Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Sodas

Laikas sodinti topinambus

Laikas sodinti topinambus

Topinambai (lot. Helianthus tuberosus) – astrinių šeimai priklausantys augalai. Jie išsiskiria ne tik karoteno ir mikroelementų gausa, bet ir auginimo ypatybėmis – topinambus galima sodinti ir rudenį, o jų derliumi mėgautis ištisus metus. Topinambai (kitaip – bulvinės saulėgrąžos, Jeruzalės artišokai ar žieminės bulvės) yra kilę iš Šiaurės Amerikos. Topinambai į Europą pateko XVII a. pradžioje, pirmiausia – į Ispaniją, Prancūziją, Italiją ir kitas šalis.

Primena saulėgrąžą

Tai daugiametis žolinis augalas aukštu stiebu, užaugančiu beveik iki 4 metrų, ir saulėgrąžas primenančiais žiedais. Topinambai žemėje subrandina įvairaus dydžio ir formos stiebagumbius. Viename kere įprastai būna nuo kelių iki kelių dešimčių gumbų.

Topinambų spalva, priklausomai nuo pasirinktos veislės, gali skirtis. Bulvinių saulėgrąžų skonis šiek tiek primena jaunus, šviežius riešutus. Tiesa, kai kurie topinambų augintojai maistui vartoja ne tik gumbus. Sveikatai ir bendrai organizmo būklei stiprinti galima gerti ir jaunų lapų sultis. Iš pirmo žvilgsnio topinambai savo chemine sudėtimi primena bulves, tačiau yra tam tikrų skirtumų.

Topinambų gumbuose yra karoteno, geležies, kalcio, kalio, magnio, cinko ir kitų sveikatai naudingų mikroelementų, vitaminų B1 ir B2, C. Bulvinėse saulėgrąžose esantis tiaminas labai naudingas nervų ir raumenų sistemų veiklai. Pastebimas teigiamas šių žolinių augalų poveikis medžiagų apykaitos procesams, regėjimui, taip pat cukraus, cholesterolio bei gliukozės kiekio kraujyje optimizavimui. Topinambus patartina vartoti inkstų, šlapimo pūslės akmenų prevencijai.

Kaip bulvės

Bulvinės saulėgrąžos – sveikatai naudingas, tačiau auginimui ir priežiūrai neįnoringas augalas. Topinambų augimo ciklai labai panašūs į bulvių. Pagrindinis skirtumas tas, kad topinambų stiebagumbius galima sodinti ne tik pavasarį, bet ir rudenį, jie sėkmingai pakelia 30–40 laipsnių šalčius. Auginimą palengvina ir tai, kad bulvinės saulėgrąžos yra daugiamečiai augalai, toje pačioje vietoje galintys augti dešimtis metų.

Šių daugiamečių žolinių augalų derlius nuimamas keletą kartų per metus: rudenį, kol žemė dar neįšalusi, ir pavasarį, kai žemė jau nebebūna įšalusi. Jei žiema nešalta, o žemės nekausto šaltis, topinambus galima kasti ir žiemą. O tam, kad galėtumėte bulvinių saulėgrąžų derliumi mėgautis ištisus metus, pakaks labai paprastos gudrybės. Daržo plotus, kuriuose auginate šiuos augalus, apdenkite plėvele, kuri saugos dirvožemį nuo šalčio ir įšalo. Tuomet šviežiomis bulvinėmis saulėgrąžomis galėsite mėgautis net ir šaltesniu oru.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
24.03.2022 laikas 14:01 Bulviasodis: nei per anksti, nei per vėlai

Didžiausio bulvių derliaus galima tikėtis tik tuomet, kai jos pasodinamos tinkamiausiu laiku. Bulvės dygsta lėtai ir reikia daugiau šilumos nei daugumai kitų Lietuvoje auginamų augalų.

Skaityti daugiau

10.06.2020 laikas 13:54 Paprastoji durnaropė (Datura stramonium) Durnaropių nauda
Liaudies medicinoje vartojama - durnaropės preparatais ramina centrinę nervų sistemą, atpalaiduoja vidaus organų raumenis, taip pat gydoma bronchinė astma, mėšlungiškas kosulys, bronchų spazmai.

Skaityti daugiau

12.03.2022 laikas 10:54 Sodininko patarimai: Aviečių derlius, kurio nesinori palikti
Remontantinės avietės dera iki vėlyvo rudens, kai tuo metu sode kitų uogų jau nepamatysi. Tokiam šių uogakrūmių pranašumui sunku atsispirti, todėl bent po kelis jų sodinukus turi dažnas sodininkas. Beje, jų augintojai sako pastebintys, kad pastaraisiais metais dalis nespėjusių prinokti uogų lieka ži...

Skaityti daugiau

11.03.2020 laikas 07:34 Moringų Aliejus. Kur Naudoti?

Moringų aliejus (dėl sudėtyje esančios beheno sočiosios riebalų rūgšties angliškai dažnai vadinamas ben ar behn aliejumi), itin gausus mononesočiųjų riebalų rūgščių Omega-9, o taip pat polinesočiųjų riebalų rūgščių Omega-6 ir Omega-3, augalinių sterolių, vitamino E bei kitų antioksidantų, kurių d...

Skaityti daugiau

12.07.2022 laikas 07:02 Vitaminų šaltinis – agrastai
Agrastuose gausu vitaminų ir kitų naudingų medžiagų, juos galima įvairiai panaudoti virtuvėje. Agrastuose gausu vitaminų C, B1, E, P, fosforo ir kitų organizmui naudingų medžiagų, be to, nedaug kalorijų – 100 g vos 44....

Skaityti daugiau