- 07.03.2021
- 0.0 Reitingas
- 1663 Peržiūros
- Aptarti
Jau sulaukėme pavasario šilumos, žydėjimo ir džiaugsmingo laiko! Nuo kovo mėnesio iki vėlyvo rudens prasideda ilgas vaistinių augalų rinkimo metas. Žolininkai puikiai žino, kad vaistinius augalus reikia rinkti laiku, kai jie būna sukaupę daugiausiai naudingųjų ir gydomųjų savybių. Taip pat labai svarbu surinktus vaistinius augalus paruošti, juos išdžiovinti, o vėliau tinkamai laikyti.
Pavasarį surinkti vaistiniai augalai praverčia ištisus metus. Jau kovo mėnesio pradžios aktyvūs saulės spinduliai prižadina laukinių augalų šakneles ir sėklas, todėl šie labai greitai žemę padengia žaliu kilimu.
Spartus augalų augimas žolininkus verčia skubėti rinkti jų pumpurus, žievę, jaunų žolę ir žiedus. Daugelį pavasarį renkamų vaistinių augalų gerai pažįstate. Jie auga sodybose ar artimiausiuose miškuose bei pievose.
Pavasarinės raktažolės (Primula veris)
Pavasarinės raktažolės pražysta vienos pirmųjų. Pavasarinėse raktažolėse gausu vitamino C, flavonoidų, saponinų ir kitų vertingųjų junginių. Žydėjimo metu surinktomis pavasarinėmis raktažolėmis galima gydyti peršalimo ligas, migreną, dažną vidurių užkietėjimą. Pavasarinės raktažolės skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl ypač naudingos, kai patinsta įvairios kūno dalys. Pavasarinės raktažolės -efektyvi ir saugi bei atsikosėti padedanti priemonė.
Gydomosiomis savybėmis pasižymi visos pavasarinių raktažolių dalys: šaknys, lapai ir žiedai.
1. Gydymui raktažolių šaknis reikia kasti anksti pavasarį, iki augalo žydėjimo ar rudenį, kai nuvysta lapai. Raktažolių šaknis reikia džiovinti lauke ar šiltoje, gerai vėdinamoje patalpoje, subėrus plonu sluoksniu ant popieriaus. Džiovinamas raktažolių šaknis reikia reguliariai vartyti.
2. Pavasarinių raktažolių lapus reikia skinti žydėjimo pradžioje, juos nukerpant žirklėmis ar nupjaunant aštriu peiliu. Kiekviename augale reikia palikti bent pusę lapų, nes tada augalai nenusilps ir gausiai žydės.
3. Pavasarinių raktažolių lapus ir žiedus reikia išdžiovinti 8o-90°C temperatūroje, nes tada pavyks išsaugoti vitaminą C.
4. Pavasarinių raktažolių žiedus reikia atsargiai nuskinti bei išdžiovinti lauko pavėsinėse.
Pavasarinių raktažolių nuovirai
• 1 arbatinį šaukštelį džiovintų pavasarinių raktažolių lapų užpilkite 1 stikline vandens, ant silpnos ugnies virinkite 15 minučių, nukoškite. Atsikosėti padedančio nuoviro patariama gerti po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną.
• 2 valgomuosius šaukštus susmulkintų pavasarinių raktažolių šaknų užpilkite 1 stikline vandens, ant silpnos ugnies virinkite 15 minučių, leiskite nusistovėti pusę valandos, nukoškite. Gydydami šlapimtakių ligas šio nuoviro vartokite po 1/2 stiklinės 3 kartus per dieną.
Pavasarinių raktažolių antpilai
• 1 valgomąjį šaukštą susmulkintų pavasarinių raktažolių šaknų užpilkite 1/2 stiklinės verdančio vandens, leiskite nusistovėti 20 minučių, nukoškite. Jei kamuoja nemiga ar jaučiate silpnumą, šio antpilo vartokite po 25 ml 4 kartus per dieną. Atminkite, kad šis antpilas efektyviai skatina šlapimo išsiskyrimą.
• 1 valgomąjį šaukštą susmulkintų pavasarinių raktažolių lapų užpilkite 1/2 stiklinės verdančio vandens, leiskite nusistovėti valandą laiko, nukoškite. Sergantiems viršutiniųjų kvėpavimo takų ligomis bei besijaučiantiems silpnai šio antpilo patariama vartoti po 1 valgomąjį šaukštą 4 kartus per dieną.
• 1 arbatinį šaukštelį pavasarinių raktažolių žiedų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, leiskite nusistovėti 10 minučių, nukoškite. Pernelyg sudirgusiems žmonėms šio antpilo, kaip centrinę nervų sistemą raminančios arbatos, patariama gerti ryte ir vakare po 1/2 stiklinės.
Gydymas šviežiai išspaustomis sultimis
Prieš žydėjimą nuskintas pavasarines raktažoles užberkite cukrumi, laikykite stikliniame inde, tamsioje vietoje, o išsiskyrusias sultis laikykite šaldytuve. Šių organizmą stiprinančių sulčių vartokite prieš valgį po 1 arbatinį šaukštelį.
Tepalas su pavasarinėmis raktažolėmis
Gydyti odos žaizdas, nudegimus ir pragulas padeda tepalas su pavasarinėmis raktažolėmis. Verdančio vandens vonelėje ištirpinkite 250 g vazelino, suberkite 30 g džiovintų pavasarinių raktažolių lapų, kaitinkite 2 valandas, nukoškite. Paruoštą tepalą laikykite šaldytuve.
Paprastosios raktažolės kulinarijoje
Paprastąsias raktažoles galima panaudoti ir kulinarijoje, pavyzdžiui, ruošiant salotas ir verdant sriubas. Jei norite savo organizmą parai aprūpinti pakankamu vitamino C kiekiu, per dieną suvalgykite 2-3 pavasarinių raktažolių lapelius.
Išdžiovintas pavasarines raktažoles reikia laikyti popieriniuose ar medžiaginiuose maišeliuose. Sausus žiedus ir lapus galima laikyti ne ilgiau nei metus laiko, o šaknis - 3 metus.
Pavasarinių raktažolių preparatais galima gydyti:
• akių ligas; • viršutiniųjų ir apatiniųjų kvėpavimo takų ligas; • peršalimo ligas ir gripą; • anginą; • kokliušą; • šlapimtakių ligas; • malšinti galvos ir migrenos skausmus bei galvos svaigimą; • širdies ir kraujotakos sistemos ligas; • neurozę; • avitaminozę.
Kam nepatariama vartoti pavasarinių raktažolių preparatų?
• sergantiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige;
• kai kurie žmonės individualiai gali nepakęsti pavasarinių raktažolių antpilų, nuovirų ir sulčių;
• pavasarinių raktažolių preparatai stimuliuoja gimdos susitraukimus, todėl jų negalima vartoti nėščioms moterims.
Šalutinis pavasarinių raktažolių poveikis
Jei pavasarinių raktažolių vartosite pernelyg gausiai: • gali išberti odą ir niežėti; • sutrikdyti skrandžio darbą; • pykinti; • vimdyti.
Pavasarinės raktažolės kulinarijoje
Pavasarinės raktažolės efektyviai stiprina imuninę sistemą, todėl šiuos augalus naudinga vartoti ir kulinarijoje.
Omletas su raktažolėmis
Paruošti omletą reikia:
- kiaušinių;
- pavasarinių raktažolių lapų;
- pieno;
- 10 g sviesto.
Svieste kelias minutes troškinkite smulkiai supjaustytus pavasarinių raktažolių lapus. Tada užpilkite kiaušinių ir pieno mišiniu, paskaninkite druska, išmaišykite, iškepkite.
Pavasarinės raktažolės su varške ir lydytu sūreliu
4 valgomųjų šaukštų riebios varškės;
- 100 g lydytų sūrelių;
- šviežių pavasarinių raktažolių lapų;
- krapų;
- druskos.
Sutrikus šviežius pavasarinių raktažolių lapus sumaišykite su riebia varške ir lydytu sūreliu, paskaninkite krapais ir druska. Vietoje šviežių pavasarinių raktažolių lapų galima panaudoti sausus šių augalų miltelius.
Salotos su raktažolėmis
- Pavasarinių raktažolių lapų;
- virtų burokėlių;
- svogūnų laiškų;
- grietinės;
- druskos.
Sumaišykite smulkiai supjaustytus pavasarinių raktažolių lapus (galima ir žiedus); burokėlius ir svogūnų laiškus. Paskaninkite druska ir grietine.
Salotos su raktažolėmis ir morkomis
- Pavasarinių raktažolių lapų;
- morkų;
- česnakų;
- majonezo ar grietinės.
Smulkiai supjaustytus pavasarinių raktažolių lapus sumaišykite su tarkuotomis morkomis, susmulkintais česnakais, majonezu ar grietine.
Sriuba su raktažolių lapais
Pavasarinių raktažolių lapų;
- sorų kruopų;
- morkų;
- svogūnų galvučių;
- sviesto;
- mėsos sultinio ar vandens;
- druskos;
- prieskonių.
Į verdantį mėsos sultinį suberkite sorų kruopas, užvirkite. Tada suberkite pakepintas tarkuotas morkas, smulkiai supjaustytus svogūnus ir raktažolių lapus, druską ir prieskonius.
Arbata su raktažolėmis ir jonažolėmis
Ruošdami arbatą, panaudokite lygiomis dalimis džiovintų pavasarinių raktažolių ir paprastųjų jonažolių mišinį.
Pabrėžiame, kad tai - liaudiški patarimai, neįrodyti mokslinėse laboratorijose. Tik išbandyti protėvių ir perduoti iš lūpų į lūpas ateities kartoms. Mūsų tikslas informuoti. Todėl paliekame jums teisę patiems spręsti, tikėti jais ar ne, o dar geriau pasitarkite su gydytoju, dėl galimo šalutinio poveikio.
Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!
* „Paranormal.lt“ straipsniai skirti tik informaciniams ir švietimo tikslams ir nepakeičia profesionalių medicininių patarimų, diagnostikos ar gydymo. Visais klausimais apie savo sveikatos būklę visada pasitarkite su gydytoju.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Panašios naujienos
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau