Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Technologijos, Mokslas » 2024 » Gegužės » 9

Mokslininkai siūlo naują Žemės žemynų susidarymo teoriją

Mokslininkai siūlo naują Žemės žemynų susidarymo teoriją

Amerikiečių mokslininkai iš Pensilvanijos universiteto aprašė kratonų - senų ir plačių žemynų plutos plotų, užtikrinančių žemynų stabilumą - susidarymo mechanizmą. Tyrimas paskelbtas mokslo žurnale „Nature“.

Pagal naująją teoriją žemynai atsirado ne iš planetos vandenynų kaip stabilūs sausumos masyvai. Labiau tikėtina, kad maždaug prieš 3 mlrd. metų lietaus ir vėjų poveikis šviežioms uolienoms išjudino daugybę geologinių procesų, kurie sukūrė stabilią plutą.

Kratonai tęsiasi daugiau kaip 150 km nuo Žemės paviršiaus iki viršutinės mantijos dalies, kur jie veikia kaip laivo kilis, išlaikydami žemynus „ant vandens“.

Mokslininkai išanalizavo urano, torio ir kalio koncentraciją šimtuose uolienų mėginių iš archėjo laikotarpio, kai susiformavo kratonai, kad, remdamiesi faktine uolienų sudėtimi, galėtų įvertinti radiogeninės šilumos gamybą. Šias vertes jie panaudojo kuriant terminius kratonų formavimosi modelius.

Jų duomenimis, kai vėjas, lietus ir cheminės reakcijos ardė ankstyvųjų žemynų uolienas, nuosėdos ir molio mineralai buvo nuplauti į upelius ir upes bei nunešti į jūrą, kur susidarė nuosėdinės nuosėdos, pavyzdžiui, skalūnai, turintys daug urano, torio ir kalio.

Dėl atmosferos poveikio tokie šilumą generuojantys elementai kaip uranas, toris ir kalis ilgainiui galėjo susikoncentruoti seklioje plutoje, todėl gilesnė pluta galėjo atvėsti ir sukietėti.

Dėl šio mechanizmo susidarė storas, kietas uolienų sluoksnis, kuris galėjo apsaugoti žemynų dugną nuo tolesnės deformacijos - tai būdinga kratonams, teigia mokslininkai.

Tyrėjai teigė, kad šie rezultatai atspindi naują supratimą apie tai, kaip geologiškai vystosi potencialiai gyvenamos planetos. 

Pasaulio naujienos kitaip su paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
27.08.2018 laikas 09:34 Receptai Riebių plaukų priežiūra. Liaudiški patarimai plaukų gydymui

Riebių plaukų priežiūra liaudies medicinoje, Riebių plaukų priežiūra, receptai plaukų priežiūrai, liaudiškomis priemonėmis, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis

...

Skaityti daugiau

22.06.2019 laikas 15:27 Receptai Tarkuotų bulvių apkepas su sūriu ir česnaku

Vieną kartą atsitiktinai radau tarkuotų bulvių pyrago-apkepo receptą, dažnai jį kepu, o dabar noriu pasidalinti ir su jumis.

Skaityti daugiau

24.11.2019 laikas 08:36 Receptai Makaronai Su Mėsa Ir Daržovėmis, Be Virimo

Greitas patiekalas. Skanūs makaronai pietums. Makaronai su mėsa ir daržovėmis. Kitą dieną jei nesuvalgote makaronai išlieka nesusilietę, atskirti vienas nuo kito ir tokie pat skanūs, tereikia juos pašildyti.

...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
24.05.2024 laikas 21:16 Su vyru mėgavomės romantiška vakariene, kai staiga atsidarė durys
Kartą šeštadienio vakarą mes su vyru mėgavomės romantiška vakariene, kai netikėtai atėjo nekviesta anyta. Pasirodo, ji vėl pasidarė mūsų buto raktų kopijas be leidimo.

Skaityti daugiau

24.05.2024 laikas 06:56 2024 m. gegužės 24 d. horoskopas visiems zodiako ženklams
Vakarykštė pilnatis Dvynių ir Šaulio ašyje jau praėjo ir mes įžengėme į silpstančio Mėnulio fazę. Jei Brėkštančio Mėnulio periodas skirtas naujiems darbams pradėti, tai Nykstantis Mėnulis sako, kad dabar palankus metas juos užbaigti....

Skaityti daugiau

23.05.2024 laikas 19:21 Nuostabi trauktinė nuo hipertonijos
Jau daug metų turiu aukštą Kraujospūdį. Nepamenu, kada gyvenau ramiai, be baimės, kad netrukus prasidės priepuolis. Užtenka pačios nekalčiausios priežasties, kad pakiltų kraujospūdis. Darbe laukėme audito komisijos, nervinomės visi, pergyvenome. Virš...

Skaityti daugiau