Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Istorinės asmenybės » Peržiūrų: (1502) Komentarų: (0) (23.06.2015 - 18:42)

Genijaus pergalė prieš „Enigma“

Alanas Turingas savo gyvenimo metais nebuvo žinomas ar įvertintas, tačiau šiais laikais jis išgarsėjo kaip ekscentriškas britų matematikas, logikas, kriptografas ir karo didvyris. Turingas suformulavo algoritmo ir skaičiavimų sąvokas, todėl laikomas informatikos ir teorinio kompiuterių mokslo pradininku bei tituluojamas dirbtinio intelekto tėvu. Šis vyras tapo nežmoniško 20-ojo amžiaus nusistatymo prieš homoseksualumą auka. Savo gyvenimą jis baigė net nežinodamas, kaip jo sukurti išradimai pakeis pasaulį.

Pirmoji jaunystės meilė

Jau vaikystėje garsus mokslininkas išsiskyrė savo matematiniais gabumais ir aštriu loginiu mąstymu. Greičiausiai dėl šios išskirtinės mąstysenos jis nepritapo prie bendraamžių vaikų, o ilgainiui tapo vienišiumi.

Vis dėlto net pasirinkęs kiek atsiskyrėlišką gyvenimo būdą vieną artimą bičiulį. Tai jo pirmoji meilė Christopheris Morcomas. Nors daugiausia laiko jie kalbėdavosi apie Einšteino reliatyvumo teoriją, šie santykiai Alanui buvo ypatingi. Deja tokia jaunuolių draugystė ilgai netruko. Vos sulaukęs aštuoniolikos Christopheris mirė nuo tuberkuliozės. Vaikino mirtis smarkiai paveikė Alano gyvenimą bei santykius su kitais žmonėmis.

Baigęs mokyklą Alanas iš karto įstojo į Kembridžo universitetą ir neilgai trukus buvo pripažintas matematikos genijumi. Vos baigus universitetą jam buvo pasiūlyta dirbti dėstytoju ir jis, nieko nelaukdamas, pasinėrė į mokslinę veiklą.

Pergalė prieš „Enigma“

Antrojo Pasaulinio karo metu Turingas dirbo Valstybės kodavimo ir šifravimo mokykloje, įsikūrusioje Bletchley parke, Britanijos kodų nulaužimo centre. Kurį laiką jis vadovano Hut 8 – komandai, kuri buvo atsakinga už Vokietijos karinio jūrų laivyno kriptoanalizę. Bandydamas įveikti vokiečių šifrus jis sugalvojo ne vieną jų atkodavimo techniką.

Galiausiai A. Turingui pavyko sukurti elektromechaninį įrenginį „The Bomb“, kuris galėjo perprasti „Enigma“ mašinos nustatymus. Dėl to mokslininkui atiteko itin svarbus vaidmenį nulaužiant užkoduotus pranešimus. Šis pasiekimas leido sąjugininkams nugalėti nacių pajėgas daugelyje svarbių susirėmimų, įskaitant ir Mūšį dėl Atlanto.

Vėliau buvo apskaičiuota, kad Alano Turingo nuopelnai karą Europoje sutrumpino nuo dviejų iki keturių metų. Tuo metu jo darbas buvo laikomas paslaptyje dėl saugumo, bet jeigu šis faktas būtų buvęs žinomas, šis žmogus būtų tapęs nacionaliniu herojumi.

Tačiau britų bandymai nulaužti „Enigma“ kodus išliko paslaptyje net ir po karo pabaigos. Jo nuopelnus įrodantys dokumentai nebuvo išplatinti iki septyniasdešimtųjų metų pabaigos. Tik pasibaigus devintajam dešimtmečiui paskelbta apie kitą, itin reikšmingą, Turingo pasiekimą – šiuolaikinio kompiuterio planą.

Tragiška gyvenimo pabaiga

Tarp Turingo kolegų buvo ir viena moteris – Joan Clarke. Kartu dirbdami jie vienas kitą pamilo bei susižadėjo. Net sužinojusi apie savo sužadėtinio orientaciją Clarke nesutriko ir ryžosi už jo tekėti. Tačiau vedybos taip ir neįvykos – atvėsus jausmams Alanas sužadėtuves nutraukė.

Galiausiai Turing įsivėlė į romaną su vyru, kuris drastiškai pakeitė jo gyvenimą. 1952 m. Alanas buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn dėl homoseksualių aktų, nes toks elgesys Jungtinėje Karalystėje vis dar buvo laikomas nusikalstama veika. Dėl pateiktų kaltinimų jis neteko darbo Valstybės kodavimo ir šifravimo mokykloje, tačiau akademinę veiklą tęsė savarankiškai. Net kaip alternatyva laisvės atėmimui sutiko gydytis estrogenų injekcijomis (cheminė kastracija).

Alanas Turingas mirė 1954 metais, likus vos 16 dienų iki 42-ojo gimtadienio. Teismo ekspertizė mirties priežastimi įvardijo savižudybę. Taip pat buvo pažymėta, kad surinkti įrodymai galėjo atitikti ir netyčinio apsinuodijimo cianidu versiją.  Šalia jo lovos buvo rastas prakąstas obuolys, kurį jis suvalgė prieš miegą. Nors jis ir nebuvo ištirtas dėl cianido, bet manoma, kad būtent obuolys buvo mirtinos dozės šaltinis. Tokiomis ekspertizės išvadomis tikėti norėjo ne visi. Artimiausi jo draugai, motina ir net psichologas, pas kurį Turingas lankėsi, negalėjo patikėti, kad jis pats galėjo atimti sau gyvybę.

Kodų šifruotojai žinojo daugybę informacijos, kurią Didžioji Britanija paslaptyje išlaikyti norėjo net ir karui pasibaigus. Tačiau prielaida, kad bitų žvalgyba galėjo prisidėti prie Turingo mirties, vis dar laikoma tik spekuliacija. Kita vertus, vienas iš jo biografiją kūrusių rašytojų atskleidė Turingo meilę pasakai „Snieguolė ir septyni nykštukai“. Jo manymu, mokslininkas ketino atkartoti Snieguolės mirties sceną.

Įvertintas tik po mirties

Turingo garbei Anglijoje yra pavadinta gatvė, tiltas ir pastatas. Jame veikia matematikos ir astrofizikos mokyklos, kurios priklauso Manchesterio universitetui. Taip pat yra pastatytos kelios statulos, vaizduojančios mokslininką su obuoliu rankoje ir pažyminčios jo nuopelnus tiek šaliai, tiek mokslui.

„Time Magazine“ jį įvardino kaip vieną iš „100 svarbių 20-ojo amžiaus žmonių“ sakydami, kad „kiekvienas, kuris šiuo metu žiūri į kompiuterio ekraną, žvelgia į Turingo mašinos inkarnaciją“.  A. Turingo vardu vadinamas ir prestižiškiausias apdovanojimas kompiuterių mokslo srityje. Turingo medalis informatikui yra toks pas svarbus, kaip Nobelio premija chemikui ar Fieldso – matematikui.

Vienos iš didžiausių „Apple“ kompanijos logotipas dažnai yra klaidingai vadinamas duokle Alanui Turingui (dėl įkandimo žymės obuolyje, siejamos su jo mirtimi). Tiek logotipo dizaineris, tiek pati kompanija paneigė, kad šis ženklas turi kokių nors sąsajų su Alanu Turingu. Vis dėlto tuometinis „Apple“ vadovas Steve‘as Jobsas, paklaustas ar dizainas buvo tyčinis, atsakė: „ Dieve, mes norėtume, kad taip ir būtų.“

Karalienės malonė

2009 rugpjūtį Johnas Grahamas-Cummingas pradėjo peticiją ragindamas Britanijos vyriausybę atsiprašyti už Turingo baudžiamąjį persekiojimą dėl homoseksualumo. Peticija sulaukė daugiau nei 30 000 parašų. Tuometinis Britanijos Ministras Pirmininkas Gordonas Brownas pripažino peticiją ir savo pranešime, vyksusiame 2009 rugsėjo 10, viešai atsiprašė už mokslininkui pritaikytas sankcijas, pavadindamas jas „nežmoniškomis“.

2014 rugpjūtį pati Anglijos Karalienė Elžbieta II oficialiai atsiprašė ir suteikė jam pomirtinę malonę. Šis Karalienės veiksmas buvo ketvirtas karališkosios malonės suteikimas nuo Antrojo Pasaulinio karo laikų. Mokslininko byla laikoma neįprasta. Tradiciškai malonė gali būti suteikta tik tada, kai asmuo yra techniškai nekaltas ir prašymas yra pateiktas šeimos ar kitos suinteresuotos šalies. Turingo atvejis neatitiko nė vienos iš šių salygų.

Istorija, kurią sužinojo visas pasaulis

2014 lapkričio 14 d. buvo išleista Morteno Tyldumo režisuota istorina drama „Vaizduotės žaidimas“. Joje Alaną Turingą įkūnijo aktorius Benedictas Cumberbatchas, o trumpalaikę sužadėtinę ir kolegę (Joan Clarke) Keira Knightley. Filme pasakojama apie Alan Turing ir jo kolegų bandymus įveikti „Enigma“ kodą, apie mokslininko asmeninį gyvenimą bei meilę. Nors dėl netiksliai atvaizduotų įvykių drama sulaukė nemažo istorikų pasipiktinimo, žiūrovai liko sužavėti.

Įdomu

  • Kad sumažintų darbe patiriamą stresą, Turingas įstojo į kelis bėgimo klubus, o 1948 jo geriausias maratono laikas buvo 2 valandos 46 minutės 3 sekundės – tik 11 min. lėčiau nei tų metų Olimpinis laimėjimo laikas.
  • Kiekvienų metų pirmąją birželio savaitę jį užklupdavo baisi šienligės ataka, todėl į darbą jis važiuodavo dviračiu dėvėdamas dujokaukę ir taip išvengdavo žiedadulkių poveikio.
  • Jo dviratis turėjo gedimą: grandinė visada nukrisdavo reguliariais tarpais. Vietoje to, kad sutvarkytų šį gedimą, jis skaičiuodavo kiek kartų apsisuks pedalai iki kol grandinė nukris, kad galėtų laiku nulipti ir rankomis uždėti grandinę.
  • Dar viena Turingo keistenybė buvo ta, kad jis kasdien prie radiatoriaus vamzdžio prirakindavo savo puodelį, kad šio niekas nepavogtų.
  • Jis buvo prastas mokinys, nes mokykloje dėstomi dalykai, jo paprasčiausiai nedomino. Dėl to dažnai praleidinėjo pamokas ir buvo beveik sulaikytas nuo brandos egzamino laikymo, bijant, kad jis neišlaikys.

Pilnas vardas – Alan Mathison Turing, Gimimo metai – 1912 m. birželio 23 d., Londonas, Jungtinė Karalystė, Mirties metai – 1954 m. birželio 7 d., Wilmslow, Jungtinė Karalystė

reklama

Šaltinis

Šioje istorijoje: Alanas Turingas

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 1502 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 1

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (361)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (278)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicina

paranormal.lt
Geriausia priemonė nuo cholesterolio ir aukšto spaudimo...

Vienuoliai jau senai naudoja šį nuostabų efektyvų metodą. Jie mano, kad šis metodas gali būti taikomas nuo įvairių ligų, taip pat pagerinti imunitetą.
paranormal.lt
Šampūnas iš valgomos sodos - plaukų augimo magija!...

Mes visi žinome apie sodos privalomus, mes galime naudoti kepimui ir valymui, bet ir gydant daugelį lygų, gydomųjų savybių pagalba. Tačiau, kiekvieną dieną mes sužinome kažką naujo apie šį nuostabų ingredientą. Soda gali pageri
paranormal.lt
Išvalykite storą žarną greitai su šiomis 8 priemonėmis!...

Yra keletas būdų, kaip išvalyti storąja žarną. Jūsų storojoje žarnoje toksinų gali būti kilogramai. Štai, kaip ją reikia išvalyti!

paranormal.lt
Kaip atsikratyti akmenų nuo dantų be odontologo...

Pastaruoju metu, daugelis žmonių užduodą klausymą, kaip atsikratyti akmenų nuo dantų namų sąlygomis? Ypač jis svarbus tiems žmonėms, kurie negali sau leisti brangių paslaugų dantų klinikoje.

//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
Teherano NSO incidentas...

1976-ais metais įvyko taip vadinamas Teherano incidentas, kai ankstyvą rugsėjo 19-os dienos rytą virš Irano sostinės vizualiai ir radarų ekranuose buvo stebimas neatpažintas skraidantis objektas.
paranormal.lt
Panašūs žmonių keisto dingimo ...

Deividas Paulidesas, daugiau nei 20 metų dirbęs teisėsaugos organuose, nagrinėjo nepaaiškinamus žmonių dingimo atvejus Šiaurės Amerikoje ir pastebėjo keistus sutapimus. Tuo metu, kai vietiniai policijos pareigūnai kiekvieną atve
paranormal.lt
Malahaido pilies vaiduokliai...

Malahaido (Malahide) pilis, stovinti netoli Dublino, yra viena iš labiausiai turistų lankomų Airijos vietų. Pilis pastatyta didelio parko teritorijoje, esančio gražiame pajūrio miestelyje Malahaide. Beveik 800 metų pilis tuo pač
paranormal.lt
Kur teleportacijos metu dingst...

"Teleportacijos" terminą pirmasis panaudojo Čarlzas Fortas, norėdamas apibūdinti daiktų pernešimą iš vienos vietos į kitą be matomo fizinės jėgos panaudojimo ar dalyvavimo. Per šimtmečius surinkta daug medžiagos apie tai, kaip ž
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Svarbiausi Nikola Teslos išrad...

Nikola Tesla yra vienas garsiausių pasaulio mokslininkų. Daugelis jo išradimų pranoko to laikmečio pažangą, todėl buvo įvertinti tik po paties genijaus mirties. Pristatome svarbiausius Nikolo Teslos pasiekimus mokslo srityje.

paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Sindikatas - slapta vyriausybė...

Žmonių grupė, kuri žinoma kaip Sindikatas (arba Konsorciumas), dirba kartu su pirmaisiais Žemės gyventojais - ateiviais, kurie vadinami "Kolonistais". Nuo 1948-ųjų metų jie kruopščiai rengė planą ir ruošėsi naujai (pakartotinai)
paranormal.lt
Paralelinės visatos...

Norint išsiaiškinti, kas yra paralelinės visatos, pirmiausia būtina atsakyti į svarbesnį klausimą – o kas gi yra ta visata? Egzistuoja trys šio klausimo nagrinėjimo kryptys: mokslinė, religinė-mitologinė ir asmeninė. Pagal domin
paranormal.lt
Moteris pagimdė 11 vaikų be ce...

42-metų moteris pagimdė 11 sveikų berniukų. Gydytojai iš Indianos buvo šokiruoti, stebuklingas gimdymas.

paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Savaiminis organizmo valymąsis...

Joks gripas, įskaitant ir kiaulių ar veršių, nėra užkrečiantis. Dėl tos pačios paprasčiausios priežasties, kad virusai – nėra gyvi organizmai. Užkrečiančios yra peršalimo ligos, nes jose labai aktyviai dalyvauja bakterijos. Kai
paranormal.lt
Naujas būdas stabdyti vėžį. Fi...

Kas antras onkologinis ligonis Didžiojoje Britanijoje vartoja kokių nors maisto papildų. Šios šalies mokslininkai įrodė – natūralios medžiagos, esančios granatuose, brokoliniuose kopūstuose, dažinių ciberžolių šakniastiebiuose i
paranormal.lt
Paskubėkite! Šis straipsnis ša...

Nuostabi priemonė! Šis 100% natūralus gėrimas valo ir pašalina toksinus, chemines medžiagas ir riebalus iš mūsų arterijų, kurie gali mums pakenkti.

paranormal.lt
Natūralus antibiotikas naikina...

Būtinai išbandykite šį receptą! Naikina infekcijas jau po pirmo panaudojimo! Vietoj to, kad vartoti daug vaistų kovai su šlapimo takų infekcijomis, jūs galite panaudoti 100% natūralų namų receptą, kuris susideda iš natūraliai

paranormal.lt
Tyrimai patvirtina: tik 4 šauk...

Tikimės, kad šis straipsnis padės jums! Taip, tai tiesa - jums reikia tik 4 šaukštų šios priemonės, prevencijai ir vėžio gydymui. Skamba puikiai, ar ne? Profesorius Mermerskis teigia, kad ši priemonė yra naudinga ir veiksming

paranormal.lt
3 žolelių arbata valanti organ...

Šis straipsnis, žinoma, daugelį šokiruos. Jo nebūtina skaityti valgio metu ir po jo. Tačiau, jūs turėtumėte atidžiai perskaityti šią medžiagą, nes ji yra susijusi su tai dalykais, kurie yra labai svarbus mums visiems! Tai yra pa
paranormal.lt
Ekstrasensų mūšis 17 sezonas 1...

Paranormalių reiškinių realybės šou Ekstrasensų mūšis, naujas sezonas, kuris tradiciškai prasideda rudenį per TNT kanalą, pritraukiantis talentingus žmones iš visos šalies išbandyti savo aiškiaregių galimybes. Laidą toliau veda