- 13.03.2023
- 0.0 Reitingas
- 419 Peržiūrų
- Aptarti
Klestint tvarių produktų rinkai, daugėja ir melagingų, klaidinančių verslų teiginių apie jų gaminių ar paslaugų tvarumą. Kitaip tariant, dalis įmonių, siekdamos didesnio pelno, užsiima „žaliuoju smegenų plovimu" (angl. greenwashing), pasitelkdamos vadinamuosius „žaliuosius teiginius". Europos Komisija jau šį mėnesį planuoja pristatyti Žaliųjų teiginių direktyvos pasiūlymą.
ES teisės aktų leidėjai siekia griežčiau reglamentuoti populiarią įmonių praktiką naudoti su tvarumu susijusius teiginius rinkodaroje, nes manoma, kad tiek ES egzistuojantis, tiek atskirose valstybėse narėse galiojantis reguliavimas nėra pakankamas minėtai melagingai ir klaidinančiai veiklai kontroliuoti.
Taigi, įsigaliojus naujai direktyvai, įmonės turėtų pagrįsti savo naudojamus teiginius apie tvarumą, remdamosi griežtai ES mastu nustatytais standartais, arba „žaliųjų teiginių" tektų iš viso atsisakyti.
Pasitelkdamos klaidinančią rinkodarą dalis įmonių bando atrodyti tvaresnės, nei iš tiesų yra. Ant etikečių jos pateikia melagingus, klaidinančius arba nepagrįstus su tvarumu susijusius teiginius, tokius kaip „tvaru", „100 proc. organiška", „natūralu", „99 proc. natūralių ingredientų", „draugiškas aplinkai", „klimatui neutralus" ir kt.
Vis dėlto Aplinkos apsaugos instituto vykdomoji direktorė Nino Inasaridze pranešime paaiškino, kad „žaliasis smegenų plovimas" pasireiškia ne tik melagingais teiginiais ant gaminių etikečių. Ji išskiria labiausiai paplitusius „žaliųjų manipuliacijų" tipus.
„Pirmiausia - tai gražūs gamtos vaizdai. Reklamuodama savo prekes ar paslaugas įmonė perdėtai dažnai naudoja, pavyzdžiui, žalias pievas, medžius ir taip sukelia asociacijas su „žalumu, ekologija".
Dar vienas būdas apsimesti žalesniu - klaidinančios etiketės ar šūkiai, pavyzdžiui „tvarus", „draugiškas aplinkai", kurie yra nekonkretūs ir niekuo nepagrįsti. Negana to, kai kurie verslai įsigudrina sukurti savo „žaliąsias emblemas", iš pirmo žvilgsnio primenančias oficialų ženklinimą", - teigia specialistė.
Anot jos, kitas dažnas manipuliavimo žaliosiomis idėjomis būdas - pabrėžti tvarias produkto savybes, bet nutylėti aplinkai žalingus veiksmus. Pavyzdžiui, įmonė skelbia, kad prekes pakuoja į perdirbtas pakuotes, tačiau fakto, kad gamindama savo produktus naudoja iškastinį kurą, neviešina.
Autorius: Petras Šuliauskas
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Už pateiktą lankytojo į autoriaus nuomonę, paranormal.lt neatsako. Rašo: https://www.respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/kitos_pasaulio_naujienos/ruosiamasi-kovai-su-zaliuoju-smegenu-plovimu/
Turite savo nuomone, tapk autoriumi, prisijunk ir rašykite bloge. Dalinkitės receptais, sveikatos patarimais, nutikimais, susidūrėte su nekasdieniškais reiškiniais. Galite išversti iš užsienio kalbos, talpinkite su nuoroda. Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų!
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau