Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Sodas

Pomidorų genėjimas gauti maksimalų derlių

Pomidorų genėjimas gauti maksimalų derlių

Kiekvienas iš mūsų, jei kada nors bandė auginti pomidorus, yra girdėjęs, kad ne visus pomidorus reikia genėti vienodai.

Pomidorus auginti nėra pernelyg sudėtinga, tačiau yra keletas dalykų, į kuriuos svarbu atsižvelgti juos auginant, kad būtų pasiekta geriausių rezultatų.

Ekspertas portalui „Express.co.uk" papasakojo, kokia yra pagrindinė gudrybė genint pomidorus. 

Kodėl reikia pašalinti antrininkus

Genėjimas gali padėti užtikrinti, kad augalai gautų pakankamai oro ir nebūtų perkrauti. Tai gali užtikrinti gerą vaisių kokybę, išlaikyti augalus sveikus ir padėti padidinti derlių.

Pagrindinis genėjimo tikslas - pašalinti nereikalingas augalo dalis, kurios vartoja energiją, vandenį ir maistingąsias medžiagas, o prie pomidorų derliaus reikšmingai neprisideda. Tai ypač pasakytina apie ataugas (ūglius), augančias tarp kamieno ir šakų.

Leidžiant ūgliams augti, jie nukreipia augalo energiją nuo vaisių auginimo ir prisideda prie per didelio lapų augimo. Vėliau šie ūgliai taip pat gali išauginti žiedus ir vaisius, tačiau jie bus maži ir ne tokie saldūs bei sultingi.

Dėl per didelio ūglių augimo krūmas taip pat tampa perpildytas. Pagrindinė lapų paskirtis - gaminti energiją fotosintezės būdu, o tam reikia pakankamai saulės šviesos.

Jei krūmas pernelyg vešlus, lapai gali negauti pakankamai saulės šviesos, o tai neigiamai veikia vaisių nokimo greitį ir kokybę. Peraugusius krūmus reikėtų genėti, kad vaisiai greičiau sunoktų.

Dėl per didelio tankumo taip pat gali padidėti drėgmė ir sumažėti oro cirkuliacija. Tokiomis sąlygomis klesti daugelis grybinių ligų sukėlėjų. Todėl pašalinus paupius sumažėja grybinių ligų, tokių kaip fitoftorozė, kladosporiozė, alternariozė, septoriozė ir kitų, rizika.

Pomidorų genėjimas gauti maksimalų derlių

Pomidorų genėjimą lemiančių veiksnių genėjimas

Sodininkai taip pat turėtų profilaktiškai pašalinti apatinius lapus, kurie liečiasi su dirva. Daržininkams svarbu prisiminti, kad yra determinantinių ir indeterminantinių pomidorų veislių.

Determinantiniai pomidorai taip vadinami todėl, kad jų aukštis ir gyvenimo trukmė yra riboti. Jie turi viršutinį žiedyną, už kurio krūmas neauga.

Determinantiniai pomidorai yra kompaktiški ir gerai tinka regionams, kuriuose vasaros trumpos, nes jų aukštis siekia apie 30-70 cm, o vaisius užmezga trumpai, po to pamažu nudžiūsta.

Genint šiuos pomidorus reikia pašalinti šakas, kurios auga pavėsyje ir neturi žiedų. Kompaktiškesnis krūmas, užtikrins tolygų žaliosios masės pasiskirstymą, leis visiems lapams gauti deguonies ir pakankamai saulės šviesos.

Indeterminantinių pomidorų genėjimas

Indeterminantiniai pomidorai, kaip rodo pavadinimas, neturi viršutinio žiedyno. Todėl jie auga ir veda vaisius visą sezoną ir gali užaugti iki 200-300 cm aukščio. Indeterminantiniai pomidorai puikiai tinka šiltnamiams ir regionams, kuriuose vasaros būna ilgos ir šiltos.

Indeterminantiniai pomidorai turi storą pagrindinį stiebą, iš kurio išauga visos kitos šakos. Jei auginate indeterminantinius pomidorus, nenukirpkite pagrindinio stiebo, tik šonines šakas, kitaip augimas aukštyn sustos.

Kitu atveju sodininkai gali laikytis determinantinių pomidorų genėjimo taisyklių, t. y. pašalinti bespalvius ūglius, dėl kurių krūmas tampa per tankus, ir išpjauti šakas bei lapus, kurie liečia žemę.

Kaip genėti pomidorus

Kaip ir genėdami bet kurį kitą augalą, sodininkai visada turėtų naudoti švarius, aštrius peilius arba sodo žirkles. Kad į žaizdas nepatektų grybelinių ar bakterinių ligų sukėlėjų, genėjimo įrankį dezinfekuokite alkoholiu arba kalio permanganato tirpalu. 

Būkite atsargūs, kad nenukirptumėte per daug ir nepašalintumėte šakų su per daug žiedų ir lapų, nes tai trukdys vaisiams derėti ir augalui kels stresą. Lapai yra atsakingi už energijos gamybą, o jei jų bus per mažai, neužteks energijos normaliam augimui ir vaisių užmezgimui. Krūmas turi būti tolygiai apaugęs šakomis ir lapais.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
15.07.2020 laikas 11:12 Mėlynės vaistas nuo senatvės

Jei norime ilgai išlikti jaunos, per dieną turėtume suvalgyti ne mažiau kaip stiklinę mėlynių.

Mėlynėse yra tiek antioksidantų, kad jų nevalgyti (ypač sezono metu), yra tiesiog žiaurus nusikaltimas. Stiklinė per dieną - ir būsite kaip nauja! Na, beveik.

...

Skaityti daugiau

11.08.2019 laikas 10:47 Margainių sėklų aliejus

Margainių aliejus naudojamas kosmetikoje kaip efektyvi odos ir plaukų maitinimo ir drėkinimo priemonė, ypač rekomenduojamas nudegimų, žaizdelių pažeistai odai prižiūrėti, pleiskanotai, sausai, ir probleminei odai, plaukų bei nagų stiprinimui ir augimui gerinti, vystančios, senstančios odos prieži...

Skaityti daugiau

03.06.2024 laikas 09:09 Hortenzijos sukraus daugiau žiedų, jei nepamiršite padaryti tai
Hortenzijos – kiekvieno sodo puošmena. Vasarą žydinčios hortenzijos praskaidrina mūsų kraštovaizdį. Tačiau, norint iš jų gauti kuo daugiau naudos, reikia atlikti vieną esminę užduotį.

Skaityti daugiau

21.02.2021 laikas 17:21 Trikertės žvaginės: nežinomi receptai

Šie paprasti vaistiniai augalai paplitę įvairiuose kraštuose. Jie pasižymi kraujavimą stabdančiu, hipotenziniu, karščiavimą stabdančiu, tulžies, šlapimo išsiskyrimą skatinančiu, rišančiu poveikiu. Trikerčių žvaginiu antpilai vartojami, gydant skrandžio ir virškinimo trakto, inkstų, šlapimo pūslės...

Skaityti daugiau

30.06.2020 laikas 19:34 Ajeras liaudies medicinoje: gydomosios savybės

Liaudyje jį vadina paprastuoju ajeru, pelkiniu ajeru ar juodąja šaknimi. Viename senoviniame žinyne apie šį augalą sakoma, kad «ajeras - vandeninė rojaus žolė...

Skaityti daugiau