebai keli, į viršūnę šakoti, kylantys arba statūs, plaukuoti. Pamatiniai lapai ilgakočiai, triskiaučiai arba penkiaskiaučiai, stiebiniai - triskiaučiai, bekočiai, su dviem dideliais prielapiais. Augalas žydi birželio-rugpjūčio mėnesiais, apie centimetro skersmens geltonais pavieniais žiedais ant plonų ilgų žiedynkočių. Kiekvieną žiedelį sudaro 4, kartais 5 vainiklapiai. Riešutėlio pavidalo 1,6-2,o mm ilgio vaisiai subręsta liepos-rugpjūčio mėn.

Auga šlapiose ir drėgnose vietose, ne tik miškuose, miškų laukymėse, pakrūmėse, durpynuose, bet ir ganyklose, pievose, krūmuose.

GALIMA UŽSIAUGINTI

Miškinės sidabražolės dauginamos sėklomis ir šakniastiebių dalimis. Mėgsta rūgštesnes, nehumusingas dirvas. Liepą-rugpjūtį surinktos sėklos sėjamos į dirvą eilėmis, 40-45 cm tarpueiliais. Šakniastiebių gabalai išdėstomi 35-40 cm atstumu. Pasėjus ar pasodinus palaistoma, vagutės užberiamos perpuvusia miško paklotės žeme. Per vegetaciją laistoma, vagutės užberiamos perpuvusia miško paklotės žeme.

Vaistažolė. Sidabražolė „Potentilla“ sveikatai

Sėjinukai pradeda žydėti penktaisiais metais. Šakniastiebių masė kasmet padidėja 5-15 g, pasėti jie kasami 4-5 metais, pasodinti - 3-4 metais.

SVARBIAUSIA -ŠAKNIASTIEBIAI

Vaistinių augalų žinovai svarbiausia miškinės sidabražolės dalimi vadina storą, 1-2, kartais net iki 4 cm skersmens gulsčią sumedėjusį šakniastiebį. Augalo antžeminė dalis šaltuoju metų laiku žūsta, pavasarį vėl prisikelia iš šakniastiebio. Šakniastiebiai kasami pavasarį, vos pradėjus augalui žaliuoti (balandžio-gegužės mėn.), arba rudenį, augalui subrandinus vaisius (rugsėjo-spalio mėn.) - tada juose daugiausia naudingųjų medžiagų.

Šakniastiebiuose yra daug rauginių medžiagų taninų, triterpeninių saponinų, flavonoidų, dervų, chino, galo ir elago rūgščių, flobafenų, krakmolo, mineralinių medžiagų, glikozido tormentolino, fitosterolio, fenolkarbono, šiek tiek eterinių aliejų. Amtžeminėje augalo dalyje yra vitamino C, organinių rūgščių (obuolių, elaginės), flobafenų, mineralinių medžiagų.

Iškasti šakniastiebiai nuvalomi, nuplaunami vėsiu vandeniu, pašalinus smulkias pridėtines šakneles supjaustomi ir džiovinami paskleisti plonu sluoksniu gerai vėdinamoje patalpoje ar specialioje džiovykloje 40-45 °C temperatūroje. Iš kilogramo šviežių šakniastiebių gaunama apie 300 g džiovintų. Jų paviršius turi išlikti tamsiai rudas, vidus lygus arba truputį plaušėtas, rausvai rudas, be kvapo. Išdžiovinti ir laikomi sandariame inde tinkami vartoti net šešerius metus.

GYDOMOSIOS GALIOS

Liaudies medicinoje šis augalas žinomas nuo seno, minimas kone visuose reikšmingesniuose senuose vaistinių augalų žinynuose, nors mokslininkų nėra gerai ištyrinėtas iki šiol. Tik įrodyta, kad sidabražolių sultys stabdo bakterijų ir virusų vystymąsi.

Vaistažolė. Sidabražolė „Potentilla“ sveikatai Medicinos mokslų daktaras vaistininkas Juozas Vasiliauskas sako, kad miškinių sidabražolių šakniastiebių preparatais gydomi uždegimai. Be to, pasižymi stipriu sutraukiamuoju, baktericidiniu ir dezinfekuojamuoju, kraujavimą stabdančiu poveikiu.

Liaudies medicina geriamaisiais miškinių sidabražolių preparatais stabdo vidaus organų (skrandžio, plaučių, žarnyno ir gimdos) kraujavimą, stiprina ir valo virškinamąjį traktą, gydo lėtinius jo uždegimus, stiprina šlapimo sistemą. Nuovirai padeda įveikti hemorojų, sunkias menstruacijas, tinka skalauti burną sergant gleivinės uždegimu, angina, stomatitu, kraujuojant dantenoms.

Pavilgai dedami ant nudegusių, nušalusių odos plotų, suskeldėjusių rankų ir kojų, spuoguotos odos, jais ar tepalais gydomos žaizdos. Miškinėmis sidabražolėmis gydytas ir vėžys.

Tai įdomu. Miškinių sidabražolių šakniastiebiuose yra ir raudonos dažinės medžiagos tormentolo. Praeityje šiaurės Skandinavijos tautos juos naudojo kailiams išdirbti ir dažyti. Įmaišius į šio augalo dažus kitų įvairių natūralių dažų, išgaunama įvairių rudų, geltonų atspalvių. Sidabražolių šakniastiebių nuoviras vartojamas ir kaip prieskonis žuvų konservų pramonėje, gėrimams dažyti.

Miškinių sidabražolių šakniastiebių dedama į vaistinių augalų mišinius, kuriais gydomos sunkiai gyjančios žaizdos, viduriavimas, žarnyno ir burnos gleivinės uždegimai. Bene dažniausiai jie maišomi su pelynais, ramunėlėmis, gysločiais, mėlynių lapais.

Ar įrodyta miškinių sidabražolių galia gydant vėžį? Nacionalinio vėžio instituto Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus fitoterapeutas Juozas Ruolia teigia, kad įrodyta, jog miškinės ir pelkinės sidabražolės kaip daug fenolinių ir kitų junginių turinčios vaistažolės slopina piktybinių navikų aktyvumą.

SVEIKATAI

Nuo skrandžio, žarnyno negalavimų, opaligės. Valgomąjį šaukštą smulkintų miškinių sidabražolių šakniastiebių užpilkite stikline verdančio vandens ir ant silpnos ugnies pavirkite 20 min, tada nukoškite.

Gerkite po valgomąjį šaukštą 3-4 kartus per dieną prieš valgį. Skalauti skirtas toks nuoviras dar bent dvigubai praskiedžiamas virintu vandeniu.

Vėžio profilaktikai. Vėžinių ligų profilaktikai siūloma anksčiau pateikto nuoviro dozę padidinti iki dviejų valgomųjų šaukštų 4-5 kartus per dieną prieš valgį.

Miškinių sidabražolių tepalas. Šaukštą susmulkintų sidabražolių šaknų ir 100 g šviežio sviesto virti ant silpnos ugnies 5 min., leisti pastovėti šiltai valandą ir dar šiltą nukošti į stiklainį. Kai sustings, sandariai uždaryti. Juo tepti suskirdusias rankas, kojas, lūpas, žaizdas ar kitus odos pažeidimus.

Sergant angina ar dantenų uždegimu. Valgomąjį šaukštą smulkintų miškinių sidabražolių šakniastiebių užpilkite stikline verdančio vandens ir ant silpnos ugnies pavirkite 20 min., palaikykite 10 min., kad pritrauktų, tada nukoškite. Šiuo nuoviru skalaukite gerklę 4-8 kartus per dieną. Žinoma, ne prieš valgį.

Nervams raminti. Valgomąjį šaukštą susmulkintų miškinių sidabražolių šaknų, tiek pat vaistinių valerijonų šaknų ir vienapiesčių gudobelių žiedų užpilti 2 stiklinėmis (400 ml) verdančio vandens. Palaikyti 60 min. Nukošti ir gerti šiltą po pusę stiklinės (100 ml) 3-4 kartus per dieną prieš valgį.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar