Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Ūkininkas

Avių ir ožkų augintojai vis dar nenoriai registruoja kergimus

  • 06.01.2023
  • 0.0 Reitingas
  • 623 Peržiūros
  • Aptarti

Avių ir ožkų augintojai vis dar nenoriai registruoja kergimus

Galvijų, kiaulių, avių, ožkų ir arklinių gyvūnų veisimas ekonominiu ir socialiniu požiūriu užima strateginę vietą Sąjungos žemės ūkyje ir juo prisidedama prie Europos Sąjungos kultūros paveldo.

Veislininkystėje kilmės duomenys yra patys svarbiausi. Jie taip pat gali padėti didinti ūkio produktyvumą. „Turint pilna bandos kilmės informaciją galima išskaičiuoti statistiškai vieno ar kito reproduktoriaus savybes  (pvz. iš vieno reproduktorius dažniau gaunami dvynukai, iš kito gimsta tik po vieną, galima nustatyti, reproduktoriaus įtaką palikuonių gyvybingumui, sveikatingumui ir daugybę kitų ūkio ekonomikai naudingų dalykų).  Todėl labai rekomenduojama kergimus registruoti ne tik dėl to kad reikia, bet ir iš to gauti realią ūkiui naudingą informaciją“, - teigia Veislininkystės skyrius vedėja Dalia Laureckaitė-Tumelienė.

Anot Veislininkystės skyriaus vedėjos, kergimo fakto registravimas duoda pilnesnę gyvulio informaciją. Sistema pati iš kergimo fakto pagal algoritmus vėliau registruojant atvestu jauniklius priskiria tėvus, o tai reiškia, kad sistemoje bus nurodyta ne tik motina bet ir tėvas.

VMVT atliko VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo Ūkinių gyvūnų registro Gyvulių veislininkystės informacinėje sistemoje registruotų duomenų analizę. Buvo vertinama kiek Lietuvoje registruotų avių ir ožkų, atvestų 2021-2022 metais, neturi tėvų informacijos.

Nustatyta, kad daugiau nei 90 proc. Lietuvoje atvestų avių ir daugiau nei 93 proc. Lietuvoje atvestų ožkų nėra nurodyto tėvo informacijos.

VMVT primena, kad vadovaujantis Ūkinių gyvūnų kergimo apskaitos taisyklėmis „Dėl ūkinių gyvūnų reprodukcijos apskaitos taisyklių patvirtinimo“, kergimo įvykį gyvulių laikytojai patys gali tiesiogiai užpildyti prisijungę prie Ūkinių gyvūnų registro. Tai padaryti yra labai paprasta, o pačią registraciją reikalinga atlikti per 14 darbo dienų nuo reproduktoriaus iškėlimo iš ūkinių gyvūnų bandos, kurioje buvo vykdomas kergimas, dienos, bet ne vėliau nei iki pirmo gauto palikuonio registravimo dienos.

Prisijungimo duomenis kergimams registruoti gyvulių laikytojai gali gauti raštu, el. paštu ar kitomis ryšio priemonėms pateikę ŽŪIKVC pasirašytą prašymą suteikti prieigą prie Ūkinių gyvūnų registro Kergimo apskaitos modulio.

Ūkinių gyvūnų laikytojai, neturintys galimybių naudotis informacinėmis technologijomis, Kergimo žiniaraščio kopiją (formą galite atsisiųsti iš VMVT „Veislininkystės srities ataskaitų ir dokumentų formos“ 11 eilutės internetinės svetainės) ŽŪIKVC pateikia paštu.

Jei suklystama įvedant kergimo duomenis į KAM, taisyti klaidas turi teisę tik VMVT. Reproduktoriaus laikytojas VMVT teritoriniam padaliniui pateikia raštu arba el. paštu prašymą (formą atsisiųsti galite iš „Veislininkystės srities ataskaitų ir dokumentų formos“ 16 eilutė) dėl klaidų ištaisymo KAM, nurodydamas savo vardą ir pavardę bei duomenis, kuriuos prašoma ištaisyti.

vmvt.lt


Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
31.05.2020 laikas 12:24 Bruknė (Vaccinium vitis-idaea) Ir Liaudies Receptai
Lotyniškas jo pavadinimas reiškia vynuoges nuo Ido kalno. Bruknės paplitusios visoje Šiaurės pusrutulio vidutinio klimato juostoje, taip pat tundroje. Jų uogos nuo seno vartojamos maistui, jos ir lapai pasižymi stipriomis vaistinėmis savybėmis....

Skaityti daugiau

16.10.2020 laikas 19:37 Nuodingi Augalai Taukės, Bet Liaudies Medicina Naudoja
Liaudies medicina taukių preparatus dažniausiai naudoja įvairioms atramos ir judėjimo aparato traumoms ir susirgimams, kaulų lūžiams, sumušimams ir išnirimams, artritui, osteochondrozei, osteomielitui, kaulų tuberkuliozei, artrozei, podagrai, reumatiniams sąnarių pakenkimui, antkaulio uždegimui, opo...

Skaityti daugiau

28.05.2020 laikas 12:20 Dygliuotasis šaltalankis (Hippophae rhamnoides) Ir Šaltalankio Nauda

Dygliuotasis šaltalankis (lot. Hippophae rhamnoides) - tai daugiametis krūmas ar medelis, užaugantis iki 1,5-6 m aukščio. Lapai trumpakočiai, pražanginiai, lygiakraščiai. Jų viršutinė pusė žalsva, apatinė – balta. Geltono žiedai smulkūs ir kvapūs.

...

Skaityti daugiau

19.11.2020 laikas 23:54 Kadagių Naudojimas Liaudies Medicinoje
Liaudies medicina siūlo uogas užplikyti ir gerti, gydant kepenų, šlapimo pūslės ligas, inkstų akmenligę, reumatizmą.

Skaityti daugiau

29.06.2020 laikas 21:04 Bijūnas liaudies medicinoje: gydomosios savybės
Bijūnų šaknyse randama eterinio aliejaus, kurį sudaro ne mažiau kaip 30 komponentų (bezaldehidas, metilsalicilatas, peoninas, karvakrolis, benzoino rūgštis ir kt.), peonozido, paeoniflorino, iridoidų, salicilo ir galo rūgščių, flavonoidų, saponinų, sterinų, rauginių medžiagų, cukrų, krakmolo, glikoz...

Skaityti daugiau