Mėnesio TOP 6
Pagrindinis » Kategorija: Technologijos, IT » Peržiūrų: (271) Komentarų: (0) (27.05.2016 - 18:41)

Prognozuojami žemės drebėjimai

Jungtinė Europos, JAV, Japonijos, Kanados ir Rusijos mokslininkų komanda atliko kelis fizikos eksperimentus su elementariosiomis dalelėmis, naudodamasi specifiniais Gran Saso laboratorijoje Šveicarijos Alpėse pastatytais įrenginiais - OPERA, LVD ir BOREXINO. Tai sudėtinga įrenginių kolaboracija požeminių procesų paslaptims tyrinėti.

Duomenų analizė

Svarbiausia šiandienos intriga, susijusi su projektu OPERA, yra gautų duomenų analizė, kuri netrukus turi duoti konkrečių rezultatų. Yra žinių, kad informacijos rinkimas ir šifravimas kartu yra ir daug darbo reikalaujanti, ir brangi procedūra, o pati analizė yra labiau kūrybinis procesas, nes rezultatai priklauso nuo gebėjimo pasiūlyti ir rasti nestandartinių sprendimų. Šia prasme pasaulio mokslininkų pajėgos yra išsilyginusios ir pasiskirsčiusios visiškai vienodai, todėl ir reikia tokio plataus tarptautinio bendradarbiavimo.

Iš esmės visi eksperimentų dalyviai laikomi gaunamų rezultatų autoriais. Anksčiau būdavo taip, kad, pavyzdžiui, Europos šalys (daugiausia Italija) turėdavo daugiausia kvalifikuotų analitikų. Dabar efektyvių informacijos analizės būdų pasiūlė ir kitų valstybių tyrinėtojai, todėl buvo sukurta visiškai nauja bendroji Povandeninis žemės drebėjimas sukelia cunamį metodika, kuri galbūt duos labai stebinančių ir netikėtų rezultatų. Itin aktyvūs čia rusų naujosios kartos mokslininkai: pavyzdžiui, per pastaruosius penkerius metus vien projekte BOREXINO didžiausios įvairių sričių sėkmės sulaukė būtent rusų studentai.

Neutrinai rodo žemės drebėjimus

Pagrindinis šios laboratorinės veiklos tikslas yra rasti ir ištirti įvairių tipų neutrinus. Tikimasi, kad šios elementariosios dalelės dėl savo unikalių neutralumo ir masės savybių gali atskleisti tamsiosios materijos paslaptį. Bendras italų ir rusų įrenginys LVD skirtas iš supernovų atėjusioms neutrinų spinduliuotėms registruoti. Eksperimente jungtinė mokslininkų komanda atskleidė, kad šiuo įrenginiu įmanoma ištirti ir žmonijai aktualius geofizinius procesus, pavyzdžiui, laiku nustatyti žemės drebėjimus ir panašiai.

Prognozuojami žemės drebėjimai Jau 1997 metų rugsėjį per žemės drebėjimą centrinėje Italijos dalyje (epicentras buvo 300 kilometrų atstumu nuo laboratorijos) mokslininkai pastebėjo padidėjusį detektoriaus fono registravimo tempą, kurį sukėlė požeminė radono koncentracija. Tai reiškia, kad buvo nustatytas į paviršių išsiveržęs radonas, ir toks fonas išsilaikė keletą parų. Analogiškas atvejis 1999 metais Turkijoje taip pat paviršiuje parodė radono, ir mokslininkai pradėjo tikslingai šį reiškinį tyrinėti.

Dirvožemyje nuolat susidaro radono ir didėja jo koncentracija, kuri po žeme įrengtose laboratorijose nustatoma dėl žemės plutos deformacijos ir mikropostūmių, signalizuojančių artėjantį žemės drebėjimą. Tokiu būdu informacija apie netrukus įvyksiantį žemės drebėjimą gali būti nustatoma pagal technogeninių radono maksimumų amplitudę ir galią.

Mokslininkai konstatavo, kad dvi dienos prieš žemės drebėjimą visuomet pastebimas tam tikras radono koncentracijos maksimumas. Dėl to galima drąsiai nustatyti, kada žemės drebėjimas iš tiesų bus, o kada jo gali ir nebūti. Tiesa, vis dar itin sunku laiku nustatyti konkretaus laukiamo žemės drebėjimo vietą. Radono yra visur, todėl ir jo koncentracija didėja visur, nes atitinkami matuokliai ir detektoriai yra išdėstyti vandeningose nuosėdinėse uolienose, o radonas, žinia, lengvai tirpsta vandenyje. Taip pat nustatyta, kad radono koncentraciją veikia ir kiti veiksniai, susiję su dirvožemio deformacija, pavyzdžiui, kalnų tuneliais važiuojantys sunkieji automobiliai ir furgonai. Vis dėlto, kaip teigia patys eksperimentus atliekantys mokslininkai, „dir-ginimo“ šaltinio lokalizacija apskritai dar yra tik ateities klausimas.

Kosmoso ir žmonių fonas

Pagrindinė laboratorijos įrangos užduotis vis dėlto lieka nuodugniai tyrinėti įvairius elementariųjų dalelių tipus, galinčius arba patvirtinti, arba paneigti pagrindines Visatos sandaros teorijas. Tokioms dalelėms tirti labai svarbu jas identifikuoti, o tai labiausiai apsunkina nuolatinis natūralių ir žmogiškos kilmės veiksnių kuriamas fonas.

Mokslininkai teigia, kad laboratorijos vieta po Alpių kalnynu pasirinkta todėl, kad šiame regione fonas visada yra labai nedidelis, nes konkretus kalnų masyvas (virš laboratorijos yra apie 1400 metrų storio uolienų sluoksnis) apie milijoną kartų susilpnina pagrindinį fono šaltinį - miuonus, kurie atsiranda kosminiams spinduliams sąveikaujant su planetos atmosfera. Taip pat ir kito fono šaltinio — neutronų - čia yra nedaug dėl gana žemo šiose kalnų uolienose esančio urano ir torio kiekio.

Su BOREXINO eksperimentuojantys mokslininkai yra priversti atsižvelgti į minėtą foną, tačiau šiuo atveju tik į tą, kurį sukelia žmonės. Itin jautri įranga, skirta tirti žemos energijos Saulės neutrinus, fiksuoja ir kitus šių dalelių tipus. Tokie yra, pavyzdžiui, geoneutrinai, susidarantys dėl giliai Žemėje vykstančių branduolinių reakcijų. Vis dėlto jų tyrimą apsunkina konkretus fonas, keliamas branduoliniuose reaktoriuose atsiradusio antineutrino, todėl šioje srityje dar yra daug ką nuveikti. Iki 2013 metų jungtinė projekto mokslininkų komanda buvo apdorojusi Tarptautinės atominės energijos agentūros ir Prancūzijos elektros asociacijos pateiktus duomenis apie 400 atominių elektrinių. Vis dėlto ši informacija dar nelaikytina visaverte.

Kad būtų galima gauti saugių ir įtikinamų rezultatų, reikia registruoti net smulkiausią poveikį net iki pusantro kilometro gylyje. Šiuolaikinis mokslas į šią požeminę „spiegiančią tylą" gali leistis vis giliau. Prisiminkime, kad prieš 120 metų pirmasis garsiųjų fizikų Alberto Michelsono ir Edwardo Morley eksperimentas Potsdamo laboratorijos rūsiuose baigėsi nesėkmingai - net ne tokiame technogeniškame XIX amžiuje to neleido žmogaus keliamos vibracijos. Taigi nėra lengva iš karto įsivaizduoti vietą, kur dar 100 metų po Gran Saso eksperimentų bus atliekami galbūt visavertiškesni šios krypties eksperimentai.

reklama

Vilma Veldrė

Šioje istorijoje: mokslininkai, Žemės drebėjimai, laboratorijos

Pasidalinkite su paranormal.lt savo naujiena, receptu, mintimis!

Jei radote tekste klaidų, išskirkite ją ir paspauskite Ctrl + Enter Sistema Orphus

Peržiūrų: 271 | | Reitingas: 0.0/0 |
Nemokami skelbimai
paranormal.lt
Parduodu ekologiškus obuolius...

Sveiki, parduodame ekologiškus, įvairių rūšių obuolius. Obuoliai niekuo nesupurkšti, auginti nuosavajam sode. 1 KG/60...
paranormal.lt
Antikvariniai minkšti baldai...

Antikvariniai minkšti baldai. Klaipėdoje prekiaujame, tik su klientu sutartu laiku. Klientui pageidaujant, atvežame b...

PANAŠŪS STRAIPSNIAI:

//Rašykite, diskutuokite, ginčikitės, atviras kodas (be keiksmų). Pasidalink, su kitais savo nuomone, bendrauk!

Iš viso komentarų: 0
avatar

Paranormal TV TV nemokamai

NAUJAUSI VIDEO:
00:00:16

Iš TKS stebėjo pra... 0

00:01:41

Tarptautinėje kosm... 1

00:07:06

Virš Arizonos nufi... 1Tavo spauda ir naujiena!
paranormal.lt
Ūkininkai renkasi ekologiškų produk...

Lietuvos žmonės gali džiaugtis šiuo metu plintančiais ūkininkų turgeliais. Ne išimtis ir pat... (351)

paranormal.lt
Add 3 Ingredients To Your Coffee. A... Despite being a delicious start of the day, the morning cup of coffee also offers numerous heal... (270)

//Medicina, Ligos, Mutacijos, Liaudies medicina » Liaudies medicina

paranormal.lt
Mokinys savarankiškai rado būdą, kaip išgydyti ŽIV?...

Kaip ir daugelis mokslu besidominčių mokinių, Andrew Jinas domėjosi žmogaus evoliucijos klausimu. Bet susidomėjimas šį protingą jaunuolį, vieną iš trijų „Intel Science Talent Search“ laureatų, laimėjusių 150 000 JAV dolerių, nuv
paranormal.lt
Kaip atsikratyti akmenų nuo dantų be odontologo...

Pastaruoju metu, daugelis žmonių užduodą klausymą, kaip atsikratyti akmenų nuo dantų namų sąlygomis? Ypač jis svarbus tiems žmonėms, kurie negali sau leisti brangių paslaugų dantų klinikoje.
paranormal.lt
Kazachstano kaimelio paslaptingos miego ligos priežasti...

Atokaus Kazachstano kaimelio, kuriame žmonės kenčia nuo paslaptingos miego ligos, švelnaus būdo pensininkai ima keiktis, o vyrai patiria neįprastai stiprų geismą, mįslė galiausiai įminta, rašo „The Daily Mail“.

paranormal.lt
Natūralus kandidozės nugalėjimas, simptomai ir priežast...

Candida albicans ir candida tropicalis yra pavadinti mieliagrybiai, gyvenantys mūsų virškinamajame trakte ir gleivinėse. Mieliagrybių yra kiekviename iš mūsų. Mes gimėme su jais. Candida paprastai gyvena taikoje su kita mūsų


//Paranormal naujienos » // Dienos Horoskopas skaityti...

paranormal.lt
Teherano NSO incidentas...

1976-ais metais įvyko taip vadinamas Teherano incidentas, kai ankstyvą rugsėjo 19-os dienos rytą virš Irano sostinės vizualiai ir radarų ekranuose buvo stebimas neatpažintas skraidantis objektas.
paranormal.lt
Panašūs žmonių keisto dingimo ...

Deividas Paulidesas, daugiau nei 20 metų dirbęs teisėsaugos organuose, nagrinėjo nepaaiškinamus žmonių dingimo atvejus Šiaurės Amerikoje ir pastebėjo keistus sutapimus. Tuo metu, kai vietiniai policijos pareigūnai kiekvieną atve
paranormal.lt
Malahaido pilies vaiduokliai...

Malahaido (Malahide) pilis, stovinti netoli Dublino, yra viena iš labiausiai turistų lankomų Airijos vietų. Pilis pastatyta didelio parko teritorijoje, esančio gražiame pajūrio miestelyje Malahaide. Beveik 800 metų pilis tuo pač
paranormal.lt
Kur teleportacijos metu dingst...

"Teleportacijos" terminą pirmasis panaudojo Čarlzas Fortas, norėdamas apibūdinti daiktų pernešimą iš vienos vietos į kitą be matomo fizinės jėgos panaudojimo ar dalyvavimo. Per šimtmečius surinkta daug medžiagos apie tai, kaip ž
paranormal.lt
Devintoji planeta Saulės siste...

Tas pats mįslingasis 6 laipsnių posvyris. Tie 6 laipsniai – tai Saulės ašies posvyrio su ekliptikos plokštuma kampas. Iki šiol ši keista anomalija nebuvo paaiškinta. Tačiau naujuose skaičiavimuose įvedus dar neatrastos 9-osios
paranormal.lt
Apie pasaulio tuštumą...

Žvaigždės slepia daug netikėtų dalykų. 2007 metais, stebėdami Banginio žvaigždyno žvaigždę Mirą, kuri mokslui žinoma jau daugiau kaip 400 metų, astronomai staiga atrado netikėtą dalyką. Pasirodo, už šios raudonosios gigantės dri
paranormal.lt
Kaip juodoji skylė suplėšo žva...

Supermasyvios juodosios skylės galaktikų centruose didžiąją laiko dalį yra neaktyvios – į jas medžiaga krenta labai lėtai. Bet kartais pro jas pralekia žvaigždė, kurią juodosios skylės gravitacija suardo į gabaliukus. Tie gabal
paranormal.lt
Jau beveik dešimtį metų Žemę p...

Visatoje netrūksta nežinomų ir nesuvokiamų dalykų. Nuo juodųjų skylių iki egzotiškų planetų, mokslininkai dar turi daug ką paaiškinti. Tačiau pastaruoju metu viena mįslė ypač sudomino astronomus: tai mistiniai signalai danguj

paranormal.lt
Tamplierių korporacija...

XIV amžiaus pradžioje Europoje egzistavo apie pusantros dešimties dvasinių-riterių ordinų. Tamplierių, t.y. Šventyklos riterių ordinas toli gražu nebuvo pats turtingiausias. Tie patys hospitaljerai turėjo savo žinioje žymiai did
paranormal.lt
6000 metų senumo amuletas su N...

Naudodamiesi fotoliuminescencinės spektroskopijos metodą, mokslininkai išsiaiškino, kaip buvo pagamintas 6 tūkst. m. amžiaus sulaukęs amuletas.
paranormal.lt
Rasta per Šaltąjį karą pamestą...

Kai kanadietis naras Seanas Smyrichinsky po vandeniu išvydo didelį apvalų objektą, iš pradžių jis pagalvojo, kad tai nuskendusi „skraidanti lėkštė“. Tačiau dabar ekspertai mano, kad jis galėjo rasti atominę bombą, pamestą dar 19
paranormal.lt
Svarbiausi Nikola Teslos išrad...

Nikola Tesla yra vienas garsiausių pasaulio mokslininkų. Daugelis jo išradimų pranoko to laikmečio pažangą, todėl buvo įvertinti tik po paties genijaus mirties. Pristatome svarbiausius Nikolo Teslos pasiekimus mokslo srityje.

paranormal.lt
Sąmokslo teorijos: vėžys negyd...

Vėžys seniai galėjo būti įveiktas, bet farmacininkams tai neparanku. Jie uždirba milijardus dolerių už vaistus tariamam ligonių gydymui. Vėžys – tai kandidos grybelis. Vėžio gydymas chemoterapija – genocidas, nes žlugdo imuninę
paranormal.lt
Sąmokslo teorija: kas susprogd...

Šiais metais 9/11 įvykiams sukanka 15 metų. Ryte Niujorke po nuvarytų (pagal oficialią versiją bent jau) keleivinių lėktuvų smūgių sugriuvo Pasaulinio prekybos centro bokštai. Kaip pranešė žiniasklaida, vakare Vašingtone dar vie
paranormal.lt
Sindikatas - slapta vyriausybė...

Žmonių grupė, kuri žinoma kaip Sindikatas (arba Konsorciumas), dirba kartu su pirmaisiais Žemės gyventojais - ateiviais, kurie vadinami "Kolonistais". Nuo 1948-ųjų metų jie kruopščiai rengė planą ir ruošėsi naujai (pakartotinai)
paranormal.lt
Paralelinės visatos...

Norint išsiaiškinti, kas yra paralelinės visatos, pirmiausia būtina atsakyti į svarbesnį klausimą – o kas gi yra ta visata? Egzistuoja trys šio klausimo nagrinėjimo kryptys: mokslinė, religinė-mitologinė ir asmeninė. Pagal domin
paranormal.lt
Vitaminą D gamintis skatina ne...

Tamsiuoju metų sezonu, kai trūksta saulės, žmonės puola vartoti vitaminą D, bet jo perteklius gali daryti ir neigiamą poveikį, LRT RADIJUI sako gydytoja Jūratė Dobrovolskienė. Kad, norėdami jaustis geriau, nepadarytume organizmu
paranormal.lt
Savaiminis organizmo valymąsis...

Joks gripas, įskaitant ir kiaulių ar veršių, nėra užkrečiantis. Dėl tos pačios paprasčiausios priežasties, kad virusai – nėra gyvi organizmai. Užkrečiančios yra peršalimo ligos, nes jose labai aktyviai dalyvauja bakterijos. Kai
paranormal.lt
Naujas būdas stabdyti vėžį. Fi...

Kas antras onkologinis ligonis Didžiojoje Britanijoje vartoja kokių nors maisto papildų. Šios šalies mokslininkai įrodė – natūralios medžiagos, esančios granatuose, brokoliniuose kopūstuose, dažinių ciberžolių šakniastiebiuose i
paranormal.lt
Tyrimai, įtikinamai įrodantys ...

Epidemiologiniuose tyrimuose jau būta pranešimų apie tai, kad ilgalaikėje perspektyvoje tie, kurie buvo paskiepyti, pasižymi ne tokia gera sveikata, kaip neskiepyti.
paranormal.lt
Ekstrasensų mūšis 17 sezonas 1...

Paranormalių reiškinių realybės šou Ekstrasensų mūšis, naujas sezonas, kuris tradiciškai prasideda rudenį per TNT kanalą, pritraukiantis talentingus žmones iš visos šalies išbandyti savo aiškiaregių galimybes. Laidą toliau veda
paranormal.lt
Kaip be kraujo testo nustatyti...

Sveikatą stiprinti reikia visus metus, tada ir žiemos ne su siaubu, o su džiaugsmu lauksite, sako gydytojas Alvydas Unikauskas.
paranormal.lt
Natūrali, ekologiška, novatori...

Novatoriška kaukė! Jūs atsikratysite labai greitai raukšlių, juodų dėmių ir spuogų! Vaizdo įrašas su veido drėkinimo receptu! Mes visi svajojame apie gražią ir švarią odą! Išbandykite šią stebuklingą veido kaukę ir pasiruoškite
paranormal.lt
Išvalykite žarnyną nuo gleivių...

Išsivalę nuo gleivių, išmatų ir kitų parazitų žarnyne, mes galime atsikratyti daugelį ligų. Per 70 metų (gyvenimo trukmė) mūsų žarnynas perdirba apie 100 tonų maisto produktų ir 40 tūkstančius litrų skysčio. Pasekmė, ant pilv

paranormal.lt
Pašalinkite gleives iš plaučių...

Atėjo laikas peršalimo ligoms, bronchitui ir pneumonijai! Jei jūs kenčiate nuo kosulio, tada šis receptas padės jums! Kai žmogus kenčia nuo nepraeinančio kosulio, jam sunku dirbti, pastovus skausmas krūtinėje, galvoje ir žino