Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Kosmosas » Peržiūrų: (649) Komentarų: (0) (05.08.2016 - 17:07)

Apie pasaulio tuštumą

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės driekiasi didžiulė kometos tipo uodega. Tiesa, ji kiek geriau įžiūrima tik ultravioletiniu diapazonu. Ši uodega tęsiasi apie 13 šviesmečių, o tai tris kartus daugiau nei Saulės atstumas iki Kentauro Proksimos žvaigždės. Kas dešimt metų Mira praranda tiek dujinių medžiagų, kiek iš viso sveria Žemė. Iš šios per pastaruosius 30 tūkstančių metų išmestos medžiagos būtų galima sulipdyti bent devynias tokias planetas kaip Jupiteris.

Miros pavadinimas kilęs iš lotynų kalbos žodžio, reiškiančio „nuostabioji". Ji juda skersai Paukščių Tako disko nepaprastai dideliu greičiu - apytikriai pusės milijono kilometrų per valandą. Žvaigždžių, pro kurias Mira praskrieja, trauka ją labai suspaudžia ir įkaitina priešais ją esančias dujas, kurios tolygiai apiplaukia žvaigždę ir susimaišo su išmesta medžiaga, sudarydamos tarsi nuolat ilgėjančią uodegą. Ši uodega yra tokia įkaitusi, kad spinduliuoja ultravioletinę šviesą, todėl anksčiau teleskopu ji nebuvo pastebima. Be to, Mira tarsi chameleonas dažnai keičia savo spalvą - kas 332 dienas ji patamsėja, o paskui vėl tarsi iš naujo užsidega. Pasiekusi didžiausią ryškumą ji jau mirksi pusantro tūkstančio kartų ryškiau.

Šios pulsacijos prasidėjo po to, kai Miroje sudegė visas vandenilis, po to visas helis, o tada ji pradėjo tankėti ir netrukus, remiantis visais duomenimis, ji turėtų mirti. Kiek vėliau Mira, paskutinį kartą užsiliepsnojusi, numes nuo savęs išorinius medžiagos sluoksnius ir virs baltuoju nykštuku, kurį dengia planetinio rūko burbulas. Būtent savo būsima mirtimi Mira labiausiai domina mokslininkus, nes pagal ją bus galima ištirti, kokia ateitis laukia mūsų Saulės. Šis greitasis chameleonas su liepsnojančia kometos uodega šiuo metu kursuoja už 350 šviesmečių nuo Žemės.

Neseniai mokslininkai Mažųjų Grįžulo Ratų žvaigždyne atrado itin retą neutroninę žvaigždę ir pavadino ją Kalvera - garsiojo vesterno Šaunusis septynetas pagrindinio blogiuko vardu. Tai yra vadinamoji vienetinė neutroninė žvaigždė - šie „vieniši“ nykštukai susiporuoja su kokia nors kita žvaigžde ir pamažu ją praryja. Iki šiol rastos tik septynios neutroninės žvaigždės, gyvenančios visiškoje vienatvėje, ir mokslininkai jas pavadino Šauniuoju septynetu. Visos jos yra gana jauni objektai - apie milijono metų amžiaus. Keletą iš jų net galima stebėti optiniu diapazonu. Kadangi jos spinduliuoja labai silpną šviesą, pastebėti jas pavyko tik todėl, kad yra palyginti netoli Saulės sistemos.

Kalvera buvo rasta netyčia. Regimąją, infraraudonąją šviesą ir radijo bangas skleidžiančių objektų katalogą palyginę su rentgeno šaltinių katalogu, mokslininkai atkreipė dėmesį į šaltinį 1RXS J141256.0+792204, kuris skleidė vien rentgeno spindulius. Susidomėję astronomai pasuko observatorijos Swift teleskopą šio paslaptingo šaltinio link ir tuoj pat žvaigždę atrado. Nebuvo jokių abejonių - tai neutroninė žvaigždė, be to, anksčiau dar nežinomas neutroninės žvaigždės tipas.

Keista ir jos buvimo vieta - aukštai virš galaktinio disko, vos 250-1000 šviesmečių atstumu nuo Žemės (tiksliau nustatyti kol kas neįmanoma). Bet kuriuo atveju tai yra artimiausia Žemei neutroninė žvaigždė. Negana to, mokslininkų nuomone, tokių žvaigždžių galėtų būti net kelios dešimtys.

2006 metais amerikiečių astronomai iš Louelio observatorijos (Arizonos valstijoje) atrado vieną didžiausių mums žinomų Paukščių Tako planetų. Ji buvo rasta pastebėjus, kad žvaigždė, aplink kurią sukasi ši planeta, kartais imdavo spindėti silpniau nei paprastai. Akivaizdu, kad kažkas šią žvaigždę uždengia, nusprendė mokslininkai. Taip ir buvo.

Planetos TrEs4 (dešinėje) palyginimas su Jupiteriu

Planetos TrEs4 (dešinėje) palyginimas su Jupiteriu

Heraklio žvaigždyno planeta TrES4, esanti už 1400 šviesmečių nuo Saulės sistemos, yra 70 procentų didesnė nei Jupiteris. Stebina ir tai, kad ši gigantiška planeta dar ir labai reta, o tai reiškia, kad savo tankiu - 0,2 gramo kubiniam centimetrui - ji greičiausiai primena kamštį ar alstonijų medieną. Vis dėlto šis faktas visiškai nedera su dabartine planetų formavimosi teorija. Jos svoris per didelis, t. y., jeigu kosmose būtų gigantiškas vandenynas, TrES4 jame laisvai plūduriuotų ir neskęstų.

Savo žvaigždę TrES4 apskrieja tik per trejus metus - žemiškas savaitgalis ten trunka visus metus. Atstumas nuo planetos iki žvaigždės yra mažesnis nei 2 procentai Žemės atstumo iki Saulės. Planetą daugiausia sudaro vandenilis ir, sprendžiant iš temperatūros (1260 °C), ji neturi paviršiaus. Šios itin išsipūtusios planetos trauka labai menka. Ji net negali išlaikyti ją supančio dujų sluoksnio ir nuolat dalies jo netenka.

Neatmetama, kad esama tokių itin lengvų planetų klasės. Dar anksčiau astronomai atrado planetą HATP1, kurios skersmuo yra apie 400 tūkstančių kilometrų - 2,76 karto daugiau nei Jupiterio.

Užtat ji yra du kartus lengvesnė ir beveik keturis kartus retesnė nei vanduo. Ši keistuolė yra už 450 šviesmečių nuo Žemės, Driežo žvaigždyne. Vienas apsisukimas aplink savo žvaigždę trunka apie keturias su puse paros. Taip pat ir šis atradimas labai rimtai verčia mokslininkus pagalvoti, kad dabartinę planetų formavimosi teoriją reikia dar reikia gerokai patikslinti.

Didžiulė juodoji skylė Neseniai Minesotos universiteto astronomai atrado, kad kosmose beveik per milijardą šviesmečių nusidriekusi paslaptinga skylė - tuštuma, kurioje nežiba nė menkiausios žvaigždelės. Milžiniškas tamsus niekas. Šioje tuštumoje nėra nei tarpžvaigždinių dujų, nei juodųjų skylių, net tamsiosios medžiagos, kuri turėtų slypėti po bet kokia tamsos danga. Šis fenomenas kol kas niekaip nepaaiškinamas. Tarytum Visatoje kažkas būtų kruopščiai nubrėžta. Ši tiesiog skylė yra Eridano žvaigždyne, maždaug už 5-10 šviesmečių nuo Žemės.

Kosmose jau seniai randama įvairių tuštumų, kuriose nėra jokios medžiagos - nei tamsiosios, nei šviesiosios, tačiau šio pjūvio matmenys yra didžiulis smūgis mūsų pasaulėžiūrai. Viena šio atradimo autorių Liliya Williams neslepia suglumimo: „Tai, ką atradome, tikrai nėra nieko normalaus. Regis, čia yra kažkas, ko negalime nepaisyti."

Havajų universiteto astronomas Brentas Tully mano, kad tokios tuštumos kosmose galėjo atsirasti netoli labai masyvių objektų, prie kurių tarsi metalo drožlės prie magneto priartėja artimiausių Visatos apylinkių medžiaga.

Būtų galima sakyti, kad ji tarsi buvo išpūsta iš savo vietos liko tik pasaulio karkasas, kuriame dabar stūkso nepermatoma tuštuma.

Visai neseniai gamta pateikė dar vieną mįslę. Astronomai atrado, kad gigantiško galaktikų telkinio Abelį 520 centrinėje dalyje, esančioje už 3 milijardų šviesmečių nuo Žemės, visiškai nėra žvaigždžių, ir žioji nenusakomai kraupi tuštuma. Sprendžiant iš gravitacijos, šiame regione be įprastų tarpžvaigždinių dujų turėtų būti dar kas nors - greičiausiai tamsioji medžiaga. Bet kaip ji ten pateko? Mokslininkai įsitikinę, kad telkinys Abelį 520 susidarė susidūrus jį dabar sudarančioms galaktikoms. Vis dėlto galaktikose žvaigždės būna tankiai susimaišiusios su tamsiąja medžiaga. Taigi kodėl šioje vietoje jos staiga viena nuo kitos atsiskyrė? Kol kas atsakymo pateikti negali nei moderniausi kompiuteriniai modeliai, nei skaičiavimai.

Nedidelė Didžiojo Magelano Debesies dalis, užfiksuota Hablo teleskopu

Nedidelė Didžiojo Magelano Debesies dalis, užfiksuota Hablo teleskopu

 Šimtus metų vyravo požiūris ir vadovėliuose buvo rašoma, kad mūsų galaktika - Paukščių Takas -turi du palydovus: nykštukines galaktikas Didįjį ir Mažąjį Magelano Debesis. Neseniai astronomai nustatė, kad jų greitis Paukščių Tako atžvilgiu yra atitinkamai 378 ir 302 kilometrai per sekundę. Jeigu jie iš tiesų būtų mūsų palydovai, t. y. suktųsi aplink Paukščių Taką, jų greitis negalėtų viršyti 250 kilometrų per sekundę. O tai reiškia, kad po maždaug 2-3 milijardų metų Paukščių Takas gali prarasti savo netyčinius palydovus, nes jie nutols į bedugnes kosmoso platybes. Tiesa, mokslininkai jau tikisi sugebėję rasti „išeitį": padidėjusį nykštukų greitį būtų galima paaiškinti kokios nors dar neatrastos medžiagos traukos jėga.

Dabar jau kalbama, kad Saulės sistema apskritai yra tik tam tikra kosminė avarija. Kai kurie astronomai teigia, kad esame susidarę sprogus supernovai. Ji išmetusi savo dujas, kuriuose buvo sunkiųjų elementų, ir šis debesis lėmęs Saulės sistemos atsiradimą. Vėl nauja teorija - esame tiesiog vėjo nublokšti.

"Planetos paslaptys"

reklama

Vilma Veldrė

Šioje istorijoje: žvaigždės, Saulės sistema, Paukščių takas

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 649 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 1

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (351)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (270)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicina

paranormal.lt
Dietologas atskleidė geriausių produktų derinių paslapt...

Tinkama mityba - raktas į sveikatą. Maistinių medžiagų įsisavinimas ne tik priklauso nuo paties maisto, bet jų kombinacijos.
paranormal.lt
Nustatyta: kaip vėžys pradeda plisti žmogaus organizme...

Vokietijos mokslininkai nustatė, kaip vėžinės ląstelės organizme iš pirminio auglio plečiasi į kraujotaką. „Nature“ publikuotame tyrime teigiama, kad antriniai navikai, vadinami metastazėmis, prasibrauna pro mažas kraujagysles n
paranormal.lt
Kas vyksta po mirties?...

„Gali prireikti šiek tiek jėgos, kad tai įveiktum, – sako laidotuvių biuro darbuotoja Holly Williams, pakeldama Johno ranką ir švelniai sulenkdama ją per alkūnę, riešą ir pirštus. – Paprastai kuo šviežesni p

paranormal.lt
Gerkite šį gėrimą, numesite svorį, sureguliuosite skydl...

Jei skydliaukė negamina pakankamai hormonų, jos būklė tampa, kaip žinoma hipotiroidizmas. Hormonai yra labai svarbūs, jie reguliuoja širdies ir smegenų funkcijas, cholesterolio kiekį kraujyje, kvėpavimą ir kūno temperatūrą.

//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
Teherano NSO incidentas...

1976-ais metais įvyko taip vadinamas Teherano incidentas, kai ankstyvą rugsėjo 19-os dienos rytą virš Irano sostinės vizualiai ir radarų ekranuose buvo stebimas neatpažintas skraidantis objektas.
paranormal.lt
Panašūs žmonių keisto dingimo ...

Deividas Paulidesas, daugiau nei 20 metų dirbęs teisėsaugos organuose, nagrinėjo nepaaiškinamus žmonių dingimo atvejus Šiaurės Amerikoje ir pastebėjo keistus sutapimus. Tuo metu, kai vietiniai policijos pareigūnai kiekvieną atve
paranormal.lt
Malahaido pilies vaiduokliai...

Malahaido (Malahide) pilis, stovinti netoli Dublino, yra viena iš labiausiai turistų lankomų Airijos vietų. Pilis pastatyta didelio parko teritorijoje, esančio gražiame pajūrio miestelyje Malahaide. Beveik 800 metų pilis tuo pač
paranormal.lt
Kur teleportacijos metu dingst...

"Teleportacijos" terminą pirmasis panaudojo Čarlzas Fortas, norėdamas apibūdinti daiktų pernešimą iš vienos vietos į kitą be matomo fizinės jėgos panaudojimo ar dalyvavimo. Per šimtmečius surinkta daug medžiagos apie tai, kaip ž
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Svarbiausi Nikola Teslos išrad...

Nikola Tesla yra vienas garsiausių pasaulio mokslininkų. Daugelis jo išradimų pranoko to laikmečio pažangą, todėl buvo įvertinti tik po paties genijaus mirties. Pristatome svarbiausius Nikolo Teslos pasiekimus mokslo srityje.

paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Sindikatas - slapta vyriausybė...

Žmonių grupė, kuri žinoma kaip Sindikatas (arba Konsorciumas), dirba kartu su pirmaisiais Žemės gyventojais - ateiviais, kurie vadinami "Kolonistais". Nuo 1948-ųjų metų jie kruopščiai rengė planą ir ruošėsi naujai (pakartotinai)
paranormal.lt
Paralelinės visatos...

Norint išsiaiškinti, kas yra paralelinės visatos, pirmiausia būtina atsakyti į svarbesnį klausimą – o kas gi yra ta visata? Egzistuoja trys šio klausimo nagrinėjimo kryptys: mokslinė, religinė-mitologinė ir asmeninė. Pagal domin
paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Savaiminis organizmo valymąsis...

Joks gripas, įskaitant ir kiaulių ar veršių, nėra užkrečiantis. Dėl tos pačios paprasčiausios priežasties, kad virusai – nėra gyvi organizmai. Užkrečiančios yra peršalimo ligos, nes jose labai aktyviai dalyvauja bakterijos. Kai
paranormal.lt
Naujas būdas stabdyti vėžį. Fi...

Kas antras onkologinis ligonis Didžiojoje Britanijoje vartoja kokių nors maisto papildų. Šios šalies mokslininkai įrodė – natūralios medžiagos, esančios granatuose, brokoliniuose kopūstuose, dažinių ciberžolių šakniastiebiuose i
paranormal.lt
Tyrimai, įtikinamai įrodantys ...

Epidemiologiniuose tyrimuose jau būta pranešimų apie tai, kad ilgalaikėje perspektyvoje tie, kurie buvo paskiepyti, pasižymi ne tokia gera sveikata, kaip neskiepyti.
paranormal.lt
Ekstrasensų mūšis 17 sezonas 1...

Paranormalių reiškinių realybės šou Ekstrasensų mūšis, naujas sezonas, kuris tradiciškai prasideda rudenį per TNT kanalą, pritraukiantis talentingus žmones iš visos šalies išbandyti savo aiškiaregių galimybes. Laidą toliau veda
paranormal.lt
Kaip be kraujo testo nustatyti...

Sveikatą stiprinti reikia visus metus, tada ir žiemos ne su siaubu, o su džiaugsmu lauksite, sako gydytojas Alvydas Unikauskas.
paranormal.lt
Natūrali, ekologiška, novatori...

Novatoriška kaukė! Jūs atsikratysite labai greitai raukšlių, juodų dėmių ir spuogų! Vaizdo įrašas su veido drėkinimo receptu! Mes visi svajojame apie gražią ir švarią odą! Išbandykite šią stebuklingą veido kaukę ir pasiruoškite
paranormal.lt
Išvalykite žarnyną nuo gleivių...

Išsivalę nuo gleivių, išmatų ir kitų parazitų žarnyne, mes galime atsikratyti daugelį ligų. Per 70 metų (gyvenimo trukmė) mūsų žarnynas perdirba apie 100 tonų maisto produktų ir 40 tūkstančius litrų skysčio. Pasekmė, ant pilv

paranormal.lt
Pašalinkite gleives iš plaučių...

Atėjo laikas peršalimo ligoms, bronchitui ir pneumonijai! Jei jūs kenčiate nuo kosulio, tada šis receptas padės jums! Kai žmogus kenčia nuo nepraeinančio kosulio, jam sunku dirbti, pastovus skausmas krūtinėje, galvoje ir žino