Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Sodas

Laikas sodinti topinambus

Laikas sodinti topinambus

Topinambai (lot. Helianthus tuberosus) – astrinių šeimai priklausantys augalai. Jie išsiskiria ne tik karoteno ir mikroelementų gausa, bet ir auginimo ypatybėmis – topinambus galima sodinti ir rudenį, o jų derliumi mėgautis ištisus metus. Topinambai (kitaip – bulvinės saulėgrąžos, Jeruzalės artišokai ar žieminės bulvės) yra kilę iš Šiaurės Amerikos. Topinambai į Europą pateko XVII a. pradžioje, pirmiausia – į Ispaniją, Prancūziją, Italiją ir kitas šalis.

Primena saulėgrąžą

Tai daugiametis žolinis augalas aukštu stiebu, užaugančiu beveik iki 4 metrų, ir saulėgrąžas primenančiais žiedais. Topinambai žemėje subrandina įvairaus dydžio ir formos stiebagumbius. Viename kere įprastai būna nuo kelių iki kelių dešimčių gumbų.

Topinambų spalva, priklausomai nuo pasirinktos veislės, gali skirtis. Bulvinių saulėgrąžų skonis šiek tiek primena jaunus, šviežius riešutus. Tiesa, kai kurie topinambų augintojai maistui vartoja ne tik gumbus. Sveikatai ir bendrai organizmo būklei stiprinti galima gerti ir jaunų lapų sultis. Iš pirmo žvilgsnio topinambai savo chemine sudėtimi primena bulves, tačiau yra tam tikrų skirtumų.

Topinambų gumbuose yra karoteno, geležies, kalcio, kalio, magnio, cinko ir kitų sveikatai naudingų mikroelementų, vitaminų B1 ir B2, C. Bulvinėse saulėgrąžose esantis tiaminas labai naudingas nervų ir raumenų sistemų veiklai. Pastebimas teigiamas šių žolinių augalų poveikis medžiagų apykaitos procesams, regėjimui, taip pat cukraus, cholesterolio bei gliukozės kiekio kraujyje optimizavimui. Topinambus patartina vartoti inkstų, šlapimo pūslės akmenų prevencijai.

Kaip bulvės

Bulvinės saulėgrąžos – sveikatai naudingas, tačiau auginimui ir priežiūrai neįnoringas augalas. Topinambų augimo ciklai labai panašūs į bulvių. Pagrindinis skirtumas tas, kad topinambų stiebagumbius galima sodinti ne tik pavasarį, bet ir rudenį, jie sėkmingai pakelia 30–40 laipsnių šalčius. Auginimą palengvina ir tai, kad bulvinės saulėgrąžos yra daugiamečiai augalai, toje pačioje vietoje galintys augti dešimtis metų.

Šių daugiamečių žolinių augalų derlius nuimamas keletą kartų per metus: rudenį, kol žemė dar neįšalusi, ir pavasarį, kai žemė jau nebebūna įšalusi. Jei žiema nešalta, o žemės nekausto šaltis, topinambus galima kasti ir žiemą. O tam, kad galėtumėte bulvinių saulėgrąžų derliumi mėgautis ištisus metus, pakaks labai paprastos gudrybės. Daržo plotus, kuriuose auginate šiuos augalus, apdenkite plėvele, kuri saugos dirvožemį nuo šalčio ir įšalo. Tuomet šviežiomis bulvinėmis saulėgrąžomis galėsite mėgautis net ir šaltesniu oru.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
24.05.2020 laikas 16:40 Juodasis beržo grybas (Inonotus obliquus) ir juodgrybio džiovinimas

Ką vertėtų žinoti apie juodgrybio naudojimą? Luo senų laikų juodojo beržo grybo arbata ir nuovirai vartojami skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opoms gydyti, prieš piktybinius auglius (vėžį), stabdo uždegimus, mažina arterini ir veninį kraujo spaudimą, gliukozės kiekį kraujo plazmoje (vidinės gry...

Skaityti daugiau

06.01.2023 laikas 08:05 Naujos prevencinės galimybės: kaip išvengti vilkų daromos žalos?
Lietuvoje augant vilkų populiacijai iškyla vis didesnė rizika patirti jų daromą žalą ūkiniams gyvūnams. Geriausia priemonė išvengti plėšrūnų žalos – prevencinės priemonės. Jų įrengimas remiamas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą (KPP). Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m...

Skaityti daugiau

20.06.2021 laikas 17:37 Sukatžolės (Leonurus) Rinkime Birželio-Liepos Mėnesį
Sukatžolės žydi birželio-liepos mėnesiais. Tokiu metu jos subrandina ir vaisius. Kuo anksčiau nukirpsite sukatžolių stiebus, tuo geriau. Geriausiai žaliavą rinkli birželio antroje pusėje, nes tada jų stiebuose būna sukaupta daugiausiai biologiškai aktyvių medžiagų....

Skaityti daugiau

24.04.2019 laikas 14:22 Lauramedžių vaisių aliejus

Lauramedžių aliejus yra ryškiai žalios spalvos, tirštos, tepalo konsistencijos, aromatingas, specifinio, aštroko, šiek tiek laurų lapams būdingo kvapo. Lėtai, bet gerai įsigeria, nepalikdamas riebumo jausmo.

...

Skaityti daugiau

03.04.2023 laikas 07:22 Prasideda smidrų sezonas: kuo naudinga ši nekaloringa daržovė?
Smidrai – daržovė turinti eilę mineralų bei vitaminų, priskiriami prie sveikatai palankiausių daržovių sąrašo, todėl prasidėjus pavasario sezonui jais rekomenduojama paįvairinti valgiaraštį.

Skaityti daugiau