Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Aliejai

Vilnamedžių (medvilnės sėklų) aliejus

Vilnamedžių aliejuje randama nemažai nesočiųjų riebalų rūgščių (daugiau polinesočiųjų ir mažesnė mononesočiųjų riebalų rūgščių dalis), tokoferolio (vitamino E), stabdančio senėjimo procesus, gerinančio odos išvaizdą ir spalvą, užkertančio kelią smulkių raukšlelių susidarymui  ir dėl kurio šiame aliejuje pagaminti gaminiai ilgiau negenda.

Vilnamedžių (Medvilnės Sėklų) Aliejus Ir Naudojimas, Paranormal.lt

Šis aliejus spaudžiamas iš vilnamedžių, dedešvinių šeimai priklausančių augalų, o daugiausiai iš žolinių vilnamedžių bei plaukuotųjų vilnamedžių, auginamų medvilnės pluoštui ir gyvūnų pašarui gaminti, sėklų. Tai tropinių ir subtropinių regionų augalai, savaime augantys Afrikoje, Amerikoje, Australijoje ir Azijoje.

Vilnamedžių sėklos savo struktūra panašios į kitų aliejingų sėklų, pvz., saulėgrąžų, struktūrą, nes turi išorinį kietą apvalkalą, o aliejus spaudžiamas iš branduolių. Šių augalų sėklose randama toksiškos medžiagos gosipolo pigmento ir jo darinių, kuris spaudžiant, patenka į aliejų ir nudažo jį tamsia spalva, todėl šis aliejus naudojamas tik rafinuotas (rafinavimo metu pašalinamos kenksmingos medžiagos, aliejus tampa visiškai saugus naudoti maistui).

Vilnamedžių sėklų arba vilnamedžių aliejus yra gelsvas, neutralaus skonio ir kvapo, sudėtyje turi skystųjų ir kietųjų riebalų. Pastarieji, ilgainiui iškrenta kaip baltos nuosėdos. Žemesnėje temperatūroje šis aliejus visiškai sustingsta.

Aliejus plačiai naudojamas bulvių traškučių gamyboje, iš jo gaminamas margarinas, pilama į duonos gaminius. Vilnamedžių aliejus tinkamas kepimui, nes atlaiko aukštesnę temperatūrą (aliejaus smilkimo temperatūra – apie 216˚C). Nepamainomas Rytų virtuvėje, kur kasdien naudojamas maisto gamyboje.

Dėl sudėtyje esančių riebalų rūgščių, aliejus ypač giliai drėkina ir minkština odą, todėl naudojamas kosmetikos priemonių – drėkinančių kremų sausai ir brandžiai odai, minkštinančių ir apsauginių kremų, masažinių mišinių gamyboje. Be to, vilnamedžių aliejus ramina, ypač tinka odai po depiliacijos ar skutimosi, kaip raminanti priemonė po nudegimų saulėje, kaip drėkinanti ir maitinanti priemonė sausiems ir pažeistiems plaukams.

Medvilnės aliejus, Vilnamedžių Aliejus, Medvilnės Sėklų Aliejus

Įdomu

Tikrų tikriausią ir patį gardžiausią bei kvapniausią plovą rytiečiai (ypač uzbekai, tadžikai) gamina naudodami būtent vilnamedžių aliejų.

Senovės Graikijoje vilnamedžiai buvo taip pat gerai žinomi ir naudojami gydymo tikslais. Smulkintos sėklos buvo naudojamos sergant bronchitu, viduriuojant, net dizenterijos atvejais. Buvo manoma, kad nevalytame aliejuje esanti medžiaga gosipolas turi priešmaliarinių savybių.

Vilnamedžiai priklauso dedešvinių šeimai, tai ne tik dedešvų, kinrožių, bet ir... kakavmedžių giminaičiai.

Mūsų patarimai

Baklažanų užtepas

  • 1 kg baklažanų
  • 3 pomidorai
  • 3 skiltelės česnako
  • 1 svogūno galvutė
  • 50 ml vilnamedžių aliejaus
  • druskos ir cukraus pagal skonį

Baklažanus iškepkite orkaitėje ir nulupkite odelę. Smulkiai supjaustykite ir kartu su česnaku, svogūnu bei pomidorais sudėkite į elektrinį smulkintuvą. Susmulkinkite iki vienalytės masės (galite sumalti mėsmale), pagal skonį pagardinkite druska, cukrumi, užpilkite vilnamedžių aliejaus ir išmaišykite. Sudėkite į indą ir pastatykite į šaldytuvą bent porai valandų, kad įsiskonėtų. Tepkite ant skrebučių ir patiekite...

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra pažintinio - rekomenduojamojo pobūdžio. Produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius, o esant būtinybei (pvz., dėl galimų alerginių reakcijų, netoleravimo ar dėl kitų priežasčių), pasitarkite gydytoju.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
29.05.2020 laikas 07:15 Paprastasis šaltekšnis (Frangula alnus)
Paprastasis šaltekšnis (lot. Frangula alnus) - tai krūmas arba medelis, užaugantis iki 5 m aukščio. Lapai pražanginiai, kiaušinio formos, lygiakraščiai, su lygiagrečiomis gyslomis. Šakų žievės išorinė pusė ruda, lygi, blizganti. Vaisius – mėsinga uoga. Jos neprinokusios būna žalios spalvos, o prinok...

Skaityti daugiau

26.03.2023 laikas 19:02 Kaip dažnai laistyti orchidėjas: nurodyti konkretūs terminai?
Egzotinis kambarinis augalas orchidėja paprastai yra nereiklus, tačiau jam reikia ypatingos priežiūros. Ji nemėgsta būti užliejama ir nemėgsta išdžiūti. Taigi turėtumėte žinoti, kaip dažnai gražuolę laistyti ir kaip suprasti, kad ji trokšta....

Skaityti daugiau

29.11.2021 laikas 14:36 Dirvinė čiužutė (Tthalaspi arvense)

Vienmetis žolinis kryžmažiedžių šeimos augalas, stiebas tiesus, vagotas, užauga 15-45 cm aukščio. Apatiniai lapai pailgi arba ovaliniai, lapkotiniai; stiebiniai - strėliniai, prigludę, šonuose rantyti.

Skaityti daugiau

07.03.2021 laikas 12:32 Vaistiniai augalai renkami pavasarį - Ankstyvieji šalpusniai (Tussilago farfara)
Po balkšvai pilkšvos monotoniškos žiemos žmogaus žvilgsnis godžiai gaudo visus artėjančio pavasario požymius. Dažniausiai džiaugiamės pamatę verbų ir gluosnių žirginėlius. Taip dažniausiai nutinka tada, kai dar ne visas sniegas būna nutirpęs - kovo mėnesį....

Skaityti daugiau

30.08.2021 laikas 21:24 Kuo naudingas ricinos aliejus?
Gamta kupina gausybės turtų. Dalimi jų galime naudotis ir mes. Tiek puoselėdami grožį, tiek stiprindami sveikatą. Kuo gali būti naudingas ricinos aliejus?

Skaityti daugiau