Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Uogos

Juodavaisė aronija (Aronia melanocarpa) Aronijų nauda

Juodavaisė Aronija Ir Aronijų Nauda

Juodavaisė aronija (lot. Aronia melanocarpa) - daugiametis iki 2 metrų aukščio krūmas. Lapai ištisiniai, elipsiški, atvirkščiai kiaušiniški, su smailia viršūne. Jų viršus tamsiai žalias, blizgantis, apačia šviesesnė; rudenį parausta.

Šeima: Erškėtiniai - Rosaceae.
Liaudiški pavadinimai: juodavaisis šermukšnis.

Žydi - žydi gegužės-birželio, vaisiai prinoksta rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Žiedai dvilyčiai, balti arba rožiniai, po 12-34 susitelkę skėtiniuose žiedynuose.

Vaisiai (uogos) rutuliški, juodi arba tamsiai purpuriniai, blizgantys, saldžiarūgščiai, truputį aitrūs; su 8 tamsiai rudomis raukšlėtomis sėklomis. Maistinis, vaisinis, techninis, medingas, vaistinis ir dekoratyvinis augalas.

Paplitęs - kilusi iš Šiaurės Amerikos. Lietuvoje auginama soduose, sodybose. Gan dažnai atrandama.

Vaistinei žaliavai naudojama juodavaisių aronijų vaisiai. Jie renkami rugpjūčio antroje pusėje - rugsėjo pradžioje. Nunokę vaisiai skinami giedrą dieną. Jei numatoma juos ilgiau laikyti, skinama kekėmis, stengiantis išsaugoti viršūninius pumpurus.
Be kotelių skinti vaisiai tinka sultims, uogienėms ir kitiems gaminiams. Švieži vaisiai išbūna 1,5-2mėn., laikant juos +10 C temperatūroje drėgnoje patalpoje.

Jei nuskinamos kekės, jos suveriamos ant vielų ar virvelių ir pakabinamos ant aukšto, sandėliuose, nekūrenamose patalpose. Iki pavasario vaisius galima išlaikyti šaldytuve 0 – +3 C temperatūroje arba šaldiklyje, supilsčius po 1,0-1,5kg į plastikinius maišelius. Laikant vaisiai pasidaro saldesni, sumažėja aitrumas. Tinka vartoti metus.

Vaisius galima džiovinti džiovykloje 45-50 C temperatūroje, po to sumalti ir naudoti įdarams, kepiniams paskaninti bei spalvai suteikti. Kad ilgiau išsilaikytų vitaminai, nuskintos uogos iš karto pertrinamos su cukrumi(1:1), laikomos vėsioje vietoje. Aronijų vaisiuose yra iki 10% cukrų, iki 1,8% organinių rūgščių. Vitamino C susikaupia iki 35,0mg%(atskirais atvejais- iki 60,0mg%), o daugiausia juose flavonoidų(vitamino P) - teigiama kad, pagal vitamino P kiekį aronijai nėra lygių.

Be to, vaisiuose rasta vitaminų B1, B2, B6, B9(folio rūgšties), B12, E, PP, makroelementų(geležies, fosforo), mikroelementų(boro, mangano, molibdeno, vario, kobalto ir kitų), o ypač daug jodo(iki 24mg%).

Aronija, Uogos, Vaistažolės, Juodavaisė aronija, aronijų nauda

Liaudies medicinoje (gydomosios savybės):

• Vitaminas C. Aronija kaupia labai daug vitamino C, todėl gali būti vartojama kaip vitamino C šaltinis įvairiems susirgimams, peršalimams gydyti;

• Be to, aronijose daug organinių rūgščių, vitaminų C, E, B grupės vitaminų, folio rūgšties, geležies, fosforo, boro, mangano, vario, kobalto. O daugiausiai šiose uogose yra vitamino P ir jodo.

• Flavanoidai (cianidinas, hesperidinas, rutinas) pasižymi P vitamininiu aktyvumu, todėl tinka vitamino P trūkumui sumažinti. Sumažina padidėjusį kapiliarų pralaidumą, padidina kraujo krešumą. Flavanoidai yra svarbūs gydant širdies ir kraujagyslių ligas: gerina kraujo apytaką, stiprina kraujagyslių sieneles, mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Rekomenduojama aronijas valgyti sergant ateroskleroze, cukriniu diabetu. Aronijos pasižymi kraujospūdį mažinančiu poveikiu. Vitaminas P padeda geriau įsisavinti vitaminą C.

• Šviežios aronijų sultys mažina arterinį kraujospūdį, dėl to vartojamos hipertonijai gydyti, taip pat pagerėja galvos smegenų funkcijos.

• Jeigu jas gersite valgydami, pagerės apetitas, skrandžio sulčių sekrecija, padidės jo rūgštingumas, bus lengviau virškinti maistą.

• Aronijos sultimis gydomos kai kurios odos ligos (ypač šlapiuojanti egzema). Sultimis galima gydyti net nudegimus.

Pašalinis poveikis:

Aronijose yra antociano – mėlynų dažų, kurie skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, tačiau lėtina leukocitų susidarymą ir didina kraujo krešėjimą. Todėl daug šių uogų nerekomenduoja valgyti žmonėms, kuriems gresia insultas, infarktas ar turintiems polinkį į padidėjusį kraujo krešumą, tai gali paskatinti trombų susidarymą kraujagyslėse bei sukelti kitokių nepageidautinų pasekmių.

Draudžiama vartoti:

• Nepatartina vartoti esant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opoms;

• Nerekomenduoja vartoti, kai yra padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas.

• Kai yra padidėjęs kraujo krešėjimas, taip pat tiems žmonėms, kurių žemas kraujospūdis.

• Nepatariama daug aronijų (ar jos prieparatų) valgyti ar gerti sulčių vyresnio amžiaus žmonėms.

Vartojimas - aronijos vaisiai vartojami sultims, uogienėms, sirupams, kisieliams, kompotams, džemams, maisto dažams gaminti. Iš jų daromi vynai, trauktinės, likeriai.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
18.08.2020 laikas 12:58 Vertingos vingiorykštės – juose slypi neišmatuojama nauda
Pamiškėse, paupiuose, pabaliuose, melioracijos grioviuose ir kitose drėgnesnėse vietose visa jėga žydi pelkinės vingiorykštės. Gardžiai kvepia. Vingiorykštei žiedyno gali pavydėti net madingiausios darželių gėlės....

Skaityti daugiau

12.03.2022 laikas 10:38 Kaip kovoti su daigų ligomis?

Kambaryje užsiauginti sveikų ir tvirtų daigų nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti to nebandžiusiems. Tokiu metų laiku trūksta šviesos, dėl šildančių radiatorių oras tampa per daug sausas ir daigeliams iškyla pavojus įsisirgti daugybe grybinių ir bakterinių ligų.

...

Skaityti daugiau

03.04.2023 laikas 07:22 Prasideda smidrų sezonas: kuo naudinga ši nekaloringa daržovė?
Smidrai – daržovė turinti eilę mineralų bei vitaminų, priskiriami prie sveikatai palankiausių daržovių sąrašo, todėl prasidėjus pavasario sezonui jais rekomenduojama paįvairinti valgiaraštį.

Skaityti daugiau

02.03.2019 laikas 10:35 Aguonų sėklų aliejus
Aguonų aliejuje gausu linoleno arba Omega-6 nepakeičiamųjų riebalų rūgščių, kurios dalyvauja normalioje medžiagų apykaitoje, odos ir plaukų augime, palaiko tinkamą reprodukcinę funkciją.

Skaityti daugiau

24.03.2023 laikas 08:18 Kaip dažnai laistyti česnakus?
Česnakų šaknų sistema labai silpna, o galvutės mažos, todėl visas maistingąsias medžiagas česnakai ima iš viršutinio dirvos sluoksnio, o tai reiškia, kad česnakams reikia daug vandens.

Skaityti daugiau