Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Gamtos paslaptys » Peržiūrų: (2198) Komentarų: (0) (25.05.2015 - 17:39)

Pražūtinga vieta Marianų įduba

Jau nebesistebime, kad yra sudaryti beveik visų Saulės sistemos objektų – Mėnulio, Marso, net Urano – detalūs žemėlapiai. Bet viena vieta, apie kurią nutuokiame visiškai menkai, yra gerokai arčiau mūsų negu bet kuri planeta ar palydovas – tai vandenyno dugnas. Nors jis yra vos už kelių kilometrų, iki šiol kartografuota tik apie 5 proc. jūros dugno. Jį pažįstame menkiau negu Plutoną…

Nedaug žinoma ir apie giliausią vandenyno vietą Marianų įdubą. 11 km gylio įduba, esanti Ramiajame vandenyne palei Marianų salas, yra pražūtinga vieta bet kam, kas išdrįstų ten nusileisti ir bandytų sudaryti žemėlapį. Vis dėlto naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis ir atsiradus keletui drąsuolių, kurie, rizikuodami gyvybe, pasiryžo tyrinėti įdubą, apie ją kai ką sužinojome.

Neįtikėtinai karštas vanduo

11 km gylyje vandens temperatūra yra vos aukštesnė už nulį, nuo 1 iki 4 laipsnių pagal Celsijų. Tačiau maždaug 1,6 km gylyje yra keletas geizerių, kurie vandenį įkaitina iki 450 laipsnių. Vanduo, trykštantis iš šių versmių (žinomų kaip „juodieji rūkaliai“), išskiria tonas mineralų, kurie padeda klestėti gyvybei aplink juos.

Būtybėms, kurios įsigudrino gimti Marianų įduboje, šie mineralai ir geizerių energija yra būtini, nes tokiame gylyje pro storą vandens sluoksnį neprasimuša nė vienas saulės spindulėlis. Jos yra priverstos plaukioti aplink karštą vandenį. Nors temperatūra aukšta, vanduo neverda. Taip yra dėl didžiulio (155 kartus didesnio negu paviršiuje) slėgio. Didėjant slėgiui, keičiasi ir vandens virimo taškas.

Milžiniškos nuodingos amebos

Jei esate matę ką tik gimusį kokių 10 cm ilgio šuniuką, jis jums tikriausiai pasirodė be galo mielas. Bet jei pamatysite 10 cm ilgio amebą, ji jums tikriausiai sukels siaubą. Marianų įduboje tokių amebų pilna, jos vadinamos „ksenofioforomis“. Nors jos yra vienaląsčiai organizmai, didelės užauga dėl žemos temperatūros, didelio slėgio ir saulės šviesos trūkumo.

Be to, šios amebos yra atsparios daugeliui elementų ir cheminių medžiagų, kurie nužudytų daugumos Žemėje gyvenančių rūšių atstovus. Kaupdamos mineralines medžiagas iš vandens, ksenofioforos įgijo atsparumą net uranui, gyvsidabriui, švinui ir daugeliui kitų itin nuodingų medžiagų. Tokių amebų kartą buvo rasta 10,6 km gylyje, bet nebus keista, jei jų kada nors bus aptikta dar giliau.

Grynas skystas anglies dvideginis

Dauguma hidroterminių šaltinių, apie kuriuos kalbėjome anksčiau, neišskiria nieko daugiau, tik karštą vandenį. Bet vienas toks geizeris švirkščia ne vandenį, o gryną skystą anglies dvideginį. Marianų įduboje esantis Šampanės geizeris – vienintelė žinoma vieta po vandeniu, kurioje aptinkama skysta angliarūgštė. Atrastasis 2005 m. pradžioje geizeris taip pavadintas dėl burbuliukų, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodė įprasti.

Atidžiau patyrinėjus pasirodė, kad tie burbuliukai – CO2. Nors gryna angliarūgštė nužudytų daugelį, tokie geizeriai – „baltieji rūkaliai“ – dėl žemos temperatūros galėtų būti gyvybės šaltinis. Pagal seną teoriją gyvybė Žemėje užsimezgė giliuose vandenyse netoli panašių hidroterminių šaltinių. Šampanė tiekia daugybę cheminių medžiagų bei energijos, o esant žemai temperatūrai tai – idealus receptas gyvybės formoms išsivystyti ir klestėti.

Moliuskai

Dėl didžiulio slėgio Marianų įduboje neišgyventų niekas, turintis kietą kiautą arba kaulus, todėl ten pilna jūros agurkų ir didžiulių amebų. Nuleidus ten vėžlį, jį sutraiškytų jo paties „namelis“. Vis dėlto įduboje 2012 m. buvo aptikta panašių į moliuskus gyvių, daugiausia šalia hidroterminių šaltinių iš serpentino. Serpentino uolienose gausu gyvybei svarbių mineralinių medžiagų, vandenilio ir metano, todėl gyvybė šalia jų klesti.

Kol kas niekas nežino, kaip moliuskai užsiaugino sau kiaukutus tokio slėgio sąlygomis. Tie šaltiniai išskiria ir kitų dujų – sieros vandenilį, kuris įprastomis sąlygomis moliuskams yra mirtinas nuodas. Tačiau ten gyvenantys moliuskai įgijo savybę sulfidus paversti nekenksmingais baltymais, taigi jų toksiškumas tampa nulinis.

Dumblas

Į ką panaši žemė po vandeniu? Greičiausiai į krūvelę šlapio smėlio. Bet neriant gilyn ir gilyn žemė labai keičiasi. Mat Marianų įduboje viskas iš paviršiaus suteka į patį dugną ir sudaro nepatrauklų klampų dumblą. Įdubos dugnas – tai sutrupintos kriauklės ir planktono liekanos, kurios į dugną leidosi daugybę metų. Dėl didžiulio vandens slėgio viskas pavirsta pilkšvai geltonos spalvos šilkiniu dumblu.

Džeimsas Kemeronas (James Cameron)

Taip, tai tas pats žmogus, kuris nufilmavo „Titaniką“. Vienas žinomiausių pasaulio režisierių domisi vandenyno gyvenimu ir net pats surengė ekspediciją į Marianų įdubos dugną. Giliausioje įdubos vietoje, vadinamojoje Čelendžerio gelmėje, apsilankė net trys žmonės (Mėnulyje – 12). Pirmieji du, Donas Volšas (Don Walsh) ir Žakas Pikaras (Jacques Piccard), iki dugno nusileido 1960 m. sausio 23 d. Kadangi jų laivas vadinosi „Challenger“, atitinkamai buvo pavadinta ir pasiektoji gelmė. Po 52 metų, 2012 m. kovo 26-ąją režisierius Dž.Kameronas nusileido į įdubos dugną ir padarė pirmąsias Čelendžerio gelmės nuotraukas.

Niekas

Žinoma, negalima sakyti, kad Marianų įduboje apskritai nieko nėra, tai būtų netiesa, atsižvelgiant į viską, ką pasakojome. Bet nei milžiniška ameba, nei keista žuvis, kurias galima sutikti leidžiantis gilyn, nenuteiks jūsų tam, ką rasite dugne, – visiškai nieko. 2012 m. leisdamasis į Čelendžerio gelmę, Dž.Kameronas padarė išvadą: be atsitiktinai pamatytų krevečių, ten nieko nėra – nei klaikių jūrų pabaisų, nei evoliucijos keistenybių arba kitokių nepaprastų gamtos reiškinių. Kaip sakė pats Dž.Kameronas, leisdamasis jis jautėsi be galo vienišas, vandenyno dugnas yra „tarsi Mėnulis… tuščias… uždaras“, o įdubos dugne režisierius pasijuto atskirtas nuo visos žmonijos.

reklama

Milda KUNSKAITĖ Šaltinis

Šioje istorijoje: Marianų įdubą

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 2198 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 1

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (373)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (288)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicina

paranormal.lt
Ausų gydymas natūraliais būdais...

Jei jūs kada nors patyrėte skausmą ausyse, tuomet turėtumėte žinoti, kad tai yra labai skausminga. Manoma, kad ausies skausmas yra bakterinės infekcijos ausyje rezultatas, bet jos pagrindinė atsiradimo priežastis yra susergant a
paranormal.lt
Rūgštys organizme pagal akademiką Bolotovą...

Ukrainos mokslininkas, vadinamas netradicinio gydymo stebukladariu Borisas Bolotovas teigia, kad nepagydomų ligų nėra. Jo gydymo esmė – organizmo rūgštinimas, be abejo, išlaikant rūgščių-šarmų balansą. Rūgščioje terpėje

paranormal.lt
Suvyniokite kojas į aliuminio foliją. Po valandos nuste...

Visi turime aliuminio folijos kažkur virtuvės stalčiuje. Tačiau turbūt niekada nepagalvojote apie jos vyniojimą ant kūno. Ji yra tinkama, jei norite pagerinti savo sveikatą.
paranormal.lt
Kiek tiesos yra mituose apie plastinę chirurgiją?...

Grožį kiekvienas iš mūsų suprantame skirtingai, tačiau jis yra pakankamai svarbus kiekvienam norinčiam pritapti prie visuomenės, būti pripažintam. Ir nors besikreipiančių į plastikos chirurgus vis daugėja, apie šią sritį vis


//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
Neįtikėtini faktai: keisčiausi...

Kiekvieno žmogaus gyvenime kartais nutinka tokie keisti sutapimai, kad nenorom kyla klausimas – ar tai iš tiesų atsitiktinumai? Arba koks nematomas scenaristas žaismingai valdo mūsų likimus?
paranormal.lt
Stebuklingas Gvadelupės Mergel...

Kiekvienais metais į Meksiką atvyksta milijonai žmonių, turėdami vieną tiksią – apsilankyti šiauriniame sostinės priemiestyje esančioje bažnyčioje ir savo akimis pamatyti Gvadelupės Mergelės Marijos, kuri laikoma abiejų

paranormal.lt
Ktonų civilizacija po žeme...

Neseniai Kinijos žiniasklaida paskelbė įdomią istoriją. 2003 metų vasario 28 dieną privačioje anglių kasybos šachtoje greta Czisi miesto įvyko avarija. Griūtis užvertė keturiolika ten dirbančių šachtininkų. Gelbėtojai atkasė dvy
paranormal.lt
Teherano NSO incidentas...

1976-ais metais įvyko taip vadinamas Teherano incidentas, kai ankstyvą rugsėjo 19-os dienos rytą virš Irano sostinės vizualiai ir radarų ekranuose buvo stebimas neatpažintas skraidantis objektas.
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Svarbiausi Nikola Teslos išrad...

Nikola Tesla yra vienas garsiausių pasaulio mokslininkų. Daugelis jo išradimų pranoko to laikmečio pažangą, todėl buvo įvertinti tik po paties genijaus mirties. Pristatome svarbiausius Nikolo Teslos pasiekimus mokslo srityje.

paranormal.lt
Kokiais ginklais kariavo senie...

Senajame indų epe „Mahabharata“, parašytame sanskrito kalba ir sudarytame iš 18 knygų, yra daugiau nei 200 tūkstančių eilėraščių, turinčių duomenų apie Senovės Indijos religiją, pasaulėžiūrą, papročius, istoriją, taip pat legend
paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Sindikatas - slapta vyriausybė...

Žmonių grupė, kuri žinoma kaip Sindikatas (arba Konsorciumas), dirba kartu su pirmaisiais Žemės gyventojais - ateiviais, kurie vadinami "Kolonistais". Nuo 1948-ųjų metų jie kruopščiai rengė planą ir ruošėsi naujai (pakartotinai)
paranormal.lt
Nėštumas ir skiepai nuo gripo:...

Klausimas – skiepytis ar nesiskiepyti aktualus kasmet, kai tik atšąla orai. Ir diskusijos kaskart vis karštesnės, lyg iškiltų nauja ir iki tol nenarstyta tema. Vienas populiariausių ir ypatingas aistras keliančių gandų, kad skie
paranormal.lt
Moteris pagimdė 11 vaikų be ce...

42-metų moteris pagimdė 11 sveikų berniukų. Gydytojai iš Indianos buvo šokiruoti, stebuklingas gimdymas.

paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Savaiminis organizmo valymąsis...

Joks gripas, įskaitant ir kiaulių ar veršių, nėra užkrečiantis. Dėl tos pačios paprasčiausios priežasties, kad virusai – nėra gyvi organizmai. Užkrečiančios yra peršalimo ligos, nes jose labai aktyviai dalyvauja bakterijos. Kai
paranormal.lt
Visiškas ir greitas organizmo ...

Ciberžolė pagrindinis ingredientas šio recepto. Ciberžolė yra žinoma dėl jos veiklios medžiagos kurkumino, kuris turi daugiau nei 150 teigiamų terapinių veiksnių, įskaitant antioksidantines, priešuždegimines ir priešvėžines s

paranormal.lt
Šis receptas lengvai išvalys p...

Jei norite apsaugoti savo bronchus ir plaučius, tada šis receptas yra tai, ko jums reikia. Lengviau išvengti šių ligų nei jas gydyti. Daugelis mokslininkų teigia, kad šis receptas vėžio profilaktikai yra taip pat naudingas.
paranormal.lt
Egzemos gydymas! 5 geriausi ir...

Obuolių actas buvo naudojamas šimtmečius, gydymui nuo visų ligų. Įrodyta, kad obuolių actas žmogaus organizmui turi teigiamą poveikį. Tarp jų: cukraus kiekio kraujyje sumažinimas, pagerina net diabeto simptomus. Dažniausiai o

paranormal.lt
Vandenilio peroksidas vaistas ...

Dėmesio: Food Grade Vandenilio Peroksidas nėra maistas ar maisto papildas. Autoriai, tyrėjai bei kai kurie Hab. Mokslo Daktarai yra atlikę ypač daug tyrimų ir analizių, kurių metu pastebėjo, kad naudojant skiestą vandenilio p

paranormal.lt
Paskubėkite! Šis straipsnis ša...

Nuostabi priemonė! Šis 100% natūralus gėrimas valo ir pašalina toksinus, chemines medžiagas ir riebalus iš mūsų arterijų, kurie gali mums pakenkti.