Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Sodas

Krienų sodinimas ir auginimas

Krienai priklauso bastutinių šeimai. Jie vartojami mėsos, žuvies, kiaušinių patiekalams paskaninti, dedami į rauginamus agurkus bei pomidorus.

Krienų sodinimas ir auginimas

Krienų šaknyse yra iki 24% sausų medžiagų, cukraus, baltymų, daug mineralinių druskų (kalio, natrio, kalcio, fosforo, vario), ypač daug vitamino C.

Ant krienų šaknų yra daug miegančių pumpurų, todėl jos labai šakojasi. Kartais krienai įsišaknija iki 1-2 m gylio. Jie atsparūs šalčiui, neiššąlą net ir labai nepalankiomis žiemojimo sąlygomis.

Krienai gerai dera priesmėlio bei lengvo priemolio puriose, gerai įdirbtose, daug humuso turinčiose dirvose. Sunkiose dirvose krienai labai šakojasi, jų šaknys greit sumedėja, užauga nelabai vertingos. Smėlynuose augantiems krienams trūksta drėgmės, todėl jie netenka skonio. Geriausi priešsėliai krienams — agurkai, pomidorai, šakniavaisinės daržovės. Krienams skirta dirva rudenį giliai suariama plūgu su gilintuvu, patręšiama 60-80 t/ha organinėmis trąšomis. Anksti pavasarį išberiamos mineralinės trąšos: azoto 100-150, fosforo 60-140 ir kalio 80-240 kg/ha veiklios medžiagos.

Krienai dauginami vienerių metų 0,5-1 cm storio ir 15-25 cm ilgio šaknimis. Jos ruošiamos iš anksto: didesnės šoninės šaknelės nupjaustomos peiliu, mažesnės nutrinamos, pumpurai paliekami tik viršūnėje ir apačioje. Šaknys surišamos ryšulėlius ir laikomos kaupuose bei tranšėjose, susluoksniuotos su smėliu.

Šaknys sodinamos gegužės pirmojoje pusėje eilėmis, paliekant 60-70 cm tarp eilių ir 30-50 cm tarp augalų. Plūgu padaromos vagos ir horizontaliai arba ant šono išdėstomos šaknys. Paskui kultivatoriais užžeriamos 3-5 cm žemių sluoksniu. Lapams sužėlus, krienų pasėlys purenamas 6-8 cm gyliu. Po 2-3 savaičių augalai vėl purenami ir kaupiami. Per vegetaciją naikinamos piktžolės, nors krienų lapija gausi ir jas stelbia. Per sausras dirva liejama. Jei ant augalų susiformuoja kelios skrotelės arba žiedstiebiai, juos reikia išpjauti, nes blogina derliaus kokybę.

Vėlai rudenį, lapams pradėjus gelsti, imamas derlius. Pirmiausia nupjaunami po to runkelių rautuvu ar bulvių kasamąja iškeliamos šaknys. Jos surenkamos ir rūšiuojamos storesnės kaip 1,5 cm skiriamos maistui, o 0,5-1 cm sodinimui.

Iš gerai prižiūrimo hektaro pasėlio prikasama 6-8 t šaknų maistui ir 3-4 t sodinimui.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
03.06.2024 laikas 09:09 Hortenzijos sukraus daugiau žiedų, jei nepamiršite padaryti tai
Hortenzijos – kiekvieno sodo puošmena. Vasarą žydinčios hortenzijos praskaidrina mūsų kraštovaizdį. Tačiau, norint iš jų gauti kuo daugiau naudos, reikia atlikti vieną esminę užduotį.

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 08:40 Vynuogės vilioja daugelį, bet jas auginti nelengva
Lietuvai tapus oficialia vynuogių augintojų šalimi, vynmedžių augintojams atsivėrė naujos galimybės, tačiau šio pavasario ir vasaros permainingi orai parodė, kad užauginti vynuoges mūsų šalyje gana sunku ir vynuogynas, kaip pragyvenimo šaltinis, gali būti tik siekiamybė....

Skaityti daugiau

17.02.2021 laikas 18:26 Sodininkų Darbų Pradžia

Nors už lango dar gili žiema, pats metas pasiraitoti rankoves ir pradėti ruoštis darbų sezonui. Aktualiausia vasario mėnesio naujiena – sėklų paieška.

Skaityti daugiau

27.05.2021 laikas 09:39 Kelionė prasideda renkantis sėklas

Jau dvidešimt metų panevėžietė Andželina Gromyškovienė augina paprikas šiltnamyje ir lauke. Visi tie metai buvo dosnūs derliaus spalvų ir įvairovės, o tai pareikalavo ne tik atkaklumo ir žinių, nesibaigiančių naujovių paieškų, bet ir atlaidumo šio įnoringo augalo kaprizams…

...

Skaityti daugiau

14.06.2020 laikas 12:39 Plautės - veiksminga vaistažolė plaučiams
Plaučių žolėje yra mangano, geležies, vario, įeinančių į kraujo sudėtį. Be to, plautės turi jodo, vanadžio, titano, sidabro, nikelio, stroncio. Šiuose augaluose yra nemažai karoteno, vitamino C, rauginių medžiagų, gleivių, sakų, silicio rūgšties....

Skaityti daugiau