Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodininkystės Patarimai Pradedantiesiems » Sodas

Kaip užauginti svogūnus iš sėklų ir kada sėti laiškinius svogūnus?

Kaip užauginti svogūnus iš sėklų ir kada sėti laiškinius svogūnus?

Svogūnus auginti iš sėklų geriau, nes sėklos yra daug pigesnės nei daigai, antra, labai lengva užauginti svogūnų daigus, nes nereikia pikuoti sėklų į daigų puodelius. Ir trečia, iš sėklų užauginti svogūnai yra didesni nei iš daigų.

Kada ir kaip sėti laiškinius svogūnus

Geriausia svogūnų laiškus sėti nuo vasario vidurio iki kovo vidurio. Vidutiniškai svogūnų sėjos laikotarpis trunka 45-60 dienų.

Dirva, į kurią sėsime, turėtų būti lengva ir puri, kad sėklos galėtų greitai vystytis. Dirvožemį galima naudoti pirktinį arba sumaišytą lygiomis dalimis iš upės smėlio, komposto ir velėnos. 

Sėklos iš parduotuvės jau būna paruoštos sėjai, tačiau savo sėklą geriau patręšti. Tam sėklos dedamos į silpną (0,1 proc. ) kalcio permanganato tirpalą. Norint paspartinti augimą, galima naudoti augimo stimuliatorius.

 Sėklos sėjamos 0,5-1 cm gylyje, eilučių plotis – 5-6 cm. 

Dirvos sluoksnio gylis dėžutėje ar konteineryje turi būti ne mažesnis kaip 6 cm. Sėklas eilutėmis paskleiskite 2 cm atstumu tarp sėklų, kuo platesnis žingsnis sėjant, tuo ilgiau šioje dėžutėje galėsite auginti svogūnus be pikavimo. 

Ant dirvos pabarstykite dar 1 cm, šiek tiek sutankinkite žemę rankomis, palaistykite iš purkštuvo kambario temperatūros vandeniu ir uždenkite plėvele. Daigai pradės rodytis po savaitės.

Kaip prižiūrėti svogūnų daigus 

Dėžutę ar indą reikia laikyti šiltai. Kasdien reikia nuimti plėvelę, vėdinti daigus ir tikrinti dirvos drėgnumą. Po 10-15 dienų, kai pasirodys daigai, plėvelę galima nuimti. Konteineryje 3-5 dienas turi būti 9-12 °C šviesoje, vėliau oro temperatūrą galima šiek tiek padidinti, tačiau nelaikykite daigų patalpoje – daigai auga šilumoje, persodinti į žemę blogiau. Daigus laistykite saikingai. Per visas 60 daigų vystymosi dienų mineralinėmis trąšomis daigus tręškite du kartus – praėjus savaitei po daigų pasirodymo ir dviem savaitėms po pirmojo tręšimo. 

Kada ir kaip sodinti svogūnus atvirame grunte

 Svogūnus į atvirą gruntą galima sodinti jau po 60 dienų nuo sėjos, jei kiekvienas augalas turės 3-4 gerai išsivysčiusius 15-20 cm ilgio tikruosius lapus.

Likus porai dienų iki sodinimo, daigus reikėtų užgrūdinti, trumpam išnešant juos į lauką. Svogūnų lysvę reikėtų įrengti tokioje vietoje, kur būtų gera šviesa ir oro cirkuliacija. Gerai, jei pernai čia augo kopūstai, pomidorai, agurkai ar cukinijos. Atstumas tarp eilių turėtų būti 20-25 cm, o tarp gretimų duobučių – 8-10 cm. 

Didelių veislių sodinimo schema – 30x30 cm. Jei paaiškėjo, kad daigai turi per ilgas šaknis, jas galima sumažinti maždaug trečdaliu. Iškart po persodinimo svogūnai laistomi. Kad augalai gerai įsišaknytų, pirmąją savaitę juos reikia laistyti kasdien. Vėliau, jei oras sausas, svogūnų sodinukus laistykite ne dažniau kaip 1-2 kartus per savaitę. Kai pradeda formuotis svogūnėliai, laistymą reikia nutraukti.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
2020-05-24 laikas 16:40 Paprastoji bitkrėslė (Tanacetum vulgare) ir Bitkrėslės nauda

Paprastoji bitkrėslė (lot. Tanacetum vulgare) - tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 1,5 m aukščio. Augalas turi vieną arba kelis stiebus. Jie gausiai lapuoti, šakoti. Lapai pražanginiai, suskaldyti plunksniškai. Žiedai geltonos spalvos.

...

Skaityti daugiau

2020-09-06 laikas 09:27 Eteriniai aliejai: kaip atskirti klastotes?
Šiais laikais eteriniais aliejais prekiauja daugybė firmų, bet, deja, gana dažnai jų tvirtinimai, kad produkcija yra 100 % natūrali, švelniai tariant, neatitinka tikrovės.

Skaityti daugiau

2022-08-10 laikas 08:40 Vynuogės vilioja daugelį, bet jas auginti nelengva
Lietuvai tapus oficialia vynuogių augintojų šalimi, vynmedžių augintojams atsivėrė naujos galimybės, tačiau šio pavasario ir vasaros permainingi orai parodė, kad užauginti vynuoges mūsų šalyje gana sunku ir vynuogynas, kaip pragyvenimo šaltinis, gali būti tik siekiamybė....

Skaityti daugiau

2020-11-19 laikas 22:34 Bruknės Naudojimas Liaudies Medicinoje
Bruknė - žemaūgis visžalis erikinių šeimos krūmokšnis su šliaužiančiais plonais šakniastiebiais, stačiais stiebeliais. Lapeliai kiaušiniški, pliki, odiniai, lygūs. Vaisiai raudoni, sultingi, apvalūs, rūgščiai saldūs su aitroku prieskoniu. Sunoksta rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje....

Skaityti daugiau

2020-07-02 laikas 19:04 Valgomasis česnakas (Allium sativum) Česnako nauda
Valgomasis česnakas (lot. Allium sativum) - tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 60 cm aukščio. Stiebas tiesus, status. Lapai plokšti, linijiški. Žiedai susikaupę skėčio pavidalo žiedyne, smulkūs. Valgomasis česnakas, česnako nauda, česnako pašalinis poveikis, česnako gerosios savybės, k...

Skaityti daugiau