Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Mokslo Afiša » 2021 » Rugpjūčio » 24

Vanduo buteliuose yra iki 3500 kartų blogesnis planetai nei vanduo iš čiaupo

(Paranormal) Atlikus tyrimą nustatyta, kad vanduo buteliuose yra apie 3500 kartų kenksmingesnis aplinkai nei vanduo iš čiaupo.

Barselonos pasaulinės sveikatos instituto (ISGlobal) mokslininkai tyrė skaičius, siekdami išsiaiškinti, kokį neigiamą poveikį aplinkai gali turėti vanduo buteliuose. Tyrimo metu daugiausia dėmesio skirta Barselonai (Ispanija), kurioje gyvena apie 1,35 mln. žmonių, iš kurių apie 60 proc. vartoja į butelius išpilstytą vandenį.

Mokslininkai naudojo "gyvavimo ciklo vertinimą", pagal kurį apskaičiuojamas daikto poveikis aplinkai per visą jo gyvavimo laikotarpį. Tai apima žaliavų gavybą, gamybą, transportavimą, platinimą, naudojimą ir šalinimą.

Tyrimo metu nustatyta, kad jei kiekvienas Barselonos gyventojas pereitų prie vandens buteliuose, žaliavų gavyba kainuotų daugiau kaip 60 mln. eurų (70,6 mln. JAV dolerių). Taip pat dėl to kasmet galėtų išnykti 1,43 gyvūnų rūšių. Tai būtų 3500 kartų didesnės išlaidos aplinkai už išteklius, nei tuo atveju, jei visas miestas vietoj to gertų vandenį iš čiaupo.

Vandens, išpilstyto į butelius, poveikis ekosistemoms 1 400 kartų didesnis nei vandens iš čiaupo

Tyrėjai taip pat nustatė, kad į butelius išpilstyto vandens poveikis ekosistemoms yra 1 400 kartų didesnis nei vandens iš čiaupo.  Jie teigė, kad poveikio aplinkai mažinimas turėtų daugiau nei kompensuoti nedidelę šlapimo pūslės vėžio riziką, susijusią su geriamu vandentiekio vandeniu.

Valant geriamąjį vandenį susidaro mažas trihalometanų (THM) kiekis, kuris siejamas su didesne šlapimo pūslės vėžio rizika. THM kiekis geriamajame vandenyje yra reguliuojamas Europos Sąjungoje.

Pagrindinė tyrimo autorė Cristina Villanueva teigė, kad sveikatos apsaugos priežastys nepateisina plataus vandens, išpilstyto į butelius, vartojimo. "Taip, griežtai kalbant, geriant vandenį iš čiaupo, vietinė sveikata yra blogesnė, tačiau, pasvėrus abu dalykus, tai, ką gauname gerdami vandenį buteliuose, yra minimalu. Visiškai akivaizdu, kad į butelius išpilstyto vandens poveikis aplinkai yra didesnis, palyginti su vandeniu iš čiaupo", - sakė ji.

JAV plastikui pagaminti reikia apie 17 mln. barelių naftos, kad būtų patenkintas metinis vandens buteliuose poreikis. Jungtinėje Karalystėje vanduo buteliuose yra bent 500 kartų brangesnis už vandenį iš čiaupo. Villanueva teigė, kad šis tyrimas gali padėti sumažinti vandens, išpilstyto į butelius, suvartojimą, tačiau pridūrė, kad turėtų būti vykdoma aktyvesnė politika, siekiant pakeisti požiūrį, kad vanduo buteliuose yra saugesnis.

"Pavyzdžiui, Barselonoje galėtume rengti daugiau švietimo kampanijų, kad visuomenė suprastų, jog geriant vandenį buteliuose nauda sveikatai yra nedidelė, palyginti su poveikiu aplinkai", - sakė ji. "Turime pagerinti prieigą prie viešojo vandens, viešųjų fontanų, viešųjų pastatų, kur galima atsinešti savo butelį ir nereikia jo pirkti. Turime palengvinti prieigą prie viešojo vandens viešosiose gatvėse."

Per pastaruosius kelerius metus vandens buteliuose vartojimas išaugo, nes nepasitikima vandentiekio vandens kokybe. Tačiau per pastaruosius kelerius metus Barselonoje gerokai pagerėjo vandentiekio vandens kokybė.

Neigiamas į butelius išpilstyto vandens poveikis planetai

Plastikinių butelių gamybai per metus sunaudojama apie 17 mln. barelių naftos, o buteliams pagaminti reikia maždaug tris kartus daugiau vandens nei jiems pripildyti.

Kadangi plastikiniai vandens buteliai gaminami iš naftos produkto polietileno tereftalato (PET), jiems pagaminti ir transportuoti reikia daug iškastinio kuro. Vandens buteliui pagaminti taip pat reikia maždaug 2000 kartų daugiau energijos nei vandeniui iš čiaupo gaminti.

Neigiamas į butelius išpilstyto vandens poveikis tuo nesibaigia. JAV žmonės per dieną išmeta daugiau kaip 60 mln. plastikinių vandens butelių arba 35 mlrd. tuščių vandens butelių per metus, kurių didžioji dalis patenka į gatves, parkus, vandens kelius ir sąvartynus kaip šiukšlės. Iš jų tik 12 proc. perdirbama.

Plastikiniai vandens buteliai - ne vieninteliai daiktai, kurie prisideda prie žemės ar vandens taršos. Daugiau apie šią pasaulinę problemą skaitykite svetainėje Pollution.news.

Šaltiniai:

EuroNews.com

TheGuardian.com

HealthyHumanLife.com

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
07.09.2018 laikas 09:50 Receptai – Patiekalai Liaudiški patarimai Nevaisingumo gydymui

Nevaisingumas liaudies medicinoje, Nevaisingumas, liaudiškomis priemonėmis, receptai nevaisingumui gydyti, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis.

Skaityti daugiau

03.11.2017 laikas 14:20 Receptai – Patiekalai Arbata su ramunėlėmis nuo peršalimo
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Peršalimas. Ingredientai: ramunės žiedai, juoduogio šeivamedžio žiedai

Skaityti daugiau

06.06.2019 laikas 21:38 Receptai – Patiekalai Itališki sausainiai. Jums būtinai patiks
Šie skanūs, minkšti, kvapnūs sausainiai nepaliks jus abejingus! Šis receptas yra labai paprastas, o sausainiai giriami, ne vieną kartą. Kaip pasigaminti itališkus sausainius žiūrėkite vaizdo medžiagoje.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
09.05.2024 laikas 08:45 Mokslininkai siūlo naują Žemės žemynų susidarymo teoriją
Amerikiečių mokslininkai iš Pensilvanijos universiteto aprašė kratonų - senų ir plačių žemynų plutos plotų, užtikrinančių žemynų stabilumą - susidarymo mechanizmą.

Skaityti daugiau

09.05.2024 laikas 07:34 Nustatytas išorinis moterų psichopatijos požymis
Amerikiečių psichologai iš Naujosios Meksikos universiteto Albukerkėje atrado išorinį požymį, rodantį moterų psichopatiją.

Skaityti daugiau

09.05.2024 laikas 07:21 Išspręstas senovės šumerų šifras
Dublino Trejybės koledžo (Airija) mokslininkas daktaras Martinas Worthingtonas paskelbė tyrimą, kuris gali visiškai pakeisti senovės Mesopotamijos ikonografijos suvokimą. Jis pasiūlė labai tikėtiną ir paprastą senovės šumerų simbolių, kurie nuo XIX a...

Skaityti daugiau