Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Sodininkas

Pagrindinės uoginių kultūrų sodinimo taisyklės ir sąlygos

  • 24.09.2023
  • 0.0 Reitingas
  • 258 Peržiūrų
  • Aptarti

Pagrindinės uoginių kultūrų sodinimo taisyklės ir sąlygos

Ruduo - tai augalų ruošimo žiemai, vaisinių, uoginių, dekoratyvinių daugiamečių augalų sodinimo metas. Būtent teisingas ir savalaikis augalų pasodinimas leis jiems išgyventi žiemą ir laiku įžengti į vaismedžių derėjimo laikotarpį. Šiandien pakalbėsime apie svarbiausias taisykles, kurių negalima nepaisyti, ir mėgstamų sodo uoginių kultūrų sodinimo laiką - braškes, serbentus, agrastus, avietes.

Pirmasis rudens sodinimas prasideda nuo sodo braškių, sodininkai dažniau jas vadina braškėmis, tačiau teisingas pavadinimas yra sodo braškės. Jas geriau sodinti nuo rugpjūčio 15 d. iki rugsėjo 10 d., tuo metu jos gerai įsišaknys, o iki žiemos spės įsitvirtinti ir gerai ištverti žiemą.

Sodinant naujus augalus rekomenduojama vengti artimo braškių ir aviečių auginimo - joms būdingos bendros ligos ir kenkėjai.
Braškių nereikėtų sodinti po bulvių, agurkų, pomidorų ir kopūstų, nes šiuos augalus labai pažeidžia Verticillium wilt - ši liga pažeidžia braškių šaknų sistemą.

Braškių šaknys turėtų būti išskleistos ir padengtos žemėmis. Sodindami įsitikinkite, kad dirva glaudžiai prigludusi prie šaknų. Labai svarbu, kad šaknies kaklelis būtų pasodintas tame pačiame lygyje kaip ir dirvos paviršius. Gerai ir tinkamai anksti rudenį pasodinti braškių daigai kitais metais duos gerą pirmąjį uogų derlių.

Serbentai

Geriausias laikas sodinti serbentus rudenį yra rugsėjis ir spalio pirmoji pusė.

Duobės turi būti tokio dydžio, kad į jas laisvai tilptų daigų šaknų sistema. Pažeistas šaknis prieš sodinimą reikėtų nupjauti. Sodinukas sodinamas į paruoštą sodinimo duobutę, atsargiai išskleidžiamos šaknys ir užpilama derlinga žeme. Tada žemė aplink krūmą stipriai sutankinama. Šakoti sodinukai sodinami vertikaliai, kad žemutiniai ūgliai būtų žemėje, už kurių augalo šaknies kaklelis įkastas 6-8 cm.

Neišsišakoję sodinukai arba vienmečiai ūgliai sodinami įstrižai. Pasodinus įstrižai ir užkasus 6-8 cm, bus sudarytos sąlygos geriau formuotis papildomiems ir iš užkastos dalies pumpurų bei šaknies kaklelio išaugti naujiems ūgliams. Pasodinus serbentus, dirva gausiai palaistoma (5 litrai vandens vienam krūmui), mulčiuojama humusu arba durpėmis.

Serbentų krūmai genimi, paliekant kelmus su 2-4 pumpurais virš dirvos, kad sparčiai augtų stiprūs ūgliai.

Agrastai

Geriausias laikas agrastams sodinti yra rugsėjo antroji pusė - spalio pradžia. Tai yra vegetacijos sezono pabaiga ir iki prasidedant šalnoms, augalai turi laiko įsitvirtinti ir suformuoti jaunas šaknis.

Agrastai gali augti ir duoti vaisių beveik visų tipų dirvožemyje, reguliariai tręšiami organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Netinkamos dirvos yra rūgščios dirvos, dirvos su vandeniui nelaidžiu podirviu ir užmirkusios dirvos.

Sodinant šaknys kruopščiai išskleidžiamos ir užpilamos žemėmis. Dirva aplink krūmus sutankinama. Augalai sodinami tiesiai arba šiek tiek pasvirę. Labai svarbu laikytis sodinukų užpylimo dirvožemiu gylio. Paprastai agrastai sodinami 4-5 cm giliau, nei jis augo senojoje vietoje.

Taip sudaromos sąlygos formuotis papildomoms šaknims ir ūgliams iš palaidotos stiebo dalies pumpurų Pasviręs sodinimas ypač svarbus veislėms, kurių ūgliai prastai atsinaujina. Pasodinus daigus, jų ūgliai trumpinami, kad dirvos paviršiuje liktų 12-15 cm aukščio antžeminė dalis. Pasodinti krūmeliai laistomi po 1 kibirą vandens 5 krūmams.

Avietės

Geriausias laikas avietėms sodinti taip pat yra ruduo - rugsėjo pirmoji pusė.

Renkantis vietą avietėms sodinti reikėtų atsižvelgti į tai, kad iš visų uoginių augalų jos yra reikliausios šviesai, blogai pakenčia pavėsį. Aviečių šaknų sistema gerai vystosi tik purioje, derlingoje dirvoje. Dirva iškasama ir atvežama iki 1 m. kv. 10-12 kg organinių trąšų (mėšlo, humuso, durpių komposto), 90 g superfosfato ir 80 g kalio sulfato. Tada iškasamos 30x30 cm dydžio ir 25-30 cm gylio duobutės ir sodinukai sodinami 40-50 cm atstumu vienas nuo kito. Jei sodinama keliomis eilėmis, atstumas tarp eilių paliekamas 1,5 m. Sodinant aviečių daigai neužkasami. Jie sodinami tame pačiame lygyje, kuriame augo ankstesnėje vietoje. Pasodinus daigai nupjaunami, paliekant 20-40 cm virš dirvos paviršiaus, gausiai palaistomi ir mulčiuojami.


Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
05.08.2022 laikas 13:04 Cukinijos. Kodėl jas verta įtraukti į valgiaraštį?

Tarp visų rugpjūčio sodo gėrybių kone daugiausiai aplodismentų susižerti galėtų cukinija.Nors daugelis augintojų kartais nebežino, kokiame kulinariniame amplua cukinijas išmėginti šį sezoną, gastronomai ir mitybos ekspertai primena – tai nepamainoma daržovė, kuri į meniu turėtų būti įtraukt...

Skaityti daugiau

18.01.2023 laikas 14:36 Glifosatu užteršęs gretimo sklypo savininkas turi atlyginti žalą
2023 m. sausio 12 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo bylą, kurioje buvo sprendžiama dėl žalos atlyginimo ūkininkei (ieškovei) už tai, kad jos ekologinio ūkio lauką glifosato turinčiais herbicidais užteršė gretimo sklypo savininkas ūkininkas (atsakovas)....

Skaityti daugiau

27.11.2022 laikas 13:05 Įteisinti nelegalius gręžinius nuo kitų metų bus paprasčiau ir pigiau

2023 m. įteisinti gręžinius bus dar paprasčiau, o įteisinimo procedūros tais atvejais, kai požeminio vandens išteklių naudojimui nereikalingas leidimas, atpigs. Seimas pritarė laikinojo įstatymo pataisoms, numatančioms palengvinimus gyventojams.

...

Skaityti daugiau

04.04.2023 laikas 08:50 Niekada nedarykite to: klaidos, dėl kurių pomidorų derlius bus prastas
Beveik visi pradedantys daržininkai pereina etapą, kuris vadinamas "žemės dirbimas - tai loterija". Šios pozicijos argumentai paprasti ir aiškūs - po pirmųjų nesėkmių išblėsta euforija, kad nusipirkote maišą brangių sėklų. Realybė tokia, kad dėl kažkokių priežasčių ne viskas dygsta, o tai, kas dygst...

Skaityti daugiau

29.11.2021 laikas 15:36 Dirvinė čiužutė (Tthalaspi arvense)

Vienmetis žolinis kryžmažiedžių šeimos augalas, stiebas tiesus, vagotas, užauga 15-45 cm aukščio. Apatiniai lapai pailgi arba ovaliniai, lapkotiniai; stiebiniai - strėliniai, prigludę, šonuose rantyti.

Skaityti daugiau