Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Vaistažolės

Levanda (Lavandula) Liaudies Medicinoje

Levanda (Lavandula) Liaudies Medicinoje

Levandos dažnai sodybose auginami ir labai naudingi augalai. Levandos atpalaiduoja raumenų spazmus ir malšina jų skausmus. Šiuos augalus galima panaudoti ir kaip antidepresantus bei priemones, padedančias malšinti migrenos skausmus ir gydyti nemigą. Jei kelis lašus eterinio levandų aliejaus užlašinsite ant pagalvės, gerai miegosite visą naktį. Be to. levandos naikina žalingąsias bakterijas, yra puikus antiseptikas, todėl šie augalai kartu su muilu ir šampūnu tinka kūno priežiūrai.

Yra apie 30 levandų veislių, kurios reikalauja skirtingos priežiūros. Ant palangių geriausiai auginti tikrąsias levandas, kurios dar vadinamos siauralapėmis levandomis (Lavandula anqustifolia).

Kažkada levandos buvo vartojamos balzamavimui ir religinėms apeigoms, o dabar plačiai naudojamos parfumerijoje, aromaterapijoje ir virtuvėje. Lotyniškasis levandų pavadinimas kilęs iš žodžio „bavare“ -„plauti“. Taip šis augalas pavadintas todėl, kad levandos seniau buvo beriamos į vandenį iškilmingiems apiplovimams.

Levandų eterinis aliejus dažnai vartojamas aromaterapijoje, o džiovintos levandos - būtinas prancūzų virtuvės prieskonis. Džiovintų levandų galima berti į ruošiamas arbatas bei vaistinių augalų antpilus.

Levandos efektyviai naikina žalingąsias bakterijas ir mikrobus, malšina skausmus ir padeda atsikosėti, todėl nuo seno vartojamos liaudies medicinoje kaip antiseptikas ir sudirgusią centrinę nervų sistemą raminanti priemonė.

Levanda, Lavandula, botanika, vaistažolės, liaudies medicina, liaudies

Levandos liaudies medicinoje

4 g žydinčių levandų viršūnėlių užpilkite 120 ml verdančio vandens, leiskite nusistovėti, gerkite vietoje arbatos. Jei į šį antpilą įpilsite 30 ml vyno acto, šiuo tirpalu galėsite skalauti bumą ir gerklę.

• Liaudies medicinoje dažniausiai vartojami levandų žiedai, kurie lengvai ramina sudirgusią centrinę nervų sistemą, malšina spazmus. Levandų žiedų preparatais patariama gydyti neurasteniją centrinės nervų sistemos ligų sukeltą padažnėjusį širdies plakimą, malšinti galvos skausmus.

Širdies neurozių, kai padažnėja širdies plakimas, gydymas

3 arbatinius šaukštelius susmulkintų levandų žiedų užpilkite 0,5 litro verdančio vandens, leiskite nusistovėti valandą laiko, nukoškite. Šio antpilo patariama vartoti po puse stiklinės 2-3 kartus per dieną.

Nervinės įtampos malšinimas

5 g levandų žiedų užpilkite 1 litru verdančio vandens, leiskite nusistovėti 5 minutes, nukoškite. Malšindami padidėjusią nervinę įtampą, šio antpilo per dieną išgerkite 3-4 puodelius. Šio antpilo stiklinę naudinga išgerti ir prieš miegą, jei kamuoja nemiga.
Žarnyno spazmų gydymas ir apetito gerinimas

Malšindami žarnyno spazmus ir gerindami pablogėjusį apetitą per dieną išgerkite 3-4 puodelius džiovintų levandų žiedų antpilo (1 puodelį antpilo išgerkite prieš miegą). Ruošdami antpilą 1-2 arbatinius šaukštelius džiovintų levandų žiedų užpilkite 150 ml verdančio vandens, leiskite nusistovėti 10 minučių, nukoškite.

Vabzdžių įgėlimų ir infekcinių odos ligų gydymas

100 g levandų žiedų užpilkite 0,5 litro degtinės, tamsioje vietoje leiskite nusistovėti 2 savaites, nukoškite. Šiuo antpilu 2-3 kartus per dieną sutepkite vabzdžių sugeltas ir infekcinių ligų pažeistas odos vietas.

Levanda, Lavandula, botanika, vaistažolės, liaudies medicina, liaudies

Kraujotakos sutrikimų gydymas

20-100 g džiovintų levandų žiedų užpilkite 20 litrų šilto vandens, leiskite nusistovėti, nukoškite, antpilą perpilkite į karšto vandens vonią. Tokioje vonioje naudinga pagulėti sergantiems vegetokraujagysline distonija ir besiskundžiantiems kraujotakos sutrikimais.

Skrandžio, žarnyno ir tulžies pūslės skausmų malšinimas

2-3 arbatinius šaukštelius susmulkintų levandų žiedų užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, leiskite nusistovėti 15 minučių, nukoškite. Malšindami skrandžio ir žarnyno bei tulžies pūslės skausmus, šio antpilo patariama gerti po 1/2 stiklinės 3-4 kartus per dieną.

Migrenos skausmų malšinimas

6 g levandos žolės užpilkite 1 litru verdančio vandens, leiskite nusistovėti, nukoškite. Malšindami migrenos skausmus, šio antpilo vartokite po 1/2 stiklinės 3-4 kartus per dieną.

Galimas šalutinis levandų poveikis

Levandos turi estrogenų (moteriškųjų hormonų), todėl paaugliams patariama nevartoti produktų su levandomis ir eterinio levandų aliejaus.

• Levandos natūraliai atpalaiduoja, todėl jų negalima vartoti kartu su sudirgusią centrinę nervų sistemą raminančiais vaistais, nes veikiami šio mišinio tapsite pernelyg mieguisti.

• Eterinis levandų aliejus gali būti pavojingas nėščioms moterims ir mėtoms bei panašiems augalams alergiškiems žmonėms.

Pabrėžiame, kad tai - liaudiški patarimai, neįrodyti mokslinėse laboratorijose. Tik išbandyti protėvių ir perduoti iš lūpų į lūpas ateities kartoms. Mūsų tikslas informuoti. Todėl paliekame jums teisę patiems spręsti, tikėti jais ar ne, o dar geriau pasitarkite su gydytoju, dėl galimo šalutinio poveikio.

Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!

* „Paranormal.lt“ straipsniai skirti tik informaciniams ir švietimo tikslams ir nepakeičia profesionalių medicininių patarimų, diagnostikos ar gydymo. Visais klausimais apie savo sveikatos būklę visada pasitarkite su gydytoju.

paranormal.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
03.03.2019 laikas 12:31 Arganų vaisių aliejus

Arganų medžiai ne vien dovanoja nuostabius vaisius, bet savo egzistavimu atlieka ir svarbią ekologinę funkciją. Patys būdami labai atsparūs sausrai (nenuostabu, nes jų šaknys siekia net 30 metrų gylį!), savo šešėliu apsaugo aplinkinius augalus nuo perdžiūvimo, o giliai po žeme saugo dirvą nuo ero...

Skaityti daugiau

08.07.2021 laikas 20:47 Kuo naudingos Šeivamedžio uogos? Receptai

Kaip minėta, juodauogių šeivamedžių uogos, skirtingai nuo raudonuogių, yra valgomos, rūgščiai saldaus skonio. Iš jų gaminamas marmeladas, putėsiai, želė, uogienė, sirupas, džemas, actas. Jos taip pat džiovinamos. Buvo laikai, kai juodauogių šeivamedžių uogomis dažydavo vyną, su jomis ruošdavo kav...

Skaityti daugiau

28.03.2023 laikas 18:46 Kastuvu nepakasite: ką daryti, jei jūsų sodo dirva labai kieta?
Kietas dirvožemis sode yra dažna problema. Ją sunku kasti, kartais net kastuvu, daržovės blogai auga, o vanduo sunkiai įsigeria į dirvą. Šiame straipsnyje skaitykite, kodėl žemė sode tampa kieta ir kaip ją suminkštinti....

Skaityti daugiau

26.05.2020 laikas 13:23 Bruknių nauda organizmui
Kodėl sveika valgyti bruknes? Ką verta žinoti apie bruknes? Bruknių lapų arbata nepatariama piktnaudžiauti ir vyrams – jos perteklius gali pažadinti lėtines šlapimo sistemos organų ligas, neigiamai veikti lytinę funkciją...

Skaityti daugiau

29.11.2020 laikas 13:03 Paprastoji Rykštenė – Gydomosios Savybės
Vaistams vartojama viršutinė stiebų dalis su žiedynais (žolė), o kartais ir šaknys. Paskleista plonu sluoksniu žolė džiovinama sausoje gerai vėdinamoje vietoje, dažnai pavartant. Paprastoji rykštenė skleidžia malonų aromatą, kuris džiovinant susilpnėja. Sausa žolė yra kartoko sutraukiančio skonio. V...

Skaityti daugiau