Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Liaudies medicina ir sveikatos patarimai » Peržiūrų: (843) Komentarų: (0) (12.05.2015 - 18:14)

Ilgaamžių japonų pamokos: ką valgyti ir kiek kramtyti?

Japonijos gyventojai yra ilgaamžiškumo rekordininkai. Specialistai paskaičiavo, kad Okinavos salos gyventojai net penkis kartus rečiau nei europiečiai kenčia nuo insulto, infarkto bei vėžio. Tai paaiškinama tuo, kad jie pasižymi savitu požiūriu į gyvenimą ir mitybos sistemą. „Esu sveikas, kol man įdomu“, – tai Japonijos ilgaamžių šūkis.

Šiandien daugelis sveikatos sutrikimų ir ligų išsivysčiusiose valstybėse yra glaudžiai susiję su gyvensena bei jos ypatumais. Įvairių technologijų pažanga žymiai sumažino fizinio darbo apimtis, tuo pačiu padidėjo aplinkos ir gamtos tarša. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras atkreipia dėmesį į sukauptus mokslinius duomenis apie tai, kad keičiant gyvensenos įpročius bei higienos įgūdžius galima pagerinti gyventojų sveikatą ir pailginti gyvenimo trukmę.

Tai akcentuoja ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), ragindama daugiau dėmesio skirti ligų profilaktikai ir sveikatos stiprinimui, į pirmą vietą iškeliant sveikos gyvensenos bei tinkamų higienos įgūdžių ugdymą.

Jau dešimt metų (nuo 2000 iki 2012 m.) nedžiuginantys PSO statistiniai duomenys rodo, kad lėtinės neinfekcinės ligos (širdies ir kraujagyslių sistemos, lėtinės plaučių ligos, vėžys, diabetas) yra pagrindinė mirčių priežastis – 2012 m. jos nulėmė net 68 proc. visų mirčių. Daugiausiai yra mirštama nuo širdies ir kraujagyslių ligų – 17,5 milijonai žmonių per metus (7,4 mln. nuo išeminės širdies ligos, 6,7 mln. nuo insulto).
 

Kokios yra pagrindinės mirties priežastys?


PSO paskelbė 10 pagrindinių mirties priežasčių:

1. išeminė širdies liga – 13,2 proc.,
2. insultas – 11,9 proc.,
3. lėtinės obstrukcinės plaučių ligos – 5,6 proc.,
4. respiratoriniai susirgimai – 5,5 proc.,
5. plaučių vėžys – 2,9 proc.,
6. AIDS – 2,7 proc.,
7. diarėja – 2,7 proc.,
8. diabetas – 2,7 proc.,
9. kelių transporto eismo įvykiai – 2,2 proc.,
10. hipertoninė liga – 2 proc.

Europos Sąjungoje, taip pat ir Lietuvoje, yra daug ankstyvos mirties atvejų, kuriems galima užkirsti kelią. Yra nustatytos ir akcentuojamos pagrindinės ir svarbiausios pirmalaikės mirties ir negalios priežastys (nelaimingi atsitikimai, sužalojimai, psichikos sutrikimai, vėžiniai susirgimai, kraujo apytakos sutrikimai, kvėpavimo ligos), kurioms didžiausią įtaką turi socialinės, ekonominės bei darbo sąlygos. Žmogaus studijų centro atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvos gyventojams yra būdingi itin aukšti save žalojančio elgesio rodikliai : alkoholio, įvairių psichotropinių ir narkotinių medžiagų, kvaišalų vartojimas, farmacinių preparatų vartojimas be gydytojo žinios, rūkymas, nesveika mityba, stresas, netinkamas darbo ir poilsio režimas, kurie gilina ir apsunkina taikomus prevencinius metodus, būdus ir priemones.
 

Kodėl reikalingas motyvuotas gerų įgūdžių siekimas ir formavimas?


Geros sveikatos ir savijautos pagrindas yra natūralios bei sveikos, be alergizuojančių cheminių medžiagų gyvenimo, laisvalaikio, darbo sąlygos, grynas oras ir tinkamas mikroklimatas. Todėl didžiausią poveikį sveikatai turinčias įvairias kompleksines priemones socialinėms grupėms, visuomenei ir verslui būtina taikyti sistemiškai.

Beje, naudojamos priemonės neduos laukiamų rezultatų, jeigu pats asmuo nebus motyvuotas rūpintis savo sveikata. PSO sveikatą apibrėžia kaip fizinę, socialinę ir dvasinę gerovę, kurios ugdymas ir higienos įgūdžių formavimas turi būti pačiu svarbiausiu sveikatos stiprinimo veiksniu. Motyvuotas gerų įgūdžių siekimas ir formavimas reikalingas ugdyti teigiamas nuostatas ir kritinį mąstymą, kuris praverčia tuomet, kai reikia įveikti socialinį spaudimą bei atsirinkti reikalingą ir sveikatai naudingą informaciją.
 

Kas yra motyvacija ir kodėl būtina žinoti apie sveikatos įsitikinimų teoriją bei modelį?


Sveikatos įsitikinimų teorija (Health Belief Model, Hoschbaum, 1958; Rosenstock, 1960) teigia, kad žmogus, subjektyviai suvokdamas savo sveikatos būklę, stengiasi motyvuotai elgtis taip, kad ją saugotų. O svarbiausias sveikatos įsitikinimų modelio teiginys ir yra tas, kad suvokta ligos grėsmė ir elgsenos, padedančios išvengti ligos, nauda yra pagrindiniai veiksniai, kurie lemia nusiteikimą dėl sveikatos ir pozityvius veiksmus, kurių imamasi sveikatai stiprinti.

Pagal socialinio išmokimo teoriją (Social Cognitive Theory, Bandura, 1977), kai kurie žmonės labai sėkmingai mokosi stebėdami, analizuodami ir lygindami savo gyvenimo sąsajas su vaikystės ir dabarties socialine aplinka. Taip jie modeliuoja ir motyvuoja savo pačių higienos įgūdžius, įpročius ir elgseną tam, kad sveikai gyventų ir nesusirgtų.

Vadovaujantis socialinio konstruktyvizmo prielaidomis yra konstatuojama, kad žmogaus elgsenai yra būdingas siekis patenkinti visuomenės konstruojamą grožio ir sveikatos idealo modelį (Berger, 1995; Foucault, 1977; Debord, 2006).

Visus kartu paėmus ir sistemiškai bei konstruktyviai pritaikius šiuolaikinius mokymosi ir praktinius mokymo metodus bei propaguojant sveiką gyvenseną, šalinant pagrindinius blogą sveikatą lemiančius veiksnius (nuo kurių priklauso sergamumas ir ankstyva mirtis), įgyvendinant veiksmingą prevencinę veiklą, būtų galima padidinti gyventojų, savivaldybių, dalyvaujančių sveikatos prevencinėse bei vakcinacijos nuo užkrečiamųjų ligų programose, skaičių. Šie motyvuoti ugdymo metodai labai padėtų visuomenei sprendžiant praktines visuomenės sveikatos problemas bei mažintų sergamumą ir mirtingumą.

Todėl būtina operatyviai ir kokybiškai taikyti šiuolaikinius (netradicinius) mokymo ir mokymosi metodus, kurie padėtų skatinti besimokančiųjų kūrybiškumą ir kritinį mąstymą. Tam gali padėti didaktika, kaip mokslas apie mokymą ir mokymąsi, mokymosi tikslus, turinį, metodus, priemones, organizavimą bei siekiamus rezultatus.

Reikia žinoti ir tai, kad absoliučiai gerų ir tobulų mokymo metodų nėra. Būtina atsižvelgti į mokomųjų amžių, lytį bei mokymosi patirtį. Motyvacija yra pagrindinis efektyvaus mokymosi garantas, orientuotas į aiškių tikslų įgyvendinimo kokybę.

Nustatyta, kad tam tikri dalykai, emocijos ir situacijos motyvuoja, o kiti – atima norą. Motyvaciją gali slopinti baimė, nerimas, pyktis ir kitos neigiamos emocijos. Žmonės motyvuojami tuomet, kai sulaukia pritarimo, pripažinimo, supratimo, palaikymo ar materialaus atpildo. Taip pat labai sėkmingai motyvuoja kitų žmonių gyvenimo ilgaamžė patirtis ir teigiami pavyzdžiai.
 

Kodėl japonai yra ilgaamžiškumo rekordininkai?


Daugeliui ligų ir net mirčių galima užkirsti kelią, nes, pasak mokslininkų, vien sveikai maitinantis galima būtų išvengti 90 proc. antrojo tipo diabeto, 80 proc. širdies ir kraujagyslių ligų ir 30 proc. vėžinių susirgimų.

Kaip pavyzdį galima būtų paminėti Japonijos gyventojus, kurie yra ilgaamžiškumo rekordininkai. Specialistai paskaičiavo, kad Okinavos salos gyventojai net penkis kartus rečiau nei europiečiai kenčia nuo insulto, infarkto bei vėžio. Tai paaiškinama tuo, kad jie pasižymi savitu požiūriu į gyvenimą ir mitybos sistemą. „Esu sveikas, kol man įdomu“, – tai Japonijos ilgaamžių šūkis.

Štai keletas japonų higienos įgūdžių ir įpročių bei patarimų, kurie gali pailginti jaunystę ir atitolinti senatvę:

– Daugiau judėkite, atsisakykite įpročio gulėti ant sofos, dažniau iškylaukite gamtoje. Stenkitės kasdien bent 20–30 min. praleisti gryname ore. Rytais 10–15 min. darykite mankštą, nes fizinis krūvis organizmui suteikia gyvybinės energijos. Japonų gydytojai tvirtina, kad horizontali padėtis rekomenduojama tik 9 val., nes gulint ilgiau, atsiranda sveikatos sutrikimų ir pažeidžiama kraujo apytaka.

– Kruopščiai kramtykite maistą – taip palengvinsite virškinimo organų darbą.

– Ribokite baltos duonos (1 riekelė per dieną) ir cukraus (1 šaukštelis per dieną) vartojimą.

– Venkite keptų patiekalų (juose apstu cholesterolio ir kancerogeninių medžiagų) ir raudonos mėsos. Jautieną, avieną ir kiaulieną pakeiskite žuvimi ir vištienos krūtinėlėmis.

– Per dieną suvalgykite 500¬–600 g šviežių daržovių (kopūstų, morkų, ropių, burokėlių, jūros kopūstų salotų su aliejumi), 3–4 kartus per savaitę valgykite troškintą maistą, nes jame daugiausia organizmui reikalingų vitaminų ir mineralų.

– 2–3 kartus per savaitę virkite žuvienę (tai yra populiariausias patiekalas ant japonų stalo).

– Gerkite nevirintą, gerai išvalytą vandenį, per dieną išgerkite 3–4 puodelius žalios arbatos be cukraus, kuri, pasak japonų, yra ilgaamžiškumo eliksyras ir mažina riziką susirgti vėžiu.

– Ant pusryčių stalo japonai rekomenduoja dėti vandenyje virtą avižų, grikių, manų košę, kuri yra turtinga mineralų.

– Valgykite vietinius vaisius, nes iš jų organizmas pasisavina net 80 proc. vitaminų, o iš egzotinių kraštų – tik 30 proc.

– Pratinkite organizmą prie šalčio, grūdinkitės, 2–3 kartus per mėnesį lankykitės pirtyje, kartą per savaitę maudykitės po kontrastiniu dušu, miegokite vėsiame kambaryje, kurio temperatūra yra ne didesnė, kaip 18 °C.

– Plaukite rankas, nes tai apsaugos jus nuo bakterijų ir mikrobų, sukeliančių įvairias ligas.

– Duokite darbo galvos smegenims (spręskite kryžiažodžius, daugiau skaičiuokite), bendraukite, atraskite naujų įspūdžių šaltinius. Nesėdėkite nuo ryto iki vakaro prie televizoriaus ar kompiuterio – taip išsaugosite žvalų protą ir gerą savijautą.

– Nesigydykite patys ir vartokite tik gydytojo paskirtus vaistus.

– Auginkite žydinčias gėles, nes augalai mažina nervinę įtampą.

– Venkite skubos (nedarykite nieko paskubomis, nesistenkite „nuversti kalnų“), nes dėl skubėjimo patiriamas nuolatinis stresas kenkia sveikatai.

– Raskite laiko artimiems žmonėms, bendraukite, bet neapkalbinėkite (apie kitus atsiliepkite tik gerai arba tylėkite) – tokios nuostatos laikosi Okinavos gyventojai.

Kodėl reikia nuo pat vaikystės formuoti motyvuotus sveikos gyvensenos įpročius bei higienos įgūdžius?

Taigi, norint pagerinti gyventojų sveikatą ir pailginti gyvenimo trukmę, reikia motyvuoto ir sąmoningo noro nuo pat vaikystės formuoti tinkamus higienos įgūdžius ir ugdyti sveikos gyvensenos įpročius, pasitelkiant įvairiapusius, sisteminius ir naujausius mokymo ir mokymosi metodus, praktinius užsiėmimus bei kitų žmonių gyvenimo ilgaamžę patirtį ir teigiamus pavyzdžius.

reklama

Liucija Urbonienė Šaltinis

Šioje istorijoje: Bendrosios mitybos rekomendacijos, Pažintiniai straipsniai, Mokslas, Sveikam gyvenimui, Mityba, Žmogus ir medicina, Maisto poveikis sveikatai

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 843 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 1

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (377)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (291)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicina

paranormal.lt
„Google“ patentavo „apyrankę nuo vėžio“...

Bendrovė „Google“ turi planų gaminti dėvimus įrenginius, kurie galėtų naikinti mūsų organizme šmirinėjančias žalingas struktūras, rašo buzzfeed.com. Neseniai JAV patentų biuro patvirtintoje patentinėje paraiškoje „Google“ apraš
paranormal.lt
Išvalykite storą žarną greitai su šiomis 8 priemonėmis!...

Yra keletas būdų, kaip išvalyti storąja žarną. Jūsų storojoje žarnoje toksinų gali būti kilogramai. Štai, kaip ją reikia išvalyti!

paranormal.lt
Jis naudojo tik 2 ingredientus ir išvengė sąnario opera...

Jis nusprendė pasidalinti savo išgijimo paslaptimi! Mes pasidalinsime receptu, kuris jus išgelbės nuo kelio skausmo visiems laikams! Mūsų keliai yra lengvai paveikiami įvairiausių traumų, su amžiumi lankstumas ir judrumas rai

paranormal.lt
Pasidarykite patys detoksikacijos - kompresą...

Tai nuostabus organizmo detoksikacijos - kompresas, tai senosios Japonijos receptas. Kompresas padės jūsų pavargusiom kojom, jaustis pavargusiomis, sumažins sąnarių ir galvos skausmą.


//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
Kasparo Hauzerio paslaptis...

1828 m. gegužės 26 d. į Niurnbergo vartus pasibeldė paauglys. Jis buvo tvirto stoto, šviesių garbanotų plaukų, išblyškusio veido ir ėjo svyruodamas tarsi būtų girtas. Prie jo priėjo vietinis batsiuvys Georgas Veikmanas pažiūr

paranormal.lt
Keisti susitikimai jūroje...

Per kelis pastaruosius dešimtmečius įvairiose pasaulinio vandenyno ir didžiųjų ežerų vietose įvyko akistatų ne tik su objektais, bet ir su iki šiol nežinomais „subjektais“. Pradžioje atrodo, jog šios žinios primena senų „jūros v
paranormal.lt
Neįtikėtini faktai: keisčiausi...

Kiekvieno žmogaus gyvenime kartais nutinka tokie keisti sutapimai, kad nenorom kyla klausimas – ar tai iš tiesų atsitiktinumai? Arba koks nematomas scenaristas žaismingai valdo mūsų likimus?

paranormal.lt
Stebuklingas Gvadelupės Mergel...

Kiekvienais metais į Meksiką atvyksta milijonai žmonių, turėdami vieną tiksią – apsilankyti šiauriniame sostinės priemiestyje esančioje bažnyčioje ir savo akimis pamatyti Gvadelupės Mergelės Marijos, kuri laikoma abiejų

paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Svarbiausi Nikola Teslos išrad...

Nikola Tesla yra vienas garsiausių pasaulio mokslininkų. Daugelis jo išradimų pranoko to laikmečio pažangą, todėl buvo įvertinti tik po paties genijaus mirties. Pristatome svarbiausius Nikolo Teslos pasiekimus mokslo srityje.

paranormal.lt
Kokiais ginklais kariavo senie...

Senajame indų epe „Mahabharata“, parašytame sanskrito kalba ir sudarytame iš 18 knygų, yra daugiau nei 200 tūkstančių eilėraščių, turinčių duomenų apie Senovės Indijos religiją, pasaulėžiūrą, papročius, istoriją, taip pat legend
paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Sindikatas - slapta vyriausybė...

Žmonių grupė, kuri žinoma kaip Sindikatas (arba Konsorciumas), dirba kartu su pirmaisiais Žemės gyventojais - ateiviais, kurie vadinami "Kolonistais". Nuo 1948-ųjų metų jie kruopščiai rengė planą ir ruošėsi naujai (pakartotinai)
paranormal.lt
Nėštumas ir skiepai nuo gripo:...

Klausimas – skiepytis ar nesiskiepyti aktualus kasmet, kai tik atšąla orai. Ir diskusijos kaskart vis karštesnės, lyg iškiltų nauja ir iki tol nenarstyta tema. Vienas populiariausių ir ypatingas aistras keliančių gandų, kad skie
paranormal.lt
Moteris pagimdė 11 vaikų be ce...

42-metų moteris pagimdė 11 sveikų berniukų. Gydytojai iš Indianos buvo šokiruoti, stebuklingas gimdymas.

paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Savaiminis organizmo valymąsis...

Joks gripas, įskaitant ir kiaulių ar veršių, nėra užkrečiantis. Dėl tos pačios paprasčiausios priežasties, kad virusai – nėra gyvi organizmai. Užkrečiančios yra peršalimo ligos, nes jose labai aktyviai dalyvauja bakterijos. Kai
paranormal.lt
Vėžio žudikas: gerkite šias su...

Vėžio žudikas: gerkite šias sultis kiekvieną dieną nevalgius! Geriausias būdas užkirsti kelią vėžiui!

paranormal.lt
Pašalinkite podagrą natūraliai...

Podagra - uždegiminė liga, panašus į artritą, kuris gali sukelti nepakelią skausmą sąnariuose. Aukštas šlapimo rūgšties kiekis kraujyje - podagros pagrindinė priežastis. Kai valgome maisto produktus, kuriuose gausu purino, pavy
paranormal.lt
Kankina kosulys? Čia 5 efektyv...

Aš nuolat kankinuosi nuo kosulio! Kiek vaistų esu išbandęs! Viskas! Užteks! Atėjo laikas pereiti prie natūralių priemonių! Pirma, jie yra 100% natūralūs ir nekenksmingi! Antra, jie yra labai veiksmini ir padeda kur kas greiči

paranormal.lt
Visiškas ir greitas organizmo ...

Ciberžolė pagrindinis ingredientas šio recepto. Ciberžolė yra žinoma dėl jos veiklios medžiagos kurkumino, kuris turi daugiau nei 150 teigiamų terapinių veiksnių, įskaitant antioksidantines, priešuždegimines ir priešvėžines s

paranormal.lt
Šis receptas lengvai išvalys p...

Jei norite apsaugoti savo bronchus ir plaučius, tada šis receptas yra tai, ko jums reikia. Lengviau išvengti šių ligų nei jas gydyti. Daugelis mokslininkų teigia, kad šis receptas vėžio profilaktikai yra taip pat naudingas.