Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Sodininkas

Burokėliai – sodinimas, auginimas ir priežiūra

Burokėliai – sodinimas, auginimas ir priežiūra

Burokėliai yra kilę iš Viduržemio jūros kraštų dvimečio laukimo runkelio. Tai dvimečiai augalai. Pirmaisiais metais išauga šakniavaisiai su stambių lapų skrotele, antraisiais – žiedynstiebis ir vaisius (dėžutė).

Vieta sėjomainoje

Burokėliams geriausiai tinka nerūgštūs, vidutinio sunkumo, turintys daug humuso priemolio dirvožemiai. Šlapių ir rūgščių dirvų burokėliai nepakenčia. Jie auginami po mėšlu tręštų augalų. Negalima burokėlių sėti po runkelių, nes juos puola tos pačios ligos ir kenkėjai.

Daržo sėjomainoje geriausi priešsėliai – kopūstai ir agurkai.

Dirvos dirbimas

Rudenį dirva giliai suariama. Pavasarį, kai tik galima įeiti į dirvą, dviem kryptimis kultivuojama ir akėjama. Sunki ir labai supuolusi dirva pavasarį vėl suariama, bet sekliau. Suartą dirvą būtina išlyginti ir nuakėti. Burokėliams paruošta dirva turi būti lygi, puri ir smulkiai grūdėta. Lygioje dirvoje burokėliai sudygsta vienų laiku, neišretėja.

Tręšimas

Burokėliai paprastai sėjami po mėšlu tręštų augalų. Tačiau jei priešsėlis nebuvo tręštas mėšlu, į dirvą reikia įterpti 50-60 t/ha gero komposto. Iš visų šakniavaisinių daržovių burokėliams reikia daugiausia trąšų, todėl juos reikia tręšti ir mineralinėmis trąšomis: azoto – 100-150, fosforo – 40-170 ir kalio – 60-200 kg/ha veiklios medžiagos. Du trečdaliai fosforo ir kalio trąšų beriami rudenį, o pavasarį prieš sėją išberiamos likusios fosforo ir kalio trąšos bei trečdalis azoto trąšų. Augant lapams bei šaknims ir susidarant šakniavaisiui, burokėlius reikia 2 kartus papildomai tręšti amonio salietra. Vegetacijos pabaigoje, kai burokėlių šakniavaisiuose intensyviai kaupiasi sausos medžiagos, dirvoje neturi būti daug azoto ir drėgmės, nes tada labiau auga lapai, o šakniavaisiuose susikaupia mažiau maisto medžiagų. Todėl labai svarbu, kad burokėliai nebūtų per vėlai papildomai tręšiami azoto trąšomis.

Burokėliams būtinos boro trąšos. Šakniavaisiai, kuriems trūksta boro, suserga puviniu. Jis laikomų burokėlių sunaikina beveik visą derlių. Boro trąšos išberiamos prieš sėją (60 kg/ha boro magnio).

Sėja

Burokėlių vaisius — dėžutė, kurioje yra 3—4 į kamuolėlį suaugusios sėklos. Jos stambios (1 g būna 40—60 sėklų), išlieka daigios 4 metus.

Burokėlius reikia sėti keliais terminais, atsižvelgiant į vartojimo laiką. Ankstyvam vartojimui jie sėjami prieš žiema arba anksti pavasarį. Jiems parenkamas pavasarį greičiausiai pradžiūstantis laukas. Tokie burokėliai realizuojami su lapais, kai šakniavaisis užauga iki 3 cm skersmens.

Burokėlių sėklos dygsta 12—15 dienų, nelygu temperatūra ir dirvos drėgnumas. Ankstyvam vartojimui burokėliai sėjami balandžio antroje dekadoje, ievoms sužaliavus. Vėlesniam vartojimui jie neauginami, nes atsiranda žyduolių ir šakniavaisiai netenka maistinės vertės.

Rudeniui ir žiemai skirtus burokėlius geriausia sėti gegužės pradžioje, miškinei obeliai žydint. Burokėlių sėklos ilgai brinksta, todėl nereikia suvėlinti sėjos, nes pavasarį dirva greitai išdžiūsta. Labai sausa dirva prieš sėją paliejama.

Burokėlių sėkla prieš sėją beicuojama.

Burokėliai sėjami ir eilutėmis, tarp kurių paliekama 45 cm. Hektarui apsėti reikia 8—12 kg sėklos. Stambių, išrūšiuotų, 95% daigumo seklų sėjama 4—5 kg/ha. Jei sėklos daigumo procentas mažesnis, jos norma atitinkamai padidinama.

Priežiūra

Kai pasirodo burokėlių daigeliai, tuojau įdirbami tarpueiliai. Jei sausa, liejama po 150-200 m3/ha. Purenama, kai dirva labiau supuola arba pradeda intensyviau želti piktžolės. Per vegetaciją tai daroma 3-6 kartus specialiai kultivatoriais. Kai daigai turi du tikruosius lapelius, pasėlys retinamas – neliejamuose plotuose paliekama daigas nuo daigo per 5-6, liejamuose – per 6-8 cm. Tuščios vietos eilutėje atsodinamos išrautais daigais. Retinant išraunami silpnesni daigai, stipresni paliekami. Šakniavaisio susidarymo fazėje dirva purenama giliau, nes augalai išaugina tikrąsias šaknis, kurios skverbiam į gilesnius sluoksnius. Piktžolės naikinamos herbicidais ir purenant tarpueilius. Burokėlių pasėliuose reikia naikinti ir kenkėjus.

Nuo rugpjūčio pirmosios pusės burokėlių nereikia lieti.

Derliaus nuėmimas

Derlius nuimamas prieš stipresnes šalnas, neis du trečdaliai burokėlių šakniavaisio yra virš žemės ir gali apšalti.

Nestandartiniai burokėliai sušeriami gyvuliams. Maistui geriausiai tinka vidutinio dydžio, apie 200—300 g, burokėliai.

Kiek naudingas buvo šis įrašas?


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
11.10.2022 laikas 07:44 Kopūstai – neatsiejami nuo sezoninės mitybos
Baltagūžis kopūstas – regis, neįmantri daržovė, tačiau joje glūdi gausios vitaminų bei kitokių organizmui naudingų medžiagų atsargos. Rudenį nuimtas kopūstų derlius ilgai išsaugo vertingas maistines savybes, todėl ši daržovė nuo seno tarnavo kaip vitaminų bankas šaltuoju sezonu....

Skaityti daugiau

16.05.2020 laikas 19:47 Kopūsto nauda ir liaudies receptai
Kopūstas - bastutinių (Brassicaceae) šeimos augalų rūšis. Tai dvimetis (kai kurie varietetai vienmečiai) žydintis augalas. Kopūstų stiebas lapuotas, apatiniai lapai stambūs, mėsingi, žiedai susitelkę gausiažiedėje kekėje geltonais, kartais baltais vainiklapiais. Ankštaros labai stambios....

Skaityti daugiau

12.11.2022 laikas 13:24 Teismas panaikino absurdišką draudimą melžti karves anksti ryte
2022 m. spalio 31 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas priėmė nutartį atnaujintoje administracinio nusižengimo byloje, kurioje V.V.K. pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 488 straipsnio 1 dalį nubaustas 20 eurų bauda už tai, kad 2021 m. gegužės 11 d. apie 6.10 val. ryto...

Skaityti daugiau

09.06.2024 laikas 20:40 Kaip pasiruošti krapų žiemai?
„Prisipažinsiu, kad tokius krapus naudoju ne tik žiemą. Juos naudoju tol kol jie pasibaigia, o kai vėl jų prisiruošiu – vėl naudoju tik juos. Tad, būna tik nedidelis tarpas, kai krapus skinuosi iš prieskonių vazono. Juk daug paprasčiau atsidarius šaldymo kameros dureles pasigriebti indelį su smulkin...

Skaityti daugiau

27.05.2020 laikas 11:51 Vaistinis šalavijas (Salvia officinalis) Šalavijo nauda
Vaistinis šalavijas (lot. Salvia officinalis) - tai daugiametis puskrūmis, užaugantis iki 60 cm aukščio. Stiebai statūs, šakoti, plaukuoti. Lapai pailgai kiaušiniški, kartais elipsiški, 8 cm ilgio buka viršūne, smulkiai dantytais kraštais. Žiedai mėlyni, kartais balti. Visas augalas padengtas plauke...

Skaityti daugiau