- 17.10.2021
- 5.0 Reitingas
- 1444 Peržiūros
- Aptarti
Burokėliai yra kilę iš Viduržemio jūros kraštų dvimečio laukimo runkelio. Tai dvimečiai augalai. Pirmaisiais metais išauga šakniavaisiai su stambių lapų skrotele, antraisiais – žiedynstiebis ir vaisius (dėžutė).
Vieta sėjomainoje
Burokėliams geriausiai tinka nerūgštūs, vidutinio sunkumo, turintys daug humuso priemolio dirvožemiai. Šlapių ir rūgščių dirvų burokėliai nepakenčia. Jie auginami po mėšlu tręštų augalų. Negalima burokėlių sėti po runkelių, nes juos puola tos pačios ligos ir kenkėjai.
Daržo sėjomainoje geriausi priešsėliai – kopūstai ir agurkai.
Dirvos dirbimas
Rudenį dirva giliai suariama. Pavasarį, kai tik galima įeiti į dirvą, dviem kryptimis kultivuojama ir akėjama. Sunki ir labai supuolusi dirva pavasarį vėl suariama, bet sekliau. Suartą dirvą būtina išlyginti ir nuakėti. Burokėliams paruošta dirva turi būti lygi, puri ir smulkiai grūdėta. Lygioje dirvoje burokėliai sudygsta vienų laiku, neišretėja.
Tręšimas
Burokėliai paprastai sėjami po mėšlu tręštų augalų. Tačiau jei priešsėlis nebuvo tręštas mėšlu, į dirvą reikia įterpti 50-60 t/ha gero komposto. Iš visų šakniavaisinių daržovių burokėliams reikia daugiausia trąšų, todėl juos reikia tręšti ir mineralinėmis trąšomis: azoto – 100-150, fosforo – 40-170 ir kalio – 60-200 kg/ha veiklios medžiagos. Du trečdaliai fosforo ir kalio trąšų beriami rudenį, o pavasarį prieš sėją išberiamos likusios fosforo ir kalio trąšos bei trečdalis azoto trąšų. Augant lapams bei šaknims ir susidarant šakniavaisiui, burokėlius reikia 2 kartus papildomai tręšti amonio salietra. Vegetacijos pabaigoje, kai burokėlių šakniavaisiuose intensyviai kaupiasi sausos medžiagos, dirvoje neturi būti daug azoto ir drėgmės, nes tada labiau auga lapai, o šakniavaisiuose susikaupia mažiau maisto medžiagų. Todėl labai svarbu, kad burokėliai nebūtų per vėlai papildomai tręšiami azoto trąšomis.
Burokėliams būtinos boro trąšos. Šakniavaisiai, kuriems trūksta boro, suserga puviniu. Jis laikomų burokėlių sunaikina beveik visą derlių. Boro trąšos išberiamos prieš sėją (60 kg/ha boro magnio).
Sėja
Burokėlių vaisius — dėžutė, kurioje yra 3—4 į kamuolėlį suaugusios sėklos. Jos stambios (1 g būna 40—60 sėklų), išlieka daigios 4 metus.
Burokėlius reikia sėti keliais terminais, atsižvelgiant į vartojimo laiką. Ankstyvam vartojimui jie sėjami prieš žiema arba anksti pavasarį. Jiems parenkamas pavasarį greičiausiai pradžiūstantis laukas. Tokie burokėliai realizuojami su lapais, kai šakniavaisis užauga iki 3 cm skersmens.
Burokėlių sėklos dygsta 12—15 dienų, nelygu temperatūra ir dirvos drėgnumas. Ankstyvam vartojimui burokėliai sėjami balandžio antroje dekadoje, ievoms sužaliavus. Vėlesniam vartojimui jie neauginami, nes atsiranda žyduolių ir šakniavaisiai netenka maistinės vertės.
Rudeniui ir žiemai skirtus burokėlius geriausia sėti gegužės pradžioje, miškinei obeliai žydint. Burokėlių sėklos ilgai brinksta, todėl nereikia suvėlinti sėjos, nes pavasarį dirva greitai išdžiūsta. Labai sausa dirva prieš sėją paliejama.
Burokėlių sėkla prieš sėją beicuojama.
Burokėliai sėjami ir eilutėmis, tarp kurių paliekama 45 cm. Hektarui apsėti reikia 8—12 kg sėklos. Stambių, išrūšiuotų, 95% daigumo seklų sėjama 4—5 kg/ha. Jei sėklos daigumo procentas mažesnis, jos norma atitinkamai padidinama.
Priežiūra
Kai pasirodo burokėlių daigeliai, tuojau įdirbami tarpueiliai. Jei sausa, liejama po 150-200 m3/ha. Purenama, kai dirva labiau supuola arba pradeda intensyviau želti piktžolės. Per vegetaciją tai daroma 3-6 kartus specialiai kultivatoriais. Kai daigai turi du tikruosius lapelius, pasėlys retinamas – neliejamuose plotuose paliekama daigas nuo daigo per 5-6, liejamuose – per 6-8 cm. Tuščios vietos eilutėje atsodinamos išrautais daigais. Retinant išraunami silpnesni daigai, stipresni paliekami. Šakniavaisio susidarymo fazėje dirva purenama giliau, nes augalai išaugina tikrąsias šaknis, kurios skverbiam į gilesnius sluoksnius. Piktžolės naikinamos herbicidais ir purenant tarpueilius. Burokėlių pasėliuose reikia naikinti ir kenkėjus.
Nuo rugpjūčio pirmosios pusės burokėlių nereikia lieti.
Derliaus nuėmimas
Derlius nuimamas prieš stipresnes šalnas, neis du trečdaliai burokėlių šakniavaisio yra virš žemės ir gali apšalti.
Nestandartiniai burokėliai sušeriami gyvuliams. Maistui geriausiai tinka vidutinio dydžio, apie 200—300 g, burokėliai.
Kiek naudingas buvo šis įrašas?
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Panašios naujienos
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
Skaityti daugiau