Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Vaistažolės

Dirvinė čiužutė (Tthalaspi arvense)

Vaistažolė Dirvinė čiužutė (Tthalaspi arvense)

Vienmetis žolinis kryžmažiedžių šeimos augalas, stiebas tiesus, vagotas, užauga 15-45 cm aukščio. Apatiniai lapai pailgi arba ovaliniai, lapkotiniai; stiebiniai - strėliniai, prigludę, šonuose rantyti. Žiedai smulkūs, balti su keturiais žiedlapiais, susitelkusiais į kekę. Visas augalas būna geltonai žalios spalvos. Žydi nuo balandžio mėn. iki vėlyvo rudens.

Lietuvoje labai dažna. Auga daržuose, ganyklose, laukuose, dykvietėse, mėgsta molingas dirvas. Dirvinė čiužutė yra sunkiai išnaikinama piktžolė.

Gydymui naudojama žolė, lapai, čiužutės sėklos. Žaliava renkama beveik visą vasarą, o sėklos - ir rudens pradžioje. Žaliava džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje.

Cheminė sudėtis nėra gerai ištyrinėta. Žolėje yra glikozidų sinigrino ir gliukokaparino, saponinų, flavonoidų, alkoloidų, garstyčių eterinio aliejaus, vitamino C, mineralinių medžiagų.

Sėklose yra 20-34 % riebaus aliejaus, į kurio sudėtį įeina oleino, linolo, eruko rūgštys, lecitinas, glikozidas sinigrinas, vitaminas C, baltyminės ir gleivinės medžiagos.

vaistažolės, vaistažolė, Dirvinė čiužutė, Tthalaspi arvense

Čiužučių preparatai skatina šlapimo išsiskyrimą, lengvina atsikosėjimą, bendrai tonizuoja, slopina navikų vystymąsi, turi laisvinamąjį, hipotenzinį poveikį, didina lytinį potraukį, greitina menstruacinio ciklo pradžią. Gydant peršalimo ligas, šie augalai padeda atsikosėti, apsinuodijus padeda šalinti toksines medžiagas iš organizmo, jie naudojami impotencijai, vyrų ir moterų nevaisingumui, amenorėjai ir dismenorėjai, hipertoninei ligai, prostatos ir gimdos vėžiui gydyti. Čiužutes galima dėti į vaistažolių mišinius, padedančius gydyti prostatos adenomą, gimdos navikus, nevaisingumą, impotenciją, įvairias ginekologines ligas.

Išoriškai naudojamas dirvinių čiužučių antpilas, nuoviras, ištrauka, šviežios sultys ir į miltelius smulkinta džiovinta žolė naikina bakterijas, slopina uždegimą, valo žaizdas, regeneruoja, o šviežios augalų sultys turi keratolitinį poveikį. Dėl to čiužutės naudojamos pūlingoms žaizdoms, trofinėms opoms, odos ligoms gydyti, karpoms, pigmentinėms dėmėms šalinti.

Vaistažolė Dirvinė čiužutė (Tthalaspi arvense)

Liaudies medicinos receptai

- 1,5 valgomojo šaukšto džiovintos dirvinių čiužučių žolės su žiedais ir vaisiais užpilti 200 ml verdančio vandens, uždengtame inde palaikyti 4 valandas, kad pritrauktų, nukošti. Vartoti po 1 arbatinį šaukštelį 4-5 kartus per dieną prieš valgį. Padeda gydyti impotenciją, moterišką ir vyrišką nevaisingumą, menstruacijų sutrikimus, peršalimo ligas, apsinuodijimus, hipertoniją.

- 1 dalį džiovintos dirvinių čiužučių žolės užpilti 10 dalių 70 % spirito arba degtinės, palaikyti 10-14 dienų, nukošti. Vartoti po 1 arbatinį šaukštelį 2 kartus per dieną (ryte ir prieš naktį) prieš valgį. Padeda gydyti impotenciją, moterišką ir vyrišką nevaisingumą, menstruacijų sutrikimus, peršalimo ligas, apsinuodijimus, hipertoniją.

- Džiovintos dirvinių čiužučių žolės su sėklomis miltelius vartoti po 0,3 g 4 kartus per dieną prieš valgį. Padeda gydyti impotenciją, moterišką ir vyrišką nevaisingumą, menstruacijų sutrikimus, peršalimo ligas, apsinuodijimus, hipertoniją.

- 3 valgomuosius šaukštus džiovintos dirvinių čiužučių žolės užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens, termose palaikyti 4 valandas, kad pritrauktų, nukošti. Tinka praplauti žaizdoms, opoms, skalauti gerklę, sergant angina.

- Sausais dirvinių čiužučių žolės milteliais pabarstyti infekuotas žaizdas arba naudoti šviežią sutrintą žolę aplikacijoms, gydant sužeidimus, opas.

- Šviežiomis dirvinių čiužučių žolės sultimis 2-3 kartus per dieną tepti karpas, pigmentines odos dėmes.

vaistažolės, vaistažolė, Dirvinė čiužutė, Tthalaspi arvense

Kontraindikacijos

Dirvinių čiužučių negalima vartoti nėščiosioms, esant polinkiui į gimdos kraujavimus, sergant hipotonija, taip pat berniukams lytinio brendimo laikotarpiu.

vaistažolės, vaistažolė, Dirvinė čiužutė, Tthalaspi arvense


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
07.08.2020 laikas 20:38 Paprastoji Juodavaisė Gervuogė. Gervuogių Poveikis (Rubus Caesius)

Paprastoji juodavaisė gervuogė - Rubus caesius - tai puskrūmis, užaugantis iki 150 cm aukščio. Stiebai šliaužiantys arba kylantys su nedideliais lenktais dygliais ir pasidengę melsvo atspalvio apnašomis. Uogos prinoksta rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais. Auga upių pakrantėse, pievose, miškuose....

Skaityti daugiau

09.08.2022 laikas 08:56 Kodėl patyrę sodininkai „sūdo“ svogūnus darže?
Turėti savo žalumynų sode ar bent balkone yra ypatingas malonumas. Visada šviežias ir traškus, paruoštas dėti į salotas arba tiesiog kaip užkandis prie bet kokio patiekalo – svogūnas yra tikrai geras pasirinkimas....

Skaityti daugiau

02.03.2019 laikas 10:24 Abrikosų kauliukų aliejus

Abrikosų kauliukų aliejus - švelniai marcipanais kvepiantis gelsvos spalvos bei lengvos tekstūros aliejus, kuriame gausu vitamino A, saugančio odą nuo pleiskanojimo, išsausėjimo, įtrūkimų ir uždegimų, vitamino E Šiame aliejuje taip pat gausu nepakeičiamųjų riebalų rūgščių, Omega-6 ir Omega-9, min...

Skaityti daugiau

31.03.2019 laikas 12:09 Nerafinuotas kokosų riešutų aliejus
Kokosų aliejuje dominuojančios laurino sočiosios riebalų rūgšties dėka, aliejus ir yra baltos spalvos, tvirtos konsistencijos ir turi antibakterinių, antivirusinių, uždegimą malšinančių savybių. Aliejus ypač minkština ir drėkina odą, apsaugodamas nuo išdžiūvimo. Sudėtyje esantis vitaminas E , užkirs...

Skaityti daugiau

05.03.2019 laikas 09:18 Avokadų aliejus
Avokadų aliejuje ypač gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių, teigiamai veikiančių širdies ir kraujagyslių sistemą, galinčių padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Aliejuje taip pat nemažai vitamino E, Šis aliejus pasižymi ypač aukšta smilkimo temperatūra (nerafinuotas smilksta prie 249, o rafi...

Skaityti daugiau