Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Technologijos, Mokslas » 2022 » Balandžio » 1

Tiranozaurai sumažino letenas, kad jų draugai nesukramtytų.

Pasiūlyta nauja hipotezė, paaiškinanti neįprastai trumpą iškastinio plėšrūno priekinių kojų ilgį.

Trumpos tiranozaurų priekinės kojos buvo mokslinių diskusijų objektas nuo pat jų atradimo. Jos tokios trumpos, kad net nepasiekia plėšrūno burnos. Tačiau, sprendžiant iš raumenų tvirtinimo žymių ant kaulų, jie buvo gana stiprūs.
 
Per šimtmetį buvo pasiūlyta daug hipotezių. Kai kurie mokslininkai manė, kad priekinės galūnės padėjo tiranozaurui išlaikyti patelę poravimosi metu (praleisime klausimą, kodėl tokiu atveju jas naudojo patelė, kuriai nebuvo jokio poreikio ką nors išlaikyti, ir jos buvo trumpos tokiems tikslams). Kiti teigė, kad jie buvo naudojami grobiui, kurį galingais žandikauliais sulaikydavo. Kiti mano, kad kojos buvo rudimentinės ir T. rex jomis nesinaudojo (nors neaišku, iš kur atsirado stiprūs jų raumenys). Vėliau buvo sugalvoti memai.

Paleontologas Kevinas Padianas iš Kalifornijos universiteto Berklyje (JAV) iškėlė savo hipotezę. Susijęs straipsnis paskelbtas žurnale "Acta Palaeontologia Polonica".

Tiranozauro skeletas Berklyje
Tiranozauro skeletas Berklyje / ©Kevin Padian

Jis pradėjo nuo paties klausimo formuluotės pakeitimo. Įprasta klausti: "Ką galėjo daryti tiranozauras su tokiomis trumpomis letenomis?" Padianas paklausė: "Kodėl tiranozauro letenos tapo trumpos?"

Iš radinių matyti, kad ankstyvieji tiranozauroidai, kaip ir kai kurie kiti teropodai, turėjo daug ilgesnes priekines galūnes. Jie sumažėjo, bet kodėl? Padianas teigia, kad medžiojant tiranozaurui nereikėjo priekinių kojų - visa tai atliko didžiuliai žandikauliai. Kitaip tariant, letenos neturėjo jokio funkcinio krūvio.

Šiuo atveju mokslininkas remiasi daugeliu "bendruomeniškų" tiranozaurų radinių. Skirtingose vietose buvo rasta įvairių tiranozaurų paleontologinių liekanų grupių. Paleontologai spėjo, kad šie plėšrūnai medžiojo grupėmis.

Padianas rašo, kad grupinės medžioklės atveju keli plėšrūnai vienu metu pretenduodavo į sugauto gyvūno skerdeną. Jie galėjo tuo pačiu metu ėsti savo grobį. Jis kviečia skaitytojus įsivaizduoti šį vaizdą: didžiuliai, galingi žandikauliai graužia ir smulkina mėsą ir kaulus. O kas, jei du tiranozaurai žandikaulius laikė per arti vienas kito? O gal vienas iš jų manė, kad kitas pretenduoja į didesnę dalį?

Tiranozauro priekinės galūnės struktūra
Tiranozauro priekinės galūnės struktūra / ©wikipedia.org

Rasta T.rex dilbių, ant kurių matyti visą gyvenimą trunkantys sužalojimai. Tačiau tiranozaurų ir ankstesnių teropodų, kurių priekinės galūnės buvo ilgesnės, sužalojimų palyginimo nėra. Padianas mano, kad medžioklėje nenaudingos letenos galėjo virsti "letenomis", kad išvengtų atsitiktinio ar tyčinio kitų medžiotojų įkandimo.

Pasak jo, sunkios įkandimo žaizdos gali sukelti infekciją, kraujavimą, šoką ir galiausiai mirtį. Todėl priekinių galūnių sumažinimas gali būti naudingas, nes jos vis tiek nenaudojamos plėšrūnams.

Mokslininkas mano, kad tai galėjo paveikti ne tik T. rex, gyvenusį Šiaurės Amerikoje vėlyvąjį kreidos periodą, bet ir Afrikos bei Pietų Amerikos vidurio kreidos periodo abelizauridus ir karcharodontosauridus, kurie gyveno Europoje ir Azijoje ankstyvuoju ir viduriniuoju kreidos periodu ir buvo dar didesni už Šiaurės Amerikos tiranozaurus.

Tačiau Padianas pripažino, kad bet kokią hipotezę, taip pat ir jo, būtų sunku patvirtinti praėjus 66 mln. metų po paskutinės tiranozauro rūšies išnykimo, tačiau koreliaciją būtų galima aptikti, jei viso pasaulio muziejuose būtų patikrinta, ar ant egzempliorių nėra įkandimo žymių. Jei ant sumažintų galūnių randama mažiau įkandimo žymių, tai gali būti ženklas, kad sumažinimas buvo veiksmingas.

Kartu naujoji hipotezė vis dar neatsako į klausimą, kodėl priekinių kojų kauluose matyti gana stiprių raumenų požymių. Jei jie nebuvo naudojami plėšrumui, kas gi palaikė šiuos raumenis? Iš visų iki šiol iškeltų hipotezių tik viena atrodo net gana patenkinama.

Tiranozaurai, kaip ir mes, žmonės, bėgo dviem užpakalinėmis galūnėmis, o toks bėgimas gali sukelti didelį sukimo momentą. Neturintiems priekinių galūnių (stručiams) tai kompensuojama energingu kūno raumenų darbu. Tačiau, jei net ir labai maži galūnių judesiai bus naudojami kompensuoti (kaip žmonės daro mojuodami rankomis bėgdami), bus šiek tiek lengviau išvengti sukimosi. Tačiau šią hipotezę patikrinti sunku: gyvų tiranozaurų stebėjimų neturime.

paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
19.05.2019 laikas 19:49 Receptai – Patiekalai Liaudiški patarimai kaip gydytis Valgomuoju česnaku

Valgomasis česnakas liaudies medicinoje. Netradicinė medicina. Česnakas laikomas geriausia priemone nuo aterosklerozės ir mažakraujystės. Prieš miegą pamirkykite delnus šiltame vandenyje su soda, po to ant nuospaudų uždėkite ma...

Skaityti daugiau

04.09.2020 laikas 12:58 Receptai – Patiekalai Orkaitėje kepti vištų ketvirčiai su bulvėmis ir obuoliais

O jau skonis šios vištienos, iškeptos su bulvėmis ir obuoliais, kvapni ir labai minkšta. Nieko nelaukite ir eikite gaminti!

Skaityti daugiau

09.07.2019 laikas 18:42 Receptai – Patiekalai „Gietininiai“ sausainiai
Gaminu juos sūnui labai dažnai! Kepk juos nors kasdien, taip skanu ir paprasta. Norisi naminių sausainių. Tokių, žinote, lengvų,paprastų, greitai paruošiamų. Ir į galvą ateina grietininių sausainių receptas.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
16.05.2024 laikas 08:17 Niekada neužmegzkite naujų santykių, jei nesate išsprendę visų ankstesnių santykių problemų
Labai dažnai girdime posakį: "pleištą galima išmušti pleištu". Sakoma, kad išsiskyrėte, susiraskite naują partnerį ir viskas bus gerai. Visa sena bus pamiršta, o jūs gyvensite ir klestėsite. Deja, taip nebūna.

Skaityti daugiau

16.05.2024 laikas 07:22 2024 m. gegužės 16 d. horoskopas: žvaigždės atskleidžia visų Zodiako ženklų ateities paslaptis
Šiandien puiki diena bet kokiam verslui. Gali kilti laipsniškų vidinių baimių ir nerimo, kad neturėsite pakankamai laiko visiems darbams atlikti. Tai Juodojo Mėnulio "darbas", kuris ir sukelia tokį nepagrįstą nerimą ir susirūpinimą....

Skaityti daugiau

14.05.2024 laikas 10:00 Daugiau nei 1600 metų senumo paslaptinga geležies kolona glumino mokslininkus: atsirado versija
Ši paslaptinga geležies kolona Indijoje buvo veikiama gamtos stichijų daugiau nei 1 600 metų. Tad kodėl ji niekada nerūdijo? Ar gali geležinė konstrukcija stovėti 1 600 metų ir nerūdyti, nors buvo veikiama gamtos stichijų?...

Skaityti daugiau