Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Sodas

Krienų sodinimas ir auginimas

Krienai priklauso bastutinių šeimai. Jie vartojami mėsos, žuvies, kiaušinių patiekalams paskaninti, dedami į rauginamus agurkus bei pomidorus.

Krienų sodinimas ir auginimas

Krienų šaknyse yra iki 24% sausų medžiagų, cukraus, baltymų, daug mineralinių druskų (kalio, natrio, kalcio, fosforo, vario), ypač daug vitamino C.

Ant krienų šaknų yra daug miegančių pumpurų, todėl jos labai šakojasi. Kartais krienai įsišaknija iki 1-2 m gylio. Jie atsparūs šalčiui, neiššąlą net ir labai nepalankiomis žiemojimo sąlygomis.

Krienai gerai dera priesmėlio bei lengvo priemolio puriose, gerai įdirbtose, daug humuso turinčiose dirvose. Sunkiose dirvose krienai labai šakojasi, jų šaknys greit sumedėja, užauga nelabai vertingos. Smėlynuose augantiems krienams trūksta drėgmės, todėl jie netenka skonio. Geriausi priešsėliai krienams — agurkai, pomidorai, šakniavaisinės daržovės. Krienams skirta dirva rudenį giliai suariama plūgu su gilintuvu, patręšiama 60-80 t/ha organinėmis trąšomis. Anksti pavasarį išberiamos mineralinės trąšos: azoto 100-150, fosforo 60-140 ir kalio 80-240 kg/ha veiklios medžiagos.

Krienai dauginami vienerių metų 0,5-1 cm storio ir 15-25 cm ilgio šaknimis. Jos ruošiamos iš anksto: didesnės šoninės šaknelės nupjaustomos peiliu, mažesnės nutrinamos, pumpurai paliekami tik viršūnėje ir apačioje. Šaknys surišamos ryšulėlius ir laikomos kaupuose bei tranšėjose, susluoksniuotos su smėliu.

Šaknys sodinamos gegužės pirmojoje pusėje eilėmis, paliekant 60-70 cm tarp eilių ir 30-50 cm tarp augalų. Plūgu padaromos vagos ir horizontaliai arba ant šono išdėstomos šaknys. Paskui kultivatoriais užžeriamos 3-5 cm žemių sluoksniu. Lapams sužėlus, krienų pasėlys purenamas 6-8 cm gyliu. Po 2-3 savaičių augalai vėl purenami ir kaupiami. Per vegetaciją naikinamos piktžolės, nors krienų lapija gausi ir jas stelbia. Per sausras dirva liejama. Jei ant augalų susiformuoja kelios skrotelės arba žiedstiebiai, juos reikia išpjauti, nes blogina derliaus kokybę.

Vėlai rudenį, lapams pradėjus gelsti, imamas derlius. Pirmiausia nupjaunami po to runkelių rautuvu ar bulvių kasamąja iškeliamos šaknys. Jos surenkamos ir rūšiuojamos storesnės kaip 1,5 cm skiriamos maistui, o 0,5-1 cm sodinimui.

Iš gerai prižiūrimo hektaro pasėlio prikasama 6-8 t šaknų maistui ir 3-4 t sodinimui.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
07.03.2024 laikas 09:50 Kaip ir kodėl reikia apkarpyti pelargonijas pavasarį: rezultatai jus nustebins?
Jei norite, kad pelargonijos vasarą vešliai žydėtų, pavasarį laikas jas genėti. Pavasarinis pelargonijų genėjimas yra naudingiausias indėlis į būsimą jų žydėjimą.

Skaityti daugiau

02.06.2024 laikas 13:09 Efektyvūs kovos su kopūstinėmis kandimis būdai

Kopūstinė kandis pradeda aktyviai daugintis gegužės pradžioje. Per sezoną gali atsirasti penkios kenkėjo kartos, todėl kova su juo tampa itin sudėtinga. Laimei, galite naudoti veiksmingus liaudiškus metodus.

...

Skaityti daugiau

13.02.2021 laikas 11:15 Vasariniai Česnakai: Nepavėluokime Pasodinti

Nepastebimai greitai artėjant pavasario darbymečiui, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Daržo augalų selekcijos ir technologijų skyriaus mokslo darbuotojos dr. Danguolės JUŠKEVIČIENĖS teiravomės, kaip pasirengti vasarinių česnakų sodinimui, kaip juos puoselėti, kad derlius n...

Skaityti daugiau

21.07.2020 laikas 09:23 Paprastasis Erškėtis (Rosa Canina) Erškėčio Nauda
Paprastasis erškėtis (lot. Rosa canina) - tai daugiametis krūmas, užaugantis iki 3 m aukščio. Šakos dygliuotos. Lapai plunksniškai suskaldyti, sudaryti iš 5-9 lapelių, kurie yra kiaušinio formos.

Skaityti daugiau

25.08.2022 laikas 08:10 Valgomieji sausmedžiai – viena perspektyviausių kultūrų
Jeigu kas paklaustų, kokia uoginė kultūra šį sezoną labiausiai nustebino ir nudžiugino, nedvejodamas pasakyčiau – tai valgomasis, tiksliau, melsvauogis sausmedis. Jau daugeliui sodininkų tai senokai pažįstamas uogakrūmis. Bet pradžiai, vis dėlto, truputis žinių apie sausmedžius....

Skaityti daugiau