Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Sodininkas

Ką daryti, jei Amalai užaugo ant vaismedžių?

Ką daryti, jei Amalai užaugo ant vaismedžių?

Ant medžių dažniausiai aptinkama žiemą, kai nukrenta tanki lapija ir kraštovaizdis tampa vienspalvis. Šakose įstrigę gelsvai žali rutuliukai yra gražūs, bet kai jie pasirodo sode, kyla klausimas: ar vaismedžiams kažkas atsitiko? Kaip galime jiems padėti?

Senovėje lietuviai amalą laikė tiltu tarp žiemos ir pavasario, todėl labai gerbė ją ir medžius, ant kurių ji augo. Buvo tikima, kad į medį, ant kurio auga amalas, netrenkia žaibas.

Tose vietovėse, kur išlikę keltiški papročiai, populiaru Kalėdų proga pakabinti arba padovanoti eglės šakelę. Anglakalbių Vakarų Europos šalių ir Šiaurės Amerikos populiariojoje kultūroje įprasta pabučiuoti patinkantį žmogų po amalu. Žinoma, smagu pažaisti, bet kai sode pasipila amalų kamuoliai, į tai nereikėtų žiūrėti iš aukšto.

Paprastasis amalas (Viscum album) yra pusiau parazitinis augalas. Jis šaknimis siurbia mineralines medžiagas iš šeimininko, tačiau pats gamina organines medžiagas fotosintezės būdu žaliuose lapuose ir stiebuose.

Pavasarį amalas skleidžia gelsvus, mažus ir nepastebimus žiedus, o žiemą subrandina gražias baltas uogas. Lotyniškoji augalo pavadinimo dalis viscum reiškia vieną svarbią savybę - lipnumą. Uogų minkštimas toks lipnus, kad kadaise iš jo buvo gaminami klijai. Iš tikrųjų jis labiausiai reikalingas sėkloms, kurios gerai prilimpa prie medžių šakų ir pavasarį sudygsta.

Paukščiai mėgsta uogas, tačiau jų skrandžiuose virškinamas tik minkštimas, o nepažeistos sėklos su išmatomis patenka ant medžių. Todėl plėšrieji paukščiai lengvai išplatina šį pusiau parazitinį augalą laukinėje gamtoje.

Amalas auga lėtai, gali užaugti iki 0,8-1 m skersmens ir išgyventi iki 70 metų. Tačiau tokį amžių ir dydį jie pasiekia retai. Jei medis būna apniktas daug amalų, jie taip susilpnina savo 'šeimininką', kad šis nudžiūsta kartu su 'šeimininkais,.

Gamtosaugininkai taip pat pastebėjo, kad amalai apsigyvena ant silpnesnių ir skurdesnių obelų, todėl jie rekomenduoja nelaukti, kol šie medžiai užaugs, o nupjauti obels šaką su amalo kamuoliu ir ją sudeginti, kad amalas neplistų ant kitų obelų ir vaismedžių. Vaismedžiai nusilpsta ir duoda mažiau vaisių, kai juos veikia amalai.

Botanikai pastebėjo, kad po šaltų žiemų amalų sumažėja, o po šiltesnių - padaugėja, kol kitą šaltą žiemą dalis amalų vėl išnyksta.

Paprastasis amalas labiausiai paplitęs pietvakariniuose ir centriniuose Lietuvos rajonuose: Lazdijų, Varėnos, Alytaus, Kauno, Marijampolės, Prienų, Kaišiadorių rajonuose. Kitur jie sutinkami nedažnai.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
01.07.2020 laikas 18:21 Liaudies Gydytojas: Kuo Naudinga Vaistažolė Skėstalapė Grindelija?

Grindelija žydi nuo liepos iki spalio mėnesio. Auga pakelėse, pagrioviuose. Gydymo tikslais naudojami stiebai, lapai, žiedai ir šaknys. Antžeminės augalo dalys renkamos žydėjimo periodu, šaknys -pavasarį arba rudenį. Augalas pasižymi antibakteriniu aktyvumu.

...

Skaityti daugiau

24.09.2023 laikas 10:33 Gamtoje niekas nenaikina nukritusių lapų, bet ką su jais daro sodininkai?
Pasaulyje nėra nieko tobulesnio už mus supantį pasaulį. Čia nėra nieko nereikalingo, kiekvienas žolės stiebelis, kiekvienas lapas ir net, kaip bebūtų keista, augalų ligos atlieka savo vaidmenį šiame sudėtingame gamtos mechanizme....

Skaityti daugiau

04.10.2022 laikas 06:57 Serenčiai. Gėlės mėgėjui ir profesionalui. Serenčių auginimo pagrindai

Serenčiai – tai kiekvienu atžvilgiu patikimos gėlės. Jas paprasta auginti; jos auga įvairiomis sąlygomis, žydi labai gausiai ir ilgai. Ši gėlių veislė pasižymi įvairių formų ir dydžių gausa. Nuostabūs, šilti žiedų atspalviai pagyvina gėlynus ir kompozicijas vazonuose. Skaitydami šį straipsn...

Skaityti daugiau

17.12.2020 laikas 15:49 Kvapieji bazilikai (Ocinum basillicum) liaudies medicinoje
Žiemą lauke vaistinių augalų nerasite, tačiau kai kuriuos jų galima auginti ant palangių. Vaistiniams augalams nereikia daug vietos: jie puikiai auga vazonuose, įvairių dydžių ir formų dėžutėse. Svarbiausia, kad talpose pakaktų vietos vystytis vaistinių ir prieskoninių augalų šaknims. Ocinum basilli...

Skaityti daugiau

26.05.2020 laikas 13:23 Bruknių nauda organizmui
Kodėl sveika valgyti bruknes? Ką verta žinoti apie bruknes? Bruknių lapų arbata nepatariama piktnaudžiauti ir vyrams – jos perteklius gali pažadinti lėtines šlapimo sistemos organų ligas, neigiamai veikti lytinę funkciją...

Skaityti daugiau