Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Archeologija » 2022 » Rugpjūčio » 22

Tyrimas: Senovės majų sostinės žlugimas susijęs su sausra

Ilgalaikė sausra greičiausiai prisidėjo prie pilietinio konflikto ir galiausiai politinio žlugimo Majapane, senovės majų sostinėje Jukatano pusiasalyje, - teigiama naujame "Nature Communications" žurnale paskelbtame tyrime, kurį atlikti padėjo Albany universiteto archeologas.

Mayapanas XIII-XV a. viduryje buvo maždaug 20 000 majų sostinė, tačiau žlugo ir buvo apleistas po to, kai konkuruojanti politinė grupuotė Xiu išžudė įtakingą Cocom šeimą. Pagal išsamius istorinius įrašus šis žlugimas datuojamas maždaug 1441-1481 m.

Tačiau nauji įrodymai rodo, kad prieš tai buvusiame šimtmetyje sausra galėjo turėti didesnę įtaką miesto žlugimui, nei buvo žinoma anksčiau. Tyrimo autoriai pažymi, kad tai aktualu ir šiandien, kai žmonės kovoja su klimato kaita ateityje.

Majapano žemėlapis

Majapano žemėlapis. a, Miesto planas, kuriame matyti gyvenamieji kompleksai, gynybinė siena, oficialūs vartai ir skeletų pavyzdžių vietos (raudoni taškai). b, Vartų ir sienos konfigūracijos, pritaikytos pagal ankstesnius tyrimus. c, Majapaną supančios daugiapakopės dvigubos sienos konstrukcijos skersinis pjūvis. MB, masinis laidojimas. Kreditas: Nature Communications (2022 m.). DOI: 10.1038/s41467-022-31522-x

Archeologė Marilyn Masson, UAlbany antropologijos katedros profesorė ir katedros vedėja, padėjo rengti tyrimą ir yra jo bendraautorė, prie kurio prisidėjo tarptautinė tarpdisciplininių tyrėjų komanda. Jie tyrė istorinius dokumentus, ieškodami įrašų apie smurtą, ir nagrinėjo tos vietovės ir to laikotarpio žmonių palaikus, ieškodami trauminių sužalojimų požymių.

M. Masson, kuri yra Mayapano ekonominio projekto pagrindinė tyrėja, sakė, kad ji ir komanda rado negilių masinių kapaviečių ir žiaurių žudynių įrodymų prie paminklinių statinių visame mieste.

"Kai kurie jų buvo paguldyti su peiliais dubenyje ir šonkaulių lankuose, o kitų skeletų palaikai buvo sukapoti ir sudeginti", - sakė ji. "Jie ne tik sudaužė ir sudegino kūnus, bet ir sudaužė bei sudegino savo dievų atvaizdus. Iš esmės tai dvigubas išniekinimas."

Tačiau vargu ar tai buvo labiausiai mokslininkus sukrėtęs atradimas.

Tai įvyko, kai pagrindinis tyrimo autorius Douglasas Kennettas (Douglas Kennett) iš Kalifornijos universiteto Santa Barbaroje antropologijos departamento, datuodamas skeletus, naudodamasis akceleratoriaus masės spektrometrija, pažangia radiokarbono datavimo technologija, nustatė, kad jie datuojami maždaug 50-100 metų anksčiau nei XV a. viduryje, kai miestas žlugo.

"Tada pradėjome klausinėti, kodėl? Nes tai atvejis, kai archeologija atskleidžia tai, apie ką nepasakojama istorijoje", - sakė Massonas.

Ji sakė, kad yra daugybė etnoistorinių įrašų, patvirtinančių smurtinį miesto žlugimą ir apleidimą apie 1458 m. Tačiau nauji įrodymai apie žudynes iki 100 metų anksčiau, taip pat klimato duomenys, pagal kuriuos nustatyta, kad tuo metu buvo ilgalaikė sausra, leido komandai įtarti, kad tam įtakos galėjo turėti aplinkos veiksniai.

Majapano monumentalaus centro griuvėsiai.

Majapano (Mayapan) monumentalaus centro griuvėsiai. Kreditas: Marilyn Masson

Paleoklimatologai galėjo apskaičiuoti to laikotarpio metinį kritulių kiekį naudodami datavimo procesą, kuris rėmėsi kalcito nuosėdomis netoliese esančiuose urvuose, ir rado įrodymų, kad per 1300 m. vyravo sausėjimo tendencija. Visų pirma tyrėjai nustatė reikšmingą ryšį tarp sausros laikotarpio ir didelio gyventojų skaičiaus sumažėjimo nuo 1350 iki 1430 m.

Majai buvo labai priklausomi nuo lietaus auginamų kukurūzų, tačiau neturėjo jokių centralizuotų ilgalaikių grūdų saugyklų. Taigi manoma, kad kritulių kiekio poveikis maisto gamybai buvo susijęs su žmonių migracija, gyventojų skaičiaus mažėjimu, karais ir politinės galios pokyčiais, teigiama tyrime.

"Nėra taip, kad sausros sukelia socialinius konfliktus, tačiau jos sukuria sąlygas, kuriomis gali kilti smurtas", - sakė Massonas.

Tyrimo autoriai daro prielaidą, kad Xiu, surengę galutinius mirtinus išpuolius prieš kokomus, pasinaudojo sausromis ir po jų kilusiu badu, kad pakurstytų neramumus ir sukilimus, kurie 1300 m. lėmė masines mirtis ir emigraciją iš Majapano.

"Manau, kad iš to galima pasimokyti, jog sunkumai gali būti politizuoti pačiu blogiausiu būdu", - sakė Massonas. "Tai sukuria galimybes negailestingumui ir gali paskatinti žmones žiauriai nusiteikti vieni prieš kitus."

Tačiau po šio sausros ir neramumų laikotarpio miestas, atrodo, trumpam atsigavo, padedant sveikam kritulių kiekiui apie 1400 m., rašė autoriai.

"Majapanas sugebėjo gana toli nusilenkti, o paskui vėl atsigauti prieš sugrįžtant sausroms iki 1420 m., bet tai buvo per anksti", - sakė Massonas. "Jie neturėjo pakankamai laiko atsigauti, o įtampa vis dar buvo, ir miesto valdžia tiesiog negalėjo išgyventi dar vienos tokios kovos. Tačiau beveik pavyko."

Kadangi maisto trūkumas, socialiniai neramumai ir sausros sukelta migracija kai kuriose pasaulio dalyse ir toliau kelia didelį susirūpinimą, Massonas sakė, kad galima pasimokyti, kaip kitos imperijos susidorojo su aplinkosaugos sunkumais.

Pavyzdžiui, actekai išgyveno liūdnai pagarsėjusį "Vieno triušio badą", kurį 1454 m. sukėlė katastrofiška sausra. Imperatorius ištuštino sostinės maisto atsargas, kad pamaitintų gyventojus, o kai jos baigėsi, paskatino juos bėgti, sakė Massonas. Daugelis pardavė save į vergiją Persijos įlankos pakrantėje, kur sąlygos buvo geresnės, bet galiausiai išsipirko, grįžo į sostinę, ir imperija buvo stipresnė nei bet kada.

Tikėtina, kad būtent ši actekų imperatoriaus režimo įgyvendinta strategija leido jiems atsigauti, sakė Massonas.

"Apskritai mes teigiame, kad žmonių reakcija į sausrą Jukatano pusiasalyje buvo sudėtinga", - sakoma tyrimo išvadose. "Viena vertus, sausra skatino pilietinius konfliktus ir institucinę nesėkmę Majapane. Tačiau net po Mayapano žlugimo, nepaisant decentralizacijos, mobilumo tarpsnių, laikino poveikio prekybai ir besitęsiančių karinių konfliktų, išliko atsparus mažų majų valstybių tinklas, su kuriuo europiečiai susidūrė XVI a. pradžioje. Šie sudėtingi aspektai yra svarbūs, kai bandome įvertinti galimą šiuolaikinių valstybinių institucijų, skirtų palaikyti vidaus tvarką ir taiką būsimos klimato kaitos akivaizdoje, sėkmę ar nesėkmę."

paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
23.08.2018 laikas 19:51 Receptai – Patiekalai Liaudiški patarimai Tulžies akmenligės gydymui
Tulžies akmenligė liaudies medicinoje, Tulžies akmenligė, receptai nuo akmenligės, liaudiškomis priemonėmis, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis

Skaityti daugiau

03.08.2019 laikas 13:22 Receptai – Patiekalai Purios bandelės su aguonomis: besvorė minkšta tešla ir įdaro gausa

Bandelės su aguonomis – mėgstamas kepinys, kuris iškart sukelia kažkokius malonius vaikystės prisiminimus, perkelia į močiutės virtuvę ir verčia šypsotis. Ir niekur tokio skanėsto nenusipirksi, kad tešla būti orinė ir min...

Skaityti daugiau

16.06.2019 laikas 11:10 Receptai – Patiekalai Žagarėlių su varške receptas
Šiuos žagarėlius su varške greita ir labai paprasta pagaminami, puiki idėja užsimanius kažko skanaus. Skanaus.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
02.05.2024 laikas 07:26 „AstraZeneca“ pagaliau pripažino, kad jos vakcina COVID-19 sukelia trombozę su trombocitopenijos sindromu (TTS)
Nors „AstraZeneca“ ir kiti vakcinų gamintojai, prieš išleisdami visuomenei savo vakcinas COVID-19, privertė viso pasaulio vyriausybes pasirašyti nuostolių atlyginimo sąlygas, apsaugančias bendroves nuo atsakomybės, dešimtys šeimų, kurios galiausiai b...

Skaityti daugiau

02.05.2024 laikas 06:50 Gegužės 2 d. horoskopas: Vandeniai, Jaučiai, Liūtai ir Skorpionai gali jausti jausmų perteklių
Šiandien -  nedidelės įtakos diena, ypač antroji jos pusė. Neturėtumėte pradėti ko nors naujo, vargu ar šios dienos energijos padės jums tai įgyvendinti iki galo. Greičiausiai šiandien sėkmė bus menka. Jei esate linkę į edemas, šiandien galimas šio n...

Skaityti daugiau

01.05.2024 laikas 18:57 Oficialiu tyrimu patvirtinta, kad vitaminas D padeda kovoti su visomis vėžio formomis

Dr. Mercola sako, kad jis primygtinai rekomenduoja kasdien protingai būti saulėje, o viena iš priežasčių yra ta, kad tai padeda natūraliai optimizuoti vitamino D kiekį. Mažas vitamino D kiekis siejamas su padidėjusia vėžio rizika1 , o vitaminas D ...

Skaityti daugiau