Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodininkystės Patarimai Pradedantiesiems » Vaistažolės

Vaistinis šalavijas (Salvia officinalis) Šalavijo nauda

Vaistinis Šalavijas Ir Šalavijo Nauda

Vaistinis šalavijas (lot. Salvia officinalis) - tai daugiametis puskrūmis, užaugantis iki 60 cm aukščio. Stiebai statūs, šakoti, plaukuoti. Lapai pailgai kiaušiniški, kartais elipsiški, 8 cm ilgio buka viršūne, smulkiai dantytais kraštais. Žiedai mėlyni, kartais balti. Visas augalas padengtas plaukeliais. Savaime auga Viduržemio jūros baseino šalyse.

Lietuvoje savaime neauga. Auginamas kaip vaistinis ir prieskoninis augalas darželiuose, soduose. Mėgsta saulėtas vietas, sausas, priemolingas dirvas. Lietuvoje auga ir kelios kitos šalavijų rūšys: lipnusis šalavijas (Salvia glutinosa L.), geltonžiedis šalavijas (Salvia austriaca Jacq.), menturinis šalavijas (Salvia verticillata L.), raudonžiedis šalavijas (Salvia splendens Sellow), kvapusis šalavijas (Salvia sclarea L.), darželinis šalavijas (Salvia horminium L.), pievinis šalavijas (Salvia pratensis L.), miškinis šalavijas (Salvia silvestris L.).

Šeima: Notreliniai (Lūpažiedžiai) – Lamiaceae Lindl. (Labiatae Juss.).

Liaudiški pavadinimai: šalavija, salvija, salvijos, zalavija.

Žydi birželio-liepos mėnesį.

Vaistinė augalinė žaliava – Šalavijo lapai (Folia Salviae). Augalui pradėjus žydėti pjaunama antžeminė dalis - šalavijo žolė, kuri džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje 35 C temperatūroje. Išdžiūvę lapai nukuliami, turi specifinį kvapą. Vaistinis šalavijas (lot. Salvia officinalis)

Šalavijas buvo pradėtas vartoti jau prieš 2000 metų. Jis buvo tinkamas tiek mėsos konservavimui, tiek beveik visų žinomų ligų gydymui nuo gyvatės įkandimo iki psichologinių problemų.

Lapuose yra iki 2,5 % eterinio aliejaus (cineolis, tujonas, tujolis, pinenas, salvenas, borneolis ir kt.), rauginių medžiagų, kartumynų, flavonoidų, vitaminų, organinių rūgščių, fitoncidų.

• Eterinis aliejus. Jo randama iki 2,5 %. Pagrindiniai eteriniai aliejai: monoterpenoidai, kamparas, cineolis. Eterinis aliejus vartojamas burnos ir gerklės uždegimams bei infekcijoms gydyti, tokioms kaip stomatitas, gingivitas, faringitas. Vartojami ledinukai su vitaminu C persišaldžius, kosint ir sergant bronchitu;
• Šalavijas turi savybę mažinti prakaitavimą. Jo efektyvumas siekia net 50%, todėl šis augalas įeina į dezodorantų sudėtį;
• Šalavijas turi gilias tradicijas virškinamojo trakto sutrikimų gydyme. Jis padeda atsipalaiduoti raumenų spazmams virškinamajame trakte, ir patvirtintos virškinimą gerinančios savybės;
• Vaistinis šalavijas slopina pieno liaukų veiklą, todėl gali būti vartojamas nutraukiant maitinimą krūtimi.

Šalavijas, Vaistažolės, Vaistinis Šalavijas, Šalavijo Nauda

Pašalinis poveikis

• Eterinis aliejus yra nuodingas, nes jame yra tujono, kuris yra protoplazmos nuodas. Labai didelėmis dozėmis jis sukelia traukulius.

Draudžiama vartoti

• Vaistinis šalavijas gali stimuliuoti gimdos susitraukimus, todėl negalima vartoti nėštumo metu;
• Sergant epilepsija, cholecistitu, hipertonija.

Vartojimas - stipraus aromato ir aštraus skonio šalavijas puikus prieskonis ankštinių daržovių ir mėsos patiekalams.

Parduotuvėse galima nusipirkti lapų ekstrakto. Rekomenduojama išgerti po vieną arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną.

Arbata verdama iš 1-2 arbatinių šaukštelių džiovintų lapų vienam puodeliui verdančio vandens. Paliekama 10 min., tada nukošiama. Ja skalaujama burna arba geriama iki 3 puodelių per dieną virškinimui gerinti.

Užpilo ruošimas ir vartojimas - 1 valg. šaukštas smulkintų šalavijų lapų užpilamas stikline verdančio vandens, palaikoma 20 min, kad prisitrauktų, nukošiama. Geriama po pusę stiklinės 2 kartus per dieną.

Nuoviro ruošimas skalavimams, pavilgams - 2 valg. šaukštai smulkintų šalavijų lapų užpilami stikline vandens, ant lengvos ugnies 15 min paverdama, palaikoma 10 min, nukošiama. Jei reikia, nuoviras praskiedžiamas virintu vandeniu iki 200 ml. Nuoviru skalaujama burna, gerklė, dedami kompresai.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
2025-05-28 laikas 08:49 Kaip Užauginti Gausiai Vaisius Vedančią Kriaušę: Patarimai, Paslaptys ir Faktai
Šiame straipsnyje aptarsime, kaip sodinti kriaušes, kokios dirvos ir priežiūros jos reikalauja, pateiksime liaudies gudrybių ir papasakosime apie įdomų istorinį atradimą Lietuvoje, susijusį su vaismedžiais. Taip pat paliesime psichinės sveikatos ir kosmoso tyrimų temas, kad straipsnis būtų įtraukian...

Skaityti daugiau

2021-03-07 laikas 12:32 Vaistiniai augalai renkami pavasarį - Ankstyvieji šalpusniai (Tussilago farfara)
Po balkšvai pilkšvos monotoniškos žiemos žmogaus žvilgsnis godžiai gaudo visus artėjančio pavasario požymius. Dažniausiai džiaugiamės pamatę verbų ir gluosnių žirginėlius. Taip dažniausiai nutinka tada, kai dar ne visas sniegas būna nutirpęs - kovo mėnesį....

Skaityti daugiau

2022-09-24 laikas 09:58 Augalai. Didžioji ugniažolė (Chelidonium majus). Liaudies receptai
Ugniažolės (Chelidonium) priklauso aguoninių (Papaveraceae) šeimos augalų genčiai. Lietuvoje yra vienintelė jai priklausanti augalų rūšis - didžioji ugniažolė, ji plačiai naudojama įvairių tautų liaudies medicinoje, nepaisant to, kad, kaip dabar nustatyta, visose šio augalo dalyse yra nuodingų medži...

Skaityti daugiau

2021-10-17 laikas 13:30 Rabarbarai – sodinimas, auginimas ir priežiūra
Rabarbarų lapkočiai vartojami marmeladui, kompotui, uogienei ir vynui gaminti. Juose yra daug obuolių ir nemažai oksalo rūgšties bei vitamino B ir C.

Skaityti daugiau

2020-09-06 laikas 09:06 Varnalėšų Aliejus ir naudojimo būdai
Varnalėšų aliejus naudojamas ir senoms žaizdoms, egzemai, inkštirams ir kitiems odos susirgimams gydyti. Sergant mastopatija, gydytojai rekomenduoja varnalėšų aliejumi įtrinti krūtinę...

Skaityti daugiau