Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal naujienos » Tauta Siūlo » 2022 » Liepos » 12

Bitininkystė – kaip Aukštybių dovana

Bitininkystė – kaip Aukštybių dovana

Mes galime pasimokyti iš bičių vienybės, bendruomeniškumo ginant šeimą, tautą ar valstybę. Ir – tvarkos, nes bitė švaros etalonas – pasakoja rajono bitininkų draugijos „Austėja“ pirmininkas Vytautas GIMŽAUSKAS, besirūpinantis 100 bičių šeimų. Bitininko kelio pradžia liko tolimoje vaikystėje, kada bendravimas su Dievo padarėliu tapo kasdienio gyvenimo dalimi.

„Bites laikė senelis, vėliau jomis rūpinosi tėvas. Pagrindinis mano dešimtmečio darbas – stebėti, kada pradeda šeimos spiestis, tuomet sėsdavau ant dviračio ir lėkdavau į Kirdeikių tarybinį ūkį, kur dirbo tėvas, o jis, atskubėjęs namo, susemdavo bites.  

Palengva pats išdrįsau prieiti prie bičių spiečiaus ir susemti visą. Vėliau, jau daugiau įpratus, tėvas leido pačiam tvarkyti avilius.

Kai sukūriau savo šeimą, tėvas davė ketvertą avilių, nuo kurių ir prasidėjo mano savarankiškas bitininkavimas. Hobis peraugo į pusiau verslą. Laikant mažiau bičių šeimų – paprasčiau, bet su daugiau – beveik parduotos vasaros. Nuo gegužės iki rugsėjo esi įsitraukęs į nuolatinį darbą ir rūpinimąsi bičių šeimomis. Viską reikia atlikti laiku, nes kaip ir darže – svarbu laiku ravėti daržoves, kad užaugtų didelės, taip ir su bitėmis… Svarbi nuolatinė priežiūra bei supratimas. Kiekvienas bitininkas sprendžia pats, kokias veisles gali laikyti, kokie yra medunešiai jo bityno teritorijoje. Populiarios Krãjinos bitės, medų nešančių bičių europinė rasė, kilusi iš Alpių pietrytinių šlaitų – Krajinos. Gerai prisitaikę prie sąlyginai šaltų žiemų, trumpų pavasarių, karštų vasarų. Anksčiau už kitas pradeda auginti perus, todėl pavasarį šeimos greičiau sustiprėja. Krajinos bitės gerai neša per ankstyvus medunešius. Lietuvoje Krajinos bitės gerai žiemoja net nedidelėmis šeimomis ir mažai sunaudoja maisto, linkę vagiliauti, gerai apgina lizdą nuo bičių vagilių.

Bitininkų draugijos „Austėja“ pirmininkas Vytautas GIMŽAUSKAS

Bakfasto bitės su medunešiu startuoja truputį vėliau. Apie Bakfasto rūšies bites ir jų nuostabų būdą būtų galima kalbėti ir kalbėti. Bakfasto bitės – vienos geriausių ieškantiems idealaus santykio tarp ramybės ir produktyvumo, spietimo dažnio ir šeimos gausumo.

Jei bitininkas nori daugiau produkcijos, privalo vežioti bites iš vienos vietos į kitą. Mano aviliai stovi net septyniose skirtingose vietose.

Šį pavasarį gegužė buvo šalta, bitės neturėjo atsargų rezervo, lėtai stiprėjo. Palengva dabar jau didėja bičių pajėgumai, medaus nešimas, atsiranda galimybė bitininkams dabar vėl imti medų. Geras medus turi būti subrandintas, užakiuotas, nes kartais, dėl per didelio drėgmės kiekio jame, gali prasidėti rūgimo procesai.

Nuolatos dirbant su bitėmis, medus tampa bitininkui maistu, bet pavasarinį pienių medų naudoju nuo peršalimo ligų, gerklės skausmo, todėl būtinai jo pasilieku vaistams. Grikių medus naudojamas širdies ir kraujotakos ligų prevencijai, kaulų stiprinimui. Miško eglių, pušų lipčius – labai sveikas, turi daugiau mineralinių medžiagų, kurios pasižymi stipriomis antibakterinėmis savybėmis. Rapsų medus dar nėra itin populiarus, bet superkamas kelis kartus brangiau už kitą medų ir vežamas į užsienio valstybes, kur jis itin populiarus ir paklausus, tarsi viso medaus elitinis variantas“, – bitininkystės ypatumais dalinasi V. Gimžauskas, savo kasdienių darbų planus dėliojantis ramiame Šiliniškių kaime. Eilę metų vadovaudamas rajono bitininkų draugijai, Vytautas pastebėjo, kad kartais žmonės bitininkavimą laiko kažkokia mada, nusiperka kelias šeimas, nesigilindami į nuolatinės priežiūros poreikius, ir kankina šventus padarėlius. Bitininkavimas – viso gyvenimo darbas ir filosofija, deja, įveikiamas ne kiekvienam. Liūdna, kad rajone mažai jaunų bitininkų, didžioji dalis – garbaus amžiaus. Į bičiulių gretas draugijoje „Austėja“ įsirašę 97 bitininkai, bet jų yra daug daugiau, apie pusantro šimto. Ne visiems iš jų lengva perprasti laikmečio naujoves ir galimybes, kuriomis naudojasi šiuolaikiniai bitininkai, daugiausia ne mėgėjai, o darantys verslą. Pati bitininkystė reikalauja nemažų investicijų, o kažkokį pelną duoda tik po penketo metų.

V. Gimžausko sodyboje Šiliniškėse, visai prie bityno glaudžiasi nedidelis medinis namelis, kuriame aromatų ir dūzgimo terapija gali mėgautis visi šeimos nariai bei stebėti už stiklo, sienoje, esančios bičių šeimos gyvenimo detales. Tyla, laukų dvelksmas ir ramus bitelių ūžimas kiekvieną apsilankiusį maloniai nukelia į etnografinės Lietuvos gelmes, prie tolimų ištakų ir gamtos pažinimo, kurio labai visi pristingame miesto šurmulyje.

Kaip rodo praktika, daugelis bitininkų ilgaamžiai, nestokojantys nei gerumo, nei išminties. Pasak Vytauto, kai neliks kitų darbų, bitės visada bus šalia jo. Gal tik mažiau avilių, bet iš vaikystės dienų surinktas bendravimas su Dievo padarėliais, visada bus svarbiausias. Argi galėtų būti kitaip?.. Bitininkystė – pašaukimas, kuriame pačios Aukštybės pasirenka žmogų darbui prie savo kūrinijos.

Sigita TELYČĖNAITĖ

(Esate bitininkas, ar kitos srities ūkininkas? Patalpinkite savo produkcija skelbimo lentoje bitininkystė, ar kitose skelbimo vietose)

Už pateiką lankytojo į autoriaus nuomonę, paranormal.lt neatsako. Rašo: https://www.mignalina.lt/2022/07/01/bitininkyste-kaip-aukstybiu-dovana/

Turite savo nuomone, tapk autoriumi, prisijunk ir rašykite bloge. Dalinkitės receptais, sveikatos patarimais, nutikimais, susidūrėte su nekasdieniškais reiškiniais. Galite išversti iš užsienio kalbos, talpinkite su nuoroda. Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų!

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
08.08.2022 laikas 16:38 Receptai | Patiekalai Omletas orkaitėje su varške ir daržovėmis
Omletas orkaitėje su varške ir daržovėmis - vasariškas patiekalas su daug baltymų ir vasariškų skonių. Tinka valgyti tiek pusryčiams, tiek pietums. Man jis skanus ir šaltas. Šio patiekalo proporcijas lengva pakeisti. Galima naudoti daugiau ar mažiau kiaušinių....

Skaityti daugiau

05.08.2022 laikas 11:54 Tauta Siūlo Naisių skandalas priminė sovietinius laikus
Taip sako kultūros atstovai, kalbėdami apie situaciją, kai festivalyje „Naisių vasara" paskutinę akimirką dalyvauti atsisakė kone visi turėję groti atlikėjai. Viešai išsakyti pasitraukimo argumentai - išskirtinai politiniai....

Skaityti daugiau

05.08.2022 laikas 11:48 Tauta Siūlo Kyla G.Paškevičiaus palaikymo banga
Pastaruoju metu renginiuose ir viešojoje erdvėje nematyti ne tik plačiai aptarinėjamo SEL`o, bet ir tikros muzikos legendos - Gyčio Paškevičiaus. Po to, kai šoumenas Arūnas Valinskas savo rašinyje atlikėją ir jo sūnų pasiuntė ant „trijų raidžių", šiandien socialiniame tinkle kyla G.Paškevičiaus pala...

Skaityti daugiau

09.08.2022 laikas 20:00 Varlinas tiesiogiai - 2022 08 09 - Tobulas štormas
Varlinas tiesiogiai - 2022 08 09 - Tobulas štormas. Pradžia: 19:00 val. Po transliacijos laidą rasite Rumble ir Brighteon kanaluose.

Skaityti daugiau

08.08.2022 laikas 20:08 Vaistažolė: Gydomės trūkažolėmis

Trūkažolės gali aprūpinti mus vitaminais ištisus metus: kai kurios rūšys išsaugo vertingąsias savybes, net ilgai laikant šaldytuve ar rūsyje. Trūkažolių šaknys plačiai naudojamos, ruošiant konditerijos gaminius, konservuojant, bet ypač dažnai jos dedamos į natūralią kavą ir kavos gėrimus, kuriems...

Skaityti daugiau

08.08.2022 laikas 19:38 Aiškiaregis Krzysztofas Jaczkowskis: Kas laukia pasaulio rudenį?
Po Nancy Pelosi vizito Taipėjuje Kinija sudavė Amerikai skaudų smūgį, uždrausdama eksportuoti smėlį, kuris naudojamas mikroprocesorių substratams gaminti, ir dabar Taivanas apimtas panikos: na, kur dar Žemėje yra šio rečiausio mineralo telkinių?...

Skaityti daugiau

08.08.2022 laikas 17:54 Ukrainos Zaporožė artėja prie referendumo dėl Rusijos
Maskvos remiama pietryčių Ukrainos Zaporožės regiono valdžia pirmadienį pareiškė, kad toliau planuoja surengti referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.

Skaityti daugiau

08.08.2022 laikas 16:50 Billas Gatesas socialinio kredito balus vadina ‘turtu’
Indijoje veikia didžiausia pasaulyje nacionalinė biometrinių skaitmeninių tapatybės duomenų sistema "Aadhaar" (hindi kalba reiškia "pamatas").

Skaityti daugiau