Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Sodininkas

Kaip užauginti svogūnus iš sėklų ir kada sėti laiškinius svogūnus?

Kaip užauginti svogūnus iš sėklų ir kada sėti laiškinius svogūnus?

Svogūnus auginti iš sėklų geriau, nes sėklos yra daug pigesnės nei daigai, antra, labai lengva užauginti svogūnų daigus, nes nereikia pikuoti sėklų į daigų puodelius. Ir trečia, iš sėklų užauginti svogūnai yra didesni nei iš daigų.

Kada ir kaip sėti laiškinius svogūnus

Geriausia svogūnų laiškus sėti nuo vasario vidurio iki kovo vidurio. Vidutiniškai svogūnų sėjos laikotarpis trunka 45-60 dienų.

Dirva, į kurią sėsime, turėtų būti lengva ir puri, kad sėklos galėtų greitai vystytis. Dirvožemį galima naudoti pirktinį arba sumaišytą lygiomis dalimis iš upės smėlio, komposto ir velėnos. 

Sėklos iš parduotuvės jau būna paruoštos sėjai, tačiau savo sėklą geriau patręšti. Tam sėklos dedamos į silpną (0,1 proc. ) kalcio permanganato tirpalą. Norint paspartinti augimą, galima naudoti augimo stimuliatorius.

 Sėklos sėjamos 0,5-1 cm gylyje, eilučių plotis – 5-6 cm. 

Dirvos sluoksnio gylis dėžutėje ar konteineryje turi būti ne mažesnis kaip 6 cm. Sėklas eilutėmis paskleiskite 2 cm atstumu tarp sėklų, kuo platesnis žingsnis sėjant, tuo ilgiau šioje dėžutėje galėsite auginti svogūnus be pikavimo. 

Ant dirvos pabarstykite dar 1 cm, šiek tiek sutankinkite žemę rankomis, palaistykite iš purkštuvo kambario temperatūros vandeniu ir uždenkite plėvele. Daigai pradės rodytis po savaitės.

Kaip prižiūrėti svogūnų daigus 

Dėžutę ar indą reikia laikyti šiltai. Kasdien reikia nuimti plėvelę, vėdinti daigus ir tikrinti dirvos drėgnumą. Po 10-15 dienų, kai pasirodys daigai, plėvelę galima nuimti. Konteineryje 3-5 dienas turi būti 9-12 °C šviesoje, vėliau oro temperatūrą galima šiek tiek padidinti, tačiau nelaikykite daigų patalpoje – daigai auga šilumoje, persodinti į žemę blogiau. Daigus laistykite saikingai. Per visas 60 daigų vystymosi dienų mineralinėmis trąšomis daigus tręškite du kartus – praėjus savaitei po daigų pasirodymo ir dviem savaitėms po pirmojo tręšimo. 

Kada ir kaip sodinti svogūnus atvirame grunte

 Svogūnus į atvirą gruntą galima sodinti jau po 60 dienų nuo sėjos, jei kiekvienas augalas turės 3-4 gerai išsivysčiusius 15-20 cm ilgio tikruosius lapus.

Likus porai dienų iki sodinimo, daigus reikėtų užgrūdinti, trumpam išnešant juos į lauką. Svogūnų lysvę reikėtų įrengti tokioje vietoje, kur būtų gera šviesa ir oro cirkuliacija. Gerai, jei pernai čia augo kopūstai, pomidorai, agurkai ar cukinijos. Atstumas tarp eilių turėtų būti 20-25 cm, o tarp gretimų duobučių – 8-10 cm. 

Didelių veislių sodinimo schema – 30x30 cm. Jei paaiškėjo, kad daigai turi per ilgas šaknis, jas galima sumažinti maždaug trečdaliu. Iškart po persodinimo svogūnai laistomi. Kad augalai gerai įsišaknytų, pirmąją savaitę juos reikia laistyti kasdien. Vėliau, jei oras sausas, svogūnų sodinukus laistykite ne dažniau kaip 1-2 kartus per savaitę. Kai pradeda formuotis svogūnėliai, laistymą reikia nutraukti.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
07.02.2021 laikas 13:52 Paprastieji Čiobreliai (Thymus Serpyllum) Liaudies Medicinoje
Liaudies medicinoje vandeninis čiobrelių antpilas ir nuoviras naudojami kaip prakaitavimą, šlapimo išsiskyrimą skatinanti, atsikosėjimą lengvinanti, raminamoji, skrandį raminanti, kirmėles išvaranti, kraują valanti priemonės. Jais taip pat galima gydyti alkoholizmą....

Skaityti daugiau

04.05.2023 laikas 21:59 Jokio geltonumo ir didesnis derlius: štai geriausios česnakų trąšos
Specialistai teigia, kad vos tik pasirodžius pirmosioms plunksnelėms, turėtumėte paruošti maistingų trąšų česnakams. Jei norite užauginti didelį česnakų derlių, turite juos laiku tręšti. Be to, jis nepradės gelsti, jei bus laiku nustatyta priežastis ir tręšiama....

Skaityti daugiau

26.12.2020 laikas 11:18 Takažolės – ir nuo akmenų, ir nuo kraujospūdžio
akažolės – patys smulkiausi grikinių šeimos vienametis 5–40 cm aukščio augalai, gausiai paplitę ir augantys visur. Kaip gydomosios priemonės takažolės minimos jau senovės gydytojų Hipokrato, Dioskorido ir Galeno moksliniuose veikaluose....

Skaityti daugiau

14.01.2022 laikas 08:28 Sėja prasideda nuo planavimo
Daržininkai turi darbo ištisus metus. Net viduržiemį, kai laukai, šiltnamiai ilsisi po praėjusio meto derliaus, patyrę daržininkai ruošia pavasarinės sėjos strategiją, kuria planą, kur, ką ir kiek sės, sodins, pildo sėklų kolekciją, pradeda ruoštis daiginimui, kaupia natūralias trąšas....

Skaityti daugiau

13.02.2021 laikas 11:15 Vasariniai Česnakai: Nepavėluokime Pasodinti

Nepastebimai greitai artėjant pavasario darbymečiui, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Daržo augalų selekcijos ir technologijų skyriaus mokslo darbuotojos dr. Danguolės JUŠKEVIČIENĖS teiravomės, kaip pasirengti vasarinių česnakų sodinimui, kaip juos puoselėti, kad derlius n...

Skaityti daugiau