Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Vaistažolės

Mėlynasis palemonas - neįtikimų gydomųjų savybių augalas

Augalas pavadintas graikų filosofo Palemono vardu. Senovės Graikijoje palemonas buvo vartojamas kaip vaistinis augalas. Palemonu graikai gydydavo gyvūnų įkandimus ir sergančiuosius dizenterija. Europos vaistinėse XIX amžiuje palemono milteliai buvo vartojami  kaip priemonė nuo pasiutusių gyvūnų įkandimų.

Mėlynasis Palemonas - Neįtikimų Gydomųjų Savybių Augalas

Vertingi šakniastiebiai

Augalo lapai panašūs į šermukšnio lapus. Kvapūs mėlyni ar balti žiedai sudaro šluotelės pavidalo žiedynus. Žydi gegužės – liepos mėnesiais. Dauginasi sėklomis ir vegetatyviai. Auga šlapiose pievose, upių ir ežerų pakrantėse, krūmuose, pelkėse. Palemonas saugotinas, dažnesnis rytiniuose Lietuvos rajonuose. Yra apie 50 skirtingų šio augalo rūšių; veikliųjų medžiagų daugiausiai turi mėlynasis palemonas (lot. Polemonium caeruleum).

Visose palemono dalyse yra triterpeninių saponinų, ypač jų daug pirmųjų ir antrųjų metų šakniastiebiuose ir šaknyse: iki 20–30 proc., dervų, krakmolo, organinių rūgščių, riebalų, mineralinių ir kitų veikliųjų medžiagų.

Vaistams vartojamos palemono šaknys su šakniastiebiais (Radix Palemonii). Jos kasamos rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais, nuvytus antžeminei augalo daliai. Iškasti šakniastiebiai greitai nuplaunami šaltu vandeniu, kad neištirptų. Jie perpjaunami išilgai į 2–4 dalis ir džiovinami gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje, ne aukštesnėje kaip 50°C temperatūroje. Išdžiuvusios šaknys turi lūžti, bet nelinkti. Tinkamai laikoma žaliava nesugenda dvejus metus.

Kontraindikacijos

Augalo veikliosios medžiagos ir jų savybės mažai ištirtos. Mėlynojo palemono preparatų nerekomenduojama naudoti, kai padidėjęs kraujo krešumas.

Sveikatinančios savybės

Palemono šaknį galima užplikyti vandeniu ir vartoti kaip arbatą. Palemono arbata vartojama kvėpavimo takų ligų gydymui – bronchitui, laringitui, karščiavimui, tuberkuliozei, pūliniams ir odos ligoms. Palemono saponinai yra puiki atsikosėjimo priemonė, nes padidina kvėpavimo takų gleivinės liaukų sekrecinę veiklą.

Medicinoje palemono šaknų nuoviras kartu su valerijonu vartojamas nuo epilepsijos, dizenterijos, nemigos, gali sumažinti drebulį, isteriją. Tai gera raminamoji priemonė gydant neurozę ir psichines bei nervų ligas. Palemonas raminamai veikia centrinę nervų sistemą, aštuonis – dešimt kartų stipriau negu valerijonas.

Palemono preparatai didina kraujo krešumą, todėl vartojamas kraujavimui stabdyti. Mažina cholesterolio kiekį kraujuje.

Palemono saponinai stimuliuoja antinksčių žievę, reguliuoja lipidų balansą, stabdo aterosklerozės vystymąsi.

Verdant palemono šakniastiebius alyvuogių aliejuje gaunami juodi dažai plaukams. Viso augalo nuoviras naudojamas plaukams skalauti.

Palemonas labai populiarus pirtyse.

Nėščiosios ir maitinančios krūtimi turėtų vengti palemono preparatų.

Palemono, ypač jaunesnio, kvapas vilioja kates. Jei turite katinų, apsaugokite palemoną aptverdami.

Mėlynojo palemono preparatai pasižymi stipriu nervų sistemą raminančiu poveikiu, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, lengvina atsikosėjimą, sergant tuberkulioze, bronchitu.

Nurodoma, kad mėlynasis palemonas iki 10 kartų stipresnė vaistinio valerijono alternatyva. Jo preparatus vartoja sergantiems nemiga.

Mėlynasis Palemonas, vaistažolės, augalai, liaudies medicina, liaudies

Rinkimas ir laikymas

Vaistinei žaliavai naudojami mėlynojo palemono šakniastiebiai. Jie kasami rudenį – rugsėjo, rugpjūčio mėnesiais. Iškastos šaknys nuplaunamos šaltu vandeniu, stambesnės perpjaunamos išilgai ir džiovinamos gerai vėdinamoje vietoje arba šildomoje džiovykloje iki 60 laipsnių temperatūroje.

Tinkamai paruošta vaistinė žaliava lūžta, yra kartoko skonio ir lengvo kvapo. Pakuojama į maišus arba ryšulius ir laikoma gerai vėdinamoje patalpoje. Tinkamai laikoma vartoti galima iki 2 metų.

Palemono šaknų nuoviras

6 g (du valgomuosius šaukštus) palemono šaknų žaliavos sudedame į emaliuotą indą ir užpilame 200 ml verdančio vandens, uždengiame, įstatome į kitą indą su vandeniu ir viriname 15 min. Paliekame 45 min. kambario temperatūroje atvėsti, po to perkošiame ir nusunkiame. Įpilame 200 ml virinto vandens. Nuovirą laikome tamsioje, vėsioje vietoje dvi paras.

Naudojamas kaip atsikosėjimo priemonė po 1 valgomąjį šaukštą 3–5 per dieną po valgio. Esant skrandžio opoms – po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną po valgio.

Mėlynasis Palemonas, vaistažolės, augalai, liaudies medicina, liaudies

Mėlynasis palemonas - veiksminga atsikosėjimą lengvinanti priemonė

Kai einame į mišką visa šeima, prižiūrimi mamos renkame vaistažoles. Vienos išvykos į mišką metu radau nuostabų augalą - mėlynąjį palemoną. Noriu papasakoti skaitytojams apie jo unikalias gydomąsias savybes.

Tai ne tik gražus augalas su mėlynais žiedais, bet ir labai efektyvi priemonė ūminiam ir lėtiniam bronchitui ir pneumonijai gydyti, o palemono preparatų atsikosėjimą skatinančios savybės yra daug stipresnės nei daugelio kitų vaistinių augalų. Gydymui naudojamas palemono užpilas ar nuoviras, kuris paruošiamas imant nuo 6 iki 8 g arba nuo 3 iki 6 g susmulkintų šakniastiebių 1 stiklinei vandens. Vartokite nuovirą arba užpilą p o 1 valgomąjį šaukštą nuo 3 iki 5 kartų per dieną po valgio.

Šakniastiebiai su šaknimis ruošiami rugpjūčio - rugsėjo mėnesiais. Jie turi būti iškasti, nuplauti vandenyje, pašalintos lapų ir stiebų liekanos ir išdžiovinti. Mėlynasis palemonas labai gerai sumažina centrinės nervų sistemos jaudrumą, nes jis turi raminantį poveikį. Šiuo atžvilgiu jis kelis kartus pranašesnis už valerijoną. Todėl jo užpilą ir nuovirą galima vartoti kaip raminamąjį vaistą nuo nemigos.

Dėl raminančių savybių palemonas teigiamai veikia skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas. Tokiais atvejais jis naudojamas kartu su pelkine katpėde. Atskirai paruoškite džiovintos katpėdės žolės užpilą ir palemono šaknų nuovirą. Pirmiausiai gerkite džiovintos katpėdės užpilą po 1 arba 2 valgomuosius šaukštus 30 minučių prieš valgį, o 2 valandas po valgio - po 1 arbatinį šaukštelį mėlynojo palemono šaknų nuoviro. Gydymo kursas yra 3 savaitės.

Mėlynojo palemono ir pelkinės katpėdės savybės pagreitina opų gijimą.

Taip pat girdėjau, kad farmacijos pramonė gamina džiovinto palemono ir katpėdės ekstraktus tabletėse, kurias prieš naudojimą reikia ištirpinti vandenyje.

Be to, mėlynojo palemono preparatai turi hemostazinį, vidutinio stiprumo antisklerotinį ir mažinantį kraujospūdį poveikį.

Norint išvengti dirginančio saponinų poveikio, mėlynojo palemono užpilą reikia vartoti tik po valgio. Didelės žolelės dozės gali sukelti vėmimą, viduriavimą, galvos skausmą ir dusulį. Tokiais atvejais širdžiai skirtos priemonės turėtų būti naudojamos kaip pirmoji pagalba, o sunkesniais atvejais reikia atlikti skrandžio plovimą ir kviesti gydytoją. Terapinėmis dozėmis mėlynasis Palemonas yra mažai toksiškas.

paranormal.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
17.12.2020 laikas 15:49 Kvapieji bazilikai (Ocinum basillicum) liaudies medicinoje
Žiemą lauke vaistinių augalų nerasite, tačiau kai kuriuos jų galima auginti ant palangių. Vaistiniams augalams nereikia daug vietos: jie puikiai auga vazonuose, įvairių dydžių ir formų dėžutėse. Svarbiausia, kad talpose pakaktų vietos vystytis vaistinių ir prieskoninių augalų šaknims. Ocinum basilli...

Skaityti daugiau

21.10.2020 laikas 19:13 Meškauogės stipresnės už uždegimus
Liaudyje meškauogės dar vadinamos meškos bruknia, meškos ausimis, dar ir miltiniukėmis, nes uogų minkštimas yra miltingos konsistencijos. Meškauogės neturi jokio skonio. Bet jas išdžiovinus, gerai sumalus į miltus, paskui išvirus piene, pagardinus sviestu ir medumi, išeina maistinga košė. Ji dar yra...

Skaityti daugiau

12.11.2022 laikas 13:33 Ką turi žinoti mėsinių galvijų, avių ir ožkų augintojai

Nors Lietuva ir apsirūpina galvijiena, tačiau aukščiausios kokybės mėsos trūksta. Todėl ateinantį finansinį laikotarpį galvijininkystės sektoriui remti numatytas intervencinių priemonių komplektas (susietoji pajamų parama, ekoschemos, rizikos valdymo bei kaimo plėtros priemonės), orientuotas...

Skaityti daugiau

19.05.2020 laikas 14:00 Juodavaisė aronija (Aronia melanocarpa) Aronijų nauda

Ką vertėtų žinoti apie vaistažoles? Juodavaisė aronija (lot. Aronia melanocarpa) - daugiametis iki 2 metrų aukščio krūmas. Lapai ištisiniai, elipsiški, atvirkščiai kiaušiniški, su smailia viršūne. Jų viršus tamsiai žalias, blizgantis, apačia šviesesnė; rudenį parausta.

...

Skaityti daugiau

19.11.2020 laikas 22:54 Kadagių Naudojimas Liaudies Medicinoje
Liaudies medicina siūlo uogas užplikyti ir gerti, gydant kepenų, šlapimo pūslės ligas, inkstų akmenligę, reumatizmą.

Skaityti daugiau