- 14.05.2024
- 0.0 Reitingas
- 342 Peržiūrų
- Komentarai
Kalifornijos Riversaido universiteto astrofizikas Stephenas Kane'as (Stephen Kane) ir jo komanda, naudodami TESS erdvėlaivio duomenis, atrado uolėtą planetą, kuri tiesiog švyti išlydyta lava.
Pasak Phys.org, planeta buvo atrasta tiriant duomenis apie žvaigždžių sistemą HD 104067. Ji yra maždaug už 66 šviesmečių nuo Žemės. Anksčiau astrofizikai šioje sistemoje buvo aptikę dvi planetas, iš kurių viena buvo milžiniška.
Taigi, naujai atrasta planeta buvo trečiasis žinomas HD 104067 sistemos planetų pasaulis. Šį pasaulį mokslininkai apibūdina kaip panašų į Žemę, tačiau 30 proc. didesnį už mūsų planetą. Tačiau dar labiau jis primena Io, vieną iš Jupiterio palydovų, pripažintą vulkaniškai aktyviausiu objektu mūsų Saulės sistemoje.
"Tai Žemės grupės planeta, kurią apibūdinčiau kaip "Io ant steroidų", - sako Kane'as. - Ji atsidūrė tokioje padėtyje, kad jos paviršiuje nuolat išsiveržia ugnikalniai. Optinių bangų ilgiuose galima pamatyti švytinčią, švytinčią planetą, kurios paviršius padengtas išsilydžiusia lava."
Naujasis pasaulis buvo pavadintas TOI-6713.01. Tyrimo metu apskaičiuota, kad šios planetos paviršiaus temperatūra yra apie 2325 laipsniai Celsijaus, t. y. aukštesnė nei daugelio žinomų žvaigždžių. Padidėjusį vulkaninį aktyvumą mokslininkai sieja su gravitacinėmis jėgomis, kurios taip pat rodo analogiją su Io.
Pastarasis yra labai arti Jupiterio, kuris daro galingą gravitacinį poveikį. Be to, kiti Jupiterio palydovai verčia Io skrieti elipsine orbita aplink planetą. Jei ji būtų apskrita, Io paviršius būtų daug ramesnis.
"Vietoj to Jupiterio gravitacija taip stipriai spaudžia Io, kad jame nuolat vyksta ugnikalnių išsiveržimai", - aiškina Kane'as. Stebėjimai parodė, kad panašus mechanizmas veikia ir HD 104067 sistemoje. Ten yra dvi planetos, kurios nuo žvaigždės nutolusios toliau nei naujai atrastas pasaulis. Jos verčia vidinę planetą judėti elipsine orbita aplink savo žvaigždę. Judėjimas pagal ją planetą suspaudžia, todėl jos ugnikalniai nuolat aktyvūs.
Visas tyrimas paskelbtas žurnale "The Astronomical Journal".
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau