Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodininkystės Patarimai Pradedantiesiems » Uogos

Grauželinė gudobelė (Crataegus oxyacantha) Gudobelės poveikis sveikatai

Grauželinė Gudobelė (Crataegus Oxyacantha) Gudobelės Poveikis Sveikata

Grauželinė gudobelė (lot. Crataegus oxyacantha) - tai krūmas, užaugantis iki 5 m, turintis 1 cm ilgio pažastinius dyglius. Mediena kieta, žievė pelenų pilkumo, lygi. Viršutinė lapų pusė tamsiai žalia, apatinė šviesesnė, atvirkščiai kiaušiniška, 1,5 - 4 (6) cm ilgio, 2 - 3,5 (5) cm pločio.

Apatiniai lapai mažesni, sveiki, tik viršūnėje nevienodai dantyti, viršūniniai stambesni, su 3 - 5 skiautėmis, kurių viršūnės nevienodai dantytos. Liemenėliai 2 - 3. Žiedai po 10 - 18 susitelkę skėtiškuose, plikuose arba šiek tiek plaukuotuose, ne daugiau kaip 5 cm pločio, 4 cm ilgio žiedynuose. Taurėlapiai 5, lygiakraščiai, jų ilgis maždaug 2 kartus viršija plotį, vaisiams užsimezgus, žemyn atsilošę ir paprastai prie vaisių prigludę. Vainikėlis baltas, maždaug 1,5 cm skersmens. Kvapas silpnas, savotiškas. Vaisiai kiaušiniški arba rutuliški, 10 - 12 mm skersmens, raudoni, kartais geltoni.

Auga Europoje (Užkarpatėje ), Azijoje ir Šiaurės Amerikoje, gerai Lietuvoje. Gudobelė, ypač pilnavidurė, dažnai sodinama parkuose, gyvatvorėse kaip dekoratyvinis augalas. Pasitaiko sulaukėjusių pamiškėse, pakrūmėse.

Šeima: Erškėtinių (Rosaceae).

Liaudiški pavadinimai: jovaras, graužėlai, kauluogė, subinkaulis, širdies duona, vilkobelė.

Žydi gegužę ir birželį.

Vaistinė augalinė žaliava – Vaisiai renkami prinokę rugpjūčio - spalio mėnesiais. Vaisiai be vaiskočių mėsingi, tamsiai raudoni arba rudai oranžiniai, retai su baltu apnašu (išsikristalizavęs cukrus ), 8 - 12 mm skersmens, apvalūs. Paviršius susiraukšlėjęs, kauliukai ( 2 - 4) sumedėję netaisyklingai trikampiai šviesiai geltoni. Skonis saldokas, šiek tiek traukia burną. Kvapas silpnas.

Gudobelių žieduose yra organinių rūgščių: kavos, chlorogeno ir kt.; hiperozido, kvercetino, acetilcholino, cholino, trimetilamino. Vaisiuose yra cukraus, organinių rūgščių, pektinų, ląstelienos, rauginių, dažinių, mineralinių medžiagų, kauliukuose - riebalų. Be to, vaisiuose yra hiperozido, sorbito, cholino, ace-tilcholino, |3-sitosterino, kvercetino. Lapuose yra organinių rūgščių: krategolo, skantolo, neotegolo, chlorogeno, kavos, ursolo; hiperozido, kvercetino, viteksino, viteksino ramnozido, eterinio aliejaus. Sėklose yra amigdalino, hiperozido, riebalų, žievėje — glikozido eskulino.

Gudobelė, Uogos, Vaistažolės, liaudies medicina, liaudies receptai

• Gudobelių preparatai mažina centrinės nervų sistemos jaudrumą,
• tonizuoja širdies raumenis,
• gali pašalinti aritmiją ir tachikardiją,
• sustiprina kraujo apytaką vainikinėse ir galvos kraujagyslėse,
• mažina kraujo spaudimą,
• vartojami po sunkių ligų, taip pat pradinėje hipertoninės ligos stadijoje, esant nemigai ir hipertireozei su tachikardija,

Pašalinis poveikis - duomenų nėra.

Draudžiama vartoti - duomenų nėra.

Vartojimas - iš gudobelės žaliavos pagaminti vaistai laikomi gera širdies ligų profilaktikos ir gydymo priemone senyvo, pagyvenusio amžiaus žmonėms.

Užpilo ruošimas ir vartojimas - 1 valg. šaukštas smulkintų gudobelių vaisių užpilamas stikline verdančio vandens, indas uždengiamas ir pastatomas į verdančio vandens vonelę. Kaitinama 15 min, paliekama atvėsti 45 min. Užpilas nukošiamas. Geriama po pusę stiklinės 2-3 kartus per dieną prieš valgį.

Tinktūros ruošimas ir vartojimas - 1 valg. šaukštas smulkintų gudobelių vaisių ar žiedų užpilamas stikline degtinės ir paliekama tamsioje vietoje 7 dienoms. Tinktūra nukošiama. Geriama po 20-30 lašų 3-4 kartus per dieną prieš valgį.

Grauželinė Gudobelė (Crataegus Oxyacantha) Gudobelės Poveikis Sveikata

Gardus širdies vaistas – gudobelė – gesina gaisrus organizme ir gelbsti nuo plaukų slinkimo

Nebūtina pirkti vaistų, kad padėtumėte savo širdžiai. Ryškios ir gardžios gudobelės ne tik sumažins kraujo spaudimą, bet ir padės nurimti, atsipalaiduoti, užmigti.

Mažina kraujospūdį, padeda esant širdies nepakankamumui

Gudobelės gerina širdies raumens darbą, padeda nuo aritmijos, tachikardijos, mažina kraujo spaudimą ir veikia raminančiai.

„Gerai pavartoti ilgesnį laiką, tada jos tikrai labai padeda sutvarkyti arterinį kraujo spaudimą“

Patariama pavasarį prisirinkti gudobelių žiedų, juos susidžiovinti ir, kai jaučiate, kad reikia padėti savo širdžiai, užplikius vandeniu gerti. Vienam arbatos puodeliui pakanka arbatinio šaukštelio, o jei darotės visai dienai – naudokite valgomąjį šaukštą džiovintų gudobelės žiedų.

Šlapimo pūslės uždegimo neišgydys, bet padės greičiau sveikti ir pasirūpins, kad liga mažiau paveiktų širdį.

„Lygiai taip pat galime prisirinkti gudobelių vaisių. Ypač vietinių rūšių vaisiai būna iki tol, kol juos nulesa paukščiai“

Anot jos, vaisius taip pat reikėtų sudžiovinti, tada juos sumalti ir, esant poreikiui, užplikyti ir vartoti jų arbatą.

Gudobelė stiprina ir sveiką širdį – juk profilaktiškai rūpintis širdimi niekada nėra per anksti. Pabrėžiama, kad jaunas žmogus gali suvalgyti stiklinę ar net dvi gudobelių uogų per dieną.

Gausios antioksidantų

Šių medžiagų gudobelėse – daug. Antioksidantai tiesiog šluoja iš organizmo toksinus, juos neutralizuoja ir stabdo senėjimo procesus.

Padeda kovoti su uždegimais

Gudobelės tiesiog gesina gaisrus mūsų organizme, nes padeda kovoti su uždegimais.

„Šlapimo pūslės uždegimo neišgydys, bet padės greičiau sveikti ir pasirūpins, kad liga mažiau paveiktų širdį“.

Gudobelės savo vaisiuose kaupia ir eterinių aliejų, ir rauginių, ir kitokių medžiagų, tad padeda gydyti skrandžio uždegimus, reguliuoja skrandžio rūgštingumą, kas labai dažnai žmonėms trukdo pasveikti.

Gudobelės turi elementų, dėl kurių trūkumo mums kartais ima slinkti plaukai: cinko, vario, seleno.

Gudobelės labai naudingos žmonėms, kurie turi problemų su skrandžiu. Be to, šis augalas padeda ir kasai, ir kepenims, ir kitiems virškinimo sistemos organams.

Gudobelė, Uogos, Vaistažolės, liaudies medicina, liaudies receptai

Padeda išvengti plaukų slinkimo

Gudobelės turi labai daug mikroelementų ir makroelementų, taip pat visų elementų, dėl kurių trūkumo mums kartais ima slinkti plaukai: cinko, vario, seleno.

Nuo plaukų slinkimo galvos plaukus galima ištrinkti koncentruota arbata, į kurią įeitų gudobelės žiedai, galima įdėti ir ajerų, tujų, kanadinių šiušelių, varnalėšų, dilgėlių. Ištrinkus plaukus tokia arbata reikėtų galvą aprišti rankšluosčiu ir taip pabūti apie 2–3 valandas, po to plaukus išplauti.

Tiesa, pirmą kartą pakaks palaikyti arbata ištrinktus galvos plaukus vos valandą – stebėkite, ar šis koncentratas jūsų nedirgina.

Mažina nerimą

Gudobelės veikia raminamai, todėl tinka, jei esate įsitempę, suirzę, negalite atsipalaiduoti ir užmigti, gudobelės gali padėti net nuo migrenos.

Rekomenduojama gudobelių arbatą gerti prieš miegą, o jeigu į ją įdėsite ir apynio spurgelį, tai tada garantuotai gerai užmigsite.

„Gudobeles labai lengva įtraukti į savo kasdienį meniu: galima valgyti uogas, gaminti arbatas. Nebūtina pirkti pagamintą farmacijos produktą“

Tačiau jis pažymi – kaip visada svarbus saikas. Be to, jeigu vartojate vaistus nuo širdies ir nuspręsite gudobelių arbatos gerti kasdien, pasitarkite su jus prižiūrinčiu gydytoju: gali būti, kad nemažai gudobelių jau kasdien vartojate, nes jų yra vaistuose.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
2020-08-07 laikas 19:08 Rausvažiedė Ežiuolė (Echinacea purpurea) Ežiuolės Nauda

Rausvažiedė ežiuolė – (lot. Echinacea purpurea) - tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 1 metro aukščio. Turi 1 arba kelis stiebus, kurių viršūnėje žiedynas graižas.Žiedai purpurinės spalvos. Lapai lancetiški, lygiakraščiai, šiurkščiai plaukuoti.

...

Skaityti daugiau

2025-05-06 laikas 07:42 Pavasaris – Rožių Tręšimas ir Ilgalaikis Žydėjimas: Patarimai ir Receptai
Pavasaris – idealus metas pasirūpinti rožių sodu, kad jos džiugintų vešliais žiedais visą vasarą. Tinkamas tręšimas padeda rožėms augti stiprioms, atsparioms ligoms ir gausiai žydėti. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip tręšti rožes mineralinėmis ir liaudiškomis trąšomis, kaip panaudoti virtuvės atlie...

Skaityti daugiau

2020-07-13 laikas 09:28 Petražolės – ne tik naudingos prieskoninės daržovės
Petražolių tėvyne laikomos Viduržemio jūros pakrančių šalys, o apie jų gydomąsias savybes žinojo jau senovės graikai ir romėnai. Dabar petražolės auginamos visame pasaulyje kaip populiarus prieskonis ir naudingi vaistiniai augalai....

Skaityti daugiau

2020-05-19 laikas 07:14 Plačialapis gyslotis (Plantago major) Ir Gysločių Poveikis
Plačialapis gyslotis (lot. Plantago major) - tai daugiametis žolinis augalas, užauganti iki 30 cm aukščio. Šakniastiebis trumpas, storas, su siūliškomis, kuokštinėmis šaknimis. Žiedstiebiai užsibaigia varputės pavidalo žiedynu....

Skaityti daugiau

2025-02-22 laikas 17:59 Kada sėti pomidorus 2025 m., kad derlius būtų gausus?
Pomidorai – vienos mėgstamiausių daržovių lietuvių daržuose, tačiau gausus jų derlius prasideda nuo tinkamo sėjos laiko ir rūpestingos priežiūros. 2025 m. vasaris yra puikus metas pradėti auginti stiprius daigus, kurie vasarą džiugins sultingais vaisiais. Nesvarbu, ar svajojate apie ankstyvą derlių ...

Skaityti daugiau