Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Vaistažolės

Paprastoji Rykštenė – Gydomosios Savybės

Paprastoji Rykštenė – Vaistažolė Inkstams

Manoma, kad paprastoji rykštenė buvo žinoma jau germanams kaip žaizdas gydanti žolė. Nuo XIII amžiaus rykštenė minima ir kaip šlapimą varanti priemonė. Nuo to laiko ji naudojama profilaktiškai ir kaip gydomoji priemonė nuo akmenų susidarymo.

Paprastoji rykštenė – graižažiedžių šeimos daugiametis 60–100 cm aukščio žolinis augalas. Dažna visuose mūsų šalies rajonuose. Auga sausuose spygliuočių ir lapuočių miškuose, miško aikštelėse, krūmuose, saulėtuose šlaituose, pievose. Žydi rykštenės liepos–spalio mėnesiais. Rudenines pamiškes ir šalikeles rykštenės papuošia skaisčiai geltonais žiedynais, todėl ne veltui jos kai kuriose šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, dar vadinamos auksarykštėmis.

Vaistams vartojama viršutinė stiebų dalis su žiedynais (žolė), o kartais ir šaknys. Paskleista plonu sluoksniu žolė džiovinama sausoje gerai vėdinamoje vietoje, dažnai pavartant. Paprastoji rykštenė skleidžia malonų aromatą, kuris džiovinant susilpnėja. Sausa žolė yra kartoko sutraukiančio skonio. Vartotina dvejus metus.

Gydomosios savybės

Paprastosios rykštenės žolėje yra rauginių, karčiųjų ir dažančių medžiagų, gleivių, cukraus, flavonoidų (rutino, kvercetino, kvercitrino, astragalino, narcisino), saponinų, acto, salicilo ir nikotino rūgščių, eterinio aliejaus, alkaloidų, vitaminų C, PP ir mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, mangano, cinko, aliuminio). Šaknyse yra inulino.

Paprastosios rykštenės pasižymi stipriu šlapimą varančiu, uždegimą slopinančiu, antiseptiniu ir akmenis tirpdančiu poveikiu. Rykštenės preparatai skatina medžiagų apykaitą ir gali būti vartojami sergant inkstų ir kepenų ligomis, esant akmenų ir smėlio inkstuose, gydant vyresnio amžiaus žmonių šlapimo sutrikimus (šlapimo nelaikymą ar susilaikymą). Paprastosios rykštenės preparatai skaldo akmenis inkstuose ir šlapimo pūslėje, vėliau smėlį pašalina iš organizmo. Rykštenės preparatai vartojami sergant lėtinėmis odos ligomis, viduriuojant, sergant reumatu, podagra, bronchine astma, kokliušu, vandenlige, padidėjus prostatai, sergant tulžies pūslės akmenlige ir skorbutu.

Dėmesio: rykštenių preparatai nevartojami sergant ūminiu glomerulonefritu (inkstų uždegimu, per kurį daugiausia pažeidžiami inkstų kamuolėliai), nėštumo metu. Augalas šiek tiek toksiškas, todėl prieš gydantis rykštenės preparatais būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Rykštenių arbata ir antpilai

* Paprastosios rykštenės arbata: 2–3 šaukštus rykštenių lapų užpilkite puse litro šalto vandens, užvirkite, apie 2 minutes palikite pritraukti, paskui nukoškite. Sirgdami šlapimo pūslės uždegimu gerkite arbatos gurkšneliais po 3 puodelius kasdien, kol sveikata pagerės. Be to, rykštenės arbata stiprina dantenas, gerina virškinimą. Ši arbata naudinga ir sergant podagra.

* Paprastosios rykštenės žolės antpilas: 2 šaukštelius susmulkintos žaliavos užpilkite 250 ml verdančio vandens, uždenkite ir palikite 4 valandas, paskui nukoškite. Jei sergate lėtinėmis inkstų ligomis, tulžies pūslės akmenlige, reumatu, podagra, dažna skauda skrandį, šio antpilo gerkite po ketvirtadalį stiklinės prieš valgį.

* Jei sergate inkstų uždegimu: 2 šaukštus paprastųjų rykštenių žolės užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, uždenkite ir palikite 4–6 valandas, paskui nukoškite. Šio antpilo gerkite (galima ir su medumi) po ketvirtadalį arba po pusę stiklinės 4 kartus per dieną prieš valgį.

Šviežios žolės nuovirai

* Jei sergate lėtiniu inkstų uždegimu: 2 šaukštus susmulkintos šviežios paprastųjų rykštenių žolės užpilkite puse litro verdančio vandens, pavirkite 5–7 minutes ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite 3 valandas, paskui nukoškite. Gerkite nuoviro po ketvirtadalį stiklinės 4 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.

* Jei sergate tulžies pūslės akmenlige, plaučių tuberkulioze, diarėja (viduriuojant): 2 šaukštelius susmulkintos šviežios paprastųjų rykštenių žolės užpilkite stikline verdančio vandens, užvirkite, uždenkite ir palikite 4 valandas, paskui nukoškite. Gerkite nuoviro po ketvirtadalį stiklinės 4 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.

Naudojimas išoriškai

* Kaulų lūžių, pūliuojančių ir ilgai negyjančių odos žaizdų gydymas: 5–6 šaukštus susmulkintos paprastųjų rykštenių žolės užpilkite puse litro degtinės, palikite tamsioje vėsioje vietoje 4–5 savaites, kasdien pakratykite, paskui nukoškite. Gydydami kaulų lūžius, pūliuojančias ir ilgai negyjančias žaizdas, ant gydomų vietų dėkite šiame antpile suvilgytus kompresus. Juos galima laikyti gana ilgai. Jei gydoma vieta parausta, kompresą nuimkite, paraudusią vietą sutepkite augaliniu aliejumi.

* Jei sergate odos tuberkulioze: sausus paprastosios rykštenės žiedynus sutrinkite į miltelius ir sumaišykite su grietinėle. Gautu mišiniu įtrinkite tuberkuliozės pažeistas odos vietas. Toks gydymas veiksmingas: gydomos vietos gana greitai užsitraukia plėvele, ir žaizdos netrukus užgyja.

Gydomieji mišiniai

* Jei sergate inkstų ligomis: susmulkinti ir lygiomis dalimis sumaišykite paprastųjų rykštenių, tikrųjų lipikų ir baltažiedžių notrelių žolės. Kupiną šaukštelį mišinio užpilkite 250 ml verdančio vandens, palikite trumpam pritraukti, paskui nukoškite. Arbatos gerkite gurkšneliais po 3 puodelius per dieną.

* Jei sergate inkstų uždegimu: susmulkinkite ir sumaišykite lygiomis dalimis paprastųjų rykštenių ir trispalvių našlaičių žolės, miškinių dedešvų lapų, šlaitinių dirvenių šaknų, juoduogių šeivamedžių žiedų, paprastųjų kadagių vaisių. Šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, pavirkite 10 minučių ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite valandą, paskui nukoškite. Gerkite nuoviro po trečdalį arba po pusę stiklinės 3–4 kartus per dieną prieš valgį.

* Jei sergate kepenų ir tulžies takų ligomis: susmulkinkite ir sumaišykite po šaukštą džiovintų paprastųjų rykštenių ir paprastųjų jonažolių žolės bei pipirmėčių lapų. Vaistažolių mišinį sumaišykite ir sutrinkite į miltelius (sumalkite kavamale). Šių miltelių vartokite po šaukštelį 3 kartus per dieną, užsigerdami morkų sultimis.

* Vaistinių augalų mišinys išvešėjusiai prostatai ir cistitui gydyti: susmulkinkite ir lygiomis dalimis sumaišykite paprastųjų rykštenių žolės, islandinių kerpenų, paprastųjų amalų lapų ir juodųjų tuopų pumpurų. Šaukštą vaistažolių mišinio užpilkite 250 ml verdančio vandens, uždenkite ir palikite 3–4 valandas, paskui nukoškite. Gerkite antpilo po ketvirtadalį stiklinės 3 kartus per dieną po valgio.

Autorius: Remigija Zinkevičienė


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
24.10.2020 laikas 14:12 Geroji gydytoja kerpena – natūralių antibiotikų šaltinis

Liaudies medicina kerpenas naudoja labai plačiai. Apgaubiantis poveikis virškinimo trakto gleivinei padeda stabilizuoti išskiriamąją skrandžio liaukų funkciją, sergant hiperacidiniu gastritu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, kolitu, viduriuojant, slopina potraukį vemti, esant ankstyvaj...

Skaityti daugiau

11.08.2019 laikas 10:47 Margainių sėklų aliejus

Margainių aliejus naudojamas kosmetikoje kaip efektyvi odos ir plaukų maitinimo ir drėkinimo priemonė, ypač rekomenduojamas nudegimų, žaizdelių pažeistai odai prižiūrėti, pleiskanotai, sausai, ir probleminei odai, plaukų bei nagų stiprinimui ir augimui gerinti, vystančios, senstančios odos prieži...

Skaityti daugiau

06.09.2020 laikas 09:59 Mėlynasis palemonas - neįtikimų gydomųjų savybių augalas
Augalas pavadintas graikų filosofo Palemono vardu. Senovės Graikijoje palemonas buvo vartojamas kaip vaistinis augalas. Palemonu graikai gydydavo gyvūnų įkandimus ir sergančiuosius dizenterija. Europos vaistinėse XIX amžiuje palemono milteliai buvo vartojami  kaip priemonė nuo pasiutusių gyvūnų įkan...

Skaityti daugiau

09.04.2019 laikas 09:41 Kviečių gemalų aliejus
Kviečių gemalų aliejus labai vertinamas dėl nemažo nepakeičiamųjų riebalų rūgščių (Omega-3, Omega-6 ir Omega-9) kiekio.  apsaugines funkcijas. Be to, kviečių gemalų aliejus laikomas vienu didžiausiu vitamino E, gerinančio odos išvaizdą ir spalvą, užkertančio kelią smulkių raukšlelių susidarymui, šal...

Skaityti daugiau

10.04.2021 laikas 09:50 Špinatai: Veislės, Savybės, Naudojimas
Ar žinojote…kad špinatuose sostinėje Kristlsityje, Teksaso valstijoje, 1937 metais buvo pastatyta skulptūra pagerbiant karikatūristą E. K. Segarą ir jo animacinių filmų personažą Popajų, kuri įtakos dėka špinatų apyvarta, manoma padidėjo net 33 proc.?...

Skaityti daugiau