Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Sveikatos Patarimai | Liaudies Medicina » 2024 » Balandžio » 2

Kaip karščiavimas naikina mikrobus?

Kaip karščiavimas naikina mikrobus?

Galbūt girdėjote, kad karščiavimas padeda kovoti su infekcijomis. Bet kaip tiksliai jie tai daro?

Turbūt žinote peršalimo ir gripo sezono požymius: gerklės skausmas, užgulta nosis ir kartais baisus karščiavimas.

Galbūt girdėjote, kad karščiavimo šiluma padeda organizmui atsigauti po ligos. Bet kaip tiksliai karščiavimas padeda sunaikinti mikrobus organizme?

Mokslininkai žino, kad padidėjusi kūno temperatūra padeda imuninei sistemai kovoti su infekcija.

Tačiau norint užkirsti kelią ligai, gali nepakakti vien tik padidinto karščio, todėl turi būti įtraukti ir kiti imuniniai veiksniai.

Karščiavimas prasideda, kai imuninės ląstelės infekcijos vietoje išskiria priešuždegiminius citokinus – baltymus, kurie sustiprina imuninį atsaką. Kad sukeltų karščiavimą, kai kurie citokinai keliauja į smegenis ir susimaišo su pagumburiu, kuris, be kitų kūno funkcijų reguliavimo, veikia kaip kūno termostatas. Ten citokinai skatina fermentų, kurie sintezuoja karščiavimą sukeliančius cheminius signalus, vadinamus prostaglandinais, gamybą.

Tiesą sakant, manoma, kad karščiavimą slopinantys vaistai, tokie kaip acetaminofenas ir ibuprofenas, blokuoja šių prostaglandinų gamybą.

Prostaglandinai inicijuoja keletą pokyčių organizme, kurie sukelia karščiavimą, kuris dažnai apibrėžiamas kaip kūno temperatūra ne mažesnė kaip 100,4 laipsnio Farenheito (38 laipsnių Celsijaus). Veikdami per cheminius nervų sistemos pasiuntinius, jie skatina šilumos susidarymą rudųjų riebalų atsargose, kurios degina cukrų. Jie taip pat sukelia raumenų drebulį, kad kauptųsi šiluma, ir riboja šilumos nuostolius, sutraukdami kraujagysles, ypač šalia galūnių, pavyzdžiui, rankų ir kojų.

Tačiau kaip karščio pakėlimas paveikia grumtynes tarp patogenų ir imuninės sistemos?

„Įrodyta, kad aukšta temperatūra padidina imuninį atsaką, stimuliuodama tiek įgimtą, tiek adaptacinį imuninės sistemos skyrių”, – sakė Blomqvistas. Pirmoji kontroliuoja apibendrintas imunines reakcijas, o antroji „išmoksta“ kovoti su naujais patogenais, jiems patekus į organizmą. „Tačiau pagrindiniai mechanizmai nėra iki galo suprantami“, – pažymėjo jis.

Tačiau yra specifinių imuninės sistemos elementų, kuriuos, kaip manoma, stiprina karščiavimas. Pirmosios atsakomosios imuninės ląstelės, vadinamos neutrofilais, užkrėstoje vietoje yra įtraukiamos į pirmąsias linijas- šios ląstelės miršta netrukus po tarnybos, todėl karščiavimas gali paskatinti didesnį skaičių pašaukti į mūšio lauką.

Taip pat yra įrodymų, kad karščiuojant vadinamosioms dendritinėms ląstelėms atsiranda stipresnis polinkis įsisavinti kenksmingus mikrobus. Suvalgydamos mikrobus, ląstelės gali pateikti mikrobų fragmentus adaptyvioms imuninėms ląstelėms, suteikdamos joms informacijos, kaip surengti ataką, pritaikytą įsibrovėlių atžvilgiu.

Tyrėjai taip pat pasiūlė, kad karščiavimas gali sumažinti patogeno galimybes laimėti mūšį pasodinus jį į karštą vietą. Jei svetimkūnis užkrės kūną esant normaliai temperatūrai, perkaitęs našumas gali susilpnėti, nes jo fermentai gali pradėti „virti“, prarasdami formą ir funkcionalumą. Tačiau, jei patogenas išsivysto taip, kad atlaikytų karščiavimą, jis gali tapti mažiau įgudęs užkrėsti žmones esant normaliai kūno temperatūrai. Iš esmės patogenas gali atsidurti „sugauti 22“ scenarijuje.

Mokslininkai susiduria su dideliu iššūkiu išsiaiškinti, kaip karščiavimas kovoja su infekcija - citokinai, kurie sukelia karščiavimą, taip pat sustiprina kitas imunines funkcijas, todėl sunku atskirti karščiavimo poveikį nuo šių kitų imuniteto stiprintuvų. Pavyzdžiui, priešuždegiminiai citokinai skatina imuninių ląstelių migraciją po kūną. Tai nukreipia juos į užkrėstą vietą, taip pat į imuninius audinius, tokius kaip limfmazgiai, kur adaptyviosios imuninės ląstelės yra treniruojamos kovoti su infekcija.

Nors citokinai taip pat atlieka savo vaidmenį, Blomqvistas teigė, kad karščiavimas atlieka svarbų vaidmenį kovojant su įsibrovėliais.

Tyrimai rodo, kad intensyviosios terapijos pacientai dažniau pasveiksta nuo infekcijos, jei pradeda karščiuoti. Karščiavimą slopinančių vaistų poveikis taip pat iškalbingas- gydytojai gali manyti, kad būtina juos skirti, jei nerimauja, kad paciento karščiavimas pakils iki pavojingos temperatūros, tačiau ne tokiais sunkiais atvejais šių vaistų vartojimas gali nuginkluoti organizmo apsaugą.

Stipriausi įrodymai apie teigiamą karščiavimo poveikį gaunami iš ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų, rodančių padidėjusį mirtingumą nuo infekcijų, kai skiriami karščiavimą mažinantys vaistai, – pažymėjo Blomqvistas.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
15.10.2019 laikas 21:42 Receptai – Patiekalai Minkšti sausainiai su obuoliais pusryčiams
Nuostabus desertas – saldūs obuolių sausainiai. Paruošimas labai lengvas. Idealiai tinka kasdieniams pusryčiams ar priešpiečiams. Šis receptas yra lengvas ir greitai paruošiamas, užtuks tik 30 minučių ir minkšti sausainiai bus ja...

Skaityti daugiau

17.09.2018 laikas 10:25 Receptai – Patiekalai Liaudiški patarimai išutimų gydymui
Išutimai liaudies medicinoje, išutimai, išutimo gydymas, išutimo receptai, liaudiškomis priemonėmis, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis

Skaityti daugiau

18.09.2019 laikas 06:56 Receptai – Patiekalai Klasikinis tiramisu receptas

Kiaušinių baltymus atskirkite nuo trynių. Trynius su 3 v.š. cukraus, kaitindami garų vonelėje, gerai išsukite el. maišytuvu. Įpilkite vanilės ekstraktą, sudėkite maskarponės sūrį ir gerai išmaišykite.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
06.05.2024 laikas 19:42 Visiems pasiekiamos vaistingosios piktžolės - dilgėlės
Pavasaris ir vasara - tinkamas laikas rinkti ir ruošti vaistinius augalus, kuriuos galėsite naudingai panaudoti ištisus metus. Ir ne vien tik ruošdami gydomuosius preparatus, bet ir gamindami salotas, ragu ir kitus patiekalus bei arbatas...

Skaityti daugiau

06.05.2024 laikas 19:22 Visiems pasiekiamos vaistingosios piktžolės - kiaulpienės
Pavasaris ir vasara - tinkamas laikas rinkti ir ruošti vaistinius augalus, kuriuos galėsite naudingai panaudoti ištisus metus. Ir ne vien tik ruošdami gydomuosius preparatus, bet ir gamindami salotas, ragu ir kitus patiekalus bei arbatas....

Skaityti daugiau

06.05.2024 laikas 14:29 Kaip atsikratyti amarų ant augalų: veiksminga liaudiška priemonė
Lapiniai amarai greitai susilpnina jaunus augalus, čiulpdami jų sultis ir išskirdami nuodus, todėl lapai susisuka, deformuojasi ir žūsta. Lapiniai amarai yra maži žali (juodi, oranžiniai, pilki) vabaliukai, kurie čiulpia sultis iš minkštųjų augalo da...

Skaityti daugiau