Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Vaistažolės

Vaistiniai augalai renkami pavasarį - Ankstyvieji šalpusniai (Tussilago farfara)

Ankstyvieji Šalpusniai (Tussilago Farfara)

Po balkšvai pilkšvos monotoniškos žiemos žmogaus žvilgsnis godžiai gaudo visus artėjančio pavasario požymius. Dažniausiai džiaugiamės pamatę verbų ir gluosnių žirginėlius. Taip dažniausiai nutinka tada, kai dar ne visas sniegas būna nutirpęs - kovo mėnesį.

Tačiau netrukus, kovo mėnesio pabaigoje ar balandžio pradžioje (priklausomai nuo oro sąlygų), pietinėje pastatų ar šlaitų pusėje, dykvietėse pastebime ryškiai geltonus taškelius, kurių kasdien vis daugėja. Taip pražysta ankstyvieji šalpusniai. Netrukus ant ankstyvojo šalpusnio žiedų jau galima pamatyti bites ir kamanes.

Ankstyvieji šalpusniai pražysta tuoj po alksnių bei suteikia šiems naudingiesiems vabzdžiams nektaro ir žiedadulkių.

Ankstyvieji šalpusniai neįprasti augalai; iš pradžių iš žemės išlenda sultingi žiedstiebiai su žiedpumpuriais. Vėliau, brendimo metu. žiedai virsta pūkuotu kamuoliuku. Kai ankstyvieji šalpusniai pradeda masiškai žydėti, pasirodo nauji ūgliai su ovaliais ar širdies formos lapais. Abi ankstyvojo šalpusnio lapų pusės labai smarkiai skiriasi. Apatinė lapų pusė padengta pūkuotu veltiniu, o viršutinė lapų pusė - blizgi, lygi, garinanti drėgmę.

Vaistiniai Augalai, Ankstyvieji Šalpusniai, Tussilago Farfara

Gydomosios ankstyvojo šalpusnio savybės

Ankstyvieji šalpusniai nuo seno buvo vertinami ne tik dėl savo pavasarinio grožio, bet ir dėl gydomųjų savybių. Seniau net ir vaikai žinojo apie kai kurias gydomąsias ankstyvojo šalpusnio savybes. Nuo seno susižeidus ar nusideginus, ant žaizdos užklijuodavo ankstyvojo šalpusnio lapą. Šiais lapais taip pat gydydavo pūliuojančias žaizdas bei bandydavo naikinti gausius spuogus.

Visgi ankstyvojo šalpusnio gydomosios savybės yra žymiai platesnės. Lotyniškai ankstyvieji šalpusniai vadinami „Tussilago“, t.y. reiškia - „malšinantys kosulį“, todėl jie ir vartojami gydant kosulį.

Vaistiniai Augalai, Ankstyvieji Šalpusniai, Tussilago Farfara

1. Ankstyvuosiuose šalpusniuose esančios medžiagos pasižymi daugybe naudingųjų savybių. Jie gydo žaizdas. padengia pažeistą gleivinę, mažina aukštą kūno temperatūrą, malšina uždegiminius procesus, padeda atsikosėti ir skatina gausesni prakaitavimą.

2. Liaudies ir tradicinės medicinos atstovai sausais ankstyvojo šalpusnio lapais pataria gydyti įvairias ligas, jų prisirinkti pavasarį ir vasarą, išdžiovinti pavėsinėse, gerai vėdinamose patalpose ar ne aukštesnės nei 50°C orkaitėse.

3. Jaunus ankstyvojo šalpusnio lapelius galima panaudoti ir kulinarijoje, pavyzdžiui, ruošiant daržovių salotas.

4. Ankstyvojo šalpusnio lapai pavasarį padeda sustiprinti po žiemos ar persirgtų peršalimo ligų nusilpusią imuninę sistemą.

5. Ankstyvojo šalpusnio lapus reikia skinti pavasarį ar vasaros pradžioje. nes juose būna daugiausiai naudingųjų medžiagų. Tada lapai (jų viršus) būna ryškiai žali ir sultingi.

Gydymui reikia skinti sveikus, nepažeistus šalpusnio lapus. Gerai išdžiovinti ankstyvojo šalpusnio lapai - žali. karstelėję, iš kurių vėliau galėsite ruošti antpilus, nuovirus, arbatas.

Vaistiniai Augalai, Ankstyvieji Šalpusniai, Tussilago Farfara

Ankstyvojo šalpusnio lapų nuovirai

Ankstyvojo šalpusnio lapų nuoviru patariama gydyti bronchitą, bronchinę astmą bei plaučių tuberkuliozę.

• Sergantiems angina ir stomatitu ankstyvojo šalpusnio lapų nuoviru patariama skalauti gerklę.

• Šis nuoviras taip pat padeda gydyti šlapimo pūslės ir šlapimtakių ligas bei uždegimines skrandžio ir žarnyno ligas. Ruošdami nuovirą 3 valgomuosius šaukštus susmulkintų ankstyvojo šalpusnio lapų užpilkite 2 stiklinėmis vandens, virinkite, kol pusė skysčio išgaruos. Nuovirą nukoškite ir kas 3 valandas išgerkite po 1 valgomąjį šaukštą.

• Gydyti skrandžio, žarnyno, šlapimo pūslės bei šlapimtakių ligas patariama paruošti mažiau koncentruotą nuovirą: 1.5 valgomojo šaukšto sausų ankstyvojo šalpusnio lapų užpilkite 1 litru vandens, virinkite 3 minutes. atvėsinkite, nukoškite. Per dieną šio nuoviro mažais gurkšneliais reikia išgerti 300 ml.

• Hemorojų ir tiesiosios žarnos įtrūkimus taip pat patariama gydyti ankstyvojo šalpusnio lapų nuoviru: 2 valgomuosius šaukštus sausų ankstyvojo šalpusnio lapų užpilkite 1 litru vandens, užvirkite, leiskite nusistovėti 45 minutes, nukoškite. Taip paruoštą lengvai šiltą nuovirą patariama panaudoti gydomosioms vonelėms. įpurškimams ir klizmoms. Šiuo nuoviru patariama gydytis vėlai vakare. prieš miegą.

Gydymas ankstyvojo šalpusnio lapų antpilu

• 1 valgomąjį šaukštą ankstyvojo šalpusnio lapų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, leiskite nusistovėti pusę valandos, nukoškite. Jei kraujuoja dantenos, šiuo antpilu bumą skalaukite 2 kartus per dieną: ryte ir vakare.

Vaistiniai Augalai, Ankstyvieji Šalpusniai, Tussilago Farfara

Gydymas ankstyvojo šalpusnio arbata

Skatindami atsikosėjimą ir gydydami kosulį, gerkite ankstyvojo šalpusnio arbatos. Ruošdami arbatą, 1 arbatinį šaukštelį ankstyvojo šalpusnio žiedų ar lygių dalių žiedų ir lapų mišinio užpilkite 1 stikline verdančio vandens, leiskite nusistovėti 10-15 minučių, nukoškite.

Gydymas ankstyvojo šalpusnio sultimis

Ankstyvojo šalpusnio sultimis patariama gydyti slogą, jų į kiekvieną nosies šnervę reikia įlašinti po 2-3 lašus. Ankstyvojo šalpusnio sultimis galima gydyti bronchų ligas ir bronchinę astmą: į stiklinę pieno įpilkite 2-3 arbatinius šaukštelius ankstyvojo šalpusnio sulčių. Sultis reikia spausti iš jaunų, sultingų ankstyvojo šalpusnio lapų. Lapus reikia perplauti, nuplikyti verdančiu vandeniu, nusausintus sumalti mėsmale, iš tyrės nuspausti sultis.

Šalutinis ankstyvojo šalpusnio poveikis

Ankstyvojo šalpusnio preparatų negalima vartoti nėščioms ir kūdikius krūtimi maitinančioms moterims bei vaikams iki 12 metų. Šalpusnio preparatų negalima vartoti pernelyg ilgai, nes jie gali padidinti kraujospūdį.

Pabrėžiame, kad tai - liaudiški patarimai, neįrodyti mokslinėse laboratorijose. Tik išbandyti protėvių ir perduoti iš lūpų į lūpas ateities kartoms. Mūsų tikslas informuoti. Todėl paliekame jums teisę patiems spręsti, tikėti jais ar ne, o dar geriau pasitarkite su gydytoju, dėl galimo šalutinio poveikio.

Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!

* „Paranormal.lt“ straipsniai skirti tik informaciniams ir švietimo tikslams ir nepakeičia profesionalių medicininių patarimų, diagnostikos ar gydymo. Visais klausimais apie savo sveikatos būklę visada pasitarkite su gydytoju.

paranormal.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
15.03.2024 laikas 16:57 Galinga vaistų karalienė kurpeles (aconitum)

Apie kurpeles (aconitum) nuo seno sklando daugybė legendų ir pasakojimų, Lotyniškas pavadinimas kilęs iš graikiškų žodžių “žmogžudystė” ir “ietis” Senovės Graikijoje buvo tikima, kad kurpelės išaugo iš nuodingų Cerberio seilių.

...

Skaityti daugiau

06.09.2020 laikas 09:06 Varnalėšų Aliejus ir naudojimo būdai
Varnalėšų aliejus naudojamas ir senoms žaizdoms, egzemai, inkštirams ir kitiems odos susirgimams gydyti. Sergant mastopatija, gydytojai rekomenduoja varnalėšų aliejumi įtrinti krūtinę...

Skaityti daugiau

12.03.2022 laikas 10:54 Sodininko patarimai: Aviečių derlius, kurio nesinori palikti
Remontantinės avietės dera iki vėlyvo rudens, kai tuo metu sode kitų uogų jau nepamatysi. Tokiam šių uogakrūmių pranašumui sunku atsispirti, todėl bent po kelis jų sodinukus turi dažnas sodininkas. Beje, jų augintojai sako pastebintys, kad pastaraisiais metais dalis nespėjusių prinokti uogų lieka ži...

Skaityti daugiau

17.01.2021 laikas 11:04 Ožiažolė nuo daugybės ligų
Vienas sąžiningas, paslaugus ir nepaprastai daug žinių turėjęs žolininkas ši augalą vadino «gerai patikrintu ir labai efektyviu». Tas augalas - tai mažoji ožiažolė, stebėtinai nereiklus ir gyvybingas salietrinių šeimos augalas....

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 07:59 Rugpjūtį atiduodame duoklę daugiametėms gėlėms
Rugpjūtis – idealus laikas pasirūpinti nužydėjusiomis daugiametėmis gėlėmis. Jas galite perkelti, dauginti ar papildomai tręšti. Tačiau atliekant persodinimo darbus svarbus ne tik kastuvas ir darbo pirštinės – pasiruoškite natūralių dezinfekcinių priemonių ir prieš iškasant augalus pasidomėkite, kur...

Skaityti daugiau