Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal »  » Istorijos paslaptys

Kosminis „Šatlas“: Triumfas ir tragedija

00:42:05
3 peržiūros
Kosminis „Šatlas“: Triumfas ir tragedija. Dokumentinis filmas. Daugkartinio naudojimo erdvėlaivių „Space Shuttle“ programos kūrėjai tikino Ameriką, kad ji bus pigi, saugi ir patikima, tačiau galiausiai paaiškėjo, kad nei vienas iš šių pažadų neišsipildė.

40 metų vykdyta programa kainavo 196 mlrd. dolerių, nusinešė 14 astronautų gyvybes, o skrydžių įvyko perpus mažiau nei žadėta. Tačiau kad ir kaip būtų, buvo ir didelių pasiekimų, kurie nebuvo prognozuoti: pasiekta didelė pažanga moksle, padaryta stulbinamų kosmoso nuotraukų. „Šatlai“ netgi tapo aukštosios diplomatijos priemone, padėjusia suartinti Šaltojo karo laikų priešus, taip pat virto nacionalinio pasididžiavimo objektu. Buvęs JAV prezidentas George'as H.W.Bushas, kuris rūpinosi pirmaisiais „šatlų“ skrydžiais, sakė, jog ši programa „tapo išties įkvepiančiu skyriumi žmonijos tyrinėjimų istorijoje“.

„Šatlai“ Amerikos kosminėje programoje veikiausiai įsiamžins kaip techninis nesusipratimas. Ankstesni kosminiai laivai buvo vieną kartą naudojamos kapsulės – kaip naudotos „Apollo“ programoje. Šiuo metu kuriami aparatai, kuriuos planuojama naudoti artimiausioje ateityje, taip pat iš esmės pagrįsti vienkartinės kapsulės principu. Tai rodo, jog 30 metų trukusi daugkartinio naudojimo erdvėlaivių epocha buvo nukrypimas nuo natūralaus kosminės technikos vystymosi, teigia H.McCurdy. Galbūt „Space Shuttle“ erdvėlaiviai yra nesusipratimas, tačiau astronautai juos vadina inžinerijos stebuklais dėl universalumo ir sudėtingumo. Astronautas Johnas Glennas, kilęs į kosmosą tiek kosminio laivo „Mercury“ kapsulės, tiek „šatlo“ krėsle, pastaruosius vadina tobula savo laikmečio transporto priemone. Jis pažymėjo, kad bet kuris pilotas mieliau rinktųsi skrydį erdvėlaiviu ir kad tokie skrydžiai daug patogesni. Tačiau astronautas sakė suprantantis, kodėl kosminių skrydžių ateitis labiau panaši į jo senąsias „Mercury“ kapsules. „Vertinant kainą, paprastumą ir taupymą, kapsulė yra daug pigesnė“, – nurodė 89 metų buvęs senatorius, penktadienį duodamas interviu telefonu iš savo biuro Ohajaus mieste Kolambuse. „Šatlas“ yra stulbinama mašina, – dalijosi įspūdžiais astronautas Stanas Love'as. – Jis pranoksta bet kurį aparatą, galintį skraidyti dabar arba skraidysiantį artimiausius 30 metų.“ Tačiau kalbėdamas apie prieš keturis dešimtmečius NASA duotų pažadų įgyvendinimą, S.Love'as prisiminė kadaise kosminėje agentūroje dažnai pasakotą anekdotą: „Erdvėlaivis turėjo būti pigus, saugus ir paversti kosminius skrydžius nuobodžia kasdienybe. Bent vienas iš šių trijų – visai neblogai.“
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar