Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Uogos

Bruknės Naudojimas Liaudies Medicinoje

Bruknės Naudojimas Liaudies Medicinoje

Bruknė - žemaūgis visžalis erikinių šeimos krūmokšnis su šliaužiančiais plonais šakniastiebiais, stačiais stiebeliais. Lapeliai kiaušiniški, pliki, odiniai, lygūs. Vaisiai raudoni, sultingi, apvalūs, rūgščiai saldūs su aitroku prieskoniu. Sunoksta rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje.

Uogose yra organinių rūgščių, karoteno, vitaminų C, B2, P, glikozidų arbutino ir vakcinino, katechinų, rauginių medžiagų, flavonoidų ir kt.
Bruknės auga spygliuočių miškų pievingose laukymėse. Lapai paprastai renkami pavasarį, iki žydėjimo, uogos - kai sunoksta. Gydymui naudojami iki žydėjimo surinkti, vėdinamoje patalpoje arba džiovyklėje (45 C) išdžiovinti lapai.

Auginimas

Bruknės gerai dauginasi sėklomis. Jos stratifikuojamos 4 mėnesius 4oC temperatūroje. Prieš sodinimą iš dirvos išrinkti piktžolių 

šaknų likučius, žemę išlyginti. Augalus sodinti eilėmis 25-30 cm atstumu, atstumas tarp augalų eilėje - 10-20 cm. Daigai pasirodo 14-ą dieną ir dygsta 42 dienas.

Bruknių sėklos gerai sudygsta labai rūgščioje terpėje. Sėklos geriau sudygsta, naudojant kiminus ir durpes.

Bruknės dauginamos ir vegetatyviniu būdu: žaliais skiepūgliais, šakniastiebiais ir dukteriniais augalais, pradedant nuo pirmos gegužės pusės iki ūglių augimo pradžios. Iš vienmečių ūglių galima paruošti 6-7 cm ilgio skiepūglius ir pasodinti juos į lysvę arba j šiltnamį - j durpes 4-5 cm gylyje, paliekant virš dirvos 2-3 cm viršutinę dalį.

Bruknės gerai dauginamos nuopjovomis šakniastiebių, ant kurių jau yra pumpurų arba sudygusių ūgliukų.

Bruknėms auginti geriausiai tinka lengvos dirvos, turtingos humuso, arba durpingos su rūgščia terpe, patręštos makro- ir mikroelementais. j skurdžią dirvą į 10 kvadratinių metrų įterpti 0,4-0,6 m3 durpių arba komposto, įmaišyti visaverčių mineralinių trąšų, praturtintų mikroelementais, ir 0,6-0,8 kg superfosfato.

Bruknės, uogos, Vitaminai

Naudojimas

Bruknių uogos ir lapai turi šlapimo išsiskyrimą skatinančių, uždegimą malšinančių ir mikrobus naikinančių savybių. Nuo senų laikų bruknių uogos buvo naudojamos podagros profilaktikai ir gydymui, pradinėse artrito stadijose. Uogos turi baktericidinių, kraujavimą stabdančių, organizmą stiprinančių, apetitą skatinančių savybių.

Bruknių lapų nuoviras vartojamas, gydant peršalimo ligas, reumatinį poliartritą, druskų sankaupas, tulžies pūslės akmenligę, inkstų uždegimą, reumatizmą, cukrinį diabetą. Dažniau naudojami smulkiai supjaustyti lapai, iš jų ruošiamas nuoviras (2 arbatiniai šaukšteliai -400 ml vandens). Gerti po 100 ml 3-4 kartus per dieną (dozė suaugusiems).

Nuo avitaminozės valgomos vandenyje išmirkytos šviežios, džiovintos, su cukrumi arbe be jo virtos uogos.

Liaudies medicina iš džiovintų uogų ir lapų, paimtų lygiomis dalimis, ruošia mišinį vaikams, naktį nelaikantiems šlapimo. 2 valgomuosius šaukštus mišinio užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens, palaikyti 10 minučių, kad nusistovėtų, atvėsinti, nukošti. Pusę paruošto antpilo išgerti per dieną, likusią dalį - vakare.

Bulgarų liaudies medicina rekomenduoja bruknių uogas vartoti kaip šlapimo išsiskyrimą skatinančią priemonę, sergant reumatizmu,
podagra, ir išblaivinimui nuo alkoholinio apsvaigimo. Bruknių lapus galima naudoti vietoje meškauogių.

Vokietijoje bruknių lapų nuoviras ir antpilas naudojami, gydant šlapimo pūslės uždegimą.

Austrijos žiniuoniai mano, kad bruknių lapai dezinfekuojančiai veikia šlapimtakius. Lenkijoje bruknės naudojamos kaip uždegimą slopinanti, bakterijas naikinanti ir diuretinė priemonė.

Ukrainoje bruknių vanduo su medumi vartojamas, gydant plaučių tuberkuliozę, ypač kosint su krauju. Šviežias, raugintas ir virtas bruknes rekomenduojama valgyti, sergant hipoacidiniu gastritu, kolitu, poliartritu ir inkstų uždegimu.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
11.12.2023 laikas 10:21 Kodėl šeimininkės rekomenduoja ant palangės statyti žydinčias pelargonijas?
Daugumai namų šeimininkių pelargonijos yra labai graži, nors ir paprasta namų puošmena. Vis dėlto, patyrusios šeimininkės puikiai žino, kad šios gėlės yra ne tik gražios, bet ir labai naudingos! Šios gėlės visame pasaulyje garsėja ne tik kaip namų šilumos ir jaukumo simbolis....

Skaityti daugiau

06.05.2023 laikas 21:07 Kuo tręšti burokėlius: derlius bus nuimtas rugpjūčio mėn.
Burokėliams, kaip ir kitoms naminėms daržovėms, sodinant ir tręšiant reikia skirti daug dėmesio. Verta paminėti, kad iš esamo veislių rinkinio valgymui labiausiai tinka valgomieji (raudonieji) burokėliai. Jo sodinimo ir šėrimo ypatumai bus aptarti toliau....

Skaityti daugiau

01.07.2020 laikas 18:21 Liaudies Gydytojas: Kuo Naudinga Vaistažolė Skėstalapė Grindelija?

Grindelija žydi nuo liepos iki spalio mėnesio. Auga pakelėse, pagrioviuose. Gydymo tikslais naudojami stiebai, lapai, žiedai ir šaknys. Antžeminės augalo dalys renkamos žydėjimo periodu, šaknys -pavasarį arba rudenį. Augalas pasižymi antibakteriniu aktyvumu.

...

Skaityti daugiau

22.12.2022 laikas 08:18 Stumbrai ir lėti ministerijos veiksmai varo į neviltį ūkininkus

Laisvėje esančių stumbrų skaičiui nevaldomai didėjant, auga ir jų daroma žala Kėdainių bei Panevėžio rajonų ūkiams. Skaičiuojama, kad per pastaruosius šešerius metus šių gyvūnų beveik patrigubėjo, laisvėje dabar gyvena beveik 300 stumbrų.

...

Skaityti daugiau

14.01.2022 laikas 08:28 Sėja prasideda nuo planavimo
Daržininkai turi darbo ištisus metus. Net viduržiemį, kai laukai, šiltnamiai ilsisi po praėjusio meto derliaus, patyrę daržininkai ruošia pavasarinės sėjos strategiją, kuria planą, kur, ką ir kiek sės, sodins, pildo sėklų kolekciją, pradeda ruoštis daiginimui, kaupia natūralias trąšas....

Skaityti daugiau