Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Daržovės

Niekada nedarykite to: klaidos, dėl kurių pomidorų derlius bus prastas

Niekada nedarykite to: klaidos, dėl kurių pomidorų derlius bus prastas

Jei norite užauginti gerą pomidorų derlių - teks išmokti keletą svarbių taisyklių.

Beveik visi pradedantys daržininkai pereina etapą, kuris vadinamas "žemės dirbimas - tai loterija". Šios pozicijos argumentai paprasti ir aiškūs - po pirmųjų nesėkmių išblėsta euforija, kad nusipirkote maišą brangių sėklų. Realybė tokia, kad dėl kažkokių priežasčių ne viskas dygsta, o tai, kas dygsta, neauga, nežydi ir neduoda derliaus.

Tuomet ateina suvokimas, kad nei rimtos finansinės investicijos į daigus ir sodinukus, nei valandų, praleistų prie lysvių, skaičius negarantuoja, kad pasėliai nežus nuo karščio, liūčių, šalnų ar kenkėjų.

Tačiau laikui bėgant tie, kurie nepasidavė po kelių pirmųjų nesėkmių, taip pat pradeda suvokti, kad tai visai ne tokia loterija, kaip kadaise atrodė. Klaidas ir nesėkmes keičia patirtis ir aiškus suvokimas, kad sėkmė sode priklauso ne nuo laimingo bilieto, o nuo pagrindinių žinių.

Kaip auginti pomidorus

Pomidorus auginti galima keliais būdais. Sėklas galite užsiauginti patys, išrinkdami jas iš prinokusio pomidoro, išdžiovindami saulėje ir laikydami vėsioje, tamsioje vietoje, kol kitą sezoną pasodinsite į žemę. Taip tiksliai žinosite, kokio skonio, spalvos ir dydžio pomidorus sodinsite.

Sėklų galite nusipirkti parduotuvėje. Jei perkate sėklas parduotuvėje, galite būti tikri, kad kenkėjų ant lysvės atsiras kuo mažiau, nes prieš parduodant sėklos apdorojamos cheminėmis medžiagomis.

Kalbant apie sodinimą, vienos taisyklės nėra. Vieni sodininkai mieliau sodina sėklas tiesiai į atvirą gruntą, kiti įsitikinę, kad pomidorų vieta yra šiltnamyje, o ne atvirame grunte, dar kiti metai iš metų augina daigus ant palangės ar balkone ir tik sušilus dirvai sodina pomidorus į lysves.

Neįmanoma pasirinkti vieno teisingo metodo, nes kiekviename darželyje gali būti visiškai skirtingos sąlygos ir tai, kas tinka vienai vietovei, kategoriškai netinka kitai. Saulė, pavėsis, dideli medžiai šalia lysvių, dirvožemio sudėtis, gruntinio vandens gylis - visi šie veiksniai turi įtakos derliui ir į visus juos reikia atsižvelgti sodinant daigus.

Jei bandote išsiaiškinti, kaip auginti pomidorus, žingsnis po žingsnio pateikiamos šios instrukcijos:

  • sodinkite daigus į durpių vazonėlius;
  • laikykite juos bute, kol lauko temperatūra nukris žemiau 18 laipsnių Celsijaus;
  • sodinukus sodinkite saulėtoje sklypo pusėje.

Laistykite tik nusistovėjusiu kambario temperatūros vandeniu. Trąšas naudokite labai atsargiai.

Kokias sąlygas mėgsta pomidorai

Jei nežinote, kaip gauti gerą pomidorų derlių, vadovaukitės tuo, ką mėgsta augalai. Sodindami augalus į lysvę turite atsižvelgti į tai:

  1. dirvos temperatūrą;
  2. oro temperatūrą;
  3. laistymo dažnumą;
  4. trąšų kiekį ir sudėtį.

Kitaip tariant, pomidorai mėgsta šilumą ir nepakenčia pavėsio. Be to, juos reikia saikingai laistyti, o augalai labai išrankūs bet kokioms trąšoms ir pašarams.

Dalydamiesi patirtimi, kaip teisingai auginti pomidorus namuose, patyrę sodininkai rekomenduoja vadovautis sodininkystės kalendoriais, o prieš sodinant daigus būtinai patikrinti artimiausių 2-3 savaičių orų prognozę.

Jei prognozuojamos šalnos arba smarkus lietus, daigų sodinti nereikėtų.

Pagrindinės pomidorų auginimo klaidos

Pomidorų auginimas atvirame grunte nėra pati lengviausia užduotis ir, norite to ar ne, turėsite atsižvelgti į keletą svarbių dalykų. Geras pomidorų derlius priklausys ne tik nuo jūsų pasodintos veislės, bet ir nuo jūsų žinių.

Augindami pomidorus, neturite:

  • sodinti daigų į nešildomą dirvą;
  • sodinti pomidorų, kol nėra pastovios bent 18-22 laipsnių Celsijaus temperatūros;
  • leisti daigams nušalti;
  • daigus laistyti šaltu vandeniu;
  • naudoti per daug herbicidų.

Pomidorai nemėgsta šalčio. Faktas tas, kad pomidorai yra gana kaprizinga kultūra. Optimali temperatūra šiam augalui yra 23-25 laipsniai Celsijaus. Esant mažesnėms reikšmėms, augalo augimas sustoja. Jei vaisiai nespėjo susiformuoti, o oro temperatūra nukrenta iki 10-15 laipsnių Celsijaus, derliaus nebus. Net jei augalas jau pradėjo žydėti, kiaušinėliai visiškai nukris, jei temperatūra taps žemesnė. Todėl niekada nesodinkite pomidorų nepatikrinę orų prognozės. Ši kultūra nemėgsta šalčio. Ir dirva, ir oras turi būti šilti, kitaip augalas žus. 

Jei kalbame ne apie daigų sodinimą ant palangės, o apie tai, kaip auginti pomidorus lauke, atvirame grunte, reikėtų manyti, kad šis augalas nemėgsta pavėsio. Pomidorų tikrai nereikėtų sodinti užtamsintose sodo vietose arba po medžiais. Jei pomidorus sodinsite šalia didelių krūmų, pavyzdžiui, aviečių, serbentų ar agrastų, galite pamiršti apie derliaus planus. Aukštas augalas teiks pavėsį, o vaisiai arba visai neužaugs, arba bus labai maži.

Dar viena klaida, kurią daro pradedantieji sodininkai, bandydami išsiaiškinti, kaip auginti pomidorus namuose, yra per didelis herbicidų naudojimas. Pomidorus auginti nėra lengva, jie labai jautrūs bet kokioms cheminėms medžiagoms, taip pat organiniams priedams. Be to, pomidorai nemėgsta azoto trąšų. Dėl herbicidų pertekliaus augalas patiria cheminius nudegimus, kurie gali pasireikšti sulėtėjusiu augimu. Jei lapų lajos jau susiformavusios, ant jų gali atsirasti didelių šviesių ar tamsių dėmių. Pėdsakų atsiranda ir ant jau susiformavusių, bet dar nesubrendusių vaisių.

paranormal.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
02.03.2019 laikas 10:24 Abrikosų kauliukų aliejus

Abrikosų kauliukų aliejus - švelniai marcipanais kvepiantis gelsvos spalvos bei lengvos tekstūros aliejus, kuriame gausu vitamino A, saugančio odą nuo pleiskanojimo, išsausėjimo, įtrūkimų ir uždegimų, vitamino E Šiame aliejuje taip pat gausu nepakeičiamųjų riebalų rūgščių, Omega-6 ir Omega-9, min...

Skaityti daugiau

14.03.2024 laikas 10:18 Ką daryti, jei Amalai užaugo ant vaismedžių?
Ant medžių dažniausiai aptinkama žiemą, kai nukrenta tanki lapija ir kraštovaizdis tampa vienspalvis. Šakose įstrigę gelsvai žali rutuliukai yra gražūs, bet kai jie pasirodo sode, kyla klausimas: ar vaismedžiams kažkas atsitiko? Kaip galime jiems padėti?...

Skaityti daugiau

26.05.2023 laikas 18:27 Aspirinas, skirtas gėlėms laistyti: menkavertė mityba, kuri daro stebuklus
Gražios gėlės ant palangės - kiekvienos namų šeimininkės pasididžiavimas. Visi mėgsta kambarinius augalus. Tačiau pripažinkime, kad ne visi augina tikrai gražius augalus. Kai kurie žmonės po dviejų ar trijų nesėkmių nusprendžia, kad sodininkystė - ne jiems. Kiti bando išsiaiškinti, kas vyksta, ir an...

Skaityti daugiau

21.01.2021 laikas 20:51 Levanda (Lavandula) Liaudies Medicinoje
Levandos dažnai sodybose auginami ir labai naudingi augalai. Levandos atpalaiduoja raumenų spazmus ir malšina jų skausmus. Šiuos augalus galima panaudoti ir kaip antidepresantus bei priemones, padedančias malšinti migrenos skausmus ir gydyti nemigą....

Skaityti daugiau

17.09.2020 laikas 20:24 Sūriąja žole (šlaitinė druskė) įveiksiu negalavimus
Mano močiutė labai saugojo šiuos augalus, nes jie yra vieni iš nedaugelio, gydančių kepenų cirozę. Būtent tokia diagnozė kažkada supažindino mane su viena nuostabia moterimi ir smarkiai pakeitė mano požiūrį į gyvenimą....

Skaityti daugiau