Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Sodas

Serenčiai. Gėlės mėgėjui ir profesionalui. Serenčių auginimo pagrindai

Serenčiai. Gėlės mėgėjui ir profesionalui. Serenčių auginimo pagrindai

Serenčiai – tai kiekvienu atžvilgiu patikimos gėlės. Jas paprasta auginti; jos auga įvairiomis sąlygomis, žydi labai gausiai ir ilgai. Ši gėlių veislė pasižymi įvairių formų ir dydžių gausa. Nuostabūs, šilti žiedų atspalviai pagyvina gėlynus ir kompozicijas vazonuose. Skaitydami šį straipsnį, sužinosite, kokiu būdu serenčius prižiūrėti ir jais rūpintis.

Dėl ko mėgstame serenčius

Tai vienmetės, labai populiarios darželių ir sodų gėlės Lenkijoje. Keičiasi laikai, bet serenčiai vis dar labai populiarūs. Išraiškingų, geltonų arba oranžinių žiedų dėka galima kurti įspūdingas kompozicijas, ypač gyvatvorių ar vejos fone.

Puikiai tinka balkonų ir terasų dekoravimui, sodinimui į vazonus ir kitas talpas. Aukštaūgės serenčių rūšys skinamos puokštėms. Vazoje ilgai išlieka šviežios, nevysta. Būdingas serenčių kvapas yra naudojamas biologinei kovai su dirvožemio nematodais, skruzdėlėmis ir daugeliu kitų kenkėjų. Rekomenduojama serenčiais apsodinti daržovių lysves - tokiu būdu galima jas apsaugoti nuo šliužų.

Serenčiai, gėlės, Serenčių auginimo pagrindai, patarimai

Kokie serenčiai auga soduose

Serenčiai, puošiantys gėlių lysves ir gėlynus skiriasi aukščiu ir forma, žiedų dydžiu bei lapais. Štai trys populiariausios rūšys:

· Gvazdikinis serentis (Tagetes patula) – maksimalus aukštis 60 cm. Darželiuose dažniausiai sodinamos nykštukinės veislės neviršijančios 30 cm. Gvazdikinių serenčių žiedynai yra graižo formos, vidutinio dydžio, pasiskirstę po vieną žiedą ant žiedkočio.  Žiedai gali būti tuščiaviduriai arba pilnaviduriai. Pasižymi gausia spalvų įvairove.Žiedynų atspalviai: nuo geltonos iki sodrios raudonmedžio spalvos.

· Smulkiažiedis serentis (Tagetes tenuifolia) – ši rūšis ypatinga tuo, kad krūmas išauga rutulio formos, yra gausiai šakotas, apibarstytas smulkiais žiedais. Yra veislių, kurios išauga iki 70 cm, o taip pat miniatiūrinių – išaugančių vos iki 15-20 cm.

· Didysis serentis (Tagetes erecta) - tai aukščiausia serenčių rūšis, veisianti didžiausius žiedus. Vidutinis šių gėlių aukštis 70-80 cm, tačiau galima įsigyti ir labai aukštų (90-120 cm) arba žemaūgių (15-30cm) veislių. Šių gėlių ūgliuose išauga stambūs, pilnaviduriai, geltonos, oranžinės arba kreminės spalvos žiedynai (Gali patikti: Kaip paruošti serenčių žiedus ir kodėl jie naudingi sveikatai?).

Serenčiai, gėlės, Serenčių auginimo pagrindai, patarimai

Ko reikia serenčių augimui

Serenčius be galo paprasta auginti. Šioms gėlėms idealiai tinka saulėtos ir sausos vietos, tačiau puikiai auga ir pusiau šešėlinėse vietose. Gvazdikiniai serenčiai – labai atsparūs augalai. Puikiai susidoroja su nepalankiomis oro sąlygomis - nebijo vėjų nei lietaus. Vešliam žydėjimui reikalauja tik pralaidaus, derlingo dirvožemio ir vidutinės drėgmės. 

Kaip ir kada sėti serenčius

Serenčių sėklas galima sėti į vazonus patalpoje jau ankstyvą pavasarį. Sėklų nereikia giliai užberti žeme, nes daiginimui reikalinga saulės šviesa. Būtina taip pat užtikrinti joms drėgmę ir šilumą. Optimali temperatūra - apie 20⁰C. Kai daigai paūgėja, juos reikia persodinti į didesnius, atskirus vazonus. Savarankiškas daigų paruošimas - tai pigiausias būdas užsiauginti geros kokybės augalus.  Jauni sodinukai pernešami į gėlių lysves ir gėlynus įpusėjus gegužės mėnesiui. Serenčius galima auginti taip pat išsėjant sėklas tiesiogiai į dirvą. Tinkamas tokio sėjimo laikas yra balandžio mėnesio pabaiga. Augalai pasėti tiesiai į dirvą žydi kiek vėliau, nei tie, kurie buvo anksčiau sudaiginti patalpoje.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
19.07.2020 laikas 14:22 Daiginti kviečiai. Apie kviečių daigų vartojimo naudą

Daigintų kviečių poveikį išbandžiau prieš 30 metų. Buvau labai patenkintas poveikiu organizmui ir nuo to laiko vartoju daigintus kviečius. Noriu ir skaitytojams papasakoti apie kviečių daigus.

Skaityti daugiau

08.08.2024 laikas 14:05 Ką reikia žinoti apie serbentų auginimą?

Juodieji serbentai turi tiek vitaminų, kad jais tiesiog privaloma mėgautis vasarą. O ką reikia žinoti apie jų auginimą?

Skaityti daugiau

20.06.2021 laikas 16:41 Paprastosios Jonažolės (Hypericum) Rinkime Birželio Mėnesį
Paprastosios jonažolės žydi nuo birželio mėnesio iki rudens. Paprastųjų jonažolių reikia rinkti stiebus su žiedynais. Šiuose augaluose gausu rauginių medžiagų, nikotino rūgšties, karotino, vitaminų C ir PP, K, eterinių aliejų ir kt....

Skaityti daugiau

03.07.2020 laikas 21:14 Vaistinės Piliarožės Kulinarijoje

Vaistines piliarožes galima panaudoti ne tik gydant įvairias ligas, bet ir kulinarijoje. Galima vartoti žalias, nuvalytas ir kruopščiai perplautas vaistinių piliarožių šaknis. Jas galima panaudoti ruošiant įvairias salotas. Vaistinių piliarožių šaknyse gausu gleivių, todėl jas patariama panaudoti...

Skaityti daugiau

15.03.2024 laikas 16:57 Galinga vaistų karalienė kurpeles (aconitum)

Apie kurpeles (aconitum) nuo seno sklando daugybė legendų ir pasakojimų, Lotyniškas pavadinimas kilęs iš graikiškų žodžių “žmogžudystė” ir “ietis” Senovės Graikijoje buvo tikima, kad kurpelės išaugo iš nuodingų Cerberio seilių.

...

Skaityti daugiau