Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal naujienos » Tauta Siūlo » 2022 » Rugpjūčio » 22

Kaip vyrai taps moterimis ir atvirkščiai

Kaip vyrai taps moterimis ir atvirkščiai

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys patvirtino aprašą, kuris leis gydymą hormoniniais vaistais, kad paciento kūnas atitiktų kitos nei paciento esama biologinė lytis lyties požymius. Tokią paslaugą apmokės... mokesčių mokėtojai.

Kišasi į mūsų kišenę

Sveikatos apsaugos ministerija džiaugsmingai pranešė, kad rugpjūčio 4 d. ministras A.Dulkys patvirtino Lyties tapatumo sutrikimo (transseksualumo) diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašą. Tai esą leis vieningai ir aiškiai suteikti sveikatos paslaugas pilnamečiams asmenims, kuriems įtariamas ir/ar diagnozuotas lyties tapatumo sutrikimas.

„Šis aprašas ne tik užtikrins paslaugos teikimo tvarką, bet ir įvykdys Lietuvos tarptautinius įsipareigojimus žmogaus teisių srityje, pašalinant daugiau nei dešimtmetį fiksuojamus pažeidimus.

Iki šiol medikai neturėjo lyties tapatumo sutrikimo nustatymo bei gydymo standartų, kas lėmė ne tik skirtingų praktikų atsiradimą, bet ir nesudarė teisinių sąlygų skirti reikalingų medikamentų, tyrimų. Dar 2011 m. Lietuva pralaimėjo bylą Europos Tarybos Žmogaus Teisių Teisme, vienas įvardijamų pažeidimų - teisės aktų, užtikrinančių translyčių asmenų teisę į sveikatos paslaugas, nebuvimas", - rašo ministerija.

„Naujoji tvarka sumažins pilkojoje zonoje esančių sveikatos paslaugų apimtį ir leis užtikrinti pacientų teises. Mūsų valstybėje visi jos piliečiai yra svarbūs ir neturi būti daroma kompromisų žmogaus teisių srityje. Tai ypač svarbu dabartinėje geopolitinėje situacijoje, kur reikia ne tik žodžiais, bet ir veiksmais demonstruoti priklausymą Vakarų pasauliui ir pagarbą žmogaus teisėms", - pranešime cituojamas A.Dulkys.

Pacientas, norintis pradėti gydymą hormoniniais vaistais Lietuvoje, turės kreiptis į šeimos gydytoją arba į pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį gydytoją psichiatrą dėl siuntimo išrašymo į gydytojų specialistų konsiliumą.

Kaip iš siaubo filmo

Skamba baisokai, bet pats aprašas - dar baisesnis. Jį perskaičius paaiškėjo, koks gydymas įteisinamas.

„Konsiliumas aptaria su pacientu jo poreikius ir lūkesčius (dėl paciento išvaizdos, balso, elgsenos pasikeitimo, vaisingumo išsaugojimo; sudaro paciento kompleksinio gydymo ir stebėsenos planą, kuriame nurodo reikiamas specialistų konsultacijas, jei reikalingas gydymas hormoniniais vaistais, nurodo hormoninio gydymo vaistais bei kitas gydymo rekomendacijas. Gydymas hormoniniais vaistais, kad paciento kūnas atitiktų kitos, nei paciento esama biologinė lytis, lyties požymius, gali būti skiriamas, jei šis noras yra nekintamas ir trunka ne mažiau kaip 2 metus", - dėstoma apraše.

Negana to, ministerija praneša, kad medikamentinio gydymo skyrimo atveju kiekvienam pacientui bus sudaromas jo kompleksinio gydymo ir stebėsenos planas, atitinkantis jo sveikatos poreikius. O „diagnozavimo ir gydymo paslaugos (kaip ir esant kitiems TLK-10 ligų klasifikatoriuje esantiems sutrikimams ar ligoms) bus apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis".

Neįsivaizduokite, kad apmokėsime tik hormoninius vaistus. Apraše išvardijama daugybė paslaugų, kurios savo lytimi nepatenkintiems bus suteikiamos. Pavyzdžiui, akušeris ginekologas ar urologas „esant nevaisingumui, paciento prašymu, taiko nevaisingumo gydymo metodus", „pacientui, turinčiam krūtis, atliekamas krūtų ultragarso ar mamografijos tyrimas" ir t.t.

Neišgirdo įspėjimų

Ši A.Dulkio pasirašyta tvarka buvo sulaukusi didžiulio pasipriešinimo dar pernai, kai ji tebuvo projektas, pateiktas derinti su visuomene. Ministeriją net buvo pasiekęs įvairių organizacijų - Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos, Laisvos visuomenės instituto, Rengimo šeimai asociacijos, Lietuvos tėvų forumo, sąjungos „Vardan šeimos", asociacijos „Šeimos kampelis" - vadovų pasirašytas raštas. Jame išdėstyti itin svarūs argumentai, tačiau visų pirma akcentuotas ne moralinis ar vertybinis, o teisinis aspektas.

„Civilinis kodeksas numato, kad „lyties keitimo sąlygas ir tvarką nustato įstatymai". Tai reiškia, kad poįstatyminiu aktu negali būti reguliuojami siūlomi reguliuoti teisiniai santykiai, kitu atveju, būtų iškreiptas teisės aktų hierarchijos principas. Šiame apraše transseksualumo gydymu iš esmės traktuojami ir tokie veiksmai, kurie yra sietini su lyties požymių keitimu, todėl siūlome atsisakyti šių nuostatų, kol Seimas nėra priėmęs atitinkamų įstatymų dėl lyties keitimo sąlygų ir tvarkos (...). Konstitucinis Teismas ne kartą savo doktrinoje pažymėjo, kad poįstatyminiais aktais negali būti iš esmės sprendžiami su žmogaus teisėmis susiję klausimai, kadangi tai yra Seimo diskrecija", - dėstyta rašte.

Tai - psichikos sutrikimas

Beje, apie tokį pavojų dar 2016-aisiais įspėjo dabartinė Laisvos visuomenės instituto valdybos narė, bioteisės ekspertė Kristina Zamarytė-Sakavičienė, mat dar radikalesnių planų turėjo jau anapilin išėjęs tuometinis sveikatos apsaugos ministras Juras Požela. Tada ji viename iš savo straipsnių įspėjo, kad ministerijos interneto svetainėje kabo medicinos normos projektas, kuriuo J.Požela visus plastikos chirurgus įpareigotų išmokti atlikti vyrų ir moterų lyties keitimo operacijas.

„O chirurgija yra tokia sritis - nemokėsi, jei neturėsi praktikos... Maža to, be kitų pareigų chirurgai turėtų atlikti buvusiam vyrui suformuotos dirbtinės makšties priežiūrą, diagnozuoti lyties tapatumo sutrikimus, konsultuoti dėl seksualinių nuostatų, elgesio ir orientacijos. Pagal šį tekstą preziumuokime, kad, artėjant Seimo rinkimams, ministrai įgyja galių leisti įstatymus vienasmeniškai.

Bet net ir tokie teisės aktai turi paisyti objektyvios tiesos. Transseksualumas (lyties tapatumo sutrikimas) yra ne lytinių organų, bet psichikos sutrikimas, pagal tarptautinę ligų klasifikaciją TLK 10 priskiriamas psichikos ligoms. Taigi plastikos chirurgas neturi kompetencijos šio sutrikimo diagnozuoti ir jo gydyti", - tada rašė K.Zamarytė-Sakavičienė.

Negana to, ji informavo, kad „Birmingamo universitete atlikta 100 tarptautinių medicininių tyrimų apžvalga nerado patikimų įrodymų, jog lyties keitimo operacijos pagerina transseksualių žmonių gyvenimą; moksliniai duomenys rodo, kad šios operacijos nėra klinikiniu požiūriu efektyvios, nes po jų psichikos būklė nepagerėja, asmenys toliau stipriai kenčia ir yra linkę į savižudybę".

Negrįžtami procesai

Dabar panašiai K.Zamarytė-Sakavičienė atsiliepia apie A.Dulkį - tik jau nebe apie ministro planus, o įgyvendintą kėslą: kad visų pirma tokie dalykai negali būti įteisinti kitaip, nei įstatymu.

„Aprašas numato hormoninį lyties keitimą - kad tam tikros organizmo sistemos, išvaizda taptų panaši į priešingos lyties asmens. Paprastai visose valstybėse po hormoninio gydymo seka ir chirurginės operacijos, todėl manau, kad aprašas - tik pirmas žingsnis, po kurio seks ir chirurginis lyties keitimo įteisinimas", - „Vakaro žinias" įspėjo bioteisės, bioetikos ir farmacijos teisės ekspertė.

Pasak jos, nenormalu ir tai, kad toks gydymas bus apmokamas mokesčių mokėtojų lėšomis.

„Lyties keitimas yra tam tikra ideologija, kuriai didžioji visuomenės dalis nepritaria, laikosi genetinės-biologinės lyties sampratos. Ir dabar kažkodėl už pažiūrų, kurioms nepritaria, įgyvendinimą turės mokėti", - piktinosi K.Zamarytė-Sakavičienė.

Pasak jos, pasaulyje dažni atvejai, kai žmonės, hormoniniais preperatais pasiekę, kad taptų panašūs į priešingos lyties atstovus, vėliau dėl to labai pasigaili ir nori „atbulinio" gydymo. Negi ir tada mokesčių mokėtojams tektų krapštyti pinigines?

„Užsienyje tokių pavyzdžių - labai daug. Labai didelė dalis apsigalvoja, nes nebūna patenkinti lūkesčiai. Tačiau jau būna padaryti negrįžtami procesai", - reziumavo ekspertė.

Komentuoja  gydytojas psichiatras, ilgametis Rokiškio psichiatrijos ligoninės direktorius Algimantas LIAUSĖDAS:

„Jeigu orientacijos problema yra tikrai rimta ir pagrįsta, tokie pacientai pakeitę lytį jaučiasi laimingesni. Yra šalių, kur dėl tam tikrų tradicijų lyties keitimo operacijos daromos gausiai. Ir žmonėms po operacijos tikrai pagerėja. Bet jeigu nebūna tinkamai įvertinti operacijos aspektai, pagrindas, būklės rimtumas, tada, žinoma, iškyla labai didelių problemų. Ir vėliau tokiems ligoniams vieną blogybę pakeičia kita", - „Vakaro žinioms" sakė A.Liausėdas.

Pasak jo, jei žmogui dar nebuvo padaryta chirurginė operacija ir jam tik hormoniniais vaistais taikomas gydymas, kad kūnas atitiktų kitos lyties požymius, dar įmanoma grįžti atgal net tuo atveju, jei žmogus apsigalvoja ir nusprendžia „susigrąžinti" buvusią lytį.

„Įmanoma, tačiau, bet kokiu atveju, tai jau palieka savo pėdsakus ir savo antspaudus. Tiek psichikai, tiek fizinei sveikatai", - konstatavo psichiatras.

Ligoninėje, kuriai jis vadovauja nuo pat 2003-iųjų, nėra buvę pacientų, kurie norėtų iš vyro tapti moterimi ar atvirkščiai.

Paklaustas, ar sveikatos apsaugos ministro patvirtintam aprašui pritaria, psichiatras tiesaus atsakymo išvengė. Neatsakė ir į klausimą, ar normalu, kad žmogaus norą vaistais pasiekti, kad jis būtų panašus į kitos lyties asmenį, apmokės mokesčių mokėtojai.

„Apie finansavimą ir politinius dalykus aš negaliu kalbėti. Bet dėl psichologinio aspekto - jei yra poreikis, tai turi būti ir pasiūla. Juk visame pasaulyje atsirado daug dalykų, kurių anksčiau nebūdavo. Atsirado, nes turėjo paklausą.

Tik reikia nepadaryti klaidos. Prieš nusprendžiant žmogų gydyti hormoniniais vaistais, jo atžvilgiu turi būti atliktas ilgas, kruopštus darbas", - reziumavo A.Liausėdas.

Danas NAGELĖ

Už pateiką lankytojo į autoriaus nuomonę, paranormal.lt neatsako. Rašo: https://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/kaip-vyrai-lietuvoje-taps-moterimis-ir-atvirksciai/

Turite savo nuomone, tapk autoriumi, prisijunk ir rašykite bloge. Dalinkitės receptais, sveikatos patarimais, nutikimais, susidūrėte su nekasdieniškais reiškiniais. Galite išversti iš užsienio kalbos, talpinkite su nuoroda. Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų!

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
02.10.2022 laikas 08:41 Receptai | Patiekalai Saldžios baltos duonos riekelės su cinamonu
Kiaušinius išplakame su pienu ir cukrumi. Plakinyje mirkome forminės duonos riekeles ir kepame keptuvėje įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Iškeptas, dar karštas, riekeles apibarstome cinamonu. Skanaus!...

Skaityti daugiau

02.10.2022 laikas 08:37 Receptai | Patiekalai Netikras zuikis su žaliaisiais žirneliais
Jeigu netikras zuikis keliaus ant vaišių stalo, galima jį papuošti... iš kvapiųjų pipirų padaryti akytes ir nosytę, o iš lauro lapų – auseles. Skanaus!

Skaityti daugiau

28.09.2022 laikas 14:13 Receptai | Patiekalai Cukinijų kepsneliai su kumpiu ir sūriu (video)
Cukinijų kepsnelius išmirkykite kiaušinių plakinyje, apvoliokite džiūvėsiuose ir kepkite įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Skanaus!

Skaityti daugiau

04.10.2022 laikas 22:49 Kaip sužinoti, kad žmogus jūsų nemyli ar net nemylėjo
Gyvenate kartu jau metus, bet vis dar jaučiate, kad nėra meilės. Čia nėra vyras, kuris jus myli, ir galbūt jis niekada jūsų nemylėjo. Bet kaip tai sužinoti? Kad jis buvo tikslesnis už įprastą intuiciją ir asmeninius pojūčius. Apie tai ir kalbėsime. J...

Skaityti daugiau

04.10.2022 laikas 20:06 Kaip Federalinis rezervų bankas naudojasi "klimato kaita" kaip pretekstu sukurti Amerikos socialinio kredito sistemą
Federalinis rezervų bankas, prisidengdamas planetos gelbėjimu nuo "žmogaus sukeltos klimato kaitos", imasi veiksmų, kad Amerikoje būtų įdiegta Kinijos stiliaus socialinio kredito sistema.

Skaityti daugiau

04.10.2022 laikas 19:27 CDC patvirtino ryšį tarp aliuminio, esančio skiepuose, ir vaikų astmos
CDC patvirtino, kad žalingos vaikiškų skiepų sudedamosios dalys gali būti daugelio ligų, įskaitant neurologinius sutrikimus, autizmą ir astmą, priežastimi.

Skaityti daugiau