Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Archeologija » 2019 » Spalio » 27

Ar reikia iššifruoti Faisto diską?

1908 metų liepos 3 dieną vienas iš italų ekspedicijos, kasinėjusios karališkų rūmų griuvėsius senoviniame Faisto miete Kretos saloje, dalyvių rado nedidelį deginto molio diską. Tada niekas net pagalvoti negalėjo, kad šis radinys užburs viso pasaulio tyrinėtojų protus visą ateinantį šimtmetį.

Faisto diskas laikomas unikaliu Mino kultūros paminklu (datuojamas XVII a. pr. m. e.). Abiejose jo pusėse yra įspausti hieroglifų ženklai, išsidėstę spiralės forma. Daugybę metų nuo pat disko suradimo mokslininkai ir mėgėjai entuziastai bando iššifruoti šį tekstą. Niekas nesiginčija, kad ženklai ant disko - tai senovinio rašto pavyzdys. Be kitų, buvo ir nuomonė, kad tai galėjo būti kažkokia religinė ir politinė sutartis (archeologija - paranormal.lt).

Naujajame enciklopediniame žodyne straipsnyje “Faistas” parašyta: freskos, ištapyta keramika, molinis diskas su spiraliniu tekstu, parašytu nežinoma kalba. O vienas iš populiariausių Europos žinynų - “Antikos žodynas” - skelbia: Faisto disko, kuris dažnai laikomas tipografinio šrifto pirmtaku, iki šiol iššifruoti nepavyko.

Tai reiškia, kad, ko gero, į Faisto diską ir mūsų laikais mokslinė bendruomenė žiūri taip pat, kaip ir jį radus prieš šimtą metų. Tai kažkoks paslaptingas tekstas. O jei tai tekstas, reikia jį iššifruoti. Bet ... ar iš tikrųjų?

Prieš mūsų akis - senovės Egipto žaidimo mehen (gyvatė), kuriam maždaug 5000 metų, atvaizdas. Tai diskas, turintis susisukusios gyvatės, padalintos į segmentus, formą. Žaidimą mehen žaisdavo, paeiliui mesdami žetonus.

archeologija, Faisto Diskas, istorijos paslaptys, istorija, Mokslas

Populiarūs žaidimai, prisiminkim, pavyzdžiui, šachmatus, gali gyvuoti tūkstantmečius. Be to, būtų gana keista, jei tas Egipte paplitęs žaidimas nebūtų žinomas ir aplinkiniuose regionuose, pavyzdžiui, Kretoje. Taip pat būtų keista, jei nors vienas to žaidimo pavyzdys nebūtų buvęs rastas, atliekant archeologinius kasinėjimus toje pačioje Kretoje. Juk žaidimai - tai masinis reiškinys, juos žaisdavo ir paprasti žmonės, ir aukštuomenė.

Palyginkime apvalią mehen žaidimo lentą ir Faisto diską. Matome praktiškai tą patį - susisukusios gyvatės formos lenta, padalinta į segmentus. Gal tik Faisto disko spiralė yra labiau schematiška, nepavaizduota gyvatės galva. Bet Kretos radinys yra keliais amžiais jaunesnis už egiptietišką, todėl toks supaprastinimas (laikui bėgant) visai suprantamas. Ant egiptietiško radinio, skirtingai nuo kretiško, nėra jokių ženklų, bet jie galėjo būti parašyti dažais ir todėl neišliko. Be to, žaidimo taisyklės galėjo keistis.

Atsiranda natūrali versija: Faisto diskas - tai senovinis žaidimas, galbūt, vienas iš senovės Egipto žaidimo mehen variantų.

O jei taip, tai ką reiškia tie hieroglifai ant Faisto disko?

J šį klausimą, galbūt, gali padėti atsakyti Europoje nuo XVI amžiaus žinomas stalo žaidimas, Rusijoje paplitęs “žąsiuko” pavadinimu. Žaidimo schema - visiškai tokia pat, kaip egiptietiško žaidimo mehen. Žaidimo laukas yra kaip gyvatė susisukusi juosta, padalinta į segmentus. Žaidėjo užduotis - mesti žetonus ir pagal iškritusį taškų skaičių įsigyti įvairius daiktus, įveikti kelyje pasitaikančias kliūtis ir pasiekti didžiąją žąsį lauko centre. Sunumeruotuose šio žaidimo segmentuose, lygiai taip pat, kaip Faisto diske, pavaizduoti įvairūs supančio pasaulio daiktai, pavyzdžiui, žuvys. O žmogaus atvaizdai tarp Faisto ženklų galėjo reikšti tarną arba vergą. Tai XVII a. pr. m. e. buvo visai suprantama. Šie ženklai galėjo reikšti sąlyginius laimėjimus kiekviename žaidimo etape.

Į minėtus Europos ir senovės Egipto žaidimus panašūs žaidimai Rusioje buvo vadinami “vaikštynėmis” - nuo žodžių vaikštinėti, vaikščioti, maklinėti, t.y. judėti į priekį, tikintis sėkmės. Vienas iš tokio tipo žaidimų yra ir rusiškas loto. Laimėjimas tokiuose žaidimuose priklauso ne nuo kokių nors ypatingų žaidėjo gebėjimų, o vien nuo sėkmės.

Gali būti, kad Faisto diskas taip pat yra vienas iš tokių žaidimų - Mino epochos sėkmingų žmonių viltis.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
07.08.2019 laikas 22:07 Receptai – Patiekalai Skanūs blynai iš cukinijos ir varškės
Skanūs ir naudingi blyneliai su traškia plutele, kurie patiks visai šeimai. Yra daugybė jų paruošimo receptų, šiandien mes norime pasiūlyti savąjį. Paprasta ir skanu.

Skaityti daugiau

22.10.2019 laikas 21:23 Receptai – Patiekalai Magišką Desertas Jorkšyro Keksas. Receptas

Šį magišką desertą verta pradėti gaminti jau iš vakaro. Pradžiai dėk arbatžoles į gilų indą ir užpilk verdančiu vandeniu. Palaikyk 20 min, paskui perkošk ir palik tik skystį. Paskui įpilk viskio, uždenk maistine plėvele ir pali...

Skaityti daugiau

08.07.2019 laikas 16:30 Receptai – Patiekalai Pynės receptas

Man tai ne tik šventinė duona, bet ir malonumas pasimėgauti skoniu, medaus aromatu ir visu kepimo procesu. Šia duona mes valgome su arbata ar kava, tepame uoginės, džemo ar sviesto ... ir ant viršaus dar tarkuoto sūrio, labai s...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
14.05.2024 laikas 10:00 Daugiau nei 1600 metų senumo paslaptinga geležies kolona glumino mokslininkus: atsirado versija
Ši paslaptinga geležies kolona Indijoje buvo veikiama gamtos stichijų daugiau nei 1 600 metų. Tad kodėl ji niekada nerūdijo? Ar gali geležinė konstrukcija stovėti 1 600 metų ir nerūdyti, nors buvo veikiama gamtos stichijų?...

Skaityti daugiau

14.05.2024 laikas 09:40 Atrasta įkaitusi planeta, karštesnė už daugelį žvaigždžių
Kalifornijos Riversaido universiteto astrofizikas Stephenas Kane'as (Stephen Kane) ir jo komanda, naudodami TESS erdvėlaivio duomenis, atrado uolėtą planetą, kuri tiesiog švyti išlydyta lava.

Skaityti daugiau

14.05.2024 laikas 09:25 Atrastas Aleksandro Didžiojo vonios kambarys
Archeologai, atlikdami tyrimus Egėjo rūmuose šiaurės Graikijoje, aptiko Aleksandro Didžiojo vonios kambarį. Žinoma, kad garsusis karvedys šiuose rūmuose praleido vaikystę.

Skaityti daugiau