- 24.09.2023
- 0.0 Reitingas
- 761 Peržiūr
- Aptarti
Ruduo - tai augalų ruošimo žiemai, vaisinių, uoginių, dekoratyvinių daugiamečių augalų sodinimo metas. Būtent teisingas ir savalaikis augalų pasodinimas leis jiems išgyventi žiemą ir laiku įžengti į vaismedžių derėjimo laikotarpį. Šiandien pakalbėsime apie svarbiausias taisykles, kurių negalima nepaisyti, ir mėgstamų sodo uoginių kultūrų sodinimo laiką - braškes, serbentus, agrastus, avietes.
Pirmasis rudens sodinimas prasideda nuo sodo braškių, sodininkai dažniau jas vadina braškėmis, tačiau teisingas pavadinimas yra sodo braškės. Jas geriau sodinti nuo rugpjūčio 15 d. iki rugsėjo 10 d., tuo metu jos gerai įsišaknys, o iki žiemos spės įsitvirtinti ir gerai ištverti žiemą.
Sodinant naujus augalus rekomenduojama vengti artimo braškių ir aviečių auginimo - joms būdingos bendros ligos ir kenkėjai.
Braškių nereikėtų sodinti po bulvių, agurkų, pomidorų ir kopūstų, nes šiuos augalus labai pažeidžia Verticillium wilt - ši liga pažeidžia braškių šaknų sistemą.
Braškių šaknys turėtų būti išskleistos ir padengtos žemėmis. Sodindami įsitikinkite, kad dirva glaudžiai prigludusi prie šaknų. Labai svarbu, kad šaknies kaklelis būtų pasodintas tame pačiame lygyje kaip ir dirvos paviršius. Gerai ir tinkamai anksti rudenį pasodinti braškių daigai kitais metais duos gerą pirmąjį uogų derlių.
Serbentai
Geriausias laikas sodinti serbentus rudenį yra rugsėjis ir spalio pirmoji pusė.
Duobės turi būti tokio dydžio, kad į jas laisvai tilptų daigų šaknų sistema. Pažeistas šaknis prieš sodinimą reikėtų nupjauti. Sodinukas sodinamas į paruoštą sodinimo duobutę, atsargiai išskleidžiamos šaknys ir užpilama derlinga žeme. Tada žemė aplink krūmą stipriai sutankinama. Šakoti sodinukai sodinami vertikaliai, kad žemutiniai ūgliai būtų žemėje, už kurių augalo šaknies kaklelis įkastas 6-8 cm.
Neišsišakoję sodinukai arba vienmečiai ūgliai sodinami įstrižai. Pasodinus įstrižai ir užkasus 6-8 cm, bus sudarytos sąlygos geriau formuotis papildomiems ir iš užkastos dalies pumpurų bei šaknies kaklelio išaugti naujiems ūgliams. Pasodinus serbentus, dirva gausiai palaistoma (5 litrai vandens vienam krūmui), mulčiuojama humusu arba durpėmis.
Serbentų krūmai genimi, paliekant kelmus su 2-4 pumpurais virš dirvos, kad sparčiai augtų stiprūs ūgliai.
Agrastai
Geriausias laikas agrastams sodinti yra rugsėjo antroji pusė - spalio pradžia. Tai yra vegetacijos sezono pabaiga ir iki prasidedant šalnoms, augalai turi laiko įsitvirtinti ir suformuoti jaunas šaknis.
Agrastai gali augti ir duoti vaisių beveik visų tipų dirvožemyje, reguliariai tręšiami organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Netinkamos dirvos yra rūgščios dirvos, dirvos su vandeniui nelaidžiu podirviu ir užmirkusios dirvos.
Sodinant šaknys kruopščiai išskleidžiamos ir užpilamos žemėmis. Dirva aplink krūmus sutankinama. Augalai sodinami tiesiai arba šiek tiek pasvirę. Labai svarbu laikytis sodinukų užpylimo dirvožemiu gylio. Paprastai agrastai sodinami 4-5 cm giliau, nei jis augo senojoje vietoje.
Taip sudaromos sąlygos formuotis papildomoms šaknims ir ūgliams iš palaidotos stiebo dalies pumpurų Pasviręs sodinimas ypač svarbus veislėms, kurių ūgliai prastai atsinaujina. Pasodinus daigus, jų ūgliai trumpinami, kad dirvos paviršiuje liktų 12-15 cm aukščio antžeminė dalis. Pasodinti krūmeliai laistomi po 1 kibirą vandens 5 krūmams.
Avietės
Geriausias laikas avietėms sodinti taip pat yra ruduo - rugsėjo pirmoji pusė.
Renkantis vietą avietėms sodinti reikėtų atsižvelgti į tai, kad iš visų uoginių augalų jos yra reikliausios šviesai, blogai pakenčia pavėsį. Aviečių šaknų sistema gerai vystosi tik purioje, derlingoje dirvoje. Dirva iškasama ir atvežama iki 1 m. kv. 10-12 kg organinių trąšų (mėšlo, humuso, durpių komposto), 90 g superfosfato ir 80 g kalio sulfato. Tada iškasamos 30x30 cm dydžio ir 25-30 cm gylio duobutės ir sodinukai sodinami 40-50 cm atstumu vienas nuo kito. Jei sodinama keliomis eilėmis, atstumas tarp eilių paliekamas 1,5 m. Sodinant aviečių daigai neužkasami. Jie sodinami tame pačiame lygyje, kuriame augo ankstesnėje vietoje. Pasodinus daigai nupjaunami, paliekant 20-40 cm virš dirvos paviršiaus, gausiai palaistomi ir mulčiuojami.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Panašios naujienos
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau